Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 najważniejszych bitew wojny obronnej we wrześniu 1939 roku

fot.domena publiczna Bitwa nad Bzurą

Działania obronne Polaków we wrześniu 1939 roku od początku były skazane na porażkę. Lecz chociaż Niemcy mieli potężną przewagę liczebną i sprzętową, zdobycie naszego kraju bynajmniej nie przyszło im bezproblemowo. Przy okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przedstawiamy subiektywny wybór dziesięciu najważniejszych starć, w których nasi rodacy wykazali się szaloną odwagą i bohaterstwem.

1. Bitwa nad Bzurą

Największa bitwa rozegrana podczas ofensywy niemieckiej trwała od 9 do 18 września. Historycy dzielą ją na trzy etapy: natarcie na Stryków (do 12 września), Łowicz (do 16 września) i odwrót, podczas którego Polacy zostali ostatecznie rozbici.

Armie „Poznań” i „Pomorze” w desperackim akcie zdołały na chwilę wyhamować hitlerowców, atakując ich z zaskoczenia. Luftwaffe nie zdołało zawczasu wykryć ruchów polskich wojsk, więc z początku wydawało się, że kontrofensywa ma szanse powodzenia. W ostatecznym rozrachunku straty po naszej stronie okazały się jednak bardzo dotkliwe – i znacznie większe od niemieckich. Zginęło około 15 tysięcy naszych rodaków, 50 tysięcy zostało rannych, a 100 tysięcy wziętych do niewoli. Po stronie przeciwnika śmierć poniosło około 7 tysięcy żołnierzy, a 4 tysiące wzięto do niewoli. Mimo to bitwę okrzyknięto sukcesem, ponieważ udało się na kilka dni zatrzymać postęp wroga, a także zniszczyć około 50 czołgów, 20 dział i 100 samochodów.

2. Obrona Kępy Oksywskiej

Latem 1939 roku ten obszar o powierzchni około 40 kilometrów kwadratowych stanowił bazę floty II RP. Jednak zanim zaczęły się zbrojne starcia, przeniesiono większość sił na Hel, a Kępa Oksywska stała się bastionem obronnym wspomagającym półwysep.

10 września, po kilku dniach ciężkich walkach w rejonie Redy i Gdyni, dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża, pułkownik Stanisław Dąbek, zadecydował o przeniesieniu ciężaru działań obronnych właśnie na teren Kępy Oksywskiej. Trafiło tam wówczas około 9 tys. żołnierzy (niedostatecznie uzbrojonych), a także wielu cywilów. Opór ze strony Polaków był tak silny, że Niemcy potrzebowali kolejnych dziewięciu dni na zdobycie bastionu. Bilans walk był jednak tragiczny. Zginął m.in. pułkownik Dąbek, który ostatniego dnia oblężenia rzucił się do boju wraz z 20 pozostałymi przy nim oficerami. Ranny odłamkiem pocisku moździerzowego odebrał sobie życie na polu bitwy.

3. Bitwa pod Mokrą

Było to jedno z pierwszych starć II wojny światowej. Wołyńska Brygada Kawalerii pod dowództwem pułkownika Juliana Filipowicza przez cały dzień blokowała postępy 4 Dywizji Pancernej generała Reinhardta.

Niemiecki przywódca nie zdawał sobie sprawy, że walczy z całą brygadą, dlatego początkowo wysłał naprzód zaledwie jeden pułk, który został dosłownie rozgromiony przez oddziały Filipowicza. Wycofujące się czołgi złamały morale wojsk niemieckich, a hitlerowscy przywódcy musieli dokonać przegrupowania. Później Niemcy atakowali jeszcze cztery razy, lecz nie udało im się osiągnąć celu.

Sukces naszych rodaków nie był jednak pełny. Po zapadnięciu zmroku Polacy przeszli do odwrotu. Wróg postanowił to wykorzystać i zdziesiątkował manewrujących żołnierzy. Straty po stronie polskiej wyniosły 530 żołnierzy, 5 dział i 4 armatki przeciwpancerne, Niemców starcie „kosztowało” ponad 100 czołgów, kilka samochodów pancernych i kilkuset żołnierzy.

fot.domena publiczna Pomnik upamiętniający bitwę pod Mokrą

Czy wiesz, że ...

...jedna z najważniejszych radzieckich snajperek w przeciwieństwie do większości ochotniczek, które zgłaszały się do Armii Czerwonej nie była młoda, a jednak stała się śmiertelnie skuteczna. Zdążyła zabić ponad 100 Niemców i wyszkolić setki następczyń.

... zdarzało się, że ciała Polaków pomordowanych na Wołyniu grzebali później ci sami ludzie, którzy ich zabili? Po wrzuceniu ciał do mogił, ubijali łopatami ziemię i odchodzili jak gdyby nigdy nic.

...w powstańczej Warszawie nie brakowało spekulantów, z którymi polska żandarmeria nie mogła sobie poradzić? Tylko w połowie sierpnia ceny żywności były od 2 do 5 razy większe niż pod koniec lipca. Potem jedzenie sprzedawano jedynie za złote monety lub biżuterię.

Komentarze (11)

 1. Prawda historyczna Odpowiedz

  Gdyby posłuchano Stalina i jego propozycji ogólnoeuropejskiej antyniemieckiej koalicji to wojny by nie było ZSRR konkretnie dawał 120 dywizji 10tys dział 10tys czołgów i 5 tys samolotów jest to nawet w odtajnionych dokumentach brytyjskich. Jednak tzw zachód chciał skierować swego pupila Adolka na ZSRR, ale dzięki sprytowi Stalina odsunął On zagrożenie od ZSRR a w późniejszej fazie wojny mimo początkowych porażek pokonał kapitalistów nazistowskich i uratował cały świat od nazizmu a nas Polaków uratował od pieca i całkowitej zagłady. CZĘŚĆ I CHWAŁA NAJWIEKSZEMU BOHATEROWI JAKIEGO NOSIŁA ZIEMIA I WIELKIEJ NIEZWYCIĘŻONEJ ARMII CZERWONEJ CHWAŁA NA WIEKI.!!!

  • Radomir Marekwia Odpowiedz

   Niezależnie od tego, że jesteś albo rosyjskim trollem lub, cytując Lenina, pożytecznym idiotą, postaram się odpowiedzieć.

   Różnica między oboma zbrodniczymi reżimami, tym nazistowskim w Niemczech i tym komunistycznym w ZSRR z naszej perspektywy była niewielka. Jedni i drudzy byli przekonani o ideologicznej wyższości swoich totalitaryzmów, jedni i drudzy by skutecznie wprowadzać swoją władzę i by później ją utrzymać, zorganizowali w swoich państwach aparat zorganizowanej przemocy. Jedni i drudzy zorganizowali na swoich terytoriach sieć obozów o charakterze pracy przymusowej, które zresztą w dużej części miały na celu biologiczną eksterminację wrogów systemu (prawdziwych bądź urojonych).

   Można się oczywiście spierać, który z tych systemów był bardziej zbrodniczy, ale to trochę tak jak porównywać, który ze zbrodniarzy jest wiekszym psychopatą. Czy ten, który np. w centrum handlowym zabija w jedno popołudnie 30 osób czy ten, który metodycznie zabija przez 20 lat 2 osoby rocznie jako seryjny morderca…

   Hitler był potworem. Zniszczył pół Europy motywując się swoją chorą ideologią. Ale to nie jest powód by popierać drogiego potwora, jakim był Stalin i równie zbrodnicze w swoim charakterze państwo sowieckie

   • A Odpowiedz

    Widzę gościu że masz zdrowo wyprany mózg, porównywanie ZSRR i tzw. Komuny do 3 Rzeszy świadczy niewątpliwie o twej skromnej wiedzy historycznej, która opiera się raczej na propagandzie. Dam tylko jeden przykład bo mi się nie chce pisać a mianowicie twierdzisz że Generalne Gubernatorstwo to to samo co PRL czyli porównujesz masowe zbrodnie w obozach zagłady gdzie zginęły miliony polakow do okresu Polski Ludowej gdzie przez 40lat prawie podwojono liczbę ludności i wzrosła o jakieś 18mil. Niestety muszę to przyznać że należysz do osób bardzo ograniczonych i niepotrafiacych myśleć samodzielnie, ale to nie twoja wina tak ma większość a w Polsce to z 80% łyka propagandę jak pelikan.

    • Radomir Marekwia

     Porównywać okres Stalinizmu, jaki panował w ZSRR w latach 30-tych do Polski Ludowej to trochę słabe porównanie…
     W latach 30-tych mamy w ZSRR Wielką Czystkę, mamy głód na Ukrainie, mam rozbudowę Gułagu, mam ogromne deportacje ludności, min. z terenów Kaukazu. Aneksja przez ZSRR w ’39 roku skończyła się aresztowaniem ponad pół miliona polskich obywateli, kilkaset tysięcy rodzin wywieziono w głąb Rosji. O Katyniu chyba nie trzeba wspominać.

     Ponowne „wyzwolenie” też skończyło się masowymi wywózkami, masowymi gwałtami i morderstwami. W przeciwieństwie do władzy niemieckiej, okupacja opierała się w dużej mierze na Polakach co nie przeszkodziło w latach 44-53 wywieźć setek tysięcy ludzi na wschód. O stosunku NKWD i UB do byłego podziemia walczącego z nazizmem nie wspomnę…

     Nie pisałem wcześniej, że okupacja jednych i drugich była taka sama. Niemcy hitlerowskie zachowywały się (w przytoczonej wcześniej analogi) jak masowy morderca, Zwiazek Sowiecki bardziej jak seryjny. I za jednym i drugimi ciągnie się morze polskich trupów. Różnica między jednymi a drugi jest taka, że ZSRR z równym zacięciem mordowało własnych obywateli jak i swoich, prawdziwych lub wydumanych wrogów.

 2. Grrrozny Odpowiedz

  Autor napisał wyraźnie że to SUBIEKTYWNY wybór bitew. Możecie tworzyć własne i umieszczać w komentarzach. Nikt tego nie zabronił

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.