Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Japońscy doktorzy Mengele. Bestie o stokroć gorsze od hitlerowców?

Japońscy doktorzy śmierci między innymi przeprowadzali sekcje na żywych ludziach. Kadr z filmu "Man behind the sun".

Japońscy doktorzy śmierci między innymi przeprowadzali sekcje na żywych ludziach. Kadr z filmu „Man behind the sun”.

Bestialskie eksperymenty w imię nauki. Tortury wymuszone wizją postępu. Ale też – nieludzkie próby przeprowadzane z czystego okrucieństwa. Takie, w których ofiar nawet nie uznawano za ludzi. Nieszczęśnicy byli zaledwie „kłodami drewna”.

Japońska ekspansja w Azji zaczęła się od Mandżurii. To właśnie tam, w latach 30. XX wieku, cesarskie wojsko stworzyło pierwsze laboratorium, w którym „królikami doświadczalnymi” mieli być chińscy więźniowie.

Chodziło o badania nad bronią chemiczną i biologiczną. Kandydat na szefa tego ośrodka wydawał się oczywisty. To Shiro Ishii, lekarz i mikrobiolog, który kilka poprzednich lat spędził na podróżach po Europie. Tam przyglądał się efektom stosowania gazów bojowych w I wojnie światowej. Tokijskie kręgi władzy były już wówczas zdominowane przez militarystów i Ishii z łatwością przekonał ministra wojny do programu budowy broni masowego rażenia.

Pierwsze laboratorium powstało w obozie Hong Ma, w opustoszałym miasteczku niedaleko Harbinu (największe miasto Mandżurii). W 1936 roku Ishii, awansowany na pułkownika, miał już dość środków i wpływów, by uruchomić spory kompleks badawczy. Powstał on w wiosce Pingfan pod Harbinem.

Na obszarze paru kilometrów kwadratowych, odizolowanym murem i drutem kolczastym, Japończycy zbudowali laboratorium, pawilon więzienny, fabryczkę broni chemicznej oraz bakteriologicznej, a także piec krematoryjny. Ishii miał także do dyspozycji poligon do ćwiczeń w terenie oraz eskadrę samolotów z pilotami.

Shiro Ishii, lekarz i mikrobiolog, z łatwością przekonał ministra wojny do programu broni masowego rażenia. Program badawczy obejmował eksperymenty na ludziach (fot. Masao Takezawa, źródło: domena publiczna).

Shiro Ishii, lekarz i mikrobiolog, z łatwością przekonał ministra wojny do programu broni masowego rażenia. Program badawczy obejmował eksperymenty na ludziach (fot. Masao Takezawa, źródło: domena publiczna).

Naukowa elita w służbie zbrodni

Ośrodek do 1941 roku działał pod oficjalną nazwą „wydziału zapobiegania epidemiom i oczyszczania wody Armii Kwantuńskiej”. Potem dostał kryptonim, który do dziś wywołuje złowieszcze konotacje: Jednostka 731.

Ishii zgromadził elitę lekarzy i naukowców ściągniętą z japońskich uczelni, a także pracowników cywilnych – w sumie parę tysięcy ludzi. W ramach różnych oddziałów mieli hodować i produkować zarazki chorób zakaźnych, prowadzić próby laboratoryjne i polowe, a także testować środki przenoszenia (aerozole, specjalne porcelanowe bomby lotnicze).

Czy wiesz, że ...

...w czasie I wojny światowej rosyjska prasa prowadziła zorganizowaną kampanię przeciw Rasputinowi? Niemal wszędzie rozprowadzano karykatury jego penisa z prześmiewczym podpisem "ster Rosji".

...Ludwik Kalkstein, działacz polskiego Podziemia i współpracownik „Grota” Roweckiego, okazał się podwójnym agentem? Po tym, jak Armia Krajowa wydała na niego wyrok śmierci, wstąpił do SS i… wziął udział w Powstaniu Warszawskim po stronie okupantów.

...w dwudziestoleciu międzywojennym żartowano, że "najbezpieczniejszym miejscem dla komunisty polskiego jest polskie więzienie"? Nienawidzący Komunistycznej Partii Polski Stalin postanowił ją zlikwidować, w wyniku czego zginęli wszyscy czołowi jej przywódcy.

Komentarze (22)

  • Czytacz Odpowiedz

   Zgadza się, katana jako broń jednosieczna i będąca częścią okręgu jest klasyfikowana jako szabla. To nie film akcji:-)

  • Kane Odpowiedz

   Jako osoba ktora od lat trenowala walke katana a obecnie rowniez mieczem europejskim, szabla oraz rapierem powiem tak – katana jest uwazana za szable tylko i wylacznie wg polskiej definicji poniewaz tylko wg polskiej def miecz jest prosty i ma obosieczna klinge oraz jelec. Wg reszty swiata katana jest mieczem i wg samych japonczykow rowniez nim jest a to chyba najwazniejsze. Juz nie mowiac ze termin szabla samurajsa brzmi po prostu debilnie. W rakim razie czym bedzie ninjato? Pałaszem nindży? :D

 1. ppp Odpowiedz

  „Japońscy doktorzy Mengele”. Japońscy doktorzy o nazwisku Mengele? Japońscy doktorzy vs Mengele? Japońscy doktorzy i Mengele? co autor tytułu miał na mysli?

 2. Anonim Odpowiedz

  No straszne., przerażające, tragiczne losy więźniów-…i dziwią mnie wpisy których autorzy zastanawiają się nad rodzajem użytej broni .a nie nad ludzka tragedią….

 3. Matejek Odpowiedz

  ”Przypomnę, taki p. Gorbaczow, obecnie mieszkający w bazie marynarki Wojennej USA w Kalifornii, jest znany z zamknięcia w psychuszkach, czyli więzieniach pod nazwą szpitali, z powodu schizofrenii bezobjawowej, większej ilości ludności aniżeli Stalin zamknął w lagrach.
  Łagry łamały kości ludziom ale zachowały człowieczeństwo. Psychuszki i elektrowstrząsy, czy wstrząsy insulinowe czy kardiazolowe niszczyły całkowicie człowieczeństwo.” dr J.Jaśkowski
  http://alexjones.pl/aj/aj-technologia-i-nauka/aj-medycyna/item/96493-stwardnienie-rozsiane-a-witamina-d-3-zdrowie-publiczne-wielka-sciema
  http://educodomi.blog.pl/piorem-dr-jj/

 4. Piskorz Odpowiedz

  Z tego, co pamiętam z lektur, to policja japońska /odpowiednik niemieckiego Gestapo/ o nazwie Kampeitei…/lu Kempeitei/…w swoim wyrafinowanym okrucieństwie po wielokroć przewyższało swoich niemieckich bandytów! PS K. to nie była żandarmeria..

 5. maciejmakro Odpowiedz

  Zauważmy gwoli prawdy że te syniki są DO DZIŚ podstawą wiedzy o zachowaniu się ludzkiego ciała wystawionego na działanie ekstremalnych czynników. to dzięki nim opracowano szereg procedur medycznych postępowań wobec ofiar klęsk żywiołowych, wojen, epidemii itp.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.