Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Amerykańscy doktorzy Mengele? Stany Zjednoczone przez dziesiątki lat przeprowadzały nieetyczne eksperymenty na ludziach

Amerykańscy lekarze również prowadzili eksperymenty na ludziach. Nie zawsze za ich zgodą. Tak było na przykład w Tuskegee.

fot.domena publiczna Amerykańscy lekarze również prowadzili eksperymenty na ludziach. Nie zawsze za ich zgodą. Tak było na przykład w Tuskegee.

Celowe zarażanie ludzi malarią. Masowe infekowanie kiłą. Testy, od których pękały kości i naczynka w oczach. Brzmi, jak eksperymenty wyjątkowych szaleńców? Tak wyglądały programy badawcze armii amerykańskiej w XX wieku.

Stany Zjednoczone przeprowadzały eksperymenty, które można by uznać za wysoce nieetyczne prawie od początku swojego istnienia. Gotowość do naginania zasad i przekraczania granic nasiliła się jeszcze w XX wieku na skutek niepokoju związanego z II wojną światową, a następnie zimną wojną. Zaczęto przeprowadzać coraz więcej badań nad substancjami chemicznymi czy radioaktywnymi, próbowano dokładnie poznać groźne choroby. Do prób wykorzystywano żołnierzy, prostytutki czy chorych umysłowo. Czasem „obiekty” badań zgłaszały się dobrowolnie, czasami nie miały wyboru…

Amerykański kamikadze

Zwiększona produkcja samolotów myśliwskich w latach 40. postawiła przed amerykańskimi inżynierami podstawowe pytanie: jakie obciążenie przyspieszeniem ziemskim może wytrzymać człowiek bez narażania się na poważne problemy zdrowotne? Badania w tym zakresie trwały w latach II wojny światowej, ale też po niej, wraz z nabierającym tempa wyścigiem zbrojeń. W 1954 roku na tapecie znalazł się problem ewakuacji pilotów wojskowych z maszyn bez doprowadzenia do ich śmierci. Aby sprawdzić możliwe maksymalne przeciążenia zbudowano… specjalne sanki.

Nie był to oczywiście wszystkim dobrze znany atrybut zabaw zimowych. Sonic Wind Number 1, były napędzane silnikami rakietowymi. Pierwsze testy przeprowadzono z udziałem szympansów w bazie Holloman. Później nadszedł jednak czas na ludzi. Do eksperymentu wybrano oficera sił powietrznych – Johna Stappa. Służył on w lotnictwie amerykańskim od 1944 roku jako lekarz. Jego życiową misją było badanie fizycznych granic możliwości ludzkiego organizmu. Konkretnie zaś: swojego własnego organizmu.

John Stapp w czasie jednego z wielu eksperymentów, w których wziął udział.

fot.domena publiczna John Stapp w czasie jednego z wielu eksperymentów, w których wziął udział.

Jak podają C. Cassidy i P. Doherty, autorzy książki Już nie żyjeszzanim Stapp usiadł w piekielnych sankach „niemal udusił się podczas testowania systemów tlenowych oraz niemal został obdarty ze skóry, wykonując lot w otwartej kabinie z prędkością prawie 920 kilometrów na godzinę”.

Mężczyzna dobrze wiedział, że może zginąć, a mimo to postanowił ponownie zaryzykować. Sanie rakietowe z przypiętym pasami żołnierzem rozpędzono do 0,9 macha, a więc 1100 km/h. Następnie maszynę zatrzymano w ciągu zaledwie 1,4 sekundy. Ciało Stappa zostało poddane obciążeniu wynoszącemu 46,2 G. Dla porównania – jazda kolejką górską to „zaledwie” 5 G. Pilot przeżył, ale miało to swoją cenę. Z morderczych sanek wyszedł z popękanymi żebrami, połamanymi nadgarstkami. Ciśnienia nie wytrzymały także naczynka krwionośne w oczach.

Testowanie chemicznego dorobku nazistów na własnych obywatelach? Dlaczego nie!

Czy wiesz, że ...

...Elena Ceaușescu chciała Nobla z chemii chociaż nie skończyła czterech klas podstawówki? Żona rumuńskiego dyktatora robiła międzynarodową "karierę" naukową. Wszystko dzięki temu, że podpisywała się pod pracami, których treści nawet nie rozumiała. Część z nich wykradał na Zachodzie rumuński wywiad.

...celem matki Natalie Wood było uczynienie z córki gwiazdy? Była w stanie zrobić wszystko, by dziewczynka dobrze zagrała. Pewnego razu rozdarła na strzępy żywego motyla w celu zmuszenia córki do płaczu na planie.

...by uniknąć obowiązkowej służby wojskowej w PRL-u wielu młodych mężczyzn udawało chorobę psychiczną? W ten sposób w 1984 roku na oddział zamknięty trafił Andrzej „Kobra” Kraiński, który z poznanym tam ordynatorem Andrzejem Michorzewskim założył zespół Latający Pisuar, z którego narodziła się słynna Kobranocka.

...niemiecki generał Friedrich Paulus, wzięty w sowiecką niewolę pod Stalingradem, w procesach norymberskich wziął udział jak świadek oskarżenia? Jego przyjazd wzbudził dużo emocji. Kiedy siedzący na ławie oskarżonych Hermann Göring zobaczył go na sali rozpraw, z wściekłością nazwał go „brudną świnią”.

Komentarze (11)

 1. CZEKISTA Odpowiedz

  zawsze od zawsze uważałem i nadal uważam że usa to palanty I CO TE PALANTY BY ROBIŁY GDYBY 100 LAT murzynów NIE NAZWOZIŁY PORYWAJĄC iCH W aFRYCE, USA TO PRZEKLEŃSTWO świata tego świata

  • ptl Odpowiedz

   Myślę że redakcja ma twoje IP i można będzie je przekazać Policji, Prokuraturze i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Czekisto, oczywiście może Pan wyrażać swoje zdanie, tu nie użył Pan wulgaryzmów, ani nie nawołuje do czynów karalnych, ale prosimy nawet w krytyce kierować się nie emocjami, a zachować spokój, ponieważ to może pobudzić innych czytelników do ataku. Już musieliśmy usunąć komentarz będący po prostu wulgarną obelgę. Z góry dziękujemy.

  • CZEKISTA Odpowiedz

   Droga Pani Anno, nie kieruję się emocjami, jestem niespotykanie spokojny człowiek, ale od czasu do czasu, brzytwa sama się mi otwiera bynajmniej nie do golenia, już taki jestem … zimny drań . Pani, oczywiście tak z urzędu zwróciła uwagę, ale pozostali którzy tu próbują mnie straszyć, znam tylko jedną odpowiedź, nie strasz, nie strasz bo się ….nie interesują mnie wasze uwagi prozachodni, bowiem jesteście tylko przechodni pewnie z przychodni, skoro nie identyfikujecie się z moją wypowiedzią to widocznie jesteście tacy sami & popieracie politykę apartheidu, ciekawe co jankesy na to , odżegnają się ood was czy przeżegnają czyniąc znak kżyrza nad pustakamy

   • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

    Szanowny Czekisto, zwróciłam uwagę Panu rzeczywiście „z urzędu”, ale nie tylko. Sam Pan bowiem poniekąd prowokuje ataki na siebie, a dyskusja zmierza wtedy w niezbyt kulturalnym kierunku. Będziemy więc wdzięczni jeśli nasi czytelnicy, którzy mają coś do powiedzenia (nawet jeśli się z tym nie zgadzamy) robili to w sposób kulturalny właśnie. Pozdrawiam serdecznie :)

 2. Jarek Odpowiedz

  „Niemożliwe stało się zamieszanie, uprawa roślin, połów ryb. Ludność straciła swoje domu,”

  Zamieszanie? „Straciła swoje domu”? Czy nikt tych artykułów nie czyta?

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie Jarku, błędy już zostały poprawione. Jak wspominałam już kilkakrotnie będziemy wdzięczni za używanie specjalnego formularza do zgłaszania literówek, to nam ułatwi i usprawni pracę… Z góry dziękujemy i pozdrawiamy.

 3. rechot historii Odpowiedz

  „Jego żywicową misją było badanie fizycznych granic możliwości ludzkiego organizmu.” Ciekawe o jaką żywicę chodzi?

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny rechocie historii, dziękujemy za uwagę, błąd już został poprawiony. I kierujemy tę samą prośbę do Pana, co wyżej, do Pana Jarka. Pozdrawiamy.

 4. Bn Odpowiedz

  W ZSRR coś takiego byłoby niemożliwe. Tam nie było obozów, więźniów, tajnych laboratoriów. Stalin i Beria nie pozwoliliby na to……

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.