Ciekawostki Historyczne

Celowe zarażanie ludzi malarią. Masowe infekowanie kiłą. Testy, od których pękały kości i naczynka w oczach. Brzmi, jak eksperymenty wyjątkowych szaleńców? Tak wyglądały programy badawcze armii amerykańskiej w XX wieku.

Stany Zjednoczone przeprowadzały eksperymenty, które można by uznać za wysoce nieetyczne prawie od początku swojego istnienia. Gotowość do naginania zasad i przekraczania granic nasiliła się jeszcze w XX wieku na skutek niepokoju związanego z II wojną światową, a następnie zimną wojną.

Zaczęto przeprowadzać coraz więcej badań nad substancjami chemicznymi czy radioaktywnymi, próbowano dokładnie poznać groźne choroby. Do prób wykorzystywano żołnierzy, prostytutki czy chorych umysłowo. Czasem „obiekty” badań zgłaszały się dobrowolnie, czasami nie miały wyboru…

Amerykański kamikadze

Zwiększona produkcja samolotów myśliwskich w latach 40. postawiła przed amerykańskimi inżynierami podstawowe pytanie: jakie obciążenie przyspieszeniem ziemskim może wytrzymać człowiek bez narażania się na poważne problemy zdrowotne? Badania w tym zakresie trwały w latach II wojny światowej, ale też po niej, wraz z nabierającym tempa wyścigiem zbrojeń. W 1954 roku na tapecie znalazł się problem ewakuacji pilotów wojskowych z maszyn bez doprowadzenia do ich śmierci. Aby sprawdzić możliwe maksymalne przeciążenia zbudowano… specjalne sanki.

Nie był to oczywiście wszystkim dobrze znany atrybut zabaw zimowych. Sonic Wind Number 1, były napędzane silnikami rakietowymi. Pierwsze testy przeprowadzono z udziałem szympansów w bazie Holloman. Później nadszedł jednak czas na ludzi. Do eksperymentu wybrano oficera sił powietrznych – Johna Stappa. Służył on w lotnictwie amerykańskim od 1944 roku jako lekarz. Jego życiową misją było badanie fizycznych granic możliwości ludzkiego organizmu. Konkretnie zaś: swojego własnego organizmu.

John Stapp w czasie jednego z wielu eksperymentów, w których wziął udział.fot.domena publiczna

John Stapp w czasie jednego z wielu eksperymentów, w których wziął udział.

Jak podają C. Cassidy i P. Doherty, autorzy książki Już nie żyjeszzanim Stapp usiadł w piekielnych sankach „niemal udusił się podczas testowania systemów tlenowych oraz niemal został obdarty ze skóry, wykonując lot w otwartej kabinie z prędkością prawie 920 kilometrów na godzinę”.

Mężczyzna dobrze wiedział, że może zginąć, a mimo to postanowił ponownie zaryzykować. Sanie rakietowe z przypiętym pasami żołnierzem rozpędzono do 0,9 macha, a więc 1100 km/h. Następnie maszynę zatrzymano w ciągu zaledwie 1,4 sekundy. Ciało Stappa zostało poddane obciążeniu wynoszącemu 46,2 G. Dla porównania – jazda kolejką górską to „zaledwie” 5 G. Pilot przeżył, ale miało to swoją cenę. Z morderczych sanek wyszedł z popękanymi żebrami, połamanymi nadgarstkami. Ciśnienia nie wytrzymały także naczynka krwionośne w oczach.

Zobacz również:

Testowanie chemicznego dorobku nazistów na własnych obywatelach? Dlaczego nie!

Po zakończeniu II wojny światowej w Stanach Zjednoczonych znalazło się wielu naukowców nazistowskich. Razem z nimi Amerykanie uzyskali dostęp do receptur gazów bojowych stworzonych na potrzeby III Rzeszy. Pomimo negatywnego wydźwięku, jaki miało korzystanie z usług wspomnianych uczonych, armia amerykańska zadecydowała o przeprowadzeniu dogłębnych testów dotyczących objawów związanych z atakiem danymi chemikaliami i ich leczenia. Około 7000 żołnierzy i 1000 cywilów zostało wystawionych na działanie małych dawek 250 rodzajów substancji chemicznych, wśród nich LSD, sarinu czy benzodiazepiny.

Testy Armii USA i inne szokujące przyczyny śmierci opisuje nowa książka Cody’ego Cassidy i Paula Doherty „Już nie żyjesz”, wydana nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Testy Armii USA i inne szokujące przyczyny śmierci opisuje nowa książka Cody’ego Cassidy i Paula Doherty „Już nie żyjesz”, wydana nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Badania  przeprowadzono w Edgewood Arsenal w stanie Maryland. W 1975 roku program zakończono w atmosferze skandalu. Żołnierze biorący w nim udział oskarżali badaczy o brak etyki zawodowej. Spowodowało to lawinę procesów cywilnych oraz raportów rządowych. Podobnym obszarem badań zajmowano się w ramach „Projektu 12”. Testowano w nim sposoby rozpylania za pomocą aerozoli środków biologicznych i chemicznych.

Szczurów doświadczalnych dostarczał sierociniec i psychiatryk…

W badaniach Armii USA udział brały także inne jednostki naukowe. Wydział Medycyny Uniwersytetu w Chicago zaangażował się w program badań nad malarią. Przez 29 lat organizmy osadzonych w więzieniu Joliet udzielały lekarzom informacji dotyczących rozwoju tej choroby. Malarią zarażano także pacjentów szpitala psychiatrycznego w Illinois w latach 40. XX wieku.

Z kolei w 1939 roku grupa 22 dzieci z sierocińca wojskowego w stanie Iowa została poddana eksperymentowi, który nazwano „Monster Study” – „potwornym badaniem”. Doktorantka Mary Tudor pod nadzorem profesora Wendella Johnsona z Uniwersytetu w Iowa chciała udowodnić, że jąkanie się spowodowane jest presją psychologiczną. Niektóre z dzieci były chwalone za doskonałość mowy, inne brutalnie i bez ogródek ganiono za jej brak. Drogą presji próbowano wywołać u nich badane schorzenie. Dzieci stały się skryte, bały się zabierać głos, jedno uciekło nawet z sierocińca, a inne przez długie lata zmagały się z psychologicznymi konsekwencjami eksperymentu, mającego na celu ich poniżenie i podkopanie wiary we własne możliwości.

Eksperyment „Monster Study” przeprowadzono z ramienia Uniwersytetu Iowa (na zdjęciu College of Liberal Arts & Sciences). fot.Vkulikov/ domena publiczna

Eksperyment „Monster Study” przeprowadzono z ramienia Uniwersytetu Iowa (na zdjęciu College of Liberal Arts & Sciences).

Prawdę o nieetycznym eksperymencie zamieciono pod dywan, nigdy nie publikując jego wyników. Dopiero w 2007 roku ofiary „Monster Study” wywalczyły dla siebie odszkodowanie.

Przymusowe przesiedlenie w imię „nauki”

Oczywistym obszarem zainteresowań armii była broń nuklearna. 25 sierpnia 1945 roku, niedługo po zrzuceniu bomb na Hiroszimę i Nagasaki, senator Brian McMahon stwierdził:

Dla przetestowania niszczycielskiej siły ładunku atomowego chciałbym zobaczyć japońskie okręty, na które spadnie w morzu taka bomba.

Chęć poszerzenia wiedzy i ówczesna sytuacja polityczna zaowocowały serią doświadczeń polegających na zrzuceniu bomb atomowych na przygotowane statki-cele. I to nie należące do wroga, ale własne. Jednostki ustawiono na atolu Bikini w archipelagu wysp Marshalla. Wcześniej z terenu wysiedlono wszystkich jego mieszkańców. Na pokładach okrętów umieszczono także zwierzęta – szczury, myszy, świnie, świnki morskie oraz kozy. Pierwsze teksty przeprowadzono w 1946 roku. Łącznie przez kolejną dekadę przeprowadzono ponad dwadzieścia prób nuklearnych w tym rejonie, wysadzając ładunki w powietrzu, na wodzie i głęboko pod taflą oceanu.

Efekt testu Able (1946 r.) widoczny z lotu ptaka. fot.USAAF/ domena publiczna

Efekt testu Able (1946 r.) widoczny z lotu ptaka.

Obszar atolu został bezpowrotnie skażony. Niemożliwe stały się tu między innymi zamieszkanie, uprawa roślin, połów ryb. Ludność straciła swoje domy, a wielu mieszkańców dalej położonych wysp zostało narażonych na śmiercionośne promieniowanie, zwiększające ryzyko nowotworów. Terenu nigdy nie oczyszczono, a dokładne badania ekologicznych konsekwencji eksplozji sprzed dekad podjęto dopiero po 2010 roku.

Gdy brakuje własnych obywateli…

Żądni wiedzy, amerykańscy naukowcy nie ograniczali się do używania w roli królików doświadczalnych własnych obywateli. Kiedy istniała taka potrzeba, czy wręcz kaprys sięgali po „zasoby ludzkie” innych państw. W latach 1946-1948 kolejnym poligonem dla ich badań stała się Gwatemala w Ameryce Środkowej. Przy współpracy tamtejszych urzędników żołnierze, prostytutki i chorzy umysłowo byli zarażani kiłą. Zakażania były oczywiście celowe, jednakże już sami „pacjenci” o całym procederze nie byli informowani. Następnie chorych leczono antybiotykami.

Głównym lekarzem był John Charles Cutler, medyk, który brał udział w podobnym eksperymencie przeprowadzonym na czarnoskórych farmerach z miejscowości Tuskegee w stanie Alabama. W pierwszym programie doktora Cutlera udział wzięło około 600 farmerów, przy czym byli to mężczyźni, z których większość w momencie badań była już chora.

Lekarz podaje placebo jednemu z mieszkańców Tuskegee.fot.domena publiczna

Lekarz podaje placebo jednemu z mieszkańców Tuskegee.

Farmerzy żyli w przekonaniu, że badania dotyczą tzw. złej krwi. Było to lokalne określenie opisujące symptomy kiły, jak również niedokrwistości czy ogólnego zmęczenia. W zamian za udział w badaniach otrzymywali darmowe posiłki i opiekę medyczną. Rodziny tych, którzy zmarli w trakcie eksperymentu miały otrzymać 500 dolarów. To, co miało trwać 6 miesięcy rozciągnięto na… 40 lat. Do zatrzymania nieludzkich prac doprowadził dopiero demaskatorski artykuł opublikowany w 1972 roku.

W Gwatemali Cutler posunął się o wiele dalej. Kiłą zarażono celowo 1500 osób. Części z nich zarazki choroby podano bezpośrednio. Pozostali zostali zainfekowani w trakcie seksu z podstawionymi im, chorymi prostytutkami. Te ostatnie zostały opłacone przez nadzorujących badania naukowców. Dodatkowo zbadano także sposoby przenoszenia się rzeżączki. Eksperyment zakończono z nie do końca jasnych przyczyn w 1948 roku. Na przeprosiny Gwatemalczycy musieli jednak czekać do 2012 roku…

Bibliografia:

 1. Annas G.J., Grodin M.A., The Nazi Doctors and the Nurenberg Code. Human Rights in Human Experymentation., Oxford University Press, 1992.
 2. Cassidy C., Doherty P. Już nie żyjesz, wydawnictwo Znak Horyzont, 2018.
 3. Collins D., ‘Monster Study’ Still Stings, www.cbsnews.com [dostęp: 20.06.2018].
 4. Col. John Paul Stapp, web.archive.org, [dostęp: 20.06.2018].
 5.  Daly M.T. , Crossroads at Bikini, United States Naval Institute Proceedings,1986
 6. Rothman D. J. Strangers at the Bedside: A History of How Law and Bioethics Transformed Medical Decision Making, „Medical History”, t. 37(1),1992
 7.  Secrets of Edgewood, www.newyorker.com [dostęp: 20.06.2018]
 8. Shurcliff W. A. Bombs at Bikini: The official Report of Operation CrossroadsWm. H. Whise & Co. Nowy Jork 1947 [dostęp: 20.06.2018].
 9. The Tuskegee Timeline, www.cdc.gov [dostęp: 20.06.2018].
 10. Thompson, R. ’Fastest Man’ title stands, „Eugene Register-Guard”, Oregon. Associated Press, 23.07.1964.

KOMENTARZE (16)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CZEKISTA

zawsze od zawsze uważałem i nadal uważam że usa to palanty I CO TE PALANTY BY ROBIŁY GDYBY 100 LAT murzynów NIE NAZWOZIŁY PORYWAJĄC iCH W aFRYCE, USA TO PRZEKLEŃSTWO świata tego świata

  ptl

  Myślę że redakcja ma twoje IP i można będzie je przekazać Policji, Prokuraturze i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

   CZEKISTA

   PYTLU, ta ja pozdrawlaju ciebia

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Szanowny Czekisto, oczywiście może Pan wyrażać swoje zdanie, tu nie użył Pan wulgaryzmów, ani nie nawołuje do czynów karalnych, ale prosimy nawet w krytyce kierować się nie emocjami, a zachować spokój, ponieważ to może pobudzić innych czytelników do ataku. Już musieliśmy usunąć komentarz będący po prostu wulgarną obelgę. Z góry dziękujemy.

  CZEKISTA

  Droga Pani Anno, nie kieruję się emocjami, jestem niespotykanie spokojny człowiek, ale od czasu do czasu, brzytwa sama się mi otwiera bynajmniej nie do golenia, już taki jestem … zimny drań . Pani, oczywiście tak z urzędu zwróciła uwagę, ale pozostali którzy tu próbują mnie straszyć, znam tylko jedną odpowiedź, nie strasz, nie strasz bo się ….nie interesują mnie wasze uwagi prozachodni, bowiem jesteście tylko przechodni pewnie z przychodni, skoro nie identyfikujecie się z moją wypowiedzią to widocznie jesteście tacy sami & popieracie politykę apartheidu, ciekawe co jankesy na to , odżegnają się ood was czy przeżegnają czyniąc znak kżyrza nad pustakamy

   Nasz publicysta | Anna Dziadzio

   Szanowny Czekisto, zwróciłam uwagę Panu rzeczywiście „z urzędu”, ale nie tylko. Sam Pan bowiem poniekąd prowokuje ataki na siebie, a dyskusja zmierza wtedy w niezbyt kulturalnym kierunku. Będziemy więc wdzięczni jeśli nasi czytelnicy, którzy mają coś do powiedzenia (nawet jeśli się z tym nie zgadzamy) robili to w sposób kulturalny właśnie. Pozdrawiam serdecznie :)

Jarek

„Niemożliwe stało się zamieszanie, uprawa roślin, połów ryb. Ludność straciła swoje domu,”

Zamieszanie? „Straciła swoje domu”? Czy nikt tych artykułów nie czyta?

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Szanowny Panie Jarku, błędy już zostały poprawione. Jak wspominałam już kilkakrotnie będziemy wdzięczni za używanie specjalnego formularza do zgłaszania literówek, to nam ułatwi i usprawni pracę… Z góry dziękujemy i pozdrawiamy.

rechot historii

„Jego żywicową misją było badanie fizycznych granic możliwości ludzkiego organizmu.” Ciekawe o jaką żywicę chodzi?

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Szanowny rechocie historii, dziękujemy za uwagę, błąd już został poprawiony. I kierujemy tę samą prośbę do Pana, co wyżej, do Pana Jarka. Pozdrawiamy.

Bn

W ZSRR coś takiego byłoby niemożliwe. Tam nie było obozów, więźniów, tajnych laboratoriów. Stalin i Beria nie pozwoliliby na to……

Czytelniczka1983

Obozow nie bylo bo byly łagry w ktorych ludzie umierali z wycienczenia fizycznego z glodu zimna chorob nalezalo by troche bardziej zaglebic sie w historię ZSRR jak zakladali obozy pracy nazywane przez nich jako naprawcze ilu niewinnych ludzi zamykano w wiezieniach torturowano jakimi sposobami wymuszano zeznania jak trafiali (o ile zdolali przezyc te przesłuchania)potem do lagrow jak byli bici poniewierali do jakbezsensownych prac zostawali wysylani .Mozw poczytaj ksiazke „Łagry” wspomnienia tych ludzi sa wrecz porazajace wiec nie mowze Stalin i Beria nie pozwalali na to bo ich dłonie splywaly krwia niewinnych ludzi nie mniej niz Hitlera

Sinecod

Nie odwracajcie kota ogonem że w ZSRR takich eksperymentów było więcej czy coś tylko nikt o nich nie wie. Francuzi na Saharze i Polinezji też narobili zdrowego bajzlu. Kto wie czy i teraz w tym momencie w naszym kraju ktoś nie przeprowadza chorych eksperymentów „w imię nauki”. Chociaż biorąc pod uwagę jak nasz naród jest skłócony między sobą, mam podejrzenia że to element jakiegoś eksperymentu…
Amerykanie pod presją opinii światowej na wskutek działań Samoańczyków, w latach 70-tych podjęli operację oczyszczania Atolu Marshalla ze skutków wybuchów atomowych. Myślisz że używano zaawansowanych maszyn sterowanych zdalnie aby żołnierze mogli być w bezpiecznej odległości od skażenia? To się zdziwisz ale traktowano ich tak samo jak w ZSRR likwidatorów sprzątających katastrofę w Czarnobylu w 1986 roku. Adekwatnie tak samo traktowali żołnieży którzy walczyli w Wietnamie i mieli styczność z „kolorowymi heribcydami” typu Agent Orange i tak dalej.
Jest nawet dokument o sprzątaniu atolu i jego ofiarach. Mieli styczność z plutonem (jedna z najbardziej toksycznych i zabójczych substancji na świecie…) bez jakichkolwiek zabezpieczeń…
https://youtu.be/autMHvj3exA

mario

Każde państwo to zbrodnicza korporacja. Takie super USA to państwo w którym tylko siła ma rację. To państwo policyjne. Nie zgadzasz się z tym co ci dyktują to masz prawo siedzieć w pierdlu. W Polsce tak samo jest. Nie ma wolności. W Polsce też testuje się na obywatelach. Od bezprawnych szczepień, przez fluoryzacje zębów w szkołach i przedszkolach na zlecenie firm zagranicznych, po testowaniu leków w szpitalu. Rewolucję już czuć w powietrzu. Ulice wpłyną krwią.

Staszek

Jest pewna nieścisłość we fragmencie:

‚ Zwiększona produkcja samolotów myśliwskich w latach 40. postawiła przed amerykańskimi inżynierami podstawowe pytanie: jakie obciążenie przyspieszeniem ziemskim może wytrzymać człowiek bez narażania się na poważne problemy zdrowotne?’

A dokładnej ‚jakie obciążenie przyspieszeniem ziemskim może wytrzymać człowiek’

Otóż przyspieszenie ziemskie jest jedno: 9,81m/s2 i jest równoważne 1G…

Wiec uważam iż powinno być ‚jakie obciążenie przyspieszeniem może wytrzymać człowiek’ lub ‚jakie przeciążenie może wytrzymać człowiek’

Przeciążenie jest liczone w wielokrotności przyspieszenia ziemskiego: 1G, 2G etc

Michał WLKP

nauka wymaga ofiar.

Zobacz również

Druga wojna światowa

„Niszczyciel światów”. Kim był człowiek, który stworzył bombę atomową?

16 lipca 1945 roku pustynię koło Alamogordo w stanie Nowy Meksyk rozświetlił potężny błysk. 300 kilometrów od miejsca eksplozji w budynkach zatrzęsły się szyby. Wybuch...

10 lipca 2019 | Autorzy: Marcin Moneta

Zimna wojna

Jak przeżyć wybuch bomby atomowej? Poradnik przetrwania według Amerykanów

Wskoczyć do rowu i... spokojnie przeczekać – oto jedna z rad udzielanych pół wieku temu obywatelom Stanów Zjednoczonych na wypadek ataku nuklearnego. Jak wyglądały amerykańskie...

1 lipca 2019 | Autorzy: Michał Procner

Średniowiecze

Arszenik na pryszcze, rtęć przeciwko hemoroidom. Nie uwierzysz, jak dawniej próbowano leczyć ludzi

Dawniej lekarze nie przejmowali się etyką i gdy wpadali na pomysł nowej terapii, ochoczo wcielali go w życie. Nie można im przy tym odmówić fantazji....

19 kwietnia 2019 | Autorzy: Michał Procner

XIX wiek

Najbardziej kontrowersyjne eksperymenty medyczne w dziejach

Po pierwsze nie szkodzić? Hipokratejska zasada nie zawsze przyświecała lekarzom. Pionierzy medycyny, genialni naukowcy i sadystyczni zwyrodnialcy nieraz odkładali etykę na bok, gdy przychodziło do...

8 marca 2019 | Autorzy: Maria Procner

Dwudziestolecie międzywojenne

Japońscy doktorzy Mengele. Bestie o stokroć gorsze od hitlerowców?

Bestialskie eksperymenty w imię nauki. Tortury wymuszone wizją postępu. Ale też - nieludzkie próby przeprowadzane z czystego okrucieństwa. Takie, w których ofiar nawet nie uznawano za...

7 października 2016 | Autorzy: Mateusz Zimmerman

Druga wojna światowa

„Mengele nie mógł w to uwierzyć”. Najlepsza akuszerka w Auschwitz

Obóz koncentracyjny w Auschwitz kojarzy nam się wyłącznie ze śmiercią i kominami krematoriów. Tymczasem za drutem kolczastym zaczynało się też życie, a najlepsza obozowa akuszerka...

27 września 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.