Ciekawostki Historyczne

Swych czarnych niewolników Francuzi zakopywali żywcem, palili, dusili siarką, wysadzali w powietrze, rzucali psom na pożarcie... A co na to wielcy francuscy filozofowie? Surowo potępiali niewolnictwo, ale... w pańszczyźnianej Polsce!

Kto nie słyszał o okrucieństwie hiszpańskich kolonizatorów w Nowym Świecie? A pamiętacie, jak na południu USA potraktowano bohatera „Django”? Wszystko to jednak blednie przy polityce prowadzonej przez Francuzów na Karaibach.

fot.The Life and Explorations of David Livingstone / CC BY 4.0


Grupa afrykańskich mężczyzn, kobiet i dzieci schwytanych, aby stać się niewolnikami. Litografia, ok. 1880.

Czarny Kodeks (Code Noir), przyjęty za panowania króla Ludwika XIV w 1685 roku, miał zahamować okrucieństwa, ale tylko pudrował szkaradną rzeczywistość. Historyk kultury i obyczajów prof. Stanisław Grzybowski tak to podsumował:

W pierwszym kolonialnym imperium, hiszpańskim, minimalne prawa niewolnikom, zwłaszcza ochrzczonym, zapewniały Los Leyos de las Indias nadane przez Karola V. Na straży ich stać miał Kościół i trzeba dodać, że mimo oporu kolonizatorów, z zadania tego starał się wywiązywać należycie. W koloniach angielskich sytuacja prawna niewolników regulowana była niekiedy przepisami lokalnymi. Natomiast słynny francuski Code Noir z 1685 r. szafował karami okrutnymi, w tym i karą śmierci, za byle występek, nawet przypadkowy.

Okręty tonące we krwi i odchodach

Jak zaznaczał profesor, gehenna zaczynała się już na statkach, na których dochodziło do aktów okrucieństwa nie mieszczących się w żadnych normach moralnych. To dotyczyło zresztą nie tylko francuskich okrętów, ale i innych kolonialnych potęg.

Niewolnicy sprowadzani za bezcen z Afryki upychani byli na pokładzie jak śledzie. Skuci w parach łańcuchami, trzymani w klatkach, musieli spędzić podróż leżąc na boku – najczęściej nie było bowiem miejsca, żeby się wyprostować. Spali w odchodach, które mogli sprzątać maksimum raz dziennie, przy okazji wyjścia na pokład, na świeże powietrze.

Ale było to możliwe tylko przy dobrej pogodzie. Przy kiepskiej niewolnicy wegetowali w brudzie, smrodzie i zarazkach. Dostawali rozwolnienia od niewłaściwego pożywienia, wymiotowali, chorowali, tracili przytomność. W poprzecinaną kajdanami skórę wdawało się zakażenie.

Francuzi w XVII-XVIII wieku przywieźli na Karaiby 1-1,25 mln niewolników z Afryki. Ilu jednak nie dotarło na miejsce, umierając w drodze? Trudno o takie szczegółowe statystyki. Jedni historycy szacują, że morderczych transportów na Karaiby nie przetrwało 250 tysięcy Afrykańczyków. Inni wskazują, że śmiertelność na statkach oscylowała wokół 20 procent, więc tych ofiar musiało być znacznie więcej…

Zobacz również:

„Nawracanie” żelazem i gwałtem

Na miejscu – czyli między innymi na Martynice, Gwadelupie czy Haiti – żywy towar trafiał na targ. Niewolnik był piętnowany rozpalonym żelazem, pospiesznie nauczany przez zakonnika o chrześcijańskich prawdach wiary i chrzczony.

To jednak tylko puste gesty. Właściciele mieli w nosie Ewangelię, a niewolnicy udawali wierzących, by przeżyć. A nie było to łatwe. Dostawali głodowe racje. Zaś przy harówce na plantacjach trzciny cukrowej zakładano im żelazne maski – obręcze z metalową osłoną na usta – by czasem nie wyjadali pańskiego dobra.

Niewolnicza praca nie była końcem upokorzeń. Kobiety albo dobrowolnie zgadzały się na seksualne wykorzystywanie przez właścicieli i nadzorców, albo były gwałcone. Potem rodziły dzieci, które też stawały się niewolnikami. Przed pohańbieniem nie chronił niewolnic ani ślub, ani macierzyństwo, ani wiara. Ich ojcowie, mężowie i dzieci musieli się z tym pogodzić. Jedynym ratunkiem wydawała się ucieczka w góry. Jednak to mogło kosztować życie, a Francuzi szkolili specjalne jednostki Mulatów do tropienia zbiegów.

Za próbę ucieczki – ucięta noga

Poza tym, już w razie zwykłej niesubordynacji niewolników srogo karano, a co dopiero przy buncie lub ucieczce! Czarny Kodeks stanowił, iż niewolnik, który silnie uderzy swojego pana lub zakrwawi albo spoliczkuje, ma być skazany na śmierć – opisywał badacz historii Karaibów Tomasz Łepkowski – Za zbiegostwo obcina się ucho, za recydywę nogę do kolana, a za trzecią ucieczkę czeka niewolnika śmierć.

Drobniejsze przestępstwa, na przykład kradzieże, karano zwykle chłostą. Rany traktowano solą, pieprzem, sokiem cytrynowym lub popiołem – dla spotęgowania efektu. Code Noir starał się ograniczyć liczbę wymierzanych batów i zakazać tortur, ale bezskutecznie.

Plantatorów nie skazywano bowiem za nadużycia. Kiedy w 1788 roku na Haiti niejaki Nicolas Le Jeune zabił czterech niewolników i zakatował na śmierć dwie przypalane ogniem niewolnice – podejrzewając grupę o udział w trucicielskim spisku – władze uniewinniły go. Stwierdziły, że sadysta działał dla bezpieczeństwa kolonii.

A Monteskiusza martwi cena cukru

Patologie, do jakich dopuszczał Czarny Kodeks, nie interesowały nawet autorytetów moralnych.

Nie protestował przeciw niemu żaden z wielkich filozofów Oświecenia. Monteskiusz, Wolter, Rousseau pisali o prawach, historii, filozofii i kondycji ludzkiej jakby nie wiedzieli o Code Noir, albo wiedzieli i uważali go za nieistotny – pisze kongijski historyk i działacz na rzecz demokracji Jacques Depelchin.

Monteskiusz faktycznie wolał w 1748 roku krytykować Polskę, że w niej chłopi są niewolnikami szlachty. Kolonialny wyzysk Francuzów usprawiedliwił słowami: Ludwikowi XIII bardzo ciężko przyszło zdobyć się na prawo, które czyniło niewolnikami Murzynów w jego koloniach: ale kiedy go przekonano, że to jest najpewniejszy sposób nawrócenia ich, zgodził się.

Niewolnik, który padł ofiarą biczowaniafot.domena publiczna

Niewolnik, który padł ofiarą biczowania

Śmiechu warte, ale wielki filozof pisał rzeczy jeszcze bardziej szokujące:

Gdyby mi trzeba było bronić prawa, mocą którego uczyniliśmy Murzynów niewolnikami, oto co bym rzekł: Skoro ludy Europy wytępiły mieszkańców Ameryki, trzeba im było obrócić w niewolę mieszkańców Afryki, aby posłużyć się nimi dla karczowania tak rozległego kraju.

Cukier byłby za drogi, gdyby rośliny, która go wydaje, nie uprawiano przez niewolników. Owi ludzie są czarni od stóp do głów i mają nos tak spłaszczony, że prawie niepodobna jest ich żałować. Nie można sobie wyobrazić, aby Bóg, w swojej nieskończonej mądrości, umieścił duszę, a zwłaszcza duszę dobrą, w czarnym ciele.

Zbrodnie wojenne Napoleona

Rewolucja francuska miała wszystko zmienić, znosząc niewolnictwo w 1794 roku. Lecz kiedy Napoleon doszedł do władzy, uznał, że hasła „wolność-równość-braterstwo” to zwykłe farmazony. Ważniejsze są pieniądze, jakie Francja czerpie z zamorskich plantacji. W 1802 roku przywrócił więc niewolnictwo w koloniach, a do poskromienia buntu na Haiti wysłał wojsko – w tym kilka tysięcy niepotrzebnych mu już w Europie polskich legionistów.

Haitański polityk tak wspominał w 1814 roku francuskie okrucieństwa:

Czyż nie wieszali ludzi głową w dół, nie topili w workach, nie krzyżowali na deskach, nie grzebali żywcem, nie miażdżyli na śmierć? Nie zmuszali ich do jedzenia odchodów? Nie zdzierali im skóry batem, nie rzucali żywcem na pożarcie przez robaki i mrówki, albo zostawiali przywiązanych na bagnach, by pożarły ich komary?

Nie wrzucali ich do kotłów wrzącego syropu? Nie wpychali mężczyzn i kobiet do beczek, najeżonych wewnątrz kolcami, i nie staczali ich ze zbocza w przepaść? Nie rzucali nieszczęsnych czarnych psom ludojadom, dopóki te nie były już tak nażarte ludzkim mięsem, że okaleczone ofiary dobijano bagnetami i sztyletami?.

I tak nie wspomniał wszystkich kar. Duszenia buntowników siarką pod pokładami napoleońskich okrętów. Wieszania na gwoździach wbitych w uszy. Kastracji. Wpychania prochu w odbyt i wysadzania. Aktów ludobójstwa podczas wojny Francuzów ze zbuntowanymi niewolnikami.

Trzeba zgładzić wszystkich Murzynów z gór, mężczyzn i kobiety, zachowując jedynie dzieci w wieku poniżej 12 lat; zniszczyć połowę Murzynów z nizin i nie pozostawić w kolonii ani jednego Mulata noszącego epolety – pisał wprost generał Leclerc, szwagier Napoleona. Nie dożył końca wojny. Francja przegrała i straciła Haiti (1804), a niewolnicy wywarli srogą zemstę na dawnych panach.

A tymczasem na Oceanie Indyjskim…

Francja jeszcze przez kilkadziesiąt lat nie potrafiła wyeliminować niewolnictwa. A dotyczyło nie tylko Karaibów, lecz także Afryki i archipelagów na Oceanie Indyjskim. Na Komorach, będących francuskim protektoratem od 1866 roku, niewolnictwo zniesiono dopiero w 1899 roku!

Szczególnie interesujący dla Polaków jest przykład wysepki Amsterdam, którą uprawiał przy pomocy niewolników Malgaszów – jak pisał Juliusz Verne – pewien nasz rodak pływający pod francuską banderą. Był nim obieżyświat i rewolucjonista Adam Piotr Mierosławski. Brat legendy Wiosny Ludów i dyktatora powstania styczniowego – Ludwika Mierosławskiego.

Choć Adam Piotr korzystał z niewolników z Madagaskaru, a Verne był przeciwnikiem owego procederu, pisarz zbył ten fakt milczeniem. Co więcej, Polak prawdopodobnie stał się dla francuskiego pisarza inspiracją przy tworzeniu jednej z najbardziej charakterystycznych postaci kultury masowej: kapitana Nemo – żołnierza wolności, brzydzącego się niewolnictwem i ciemiężeniem ludów przez zaborcze mocarstwa.

Bibliografia:

 1. Jacques Depelchin, Reclaiming African History, Fahamu/Pambazuka 2011,
 2. Stanisław Grzybowski, Dzieje swobód ludzkich, w: „Znak”, nr 643/2008,
 3. Sara E. Johnson, The Fear of French Negroes: Transcolonial Collaboration in the Revolutionary Americas, University of California Press 2012,
 4. Tadeusz Łepkowski, Archipelagu dzieje niełatwe. Obrazy z przeszłości Antyli XV–XX w., Wiedza Powszechna 1964,
 5. Monteskiusz, O duchu praw, Hoesick 1927.
 6. Jan Pachoński, Polacy na Antylach i Morzu Karaibskim, Wydawnictwo Literackie 1979,
 7. Kate Ramsey, The Spirits and the Law, The University of Chicago Press 2011.

KOMENTARZE (68)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Danie Plewiński

Wstrząsające jest co człowiek może uczynić drugiemu człowiekowi. Przeżywamy to co robiły hitlerowskie Niemcy a tu wszystkie kolonialne mocarstwa podobnie postępowały!

  m.c.

  Dokładnie. Słuszna uwaga.

Bartek

Jeśli przetransportowano milion przy 20% śmiertelności w czasie rejsów, to znaczy, że podróży nie przeżyło 250 tysięcy ludzi, a nie 200 tysięcy.

  Anonim

  coś matematyka szwankuje, 20% z miliona to właśnie 200 tyś.

   Olga

   Skrót od tysiąca to tys. nie tyś.

   zen_k

   Jeśli dotarło na Karaiby milion niewolników tzn., że było to 80% bo 20% zmarło w drodze. Skoro 80% to milion to 20% daje 250 tys.

  Justyna

  Naucz się liczyć Bartku. 20% z miliona to 200 tysięcy.

   Kharghoul

   Matematycy od siedmiu boleści. Bartek ma rację.

    Bartek

    Dzięki, Kharghoul, za przywrócenie wiary w ludzkość:)

   Piotrek

   1 250 000 z czego zostało 80% czyli 1 000 000. Nic dziwnego że 20% maturzystów oblało maturę w tym roku

    Bartek

    Piotrek, możesz poprawiać maturę w sierpniu, nie? Uzyskanie 30% mając do dyspozycji kilkanaście stron wzorów nie powinno być trudne.

  Bartek

  Nauczcie się czytać ze zrozumieniem. Jeśli przetransportowano na Karaiby milion przy 20% śmiertelności, to ten milion to te 80% ludzi, które przeżyło podróż. To oznacza, że z Afryki wypłynęło 1,25 mln osób, bo 1 mln to 80% z 1,25 mln. Rachunki: 1250 000 (wypłynęło) – 1000 000 (dopłynęło) = 250 000 (zmarło). Jakieś niejasności? ;)

   Ravenrot

   Ale to nie zmienia faktu że mogli przetransportować ich trupy. :) w takim wypadku rzeczywiście przetransportowano milion.

    Anonim

    Bo by im sję chciało transportować trupy. Trupy do morza, na pokarm dla ryb :/

    Anonim

    Wy chyba naprawde macie problemy z czytaniem ze zrozumieniem.Na Karaiby przywiezli 1.25 mln niewolnikow.Nie wywiezli tylu tylko przywiezli.Czyli uproszczajac , 20%z tego to 0.25 mln.Czyli 1.25+0.25 =1.5 mln.Przy takiej smiertelnosci z Afryki wyplynelo okolo 1.5 mln tylko na Karaiby.

   Ravenrot

   Ale mogli przetransportować ich trupy. :) W takim razie rzeczywiście przetransportowano milion.

   AnOnymous

   Wszyscy nauczcie się czytać ze zrozumieniem.
   Napisane jest „Jedni historycy szacują, że morderczych transportów na Karaiby nie przetrwało 250 tysięcy Afrykańczyków. Inni wskazują, że śmiertelność na statkach oscylowała wokół 20 procent […]”, czyli jedni mówią tak, a inni tak.
   Nigdzie nie jest napisane, że zmarło 250 tysięcy czyli ok. 20%.

    Bartolomeo

    👍🏼

  Anonim

  80% niewolników, którzy przeżyli to milion, więc wszyscy niewolnicy (ci, którzy zginęli i przeżyli) to 1,25 miliona. Przeżył milion, więc 250 tys. zginęło.

  matek

  milczenie jest złotem, zawsze myślełem, że to glupia zasada, teraz wiem kiedy się stosuje, w twoim przypadku np., stosuj ją kiedy będziesz myślał o poprawianiu kogoś z rachunków.

monikawisienka

W sumie wszyscy to wiedza, jest to oczywiste, ale warto od czasu do czasu przeczytac by pamietac.

jerzysempowicz

Kłótnia o procenty (Bartek oczywiście racja) zamiast napisać, ze ludzie to skurwiele.

  Bartek

  Prawda, prawda. Przypi***alanie się o cyferki zostało mi po studiach na ścisłym kierunku;)

   Ja

   Jak – ja – do poprawnej polszczyzny.

tallis

Zapomnieliście dopisać, że jedynymi wojskami francuskimi na jakich Haitańczycy nie mieli się za co mścić były oddziały polskie, które często przechodziły na ich stronę. I nie dokonywały takich zbrodni, na ludności cywilnej jak Francuzi. Wielu żołnierzy osiedliło się potem na Haiti. Haitanczycy do dziś nam to pamiętają.

Andrzej

A u innych takie zwyczaje…
http://almoc.pl/img.php?id=3619

ds

pierdolicie od rzeczy o jakichś procentach.

  strach

  Jezeli dla ciebie 250000 tysiecy ludzi to tylko procenty. To straszne jak oznaczenie czlowieka procentem moze przyćmić to o czym denatujemy

bolec

dobre to były czasy .Ja dzisiaj za murzynkę muszę dodatkowo płacić

  Sopel

  I tu jest problem. Bo rasiscie zwyczajnie nie wypada za murzynke sie brac. Tak jak rolnikowi za koze. Karac taki czyn srogo nalezy pamietajac ze prowadzi on do produkcji mulatow a i biale kobiety naraza na choroby. Amen.

Anonim

strzelacie tu matmą a temat artykułu jest całkowicie o czyś innym

Wojciech Aneta Jesionek

Człowiek to największy szkodnik i okrutnik na Ziemi. Całe szczęście, że niebawem zniknie jako gatunek, z korzyścią dla Ziemi, zwierząt i roślin.

  ktuś

  Nie wiem czy zniknie sam, czy rozwali wszystko. Obawiam się, że to drugie. Szkody nie znikną w momencie wyginięcia wszystkich homo „sapiens”

zorro

Daleko sięgacie.Jak myślicie ilu kolorowych wymordowali w XX wieku Belgowie ,w Kongu Belgijskim ,można się pomylić o 200tys.

Anonim

Dobra, gadanie ale gdyby nie niewolnictwo to bylibyśmy o kilkadziesiąt lat w tyle. Teraz to wszystko robią maszyny, wtedy ich nie było i ktoś musiał pracować- darmowa siła robocza. Nie popieram takiego traktowania absolutnie, ale to tak jak gadanie, że wojny są takie be i fe… gdyby nie wojny, nadal siedzielibyśmy na drzewach. Internet, puszki, polar, komórka, wifi, m&msy, kawa rozpuszczalna i miliard innych rzeczy mamy dzięki wojnom. Bez niewolnictwa również bylibyśmy w czarnej pupie. Było minęło- trzeba pamiętać, ale pisanie że nic z tego nie mamy (a mamy WSZYSCY) to hipokryzja. A obstawiam, że za 100-200 lat tak samo o nas będą pisać, za to jak traktujemy zwierzęta w ubojniach, kiedy w przyszłości kotlety będą z labolatorium. Ludzie to serio hipokrycie, wielce tolerancyjne świętoszki.
A ci od procentów… ej, weź się chłopie przyznaj do błędu, że się pomyliłeś, podziękuj Bartkowi, że Cię poprawił i że zyskałeś nową umiejętność i TYLE. A nie jakieś pierdy… ludzie złoci…

  Anonim

  aha i tak sobie przy śniadaniu pomyślałam… pytanie do tych najbardziej oburzonych… a kto wyprodukował Wam wasze ubrania, sprzęt AGD i kto tam wie co jeszcze? Wprawdzie w dzisiejszych czasach nikt nikogo żywym ogniem nie przypala, ale 'chińskie rączki’ to również forma niewolnictwa. Kto dziś nam nakręca gospodarkę? I tamtymi wcześniej i nam przyświeca ta sama wizja- zysku. Bez różnicy czy wypłacamy 'podwładnym’ miskę ryżu czy poddajemy chłoście. Wrażliwość na przemoc przez lata nam mocno podrosła, ale wciąż jesteśmy tymi samymi ludźmi, mamy takie same potrzeby i wszyscy korzystamy z dobrodziejstw tego świata. Już nie wspomnę o tym, ile 'dobrego’ mamy z obozów koncentracyjnych, gdzie testowano wszystko na jeńcach…
  Łatwo jest powiedzieć 'o cholera, potwory!’ lub 'człowiek to okropny gatunek’, ale rzeczywistość ma to do siebie, że cechuje ją dualność, mamy i dobro i zło i nie możemy sobie od tego umyć rączek. Więc więcej świadomości życzę, na czymś świat polega. Miłego dzionka.

   iwona

   Czy to ty wpisales Jose Mengele na liste slawnych antropologow w Wikipedii? Jesli ktos cos ma z jego odkryc, to nie my, tylko oni, zasadnicza sprawa. Ped do wiedzy to straszny instynkt, gorszy od seksualnego. Homo sapiens powinien go przyhamowywac, tak jak stara sie przyhamowywac inne instynkty, aby moc wspolegzystowac w spoleczenstwie. Takie eksperymenty wbrew ludziom niczego dobrego nie wnosza, przeciwnie poglebiaja przepasc miedzy jednymi, a drugimi. Z prostego powodu, jedni sa ofiarami, inni korzystaja. Zeby zrobic badanie, analize, to trzeba kogos skrzywdzic, pokroic, zeby zobaczyc co jest w srodku. a taki z bozej laski naukowiec zamiast pokroic kawalek wlasnej nogi woli pokroic cudza, a wyniki oglosic jako wlasne. Sory, ale to jest obrzydliwe, bo to przede wszystkim zwyczajna kradziez. Zaden zlodziej nie moze nosic miana naukowca, bo on do prawdy na pewno nie dazy, kieruje sie nadmierna ekscytacja, nie wiem, moze ci ludzie cos brali. Wydaje mi sie, ze na trzezwo nikt nie bylby ani zdolny do tego typu czynow, ale tez nie mialby tego pedu do odkrywania wiedzy za wszelka cene. Piszesz, ze gdyby nie wojna, to nauka nie poszlaby do przodu? Czyzyby? A moze chodzi tylko o pieniadze? Bo gdyby autor eksperymentow zaproponowal pieniadze za eksperyment, to moze jakis nieuleczlnie chory czlowiek sam zgodzilby sie na przyspieszenie smierci, w zamian za wynagrodzenie, ktore oddalby na przyklad dzieciom? A zaproponowal? Nie. Mozna cywilizowanie? mozna. Wojna nie jest potrzebna nauce. Jedynie zlodziejom. On placic nie mial zamiaru.

  Pablo

  Burakiem jestes filozoficznym.

  Anonim

  W dużym procencie się z Tobą zgadzam;-) może w „80%”;-) liczę, że ktoś bystry obliczy ile to słów ;-) nie uważam jednak, ze dla rozwoju cywilizacji potrzebne było takie bestialstwo i niewolnictwo, ponieważ silą napędową rozwoju jest potrzeba… Niewolnictwo wręcz przeciwnie ten rozwój mogło hamować, bo zamiast szukac nowych rozwiązań, mechanizmów wykorzystywano ludzi. Spójrz na historię choćby Południa w USA, które korzystając z niewolniczej pracy było bardzo zacofane w stosunku do opartej na robotniczej pracy Północy. ( pomijam w tym kwestię, ze robotników los tez w fabrykach nie był kolorowy, ale jednak mieli oni jakieś prawa)

  Michalek

  Kompletna bzdura, niewolnictwo nie przyczyniało się w żaden sposób do postepu, ale go hamowało. W starozytnym Rzymie mieli prototypy maszyny parowej, ale była to tylko ciekawostka. Dlaczego? bo nie opłacało sie mechanizować pracy ludzkiej gdy miało się „ludzkie roboty”.
  Przez niewolnictwo jestesmy zapóźnieni 2000 lat. Spójrzmy na amerykę. Paręnaście tysięcy magnatów plantacyjnych zbyło fortuny na pracy niewolników, podczas gdy rzesze buałej biedoty żarły trawę bo nikomu się ich nie opłacało zatrudniać, gdy istnieli niewolnicy których można było eksploatować w sposób dowolny. W jaki sposób bogacenie się tych magnatów przyczyniło sie niby do postępu? W jaki sposób fakt ze nawet najmądrzejszy czarny który na wolności mógł wykorzystać swoje zdolności z pożytkiem dla innych musiał proacowac w polu?

Lidia

A gdzie można kupić tę książkę ” Psychopaci z Karaibów…” lub e-book?

  redakcja

  Artykuł powstał w oparciu o materiały zebrane przez Adama Węgłowskiego podczas pisania książki „Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie”.

Paul VanGogh

Ludzie, wy czytać nie umiecie. Wyraźnie jest napisane że jedni historycy twierdzą że nie dotrwało 150 tyś. a drudzy że było to 20% więc nie twierdzcie że się nie zgadza bo to dwie różne statystyki.

lila

Karma wraca.

  Czytacz

  jeśli by tak było to Niemcy jako kraj i naród już by nie istniał, a także USA i Japonia. Fakty mówią co innego.

   m.c.

   Na Niemców przyjdzie pora czyt. emigranci, a i Japonia czy USA same się zniszczą. Czasem trzeba lat żeby historia zatoczyła koło.

Hieronim Perek

A gdzie był Bóg?.

  Anonim

  Łapka w górę

  efe

  Bóg jest od zbawiania po śmierci a nie przed.

  deel

  Był razem z niewolnikami pod pokładem statków transportowych.

  j

  tam gdzie zawsze ale ty nigdy nie wiesz gdzie to jest

Anonim

J

Anonim

Na fonie nie da się.. dluzszych wypowowiedzi opublikowac. Dwa ponizsze pkomunikaty ograniczją funkcjonalność.

  Anonim

  Zje*bany świat. Niech ten człowiek w końcu wymrze. Jeba*ny postęp. Teraz wszyscy siedzą w tych posr*anych ekranach, wszyscy oczy tracą i jeszcze na takiej szkodzie ludzie zarabiają zamiast leczyć dają coraz większe dioptrie ch*uje. Świńs*twa w sklepach nam sprzedają, żeby był za*srany zysk. A potem kto zarabia na raku? Oczywiscie czlowiek. Nienawidzę tego jeb*anego cywilizacyjnego niedorozwoju. Wszędzie muszą zabijać się nawzajem. Już nie mówię jak Syrię zasr*ane usa i europa wykorzystują, by ku*rwa zarobić na jebanej ropie. Gadki sz*matki terroryści, wojna domowa.. A to wszystko żydki i bogacze chcą jeszcze więcej śmi*eciowego papierka. Rzy*gam tym światem. Taki był piękny, a człowiek go zrujnował. Jak dobrze, że już niedługo zasoby matki natury się skończą i dopiero wtedy debile przejrzą na oczy umierając w biedzie bez zadnych naturalnych umiejętności tylko wytresowani w systemach psucia społeczenśwa by zrobić na nim jak największy wyzysk.

  Anonim

  Też ch*uje biali sprowadzą te inne rasy by wywołać kolejną wojnę. Kończą się zasoby i teraz się obawiają o siebie, nie dość ze zrobili propagandę, że teraz mniej się ludzi rodzi(widać jak ten niby rozwój niewarty jest, skoro głu*pie araby mają dziesiątki dzieci i nas zalewają przez chujów z góry z całą żydowską masońską świtą). Szkoda więcej słów. Wolałbym być głupszy niż teraz i mniej inteligentny niż musieć być potomkiem takich pot*worów. Wolałbym umrzeć po 30stce z czystym sumieniem, aniżeli patrzeć w przeszlość takich gn*ojów. Cieszy mnie, że chociaż część Polaków była „normalna”, choć tych najinteligentniejszych i może najlepszych(choc juz zaczynam watpic widzac jacy madrzy ludzie niszcza tak naprawde ten swiat), w kazdym razie dobrze, ze chociaz czesc Polaków była dobroduszna. Dlaczego cały świat nie może taki być?

Daro

Dopłynęło 1,25 mln, 20% zginęło wiec 1,25 mln stanowi 80% z ilości która wypłynęła z Afryki. Czyli
1.25=x*0.8
X=1.25/0.8=1,56mln
Zginęło około 1,56-1,25=0,31 mln
Wiec w drodze z Afryki zginęło około 300 tys niewolników.

Paweł

BARDZO podoba mi się. ..wypowiedź. .
„Anonima „…konkluzja. ..podsumowanie. .
Tak to jest. ..tak wygląda. ..

jan

A moze troche Nazwisk tych biznesmenow

marem

A teraz faszystą Belg wyzywa Polaków od faszystów, Belgia taki moralny kraj ,śmiać mi się chce

maja9

Przeliczacie i liczycie ile to tych biedaków było ile zmarło. Ale to co oni tam przeszli to przechodzi ludzkie wyobrażenie. To co zgotowali mający się za kulturalnych, (bo Afrykanie według nich to dzicz to nie ludzie) ale dobrzy byli do pracy i do używania sobie. Dlatego teraz wcale mi francuzów nie żal co się tam teraz u nich wyrabia, jeszcze mają tego swojego makarona ha ha ha .

Rob

Potrzebna chyba mała korekta. Najwięcej niewolników z Afryki trafiało do USA a nie Francji i tam najokrutniej i najdłużej byli traktowani jako „mówiące narzędzia”. Nawet Watykan bardzo długo nie rozpoznawał w czarnych ludzi. W tamtych czasach mentalność ludzi była inna i nie można porównywać murzyna z białym polskim chłopem, który rzeczywiście był przywiązany do ziemi a jego panem życia i śmierci był ksiądz albo szlachcic. W tamtych czasach białych niewolników we Francji nie było a w Polsce prawie wszyscy chłopi i dlatego było to całe oburzenie Francuzów traktowaniem drugiego białego człowieka. Murzyn nie był uznawany jako człowiek.

Karolina

Zapomnieliscie jeszcze dodać o zbrodniach Belgów w Kongo

Gabriela

Akurat fragment Monteskiusza dot. czarnych niewolników jest tu źle odczytany. :( Księga XV z „O duchu praw” stanowiła argument na rzecz abolicjonizmu, jako że Monteskiusz posługuje się tu IRONIĄ. W dalszej części cytowanej księgi pisze: „Niepodobna jest, abyśmy przypuszczali, że to są ludzie; gdybyśmy bowiem przypuścili, że to są ludzie, zaczęto by mniemać, że my sami nie jesteśmy chrześcijanie.”
Na szczęście we Francji pojawiały się takie głosy. Świadectwem myśli abolicjonistycznej jest tak Monteskiusz, jak – w większym jeszcze stopniu – Diderot i inni autorzy „L’Histoire des deux Indes”; następnie założone w 1788 Towarzystwo Przyjaciół Murzynów (teraz w sumie brzmi strasznie), którego działalność doprowadziła do zniesienia niewolnictwa w koloniach w 1848 r.

Blndlvr

Tak oto wiele lat później, w sytuacji w jakiej znajduje się Polska gospodarka, patrząc właśnie na narody takie jak Hiszpania czy Francja i tania siła robocza, jaką sprowadziły sobie te kraje, można sobie zadać pytanie – dlaczego nie My (Polacy) uczyniliśmy to samo (historia pokazuje jak jest) a drugie – komu to przeszkadzało 😉

Zobacz również

Nowożytność

Jak powstało voodoo? Prawda o najbardziej tajemniczej i mrocznej religii w dziejach

Krwawe rytuały, zombie i tajemnicze laleczki – z tym dziś głównie kojarzy nam się voodoo. Ten zrodzony na Haiti system wierzeń ze zrozumiałych względów budzi...

6 kwietnia 2021 | Autorzy: Paweł Filipiak

Nowożytność

Jedna z najgorszych seryjnych morderczyń w dziejach. Zabiła ponad 2500 dzieci, a ich zwłoki wykorzystywała podczas czarnych mszy

W domu tej XVII-wiecznej „fabrykantki aniołków” znaleziono szczątki ponad 2500 noworodków i płodów, na których dokonała nielegalnych aborcji. Ciała dzieci były jej potrzebne do satanistycznych...

3 kwietnia 2020 | Autorzy: Maria Procner

XIX wiek

Twórca Sherlocka Holmesa wierzył w duchy! Czy to możliwe?

Sir Arthur Conan Doyle był jednym z najbardziej logicznych umysłów XX wieku. Stworzył postać Sherlocka Holmesa i sam prowadził śledztwa w sprawach kryminalnych. Jak to...

4 grudnia 2019 | Autorzy: Anna Jankowiak

Nowożytność

Początki niewolnictwa w Nowym Świecie. Historia wykorzystywania białych i czarnych w Ameryce

Zanim zrodziły się demokratyczne Stany Zjednoczone, do amerykańskich kolonii docierały statki z europejskimi emigrantami, mającymi nadzieję na lepsze jutro. Europejczycy zamiast dostatniego życia otrzymywali przymusową...

19 listopada 2019 | Autorzy: Sławomir Żywczak

Nowożytność

Prawdziwe piekło na ziemi. Jaki los czekał Polaków, którzy dostali się do tatarskiej niewoli?

Porywano ich z rodzinnych miejscowości, bito, gwałcono, pędzono pieszo setki kilometrów i jak zwierzęta sprzedawano na targu. Potem musieli ciężko pracować dla swoich właścicieli. Setki...

28 czerwca 2019 | Autorzy: Paweł Stachnik

XIX wiek

Ten krwawy tyran doprowadził do śmierci milionów ludzi. Nadal uważa się go za bohatera

Ma na sumieniu 3 miliony ofiar. Uważał, że „wojsko tworzy się po to, żeby można było zabić żołnierzy”, i lekką ręką wysyłał własne zastępy na...

15 lutego 2017 | Autorzy: Mateusz Drożdż

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.