Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Twórca Sherlocka Holmesa wierzył w duchy! Czy to możliwe?

fot.scena seansu z filmu Dr Mabuse (1922) Co sprawiło, że spirytualizm stał się tak popularny?

Sir Arthur Conan Doyle był jednym z najbardziej logicznych umysłów XX wieku. Stworzył postać Sherlocka Holmesa i sam prowadził śledztwa w sprawach kryminalnych. Jak to możliwe, że stał się gorliwym spirytualistą?

Są dwa pytania, które moi przyjaciele ciągle mi zadają. Pierwsze: jak doszło do tego, że zacząłem pisać Sherlocka Holmesa? I kolejne dlaczego zostałem spirytualistą i o spirytualizm ogólnie.

Tymi słowami sir Arthur Conan Doyle rozpoczął swoją wypowiedź radiową w dniu 14.05.1930 roku. I choć zgłębienie obu powyższych pytań jest niezwykle kuszące, to nie sposób odpowiedzieć na nie jednocześnie. Jeśli pójdziemy tropem inspiracji do stworzenia postaci Sherlocka Holmesa, odnajdziemy jeden z największych i najbardziej logicznych umysłów swojej epoki. Jeśli natomiast zgłębimy spirytualistyczne życie Conan Doyle’a możemy odkryć całkiem nowe oblicze tego sławnego pisarza.

Warto pamiętać, że sir Conan Doyle poza pisaniem o genialnym detektywie, sam także rozwiązywał sprawy kryminalne. Jedną z nich opisała Margalit Fox w swojej książce “Arthur Conan Doyle i sprawa morderstwa. Prawdziwe śledztwo twórcy Sherlocka Holmesa”. O książce tej pisaliśmy już także na Ciekawostkach Historycznych. W trakcie tej niesamowicie wciągającej lektury natrafiłam na niezwykle interesującą wzmiankę o tym, że Conan Doyle był spirytualistą! Czy to możliwe, że jeden z najbardziej logicznych umysłów epoki wierzył w duchy? Zobaczmy jak do tego wszystkiego doszło i co sam Doyle miał na ten temat do powiedzenia.

Artykuł został zainspirowany książką „Arthur Conan Doyle i sprawa morderstwa”

Spirytualizm i jego początki

Początków spirytualizmu należy szukać w 1848 roku w Nowym Jorku. Wtedy dwie siostry Fox Margaretta (lat 11) i Kate (lat 8) otwarcie przyznały się do tego, że w swoim domu słyszą dziwne stukanie. Uznały, że to duchy starają się z nimi skomunikować za pomocą alfabetu Morse’a. Można by pomyśleć, że młode dziewczyny zostaną wyśmiane przez społeczeństwo – tak się jednak nie stało. Wręcz przeciwnie już dwa lata później spirytualizm stał się wręcz modny.

Czy wiesz, że ...

...zesłańcy na Syberię podążali w miejsce odbycia kary, tak zwaną Władimirką? Droga ta budziła grozę w więźniach, ponieważ cała usiana była kośćmi.

Joseph Conrad oświadczył się swojej przyszłej żonie w bardzo niekonwencjonalny sposób? Oznajmił jej między inymi, że pewnie długo nie pożyje i nie chce mieć dzieci!

...poeta Percy Shelley przed sądem oskarżył swoją zmarłą żonę o prostytuowanie się? Myślał, że w ten sposób zwiększy swoje szanse na odzyskanie praw do opieki nad dziećmi.

...walka o odkrycie bieguna południowego była prawdziwym morderczym wyścigiem dwóch podróżników? Wygrał Amundsen, który postawił na psy oraz wytrawnych narciarzy, podczas gdy jego rywal Scott zabrał na pokład... mandżurskie kucyki.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.