Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

O kobietach, bez których nie byłoby Internetu

Najnowsza historia pełna jest opowieści o mężczyznach wizjonerach pracujących w garażu nad wynalazkami, które zmieniły oblicze świata. Rzadko jednak pamięta się o kobietach wizjonerkach, które od zawsze były pionierkami w dziedzinie nowych technologii: od wiktoriańskiej arystokratki Ady Lovelace, autorki pierwszego programu komputerowego, do zainspirowanych cyberpunkiem programistek webowych w latach 90. XX wieku.

Claire L. Evans w pasjonujący sposób opowiada o kobietach, dzięki którym możemy dziś korzystać z Internetu, przywracając należne im miejsce w historii. Poznajemy między innymi Grace Hopper, bezkompromisową matematyczkę, która po drugiej wojnie światowej zdemokratyzowała programowanie, wprowadzając język programowania niezależny od architektury komputera, Stacy Horn, która w latach 80. ze swojego mieszkania w Nowym Jorku zarządzała pierwszą na świecie siecią społecznościową, czy Elizabeth „Jake” Feinler, która sprawiła, że Internet stał się czymś więcej niż zbiorem adresów IP.

Napisana z ogromnym poczuciem humoru książka Evans nie tylko odkrywa przed nami nieznane dotąd kobiece oblicze historii Internetu, lecz także przedstawia swoje bohaterki jako wzór kompetentnych, nieustępliwych i niezależnych kobiet na miarę XXI wieku.

Pionierki Internetu to pean na cześć kobiet, które skonstruowały płytę główną i inne niezbędne części komputera… To zbiór wciągających esejów o życiu mało znanych matematyczek, wynalazczyń i cyberaktywistek.

Warto!

Evans to wnikliwa i inteligentna obserwatorka rzeczywistości… Jej książka to przewodnik po cyberprzestrzeni, napisany z kobiecej perspektywy,
bardzo potrzebnej w dzisiejszych czasach.

„New York Times”

Zbiór porywających opowieści o kobietach, które przyczyniły się do powstania przemysłu cyfrowego.

„Wall Street Journal”

W swojej inspirującej książce Claire Evans dokumentuje nieoceniony wkład wielu kobiet w powstanie Internetu.

„Scientific American”

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem książki: Ta bezkompromisowa matematyczka zrewolucjonizowała programowanie

oraz z artykułem Bez tych kobiet nie byłoby Internetu. Kim były pionierki przemysłu cyfrowego?

Komentarze (2)

  1. Peselowiec Odpowiedz

    ciekawy ,jak zawsze tekst,tylko tytul bezsensowny.W dzisiejszych czasach NIE ma juz jednoosobowych,kluczowych osiagniec nauki.Wszedzie sa zespoly .I nie ma ludzi niezastapionych..Nie b yloby ich,znaleziono by kogos innego.
    Kto dzis wie.pamieta/ze o wlos a mielibysmy wlasny internet,bo w trakcie budowy systemu PESEL,ktory stopniowo byl rozbudowywany o rozne maszyny,pojawila siempotrzeb apolaczenia ich wszystkich w siec i to tak,zeby do kazdego systemu,na kazdej z tych maszyn,mozna bylo wejsc z dowolnego terminala;maszyny do pisania,teletype,monitora a nawet z ogolnoswiatowej sieci teleksowej.I taki system stworozno.Glupota decydentow i brak pieneidzy przerwaly ten rozwoj.

  2. Anonim Odpowiedz

    Śmieszne to promowanie kobiet, Kiedy wreszcie społeczeństwo zrozumie że dzisiejszy upadek cywilizacji łacińskiej jest związany z emancypacją? Przez robienie przez kobiety tzw. karier nie rodzą one dzieci a i tak sto razy rzadziej niż faceci są w czymś dobre. Ich kariera polega zazwyczaj na pójściu do łóżka z odpowiednim facetem. Miejsce kobiety jest w domu. To ojciec powinien decydować komu zostanie wydana za mąż. I mąż powinien mieć pełnie włądzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.