Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

To małżeństwo zatruło życie Kazimierzowi Wielkiemu. Jak doszło do związku, przez który wymarła dynastia Piastów?

Adelajda Heska na szkicu Jana Matejki

fot.domena publiczna Adelajda Heska na szkicu Jana Matejki

Przebiegły podstęp, związek z martwą kobietą i pospieszne małżeństwo z podstawioną zamiast niej zastępczynią. Drugie małżeństwo Kazimierza Wielkiego było więcej niż nieporozumieniem. Król dał z siebie zrobić zupełnego głupca.

„Ponieważ nadmiernie używała życia, dlatego też dość znamiennym i strasznym losem z tego świata zeszła”. Tak śmierć pierwszej małżonki króla Kazimierza Wielkiego komentował krakowski dominikanin imieniem Traska. Więcej o okolicznościach zgonu władczyni, Anny Giedyminówny, nie wiadomo. Śmierć w wieku niespełna trzydziestu lat zaskoczyła męża i dworzan. Nie wydaje się natomiast, by przepełniła ich smutkiem.

Z małżeństwa z litewską księżniczką nie urodził się żaden syn, a królowa nie cieszyła się szacunkiem poddanych. Jej zgon został chyba nawet powitany z pewną ulgą. Przed monarchą otwarła się droga do bardziej korzystnego politycznie związku i do potomstwa koniecznego, by przedłużyć ród.

Sąsiedzka pomoc

Był rok 1339 i król myślami znajdował się nie w Polsce, ale na Rusi Czerwonej. Rozpoczynał właśnie starania mające doprowadzić do podboju tej zamożnej krainy graniczącej od wchodu z Małopolską. Nie miał głowy do swatów, a i nie chciał – w obliczu wojen na wschodzie – nastąpić nikomu na odcisk, wybierając nieodpowiednią połowicę.

Kazimierz Wielki na obrazie Leopolda Löfflera.

fot.domena publiczan Kazimierz Wielki na obrazie Leopolda Löfflera.

Z siostrą, potężną królową Węgier Elżbietą Łokietkówną był dogadany, że ta pomoże mu, na ile będzie trzeba. Wielką niewiadomą pozostawali jednak rządzący po sąsiedzku Luksemburgowie. Wpływowa i zamożna dynastia zawiadująca Czechami i ostrząca sobie zęby na tron cesarski. Niby sojusznicy, ale – tylko czekający na pierwsze potknięcie króla Polski.

Niczym sępy, zaczęli krążyć nad krakowskim dworem. W 1340 roku do polskiej stolicy zawitał nie jeden, ale dwóch czeskich królewiczów. Proponowali, że pozbawią Kazimierza kłopotu i sami załatwią mu odpowiednie małżeństwo. Tak się składało, że Karol – przyszły cesarz, a na tym etapie margrabia Moraw, współrządzący Czechami z niedomagającym ojcem – miał starszą siostrę, która właśnie owdowiała. Była w wieku podobnym, co Aldona w chwili śmierci i wypadało ponownie wydać ją za mąż.

Sytuacja zdawała się idealna: zamiast dalej patrzeć wilkiem na sąsiada, można było połączyć konkurujące rody korzystnym stadłem. Kazimierz uległ namowom.

Artykuł porusza następujące tematy:

Czas akcji:

Miejsce akcji:

Czy wiesz, że ...

...jedno z pruskich plemion mordowało nowo narodzone dziewczynki? Galindzi byli bowiem przekonani, że nie opłaca się ich żywić. A matkom, które się temu sprzeciwiały - kazano obcinać piersi.

...za konstrukcję wodociągu między podnóżem Wawelu a zamkiem odpowiadał Jan z Dobruszki? Określano go w źródłach mianem ”magister cannalium” czy „rurmistrzem”. Do jego obowiązków należało również utrzymanie wszystkich instalacji kanalizacyjnych w dobrym stanie.

...jednym z najbardziej intratnych zawodów w średniowiecznej Polsce było aptekarstwo? XIV-wiecznych farmaceutów stać było np. na nieruchomości w mieście czy rozkręcenie dochodowego handlu saletrą.

...podczas wyboru Karola V na króla niemieckiego w 1519 roku opór elektorów trzeba było pokonać… łapówką, zwaną eufemistycznie „namaszczeniem ręki”? Młody Habsburg wydał na ten cel astronomiczną kwotę ponad 850 tysięcy guldenów.

Komentarze (122)

 1. Sowa Odpowiedz

  Jakoś nie wierzę człowiekowi który psuje do Michnikowej Gazety Wyborczej i Lisowej Na Temat. Historią łatwo manipulować zwłaszcza mało znaną i kiedy głównym celem jest walka opozycji z obecną partią rządzącą.

  • mnb Odpowiedz

   W takim razie nasuwa się pytanie, co ty tutaj w ogóle robisz na tym portalu? Proponuję go opuścić i nie wracać

   • Bartosz W. Odpowiedz

    A ty to niby kim jesteś, że będziesz ustalał kto ma pisać, a kto nie? Portal jest otwarty dla wszystkich wolą samej redakcji, powinna o tym pamiętać i liczyć się z konsekwencjami.

    • Sławek

     Ruś Czerwona nie została przez Kazimierza podbita, a połączona z Koroną wskutek umowy o dziedziczenie z księciem halicko-Włodzimierskim, nota bene dalszym kuzynem Kaziemirza III. Tyle w temacie informacji.

    • Bartosz W.

     Tak fajnie to nie było. W praktyce Ruś została jak najbardziej podbita (ewentualnie odbita/obroniona) przez Kazimierza. Było tak ponieważ pomimo umowy z Bolesławem Jerzym do spadku po nim zgłosili się inni chętni, głównie książę litewski Lubart (były szwagier Kazimierza) i Tatarzy. W tym kontekście umowa o dziedziczeniu zawarta między Piastami zeszła na drugi plan, ale oczywiście dawała królowi polskiemu teoretycznie najlepszą podstawę do roszczeń.

  • Bartosz W. Odpowiedz

   Z pewnością zadawanie się z tymi panami i ich pisemkami/portalami, choćby nawet pośrednio, chwały nie przynosi (ale dochody już tak), w końcu Michnik czy Lis to zadeklarowani antypolacy, a sympatie i antypatie partyjne nie mają tutaj nic do gadania. To jest stwierdzenie faktu, na który ci ludzie dali aż nadto świadectw swoimi żywotami. Niestety dla autora każdy może przeczytać tekst i wyciągnąć własne wnioski, które powinny być dość jednoznaczne już na podstawie samej tendencyjnej i zajadłej formy z jaką pisze o Kazimierzu Wielkim. Same rzekome negatywy, a nawet jak niby wymienia jakieś pozytywy to i tak na siłę stara się dowalić raz jeszcze… przecież to jest zwyczajnie niepoważne, zupełny brak obiektywizmu, nawet PRÓBY bycia obiektywnym. Do tego oczywista motywacja, która jest natury czysto biznesowej, a z „poszukiwaniem prawdy historycznej”, że tak to patetycznie nazwę, nie ma nic wspólnego. W końcu skandale i kontrowersje, choćby wyssane z palca i bzdurne najlepiej się sprzedają. Możemy nad tym ubolewać, ale takie są niestety fakty.

  • Bartosz W. Odpowiedz

   Hehe, fajny masz nick (a może to naprawdę pan, panie przewodniczący:)), a co do artykułu to faktycznie jego poziom jest niski, łagodnie rzecz ujmując.

 2. Bartosz W. Odpowiedz

  I jak zwykle napierdzielanka na oślep w nieszczęsnego Kazimierza. Szanowny Panie Janicki, to już przestaje być śmieszne, a zaczyna powoli robić się żenujące. Pół biedy by było gdyby pan naprawdę tego króla zwyczajnie nie lubił, proszę bardzo, nie ma musu by lubić kogoś kto od ponad 600 lat nie żyje, a każdy ma dodatkowo własne preferencje, ale do jasnej ciasnej, panu zależy tylko na wzbudzeniu jak największych, najbardziej skandalicznych kontrowersji i napędzenie sobie w ten sposób klientów na zakup pańskiej ostatniej książki. Nie chce pana atakować personalnie, ale taka praktyka u historyka jest zwyczajnie niesmaczna. Promocja powinna mieć swoje granice i poza nie nie wykraczać. „Dał z siebie zrobić zupełnego głupca”, no naprawdę, co to ma niby być? Reszta tekstu utrzymana w mocno tendencyjnym tonie, niemal tak, jakby autor był naocznym świadkiem opisywanych wydarzeń i był dopuszczony przez ich uczestników do konfidencji. Jeszcze jedno, prosiłbym o wykazanie tego „raczej pewnego źródła” na analfabetyzm Kazimierza, bo w bibliografii artykułu takowe nie figuruje, ba, nie figuruje żadne źródło, a jedynie same opracowania. Stwierdzenie, że Kazimierz był „pierwszym analfabetą na tronie od czasów Chrobrego” pozostawiam bez komentarza, bo są pewne granice, których nie przekraczam. Podsumowując kiepsko, naprawdę kiepsko, a już myślałem, że po artykule o „Aldonie” gorzej już być nie może… niestety miliłem się.

  • Sowa Odpowiedz

   Bartoszu moim zdaniem autor ma jakąś obsesje na punkcie Kazimierza Wielkiego bo jego liczne artykuły o Kazimierzu aż kipią od goryczy a opisuje w nich jedynie negatywne opowieści. Tak, opowieści bo trudno je nazwać inaczej jak jedynie subiektywnymi opowiadaniami i to raczej wyssanymi z palca.
   Swoją drogą jak wielkim trzeba być wrogiem Kazimierza żeby nazwać analfabetą założyciela Akademii Krakowskiej? Notabene bodaj drugiej w Europie. I jak wielkim trzeba być ignorantem żeby nie dostrzegać licznych zalet dla Polski jego rządów. W końcu nie bez powodu otrzymał przydomek „Wielki”. Ale jak wiemy wrogów Polski ci u nas dostatek.

   • Bartosz W. Odpowiedz

    Moim zdaniem to nie żadna obsesja, bo jak już napisałem to byłoby z dwojga złego lepsze, a już na pewno uczciwsze, a po prostu cyniczne zagrywki mające służyć jako swoisty „naganiacz” potencjalnych nabywców ostatniej książki pana Janickiego. Ot taki marketing. Nie popieram takich praktyk i będę je krytykował. Co innego jeśli autor nie byłby historykiem z wykształcenia, ale jest nim, tak więc będę go oceniał tak jak historyka, a nie pisarza powieści. Tym bardziej, że jego książki mają też niby charakter historyczny, a nie powieścio-historyczny.

    Co się tyczy Akademii Krakowskiej to faktycznie była ona drugą uczelnią wyższą w Europie środkowej. Kazimierz ustąpił pierwszeństwa tylko Karolowi Luksemburskiemu, a wyprzedził przede wszystkim swojego siostrzeńca Ludwika Andegaweńskiego.

    Co do jego ewentualnych braków w wykształceniu to samo ufundowanie uczelni nie ma tutaj większego znaczenia, bo nawet monarcha niewykształcony mógł dostrzegać potrzebę rozwoju edukacji (chociażby Karol Wielki, inicjator tzw. renesansu karolińskiego w nauce i kulturze, który nie potrafił pisać i czytać). Problemy są natomiast dwa. Po pierwsze sprawa wykształcenia Kazimierza to śliski temat, udowodnienie jednej lub drugiej hipotezy „ponad wszelką wątpliwość” jest raczej niemożliwe. Także historycy różnie tą kwestię oceniają, często jej w ogóle nie poruszają z prozaicznego powodu braku pewnych informacji. W takich okolicznościach wolą nie konfabulować lub bawić się w wróżenie z fusów. I tutaj dochodzimy do drugiego problemu. Mianowicie pan Janicki nie tylko pisze o analfabetyzmie Kazimierza jak o bezsprzecznym fakcie w 100% udowodnionym i potwierdzonym, ale jeszcze sposób w jakim o tym pisze i w jakim kontekście pozostawiają wiele do życzenia. Najogólniej mówiąc nie sposób pozbyć się wrażenia, że owe powtarzane do znudzenia stwierdzenia, utrzymane w zajadłej i zarazem kpiącej formie, mają zbudować w niemającym odpowiedniej wiedzy czytelniku obraz Kazimierza jako, kolokwialnie mówiąc, zwykłego tępaka, przygłupa, pół-debila wręcz, w dodatku konfrontując go z postaciami takimi jak starsza siostra czy w tym przypadku Karol Luksemburski, oboje przedstawieni są przecież jako „intelektualiści” (pomijam, że to jakieś nieporozumienie), pan autor pokazuje palcem: „O, tutaj macie prawdziwie wybitne osoby, nie to co ten kretyn Kazimierz pseudo-wielki, co to nawet pisać i czytać nie potrafił”. Wszystko to w imię naganiania potencjalnych nabywców książek, bo przecież mamy obiecane, że prawdziwie smakowite kąski dostaniemy właśnie tam, prawda?

    W gruncie rzeczy nie ma się czym podniecać, postać wielkiego króla broni się sama swoim dorobkiem, co zgodnie podkreślali kronikarze tak współcześni Kazimierzowi, jak i późniejsi, a także praktycznie wszyscy uznani historycy zajmujący się tym tematem i w ogóle epoką jako taką. Coś jednak czuję, że niedługo może minąć moda na „skandalistów”. Niejaki Zychowicz już się ostatnio zaorał swoją książką o Wyklętych, inni powinni się więc pilnować.

    • Sowa

     Pisanie wyssanych z palca sensacyjnych historyjek i głoszenie jako fakty historyczne to dla normalnego człowieka trochę dziwna reklama a bardziej antyreklama dla książki historycznej. Są to bardziej opowieści fikcyjne dla ludzi szukających właśnie takiej fikcji dla wsparcia antypolskiej nagonki i próbie ośmieszania narodu. Gorzej jeżeli na taką książkę trafi niczego nie świadomy czytelnik który na dodatek sam nie potrafi analizować faktów i je oceniać. Taką bzdurą przyjętą tutaj za fakt historyczny bez głębszej analizy może być np. opowieść Jana Długosza o urodzie lub jej braku Adelajdy Heskiej, bo niby jakim cudem w tamtych czasach o czyjejś urodzie może się wypowiadać człowiek urodzony kilkadziesiąt lat po śmierci Adelajdy? Na podstawie filmow, zdjec, których nie znano? Może urodziwa była a może nie, tego jednoznacznie nie wiadomo a ponadto uroda to zawsze ocena subiektywna. Takie bzdurne argumenty przytaczane przez historyka świadczą albo o celowej manipulacji albo nie fachowości autora jako historyka.
     Tak czy siak zamieszczane antypolskie artykuły w antypolskich gazetach jasno dowodzi jaki jest cel autora,którego trudno w tym przypadku nazwać historykiem.
     Szkoda czasu na dalsze pisanie pod tymi wypocinami autora.

    • co jest

     Może jakieś konkrety? Bo napisać kilka pustych hasełek typu „bo historią to łatwo manipulować” albo „współpracujesz z nielubianymi przeze mnie ludźmi, więc na pewno kłamiesz”, to każde dziecko potrafi. Autor podał źródła, wy – nie. A na tym chyba polega merytoryczna dyskusja, żeby podawać argumenty oraz ich źródła, a nie przekomarzać się na poziomie podstawówki (na ten moment wasze komentarze wyglądają tak: ja nie lubię dzieciaka z drugiej ławki, a ty z nim siedzisz, więc też cię nie lubię, o!).

    • Członek redakcji | Anna Dziadzio

     Drogi „co jest” dziękujemy za wpis. Niestety mało kogo przekonuje powoływanie się i bazowanie na źródłach historycznych. Zarzuty kłamstwa pojawiają się po prostu, tak samo jak nasza rzekoma współpraca z pewnymi środowiskami. Jak to mówią „głową muru nie przebijesz”, ale cieszymy się, że mamy i takich czytelników, którzy z miłą chęcią czytają nasze teksty. Pozdrawiamy :)

 3. Jean Meslier Odpowiedz

  Wielkie Polaki wyraziły „świente” oburzenie bo ktoś ośmielił się napisać coś o Kazimierzu Wielkim nie po ich narodowo-katolickiej myśli. Proponuję wam opuścić w takim razie ten portal i nie zaśmiecać go swoimi wysrywami. Nie wiem, zamknijcie się w jakiejś stodole i zaprószcie ogień, czy coś

  • Bartosz W. Odpowiedz

   A teraz kretynie przeczytaj to co napisałeś raz jeszcze, powoli i dokładnie, zwłaszcza końcówkę, i spróbuj zastanowić się nad sensem swojego wygłupu, o ile jesteś oczywiście do tego zdolny, w co jednak szczerze wątpię. Jesteś po prostu kolejnym „oświeconym” szczeniakiem (jeśli nie wiekowo to umysłowo na pewno) walącym w „ciemnogród katolicki”. A gdzie ktoś coś pisał o religii „inteligencie”? Co to w ogóle ma wspólnego z tematem? Czasami zastanawiam się czy przypadki tobie podobne to bardziej kwestia kliniczna, czy też zwykła głupota. Mam dla ciebie radę w twoim stylu panie „francuz”, jak ci się nie podobają cudze wiadomości, to ich nie czytaj, a już z całą pewnością powinieneś się zamknąć w kwestiach, których ewidentnie nie rozumiesz. Ja na ten przykład nie jestem zainteresowany twoją miałkością umysłową, więc z łaski swojej zachowaj ją dla siebie. A jeśli jesteś takim cwaniakiem, że chcesz kogoś uciszać bądź palić po stodołach, to mogę ci podać namiary do mnie, przyjedziesz i spróbujesz nie uciszyć. Jeśli zaś nie, to na przyszłość nie pozuj na głupiego cwaniaczka i lepiej zamilknij.

    • Bartosz W.

     Tak się zwracasz do swojej matki czy co? Wybacz, ale nie interesują mnie wasze wzajemne relacje.

    • Małgorzata

     No gościu pojechałeś po bandzie…pokazałeś swój poziom intelektualny…samo dno!!!! A słownictwo chyba z najlepszej szkoły…pewnie fakultetów dla ciebie zabrakło.WSTYD!!!!!!!!! Widać Polacy lepiej kształcenie skoro w wypowiedziach nie ma steku wyzwisk jak u ciebie.Zastanów się nad edukacją z j.polskiego!!

    • Jean Meslier

     Ale […] pocisk, nie wiem jak ja się po tym pozbieram xD

     Komentarz został poddany edycji. To nie miejsce na używanie przekleństw.

 4. Bartosz W. Odpowiedz

  Do Sowa

  Przykład takiego nie mającego wiedzy czytelnika, który dodatkowo reaguje ślepą agresją w kierunku krytykantów swojego guru masz podany jak na tacy w osobie niejakiego „Jean Meslier”, typowego wojującego ateisty, odnoszącego się z pogardliwą wyższością do „głupich polaczków”. Na szczęście taki margines kulturowo-umysłowy nie będzie pouczał i ustawiał po kątach normalnych ludzi. Najlepiej ochrzaniać (coby nie byli za cwani i nie czuli się zbyt pewnie), a potem ignorować taki element.

  • Jean Meslier Odpowiedz

   Mam nadzieję, że Izrael podbije wasze […] polskie miasta i odbierze wam nieruchomości, które zgrabiliście Żydom i nie chcecie oddać.

   Komentarz został poddany edycji ze względu na występowanie wulgaryzmów.

   • Bartosz W. Odpowiedz

    Jesteś takim zrytym kretynem, że nawet prowokować nie umiesz… żal mi ciebie biedny, pokręcony, skrzywdzony przez los (a może i ludzi?) człowieczku.

    • Jean Meslier

     To ty i tobie podobni prowokujecie to, że dostajecie po kuli z mausera tudzież pepeszy. Ale dzisiaj jest już lepiej, dziś się z was tylko śmieją.

 5. Bartosz W. Odpowiedz

  Panie Janicki, gratuluję obrońcy (może to wierny czytelnik książek?). Tak jak nie raz już ostrzegałem, poprzez takie tendencyjne artykuły hoduje się nową warstwę chamskich bezmózgowców… o przepraszam, przecież to śmietanka intelektualna GazWybu i innych tego typu… niech więc będzie chamskich bezmózgowców w śmietanie. Jak tak dalej pójdzie to zostanie wam na stronie sam taki margines. Nic tylko pogratulować niewątpliwego sukcesu edukacyjnego.

  • Jean Meslier Odpowiedz

   Polakatolik to antyteza moralności, godności, mądrości, sprawności i znaczenia. Jesteście pogardzanymi na świecie białymi murzynami Europy, Meksykiem Europy. Każdy was wytyka palcami. Każdy jebie na dwie zmiany a wy tylko umiecie żałośnie zawodzić do najświętszej panienki. Banda biedaków, kołtunów i nieudaczników. Nawet wasze kobiety wami gardzą i wolą być w objęciach czarnoskórego Mokebe. I tak od setek lat bez zmian. Nawet mi was nie żal. A jak cię boli dupa, bo przeczytałeś trochę prawdy, to radzę ci znaleźć sobie solidną gałąź.

   • Bartosz W. Odpowiedz

    To raczej tobie przydałaby się gałąź, a raczej kij, którym porządnie powinno przetrzepać ci plecki, może wtedy byś zmądrzał. Naprawdę dzieciaku, twoi rodzice powinni ograniczyć ci dostęp do komputera, przełożyć przez kolanko i nastrzelać w tyłek, bo robisz się zbyt bezczelny. W necie każdy „anonimowy” i z tego powodu mocny, co nie? Rozumiem, masz wielkie kompleksy, chcesz poczuć się lepiej, ale wybrałeś do tego naprawdę żałosną drogę.

    Redakcji raz jeszcze gratuluję fanów. Niedługo naprawdę osiągnięcie poziom dna waszej sieci partnerskiej z Der Onet, Gazeta.de i FoxWeek’a. Tylko tak dalej.

    • Jean Meslier

     Grozisz mi kołtunie? Spróbuj szczęścia, to dostaniesz gazem po oczach. Dzieciakiem to ty jesteś, mentalnym. T[…]. A Polska BĘDZIE ateistyczna, czy ci się to łajzo podoba czy nie. W młodym pokoleniu jest +15% ateistów, szyyybko doganimy Zachód xD Taka będzie przyszłość tego kraju – normalna. Wyplenimy was szybciej, niż zdążycie się obejrzysz. Boisz się, bo podświadomie przeczuwasz zmianę. Zachód i Azja nie oparły się sekularyzacji, mała Polska tym bardziej nie jest w stanie. Więc się z tym pogódź, […].

     Komentarz został poddany edycji ze względu na groźby o charakterze karalnym.

 6. Bartosz W. Odpowiedz

  Normalnie przytułek dla chorych umysłowo się tutaj otwiera. Najpierw fanatyczna feministka, która wszędzie widzi „mizoginów” (czyżby urojenia paranoidalne?), a teraz totalny świr, żałosny wielbiciel linii polityczno-ideologicznej Adama Szechtera i zapewne gorący zwolennik „świeckiego państwa” poddanego kolonizacji muzułmańskiej… Ale przynajmniej jest się z czego pośmiać. Takich oszołomów powinno się wystawiać w zoo jako atrakcję, odnaleźliby się tam.

  • Jean Meslier Odpowiedz

   No to […] stąd, […] jak ci nie pasuje. Ja wiem, że wy katole się uwielbiacie […] z buciorami wszędzie, gdzie was nie chcą, a szczególnie do kobiecych macic, ale widzisz, ja nie przesiaduję na waszym prawackim ścieku. Widocznie to ty jesteś masochistą i pacjentem zakładu. A i nadstaw drugi policzek tak jak uczyła cię tego twoja religia, jeżeli tego nie zrobisz to nawet nie masz prawa się nazywać katolikiem. Taka prawda. A GW nawet w łapach nigdy nie miałem, żałosny pajacu. Wypad stąd

   Komentarz został poddany edycji, ze względu na występowanie wulgaryzmów.

   • Bartosz W. Odpowiedz

    Nie jesteśmy u ciebie więc nie będziesz nikogo wyganiał ani zapraszał, naucz się trochę elementarnych zasad kultury, o ile nie przerośnie cię to zadanie. Aaa… zwolennik protestów „czarnych macic”, jak widzę? Mogłem się tego domyśleć. Ty też dreptałeś jak redaktor Blumsztajn z transparentem mającym hasło idealnie pasującym do każdego faceta: „Pie***** nie rodzę”? Nie bój się, tobie to na pewno nie grozi, wiesz… biologia. Wiem, trudne słowo, ale prawdziwe.

    I jak widzę wzorem każdego ateusza, tudzież „gimboateisty” jak kto woli, masz oczywiście najwięcej do powiedzenia w sprawach kościelnych i religijnych w ogóle… naprawdę, wasza ignorancja jest tak wielka, że nie zdajecie sobie zupełnie sprawy z faktu bycia ignorantami. Nie wiem, czy rozpatrywać to jako błogosławieństwo czy też klątwę…

    PS. Zabawiaj mnie dalej swoją głupotą, nalegam.

    • Jean Meslier

     […]. mam więcej pojęcia o tej twojej palestyńskiej religii niż ci się wydaje. Ty kurwa widzu, fanie, bo łagodnym barankiem z pewnością nie jesteś […].

     Komentarz został poddany edycji, ze względu na występowanie wulgaryzmów i gróźb o charakterze karalnym.

  • Jean Meslier Odpowiedz

   A psującego monetę (myślisz, że za co stawiał te słynne mury?) i gwałciciela w jednej osobie Kazimierza Małego […], skoro nie umiał zadbać o dynastię i kraj. Widać od wieków nie umiecie się zająć tym krajem. Dlatego na niego nie zaslugujecie. Polskość to nienormalność i zniknięcie Polski będzie dobre przede wszystkim dla Polaków.

   Komentarz został poddany edycji ze względu na występowanie wulgaryzmów.

   • Bartosz W. Odpowiedz

    Od razu widać, że wiedzę historyczną, a właściwie pseudo-historyczną czerpiesz tylko z portalików takich jak ten tutaj. O tym właśnie mówiłem, piszą tendencyjnie, zbyt często podchodząc pod głupoty bądź bzdury, szukają na siłę taniej sensacji i w ten właśnie sposób hodują przyszłych analfabetów historycznych. Potem takim jak ja brakuje siły do tłumaczenia czegokolwiek tej zgrai tumanów. A tobie zalecam przestać ograniczać się do takich miejsc jak to tutaj i zacząć czytać porządne książki. Żebyś się jednak nie przepracował na początek to zalecam zacząć od jakiegoś porządnego podręcznika licealnego. Może jeszcze nie jest dla ciebie zbyt późno.

    Jeszcze raz gratulacje dla redakcji za działalność „edukacyjną”, szczególne podziękowania dla pana Kamila Janickiego. Widzi pan teraz, co robi tym nieszczęśnikom z mózgu?

    • Jean Meslier

     Może od razu gościa niedzielnego […] mędrku? Ty sobie lepiej wytłumacz co tu robisz konserwatywna [..]. A podręczniki licealne widać że czy czytasz bo łykasz tylko ich propagandę i politykę historyczną, jak spermę Kaczyńskiego i Glempa

     Komentarz został poddany edycji, ze względu na występowanie wulgaryzmów.

   • Bartosz W. Odpowiedz

    Taa, ty to naruszyłeś „tabu” nie ma co. A wiesz w ogóle biedaku, co to słowo znaczy, czy też napisałeś je bo fajnie brzmi? Poważnie pytam.

    • Jean Meslier

     […], kojarzenie waszych „wad” narodowych z katolicyzmem to tabu więc doskonale wiem o czym mówię, w przeciwieństwie do ciebie kołtunie. I nie, to ty jesteś katolickim biedakiem, nie ja.

     Komentarz został poddany edycji, ze względu na występowanie wulgaryzmów.

  • Bartosz W. Odpowiedz

   Jacy „ludzie”? Przecież to tylko jeden zachowuje się jakby go wypuścili z psychiatryka. W sumie powinno być mi go szkoda, ale jest zbyt chamski by wzbudzać szczerą litość.

    • Bartosz W.

     To propozycja z tym butem? Pisałem już, podam ci namiary na miejsce spotkania, przyjedziesz i porozmawiamy na spokojnie i z pełną kulturą. No chyba, że to ty chcesz wyznaczyć miejsce? Mi to bez różnicy, byle nie za granicą, nie mam ochoty na dyskusję ze „zmywak-manami”. A może robisz w kebabie u muzułmanina? Zresztą to twoja sprawa, ale patrząc na poziom twojej frustracji to chyba powinieneś pomyśleć o zmianach, bo ewidentnie nienawidzisz swojego życia, a te szalone odpały to desperacka próba odreagowania. To prawdopodobnie utrzymuje u ciebie minimalne pozory zdrowia psychicznego.

    • Bartosz W.

     Czyli jednak komuch, to oni z lubością wsadzali niewygodnych do „psychuszek”. Świetnie się zdekonspirowałeś, gratuluję. To w sumie tłumaczy też wściekłą nienawiść do Kazimierza, w końcu to czerwoni usiłowali go zgonić za swojego złotego okresu w latach 40 i 50.

    • Bartosz W.

     Znowu nie załapałeś, no ale w końcu jesteś imbecylem, więc w sumie nie jest to dziwne. A takiego cwaniaki zgrywałeś.

     Co ty tak z tymi Żydami? Masz jakiś fetysz czy coś? To da się leczyć, zobaczysz. Już nie będziesz widział wszędzie Żydów, tak jak i białych myszek.

     „Wersalski bękart”? Znakomicie Towarzyszu Przygłupie! Towarzysz Mołotow byłby dumny gdyby wiedział, że jego nauki są wciąż żywe i przekazywane w „czerwonych dynastiach” z pokolenia na pokolenie.

 7. Astra Odpowiedz

  Jak to się mówi – kozak w necie, p… w świecie, nie rozumiem czemu Bartosz zniżasz się do poziomu tego biednego, smutnego chłopca i odpowiadasz na jego marne zaczepki.

  • Jean Meslier Odpowiedz

   Marny to jest ten wasz gównokraj na arenie międzynarodowej i wy razem z nim, czyściciele niemieckich kibli i dup starych SSmanów

   • Bartosz W. Odpowiedz

    Czyżbyś właśnie opisał swój własny zawód? Nareszcie! Już się bałem, że zabraknie ci na to odwagi. Czekamy na kolejne zwierzenia.

    • Astra

     Jaki zawód, przecież to dziecko, które czeka, aż mama w końcu pozwoli mu opuścić piwnicę… I jestem protestantką, gwoli ścisłości, monotematyczny trolliku.

    • Bartosz W.

     Dla tego osobnika to chyba nie ma znaczenia czy ktoś jest katolikiem, protestantem czy prawosławnym. Wszyscy jesteśmy „wyznaniowymi podludźmi”.

    • Jean Meslier

     Protestanci przynajmniej stworzyli cywilizację, więc nie, ma to dla mnie znaczenie, ty polakatoliku

    • Jean Meslier

     …co nie zmienia faktu, że protestantyzm został rozłożony przez ateizm na łopatki xD W Europie już was nie ma, istniejecie chyba tylko w USA, Korei Południowej czy innej Afryce xD

  • Bartosz W. Odpowiedz

   Ależ nie, ja się nie zniżam! Przecież właściwie jedyne co robię to punktuje jego kolejne wynurzenia rodem z zakładu bez klamek. Wiem, może się to widać dziwne, ale sprawia mi to frajdę, jest zwyczajnie śmiesznie. Może faktycznie jest ze mną coś nie tak, ale nic na to nie poradzę, to jest takie zabawne.

   Ponadto mam też inny, poważniejszy cel. Mam mianowicie nadzieję (pewnie naiwną i daremną), że do redakcji i zwłaszcza pana Janickiego coś wreszcie dotrze, jakich nam tutaj „pasjonatów historii” hodują. Dlatego ciągnę tego przychlasta za język, żeby się odzierał z resztek ludzkiej godności. Może przejrzą wtedy na oczy. Chociaż przyznaję, że zaczyna mnie męczyć jego impotencja umysłowa.

   • Jean Meslier Odpowiedz

    Tak, jest coś z tobą nie tak – dajesz z siebie kolejne prawackie […] i inny bełkot na portalu, którego nie lubi z nawet. I zamknąć to należy ciebie za wiarę w gusła. Ty […] nawet niczego nie jesteś w stanie punktować bo jesteś na to zwyczajnie za tępy a udajesz wielce mądrego. Tym swoim durnym stylem zdystansowanego […] intelektualisty się tylko ośmieszasz xD

    A ja man nadzieję, że przestaną wreszcie tutaj puszczać te prawackie narodowo-katolickie […] pis niemalże każdym artykułem. Tak bardzo nienawidzicie tego portalu, że aż nie możecie się powstrzymać od przelewania waszych […] myśli.

    […]. O godności polakatolików nawet nie będę wspominał, bo wy obok godności nawet nigdy nie staliscie. Widać to szczególnie za granicą – wszystkie nacje trzymają się razem, […]. A potem do kościółka w niedziele. To nic, że za chwilę się zeszcza na chodnik obok po pijaku, bo i takie przypadki były. Więc to wy się odzieracie z godności czy w kraju czy poza nim. A impotentem to lepiej ty bądź i nie miej dzieci. […]. Skończ już pisać ty i tobie podobni tutaj. Znajdźcie sobie swój portal i tam go zaśmiecajcie swoją polityką historyczną. Amen.

    Komentarz został poddany edycji, ze względu na występowanie wulgaryzmów.

  • Jean Meslier Odpowiedz

   No nareszcie, niech Pan Profesor wraca już na swoją katedrę […] stosowanej

   Komentarz został poddany edycji, ze względu na występowanie wulgaryzmów.

 8. Sowa Odpowiedz

  To właśnie dla takich antypolskich trolli jak jean pisze autor. Niestety jean pokazał również prawdziwe oblicze wielu ateistów. Z treści tych wulgarnych wypocin można wywnioskować że jean choć pisze po polsku to polakiem nie jest lecz szpiegiem działającym na zlecenie obcej nacji. W najlepszym przypadku jest kims na miare folksdojcza. Oczywiście nie jest również zbytnio rozgarnietym bo jeszcze nie zrozumiał że ateistyczny zachód którym się tak zachłysnął jest masowo tępiony przez muzułmanów a najlepiej widać to w Niemczech, Francji, Belgii, Szwecji itd. Wybijają ich jak kaczki i za chwilę zmuszą ich do przyjęcia ich wiary albo dostaną kulkę w łeb. Ale jak to mówią nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Chrześcijaństwo to ratunek dla zjednoczonej Europy przed najazdem islamu! Chrześcijaństwo istnieje ponad 2 tys.lat i ma się dobrze. Ateizm w Europie ma zaledwie 100 lat i już się wali ale żeby to zrozumieć trzeba mieć otwarty umysł a nie być zgożkniałym ignorantem zamkniętym na logiczne analizy faktów. Ale właśnie takich ludzi poszukują wrogie Polsce państwa bo oni idealnie nadają się na mięso armatnie do swoich rozgrywek politycznych. Ponadto jean jest taki rozjuszony bo tak naprawdę już nic nie może zrobić. Ich czas w Polsce minął bezpowrotnie. Wyobrażam sobie jak cierpi słuchając pana Gadowskiego o którym pisze i wcale mi go nie żal.
  A teraz jeanie możesz się wywnetrzniac ja i tak jestem ponad tymi bredniami a czym więcej bluzgasz tym bardziej się pogrążasz i utwierdzasz mnie w tym co napisałem. Zresztą już bardziej zbłaźnić się nie możesz. Dno zawsze dnem zostanie. To tyle z mojej strony i nie licz na odpowiedzi bo z trollami się nie dyskutuje. Trolli się ignoruje!

  • Jean Meslier Odpowiedz

   Kolejny […] oswiecony mędrek. Konkretnie to jestem na usługach reptylian.
   Weź te swoje prawackie urojenia i idź z nimi w […] stąd z tego portalu. I przestańcie […] prawicowe tu trollować właśnie jak to robicie pod każdym artykułem.

   Nie […], to chrześcijaństwo przemija a ateizm tylko rośnie w siłę. Jakbyś rozmawiał z młodym pokoleniem a nie tradycyjnie miał je w dupie to byś wiedział jakie są tendecje. Ale po co. Lepiej słuchać propagandy gwałcicieli w sutannach i ruskiej na dokładkę. […]i gówno wiesz o świecie.

   Komentarz został poddany edycji, ze względu na występowanie wulgaryzmów.

 9. Jarema Odpowiedz

  Miło się czyta światłe myśli i epitety Pana Jean Meslier. Widzę że przypisanie sobie francuskiego imienia i nazwiska ma na celu wypuklenie światowych poglądów i argumentów, Jestem pod wrażeniem. Myślę że Pan J. Meslier śmiało mógłby napisać jakiś artykuł który na interii byłby szeroko komentowany. Gratuluje monsieur ogromnej wiedzy i doboru właściwego słownictwa przy jakże wybitnej argumentacji swoich wybitnych wypocin intelektualnych. Au revoir

  • Jean Meslier Odpowiedz

   Profesorku, idź sobie poczytaj lepiej swoje biblijne wypociny. I nawet ci się nie chciało sprawdzić, kto to był Jean Meslier. I lepiej tego nie rób bo ci jeszcze kapcie spadną xD […]

   Portal historyczny to nie miejsce by obrażać innych.

  • Bartosz W. Odpowiedz

   Czyż nie? Typowy „prowincjonalny sznyt”, że tak powiem (z tym francuskojęzycznym nickiem i całą resztą). Myślał, ze mu to doda powagi i wiarygodności u „ciemnego luda”. Ot kolejny samo-nienawidzący się „polaczek” z górą kompleksów na punkcie zagranicy, nic nowego. Po to też go zresztą prowokowałem przez cały ten czas, żeby pisał więcej i więcej tych swoich odkrywczych tez i przemyśleń. Jak sam widzisz nasz „arbiter elegantiarum” nie zawiódł moich oczekiwań i sprostał im z nawiązką.

 10. Jarema Odpowiedz

  Ech, wiem kto to był ale sobie przed chwilą doczytałem żeby nie było wątpliwości. Monsieur- albo jesteś pod wpływem alkoholu lub innego środku albo (o zgrozo) to jest normalne u Ciebie. Ja znam trochę takich oświeconych co najchętniej swoje idee wzorowaliby na takich humanistach jak Robespierre i Lenin. Mam taką prośbę Bartoszu W- niech przyjaciel nasz popisze sobie trochę a my po prostu nie reagujmy bo to nie ma sensu. Jest taka zasada że ,, z d… się nie rozmawia bo wiadomo co zrobi” a jak nasz Francuzik się trochę porzuca i poprzeklina to mu się będzie lepiej spało. A własne zdrowie trzeba szanować.

  • Jean Meslier Odpowiedz

   Najlepiej byś zrobił ty i tobie podobni gdybyś stąd […] bo nie raz widziałem pod innymi artykułami jak jakaś narodowska […] z urazoną dumą napisała jakieś bzdury a potem redaktor musiał go prostować.

   Znalazł się […] wielki humanista że stosami i żelazna dziewicą polaczkowy […]

   Komentarz został poddany edycji, ze względu na występowanie wulgaryzmów.

  • Jean Meslier Odpowiedz

   A po za tym, co, myśleliście, że to kolejny kawałek zawlasczonej przez was przestrzeni publicznej, że przyjdziecie i ponarzekacie znowu po swojemu? A tu chuj. Zaczepiliscie mnie i zacząłem was w odpowiedzi bluzgać i mieszać z blotem. Musicie być nieźle zaskoczeni. Przyzwyczajajcie się. Nas będzie coraz więcej a was coraz mniej. Zbrodnie na dzieciach waszych sukienkowych dziewic już ujrzały światło dzienne a to dopiero początek. W produkcji jest polski „Spotlight” będzie się działo.

   Przegraliscie.

 11. Jarema Odpowiedz

  hahaha Dobranoc misiu mały, mówi Ci mistrzu wspaniały. I nie omieszkaj czegoś nowego napisać bo mon Ami widzisz, otóż Rysiu Petru zakończył swoją karierę i nie mam się z kogo pośmiać. Ale wiesz- zwyzywaj tak konkretnie i najlepiej pogróż jak partia jakobinów i czekistów nakazuje. Ja idę teraz spać bo do pracy trzeba wstać, nieroby (albo ci co mają na póżniej) niech sobie wypisują po nocach ale jutro przed południem fajnie będzie sobie luknąć co tam światowcy w nocy popisali. Ale ja już chyba wiem o co chodzi- dziadku emeryturę Ci zabrali bo nie docenili Twojego wkładu w rozwój PRL i SB zarazem. A może mam do czynienie z jakimś synkiem który od dziadka SBka nie dostanie na nowe markowe porteczki. Ojej, współczuje ale w każdym razie człowieku- pisz, pisz i jeszcze raz pisz- będę miał się z czego pośmiać.Robiłem kiedyś przy winogronach we Francji więc
  bonne nuit

 12. Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

  Szanowni Państwo to, co się tu rozegrało jest po prostu niedopuszczalne i aż trudne do określenia. Połowa komentarzy została poddana edycji, a jedna trzecia usunięta. Steki wyzwisk, wulgaryzmów poniżej jakiegokolwiek poziomu i fala nienawiści, jaka się tu wylała są zatrważające. Dziękujemy bardzo zarówno za takich Czytelników, którzy „bronią” nasz portal w tak karygodny sposób, jak i tych, którzy prowokują stosując nie merytoryczną krytykę tekstów, ale personalnie obrażając Autora tekstu. Jeśli chcą Państwo wylewać pomyje, frustracje i złości – prosimy tego nie robić na forum. Prowadzimy magazyn historyczny, gdzie naszym celem jest popularyzacja historii i jej przybliżenie jak największej ilości osób. Nie boimy się krytyki – zarzucają nam Państwo sensacje, ale sami nazwaliśmy nasz portal „CiekawostkiHistoryczne”. Bardzo się cieszymy, że jesteśmy czytani, że nasi czytelnicy komentują, kłócą się z nami, dyskutują. Na tym powinno to polegać. A nie na steku obelg i wzajemnym podsycaniu ich i prowokacji.

  • co jest Odpowiedz

   Jak dla mnie to moglibyście spokojnie usuwać komentarze nie odnoszące się do artykułu, ale do osoby go piszącej. Jakie znaczenie ma to, dla jakiej gazety ktoś pisuje artykuły? No litości. Wchodzę w komentarze, żeby przeczytać coś ciekawego, a tu najazd jakichś trolli i kłótnia z na szczęście usuniętymi wulgaryzmami. Jak z reguły można coś fajnego przeczytać w komentarzach, tak tutaj Bartuś z Sówką sobie zrobili swój plac zabaw, który dla mnie bynajmniej nie jest zabawny.
   Pozdrawiam i oby więcej merytorycznych dyskusji na portalu, a mniej podobnych śmieci.

  • co jest Odpowiedz

   Że tak jeszcze uzupełnię.
   Naprawdę uważam, że te piaskownicowe przepychanki powinny zostać usunięte. Zniesmaczają i zniechęcają do wizyt na portalu, a co najmniej do zaglądania do sekcji komentarzy. Jeśli czytelnik wchodzi zapoznać się z ciekawszą stroną historii, a widzi epopeję jakichś ptaszków i Bartusiów, to naprawdę odechciewa się powrotu. Być może Jean naprawdę dużo od siebie dodał, ale po edycji i sprzątaniu to nie jego komentarze rażą w oczy, ale kompletnie niemerytoryczne i po prostu bezczelne wypowiedzi tych dwóch osobników.

   • logika się kłania Odpowiedz

    „co jest” napisał „Autor podał źródła, wy – nie. A na tym chyba polega merytoryczna dyskusja, żeby podawać argumenty oraz ich źródła”.
    Bartosz W. zadał autorowi pytanie skąd informacja, że król Kazimierz był analfabetą (to istotny zarzut) – odpowiedzi nie otrzymał w artykule również nie podano źródła.
    Podawanie informacji, że jakoby Adelajda Heska była pozbawiona urody (bo tak napisał Jan Długosz) jest niemiarodajne gdyż J. Długosz urodził się kilkadziesiąt lat po śmierci A.Heskiej i nie mógł tego wiedzieć. Ponadto ten sam J.Długosz według innych źródeł mówi coś wręcz odwrotnego tz. że „jej mądrość szła w parze z urodą” ale autor publikacji wybiera te informacje które odpowiadają jego chęci ukierunkowania przekazu.

    „co jest” napisał „Jeśli czytelnik wchodzi zapoznać się z ciekawszą stroną historii, a widzi epopeję jakichś ptaszków i Bartusiów…”
    Powstaje pytanie kim jest „co jest” i kto dał mu prawo do prześmiewania, ubliżania i drwin z innych rozmówców? Czy ktoś prosił go o zdanie w temacie który go nie dotyczy?

    „co jest” napisał „Być może Jean naprawdę dużo od siebie dodał, ale po edycji i sprzątaniu to nie jego komentarze rażą w oczy, ale kompletnie niemerytoryczne i po prostu bezczelne wypowiedzi tych dwóch osobników.”
    Kompletnie niemerytorycznie względem artykułu i nie na temat to wypowiedział się „co jest”. Napisał kilka postów a w żadnym nie odniósł się ani jednym zdaniem do publikacji mimo iż zrobili to wielokrotnie obrażani przez niego Bartosz W. i Sowa.
    Więc kto jest tutaj bezczelny???

 13. A... Odpowiedz

  Oj Kazimierz stał się ostatnimi laty modny, oj modny.

  Właśnie kupiłem tegoroczną w zasadzie (nie) nowość (pierwsze wydanie bodajże w 2013. ale wówczas nie udało mi się zakupić) i zacząłem czytać: „Czasy Korona i kobiety, Król Kazimierz wielki bigamista”; I. Kienzler. Autorkę dotąd znałem jako pisarkę niezliczonych artykułów i książek o wieku XX., i to widać już na początku jej książki o „Wielkim”. Przykłada bowiem nagminnie obecne miary…
  Typowe podejście dialektyczne już nie lewicowe a la Engels, a wręcz lewackie…
  Oczywiście z tego „punktu widzenia” już na początku autorka swego bohatera wyraźnie mówiąc trywialnie: nie lubi.

  Ja z kolei mimo tej lektury, trochę zmieniam swe krytyczne poglądy na temat tego króla. Przekonuje mnie do tego np. ponowna lektura opracowań profesorów K. Jasińskiego i szczególnie S. Szczura (tutaj, tego ostatniego autora, polecam: Historia Polski: Średniowiecze. 2002.), a także zdanie jednego z… mistrzów krzyżackich. Z tego co pamiętam chodzi o Winrycha von Kniprode, który w cztery oczy prowadził z królem rozmowy, więc zapewne wiedział co mówi- mówił.

  Nie zgadzam się też z obwinianiem króla za nieudane negocjacje „matrymonialne” (nazywanie go głupcem w tym kontekście to nieporozumienie lub zła wola). Te – tj. negocjacje ww., prowadziło przecież praktycznie wyłącznie jego – zważmy niezwykle wysoko oceniane przez WSZYSTKICH historyków otoczenie. Być może już wówczas sformalizowane jako rada królewska. Taka po prostu była praktyka na wszystkich ówczesnych europejskich dworach, nie tylko piastowskim. Owszem władca miał ostatnie zdanie, ale czy najważniejsze?

  Czy autor artykułu powyższego przekroczył granice prowokacji jako części „dozwolonego” marketingu swego „produktu”?
  W każdym bądź razie ja widziałem już o niebo bardziej instrumentalne (i dodajmy mniej ciekawy językiem pisane) traktowanie historii i jej bohaterów. Np. w tej polskiej obecnej nauce (o) historii to nie mogę się pogodzić ze szczególnie obrzydliwymi pomówieniami, w tym znanych naszych historyków, wobec Mieszka I. Czego też… szczerze przeboleć nie mogę – i to może tyle – wystarczy z mojej strony na ten temat. No może jeszcze tylko zadam pytanie: Jak nisko ci panowie upadli w walce, no właśnie o co? O granty?

  A co do, używając eufemizmu, „chuligana”, który „nawiedził” tą stronę, to…
  To posługuje się nazwiskiem wybitnego francuskiego byłego księdza Jeana Mesliera, wybitnego „ateusza” dla którego ja katolik, dodam człowiek prawicy, mam od lat wielu, naprawdę wielu, wielki, naprawdę wielki szacunek!!!
  I kropka!!!
  Natomiast do naszego rzeczonego „pogrobowcy” Mesliera szacunku ani na jotę to ja nie mam, bowiem niestety doskonale pasuje do niego ta sentencja Woltera: „Za mało jest prawdziwych Meslierów, a stanowczo za dużo łajdaków (…)”

  Będąc lata temu w Lionie w restauracji…
  Do naszego w 100 %. polskiego stolika podszedł Francuz w starszym wieku ubrany w świetnie skrojony chyba frak, z dwiema legiami honorowymi wpiętymi „w klapę”. Okazało się, że był to weteran obu wojen światowych. Gdy dowiedział się, że my jesteśmy z Polski, to oparł się rękami o stół i tak nas pozdrowił: Vive la Pologne! Ja oczywiście mając nieco „w czubie” po francuskim podawanym przy każdej okazji winie, krzyknąłem: Vive la France! Sędziwy Francuz spojrzał na mnie wymownie i skwitował to tak zmęczonym ale stanowczym głosem: Ne, non… France merde…
  ?!
  Wtedy nie zgodziłem się z nim, stanowczo zaprzeczyłem, ale teraz, już dzisiaj po prostu wiem o co (i przy okazji m. in. o kogo) mu chodziło…

  P.S. Przepraszam za emocje ale nie dano mi innego wyjścia.

  • Bartosz W. Odpowiedz

   Co do autora tekstu to tak, przekroczył granicę „promocji”, zresztą nie po raz pierwszy. Przecież wcześniej nieomal wprost oskarżył króla o mordercze zamiary wobec pierwszej żony co było, nie waham się użyć tego określenia, zwykłym kłamstwem, w najlepszym razie podłą insynuacją. Podłą, bo nikt nie zasłużył na bycie oskarżanym o co czego nie zrobił.

   „zważmy niezwykle wysoko oceniane przez WSZYSTKICH historyków otoczenie.”

   Dziwisz się, naprawdę? Przecież Kazimierza też oceniają jednoznacznie pozytywnie (przynajmniej jako władcę, to jakim był człowiekiem jest w tym kontekście bez znaczenia) praktycznie wszyscy znawcy tematu. Taki Kaczmarczyk określa go jako geniusza, inni też są raczej zgodni co do tego, że był król Kazimierz wybitną indywidualnością i silną osobowością. Nie wspomnę już nawet o również zgodnych opiniach krajowych i zagranicznych kronikarzy, tak współczesnych monarsze, jak i z wieków późniejszych. Ale nie! Wszyscy byli ciemnymi głupcami i nie wiedzieli co piszą. Na szczęście objawił się geniusz w osobie pana Janickiego, „młodego wilka” historiografii polskiej, który chętnie napisze nam historię na nowo i obali wszystkie „mity”. My prostacy powinniśmy zaś z wdzięcznością milczeć i broń Boże nie krytykować.

   „Np. w tej polskiej obecnej nauce (o) historii to nie mogę się pogodzić ze szczególnie obrzydliwymi pomówieniami, w tym znanych naszych historyków, wobec Mieszka I.”

   Możesz przybliżyć?

  • Bartosz W. Odpowiedz

   Aha i jeszcze jedno, piszesz, że nie możesz się pogodzić z „obrzucaniem obelgami” Mieszka I (nadal liczę, że rozwiniesz temat bo jestem naprawdę ciekawy o co konkretnie chodzi), ale z mającymi tutaj miejsce próbami wyszydzenia i skompromitowania, w dodatku również obrzucenia niegodziwymi pomówieniami (że planował zabójstwo swojej pierwszej żony Anny) i różnymi insynuacjami Kazimierza Wielkiego to już wszystko twoim zdaniem w porządku? Ale przecież zapomniałem, punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia, a sam napisałeś, że jesteś „krytycznie” nastawiony do tego króla:)

 14. A... Odpowiedz

  Dokładny tytuł książki I. K. to: „Korona i kobiety. Król Kazimierz wielki bigamista.” Nie wiem skąd mi się w głowie „zakodował” pierwszy rzekomy człon tytułu. Ale skoro ne polecam…

  • Bartosz W. Odpowiedz

   Również nie polecam. Tej konkretnej pozycji co prawda nie czytałem, ale znam dobrze autorkę i jej styl. Więc wiem co mówię.

 15. Sowa Odpowiedz

  Cyt „Szanowni Państwo to, co się tu rozegrało jest po prostu niedopuszczalne i aż trudne do określenia. Połowa komentarzy została poddana edycji, a jedna trzecia usunięta. Steki wyzwisk, wulgaryzmów poniżej jakiegokolwiek poziomu i fala nienawiści, jaka się tu wylała są zatrważające.”
  Otóż to pani Anno, proszę jednak zauważyć, że moderowano czy usuwano komentarze wyłącznie jednego pismaka – niestety Waszego wulgarnego obrońcy. To smutne mieć takich czytelników-obrońców w swoim gronie. Ale czego się spodziewać po młodych ludziach skoro od dzieciństwa wpajano im niechęć do własnego narodu. Również trudno się spodziewać w ich ustach szlachetnego języka skoro nawet żona prezydenta Poznania (działacza PO) publicznie i na oczach dzieci na wiecu feministek przez mikrofon pluje jadem i wulgaryzmami jak z rękawa dając negatywny przykład młodym ludziom za co będzie (i słusznie) odpowiadać przed sądem. Niestety ale to dzisiejsza opozycja od lat stosuje właśnie taką falę nienawiści i antypolskości, którą również niestety w Waszych publikacjach dostrzegam i która bardzo często nie wiele ze znaną historią ma wspólnego. To bardzo przykre kiedy manipuluje się historią dla rozgrywek politycznych, zwłaszcza pisząc negatywnie o własnym narodzie i kraju. Niestety również takie działania dzisiejszych polityków opozycji obserwujemy aktualnie w tematyce Holokaustu.

  Cyt „Prowadzimy magazyn historyczny, gdzie naszym celem jest popularyzacja historii i jej przybliżenie jak największej ilości osób.”
  Skoro tak to proponowałbym jednak pozostać przy znanych faktach historycznych a nie na ich kanwie tworzyć swoją własną jedynie subiektywną „historię”. Przykłady nadinterpretacji w Waszych publikacjach można mnożyć i nie byłoby w tym nic złego gdyby nosiły one nazwę opowieści historycznych czy baśni. Czytając Wasze publikacje czytelnik odnosi wrażenie jakbyście co najmniej uczestniczyli w wydarzeniach z tamtych lat, tymczasem ogólnie znane są jedynie znikome informacje i to jeszcze w większości bez dowodów historycznych lub są to opowieści ludzi którzy takowej wiedzy posiadać nie mogą z różnych względów.
  Ponadto, ówczesne zachowania czy wykształcenie trzeba odnosić do tamtych czasów a nie obecnych, gdyż to co dzisiaj jest dla nas niedopuszczalne czy nie zrozumiałe w tamtych czasach było naturalną koleją rzeczy. Historyk powinien wiedzieć, że czasy się zmieniają jak i określone standardy zachowawcze, czy kulturalne i według danych standardów ewentualnie oceniać tamtejsze zachowania. Analfabetyzm, gwałty, zdrady, tortury a nawet morderstwa były wtedy na porządku dziennym, choć dzisiaj jest to dla nas czymś negatywnym jednak wtedy nikogo one tak nie raziły jak dzisiaj.
  Dla przykładu również dzisiaj są zwolennicy aborcji czyli morderstwa własnych dzieci, którzy nie uważają jej za czyn haniebny i niegodny istoty ludzkiej mimo iż naukowo zostało dowiedzione że płód ludzki jest istotą ludzką a różne są jedynie fazy rozwoju tego człowieka. W obecnych czasach w wielu krajach w zgodzie z prawem morduje się miliony nienarodzonych dzieci i tam wydaje się to naturalne, czy słuszne? Moim zdaniem nie, ale to historia i Bóg oceni te czyny na swój sposób. Jednak już z dzisiejszego punktu widzenia tych krajów gdzie aborcja jest ogólnie dostępna jasno wynika że te kraje borykając się z niżem demograficznym na skutek aborcji zmuszone były na otwarcie swoich granic a to przełożyło się na najazd muzułmanów, którzy teraz zaczynają przejmować kontrolę na tymi narodami. Jednak pamiętajmy, że to dopiero początek islamskiej inwazji i aż się boję pomyśleć co czeka taką Francję, Niemcy, Belgię czy Szwecję za kilkadziesiąt lat jak i całą Europę.

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie Sowo, zostały usunięte komentarze obu stron. Te, które poddane zostały edycji rzeczywiście dotyczyły w większości jednego komentatora. Edycji podległy wulgaryzmy. Nie widzę powodu dlaczego trzeba by usunąć lub wyedytować komentarz, nawet krytyczny w stosunku do nas, jeśli nie zawiera ani obelg, ani wulgaryzmów, ani nie nawołuje do nienawiści. Gdy jednak pojawiły się niecenzuralne określenia po tej stronie – a pojawiły się – również musiały zostać usunięte. Pozdrawiam.

 16. Barbara Odpowiedz

  Cyt. „Połowa komentarzy została poddana edycji…”
  Niestety, komentarze nie zostały dokładnie edytowane. Pozostawiono wiele obrzydliwych wulgaryzmów. Jestem zniesmaczona, żałuję, że tu weszłam.
  Nie wiem, co się dzieje z niektórymi ludźmi, dokąd zmierzamy?

  • Bartosz W. Odpowiedz

   Jak to co? Poza ogólnym schamieniem promowanym gorąco przez tzw. „elity” oraz „ludzi kultury” to dochodzi jeszcze fakt, że niektórzy jak widzą ostrzejszą krytykę pod kątem swoich idoli lub napisane coś niezgodnego z wizją, którą sami wtłoczyli sobie do głowy, to reaguje agresją. Wystarczy spojrzeć na momenty kiedy tamten osobnik pisał coś historycznego. Kropka w kropkę skopiowane tezy z tego portalu (np. Kazimierz Wielki jako gwałciciel-debil, Polacy jako mordercy Żydów). Człowiek uważający owe tezy za prawdę objawioną zobaczył moją i innego użytkownika krytykę (moim zdaniem w pełni zasłużoną, artykuł jest po prostu słaby i tendencyjny) i postanowił zaatakować w imię obrony świętości popieranej przez siebie linii i owej linii autorów. A dokąd to zmienia? Otóż obawiam się, że do rozpanoszenia się chamstwa i ciemnoty. Dlatego przestrzegam cały czas przed taką formą „popularyzacji” jaka się tutaj czasami odbywa, bo zwyczajnie robi podatnym jednostkom kisiel z mózgu, co mieliśmy nieszczęście zaobserwować w tym miejscu.

  • Sowa Odpowiedz

   Pani Barbaro obawiam się, że z taką samą sumiennością Redakcja moderuje wulgaryzmy z jaką przytacza i opisuje fakty historyczne. Niestety takie przyszły czasy że dzisiaj każdy może pisać co chce i jak chce byle przynosiło to zyski bez względu na zawartość, a czym więcej sensacji tym lepiej i jak widzimy nie jest dla autora ważne ile jest w tekście prawdy historycznej a ile fantazji literackiej. Proszę zauważyć że Redakcja wcale nie próbuje dochodzić do prawdy historycznej czy odnosić się do podważanych przez czytelników wątków (nie mówiąc już o korekcie) a zwyczajnie je pomija, to smutne. Z jednej strony słyszymy, że uwagi są cenne a z drugiej sa ignorowane i fantazja literacka dalej ma się dobrze. Również nie zmienna pozostaje negatywna narracja wzgledem Kazimierza a tak nie postępuje prawdziwy historyk. Tak się jednak dzieje kiedy ważniejsze jest własne subiektywne zdanie autora niż fakty historyczne a dlaczego tak jest? To pytanie pozostawię otwarte i niech każdy sam sobie na nie odpowie. Ja swoją odpowiedź już mam:) Pozdrawiam :)

   • Bartosz W. Odpowiedz

    Spokojnie, powstanie książka o innym przedziale czasowym to i z Kazimierza będzie można w końcu zejść. To tylko kwestia czasu. Natomiast jeśli poziom kolejnych artykułów o tym monarsze będzie nadal tak „wysoki” jak w powyższym, to zalecam zainteresowanym „bojkot” owych treści. Nie czytać i nie nabijać wyświetleń.

   • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

    Panie Sowo, dokładnie to samo możemy powiedzieć o „sumienności”, czy raczej logiczności myślenia niektórych komentatorów. Gdy usuwamy komentarze – zaraz pojawia się szereg obelg, że cenzurujemy, jak możemy usuwać, że zabijamy wolność słowa. To jak wyedytujemy zamiast usunąć, to okazuje się, że nasza moderacja nie jest sumienna. Takim sposobem ciężko dojść do konsensusu… Pozdrawiamy.

    • Sowa

     Pani Anno, prawdą jest, że nie sposób wszystkich zadowolić i nawet wulgarnemu czytelnikowi może przeszkadzać, że zostały usunięte jego wulgaryzmy i zarzucać Wam cenzurę, ale…
     – po pierwsze, zasady pisania komentarzy powinien ustalać Regulamin Forum.
     – po drugie, dla zachowania minimum kultury wszystkie wulgarne słowa winny być cenzurowane i nie powinno być tak, że w jednym komentarzu wulgarne słowo jest usuwane a w innym już ten sam wulgaryzm lub inny pozostaje, bo zachodzi tutaj brak konsekwencji cenzora. Niestety z taką sytuacją mamy tutaj do czynienia i nadal w powyższych komentarzach niejakiego Jeana Mesliera takie wstrętne słowa nie zostały ocenzurowane mimo zwrócenia uwagi zgorszonej czytelniczki. Opisuje o tym internautka Barbara.
     – po trzecie, do Państwa decyzji pozostawiam (co powinien ustalać Regulamin Forum), czy powinny zostać usunięte całe wypowiedzi, które w oczywisty sposób i nagminny obrażają rozmówcę lub innego czytelnika czy też nie (czytelnika można również obrazić nie używając wulgarnych słów). Moim, oczywiście skromnym zdaniem pozostawienie takich komentarzy jest błędne a na dodatek obniżają wartość samego portalu/bloga, co w efekcie końcowym może skutkować, że czytelnik nie będzie miał więcej ochoty tutaj zaglądać (zwłaszcza obrażany).

     Pani Anno, żeby osiągać konsensus to przede wszystkim trzeba być rzetelnym i konsekwentnym w tym co się robi, jak i względem własnego Regulaminu, a tutaj tej konsekwencji niestety zabrakło.

     Nawiasem mówiąc, na Państwa stronę trafiłem pierwszy raz przypadkiem kilka dni temu. Przeczytana powyższa publikacja wydawała mi się niezwykle tendencyjna i dalece naciągana względem znanych faktów historycznych. Czytałem ją jak powieść a nie zbiór faktów czy nawet ciekawostek historycznych. Nawet ciekawostka historyczna powinna być faktem a nie życzeniem autora tekstu czy jego domysłem. Ponadto, czytając otrzymałem od autora podpowiedź jak mam odbierać postać historyczną co jest moim zdaniem niedopuszczalne w przekazach historycznych. To czytelnik na podstawie zebranych faktów historycznych sam powinien oceniać daną postać.

     Niestety, po przeczytaniu tylu agresywnych wulgaryzmów, również pod swoim adresem, jak i niekonsekwencji autora tekstu oraz Członka Redakcji jest mało prawdopodobne bym w przyszłości miał ochotę tutaj wracać. Pozdrawiam „Sowa”.

    • Jean Meslier

     Te, cenzor, jeszcze ci zostało parę wulgaryzmów xD I w sumie to mogliście chociaż zostawić moje komentarze i je ocenzurować zamiast tak chamsko wywalać xD

    • Bartosz W.

     Proste pytania do „francuza”:

     1. Kto pierwszy kogo zaatakował, znieważył i sprowokował bez żadnego powodu?

     2. Kto skierował groźby karalne (pozbawienia życia poprzez spalenie żywcem) pod adresem moim i użytkownika „Sowa”?

     Potrafisz na nie odpowiedzieć, czy też znowu poleci wiązanka pustych i bezwartościowych wulgaryzmów (odpowiedź jest raczej oczywista, ale spróbujmy)?

 17. Sowa Odpowiedz

  Czy szanowna Redakcja zrobi coś z tym trollem bez wychowania, który nie nauczył się w szkole jak prowadzi się w kulturalny sposób rozmowy i skutecznie go wyeliminuje z forum, czy może nadal będzie nie zdecydowana a nawet bezradna?
  Jeżeli portal tego nie zrobi, to osobiscie zgłoszę sprawę do Prokuratury o zniesławienie a ona zwróci się do Państwa z prośbą o udzielenie stosownych informacji i zabezpieczenia dowodów w celu przeprowadzenia toku postępowania i odszukania sprawcy pomówień po adresie IP.

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Panie Sowo, wszystkie komentarze z wulgaryzmami zostały wyedytowany, a te bezpośrednio Panu grożące i Pana obrażające zostały usunięte. Pozdrawiam.

  • Jean Meslier Odpowiedz

   PIERWSI mnie obraziliście i zniesławiliście w odpowiedzi na mój OGÓLNY nie skierowany nawet bezpośrednio do was komentarz. Więc radzę przestać mnie straszyć, bo dowody na waszą winę znajdują się wyżej

   • Jean Meslier Odpowiedz

    Jakby cham Bartosz Waligrucha umiał napisać mi normalnie bez wyzwisk to by nie było tego wszystkiego. Zaatakowaliscie mnie a teraz mnie straszycie prokuraturą, bo, co prawda brutalnie, ale zacząłem się bronić, tak? Himalaje hipokryzji

    • Jean Meslier

     A po za tym, w moją stronę ze strony katolików w internecie nie takie wyzwiska leciały i jakoś nikt nikogo nie zgłaszał

    • Bartosz W.

     Zostałeś nazwany przeze mnie kretynem bo wypisywałeś kretynizmy (jakiś bełkot pozbawiony ładu i składu o „narodowo-katolickiej” wersji), czy to nie jest oczywiste? Dolicz do tego chamskie przymówki o poglądach, z którymi się nie zgadzasz, jako „wysrywach” i na koniec najważniejsze, czyli groźby pozbawienia życia poprzez spalenie. I mam gdzieś czy napisałeś konkretnie o kogo chodzi, każdy z połówką mózgu by się domyślił o kogo (o mnie i drugiego użytkownika). Zazwyczaj nie cisnę po internetowych głupcach tak mocno, ale ty ze swoimi pogróżkami przekroczyłeś wszelkie graniczne postawy godnej człowieka, więc i połajanka była odpowiednio mocniejsza. I na koniec powiem ci jedno, z twoich postów jasno wynika jedno. Mianowicie to, że jesteś nie tylko oszołomem, niezdolnym do prowadzenia normalnej dyskusji, i chamem, ale także tchórzem i hipokrytą. Rozpętałeś burzę przez swoje bezczelne chamstwo i groźby, a teraz próbujesz obarczyć odpowiedzialnością innych… jest to postawa godna pożałowania i pogardy zarazem.

    • Jean Meslier

     Zostałeś nazwany przeze mnie kretynem bo wypisywałeś kretynizmy

     I ty się jeszcze dziwisz, że cię bluzgałem. Wariat

  • Bartosz W. Odpowiedz

   Rozumiem zdenerwowanie, ale nie powinieneś aż tak się unosić. Oczywiście ten osobnik niemal całkiem wprost groził nam śmiercią (nie licząc tej fali prymitywizmu, która wylała się później), ale on zwyczajnie nie jest wart tak silnych emocji i tym bardziej wchodzenia na drogę prawną. Zresztą co by to dało? W końcu to tylko internetowy troll. To jakiś nieszczęśnik nie potrafiący się odnaleźć w społeczeństwie (typowe dla osobowości anty-społecznej), miotający groźby i bluzgi w celu ukrycia własnych słabości i w celu dowartościowania… gdyby nie przesadne chamstwo, hipokryzja i tchórzostwo to nawet współczułbym tej skołatanej duszy.

   • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

    Szanowny Panie Bartoszu. Pan również nie jest bez winy. Często jako autorytet obraża Pan innych wzywając od kretynow czy deprecjonujac ich wpisy. Kazdy ma prawo do wlasnego zdania. A Pan nie ma monopolu na „prawdę historyczną”. Moze Pan przytaczac argumenty przeciwne, ale wyzywanie innych nawet bez wulgaryzmow nie świadczy o dojrzalosci. Sam dolal Pan oliwy do ognia i podsycal tę, prowadzoną na jakże niskim poziomie, wymianę zdań.

    • Bartosz W.

     Zwykle tak ostro nie zaczynam, ale tamten osobnik pierwszy na dzień dobry wyskoczył z wyzwiskami i jakimiś dziwnymi aluzjami z paleniem (ludzi) w roli głównej (nie będę ukrywał, że to mnie sprowokowało). A „oliwy” dolewałem celowo, żeby tamten hmm… „człowiek” miał okazję się wykazać. No i chyba pani przyzna, że wykazał się tak wiedzą jak i kulturą osobistą. A pragnę jeszcze dodać, że tak jak ja nie mam monopolu na prawdę historyczną, tak państwo również go nie posiadacie. Co poniektórzy (nie będę wymieniał kto konkretnie, można się domyśleć) powinni bardziej o tym pamiętać.

    • Jean Meslier

     JA wyskoczyłem pierwszy z wyzwiskami?! DOWODY świadczą o tym, że to byłeś ty.

     Jeżeli ci się wydaje, że masz monopol na mówienie „prawdy” w tym kraju, to, no właśnie, wydaje ci się.

     Masz ból, że cię zbluzgałem? To dobrze. Wy w tym kraju bluzgacie każdego, kto choć trochę żyje inaczej, mówi inaczej i myśli inaczej. Nie mieliście i nie macie litości dla nikogo, nawet dla siebie nawzajem. Więc się nie dziw, że i ja nie mam. Jak od czasu do czasu dostaniecie po głowie, to nic się wam nie stanie, to tylko przywróci kosmiczną równowagę xD

    • Bartosz W.

     Masz jakiś dziwny odbiór rzeczywistości. Gdzie ja niby napisałem, że poczułem się „dotknięty”? Nieszczęsny chłopcze-radarowcze. niebieski ptaszku, ktoś taki jak ty nie jest w stanie mnie obrazić. Do tego trzeba odrastać minimalnie od poziomu gruntu, a nie pełzać po glebie niczym zaskroniec. Albowiem ja na to co pełza nie zwracam uwagi.

     Po prostu nie pozwolę jakieś ofermie z problemami natury emocjonalnej kierować pogróżek w formie aluzji czy jakiejkolwiek innej pod adresem moim lub innych użytkowników. Normalnie takich jak ty powinna tępić moderacja, ale wygląda na to, że niestety przeceniłem możliwości tego portalu.

     Dalsza część twoich wypocin tylko potwierdza moją wcześniejszą hipotezę, że jesteś jakimś samo-nienawidzącym się Polakiem, prawdopodobnie emigrantem zarobkowym, który posiedział trochę na zmywaku i kolokwialnie mówiąc zgłupiał od tego doświadczenia. Wiesz kim prawdopodobnie jesteś? Otóż jesteś takim obcokrajowcem-wannabe. Bardzo chciałbyś stać się Niemcem/Anglikiem/Francuzem/kim tam byś chciał. To byłby zapewne najszczęśliwszy dzień twojego raczej smutnego (wskazuje na to skala bezmyślnej agresji) życia, ale mam dla ciebie przykrą wiadomość. Ty NIGDY nie staniesz się przedstawicielem którejkolwiek z tych nacji. Dla tamtych ludzi zawsze pozostaniesz „polaczkiem” tym bardziej wartym pogardy, że plułeś na własny naród byle się im przypodobać. Oni takimi ludźmi gardzą (taj jak Niemcy w pogardzie mieli folksdojczów, co to mając jednego niemieckiego prapradziadka lub praprababkę chcieli nagle zgrywać rodowitych nordyków) i jeszcze się o tym przekonasz. Zresztą do bycia tym „wannabe” nie musisz być wcale zmywak-manem. Może siedzisz cały czas tutaj, w kraju? W takim razie lepiej ogranicz tą nienawiść do własnego narodu (nie uciekniesz przed tym kim jesteś choćbyś się zapluł z nienawiści), bo nie wróże niczego dobrego twojemu zdrowiu psychicznemu, zresztą pierwsze objawy psychozy już są widoczne, potem będzie tylko gorzej. W każdym razie jesteś nędzną personą, niewartą dlaczego zainteresowania ze ze strony mojej czy kogokolwiek innego. Żegnam.

    • Członek redakcji | Anna Dziadzio

     Panie Bartoszu i właśnie o tym pisałam… Pan uważa, że obelga jest wtedy, gdy pojawia się wulgaryzm. A to nie prawda. Wyzywanie innych od kretynów, zaskrońców i innych ma taką samą wagę, a czasem nawet większą niż zwykłe przekleństwo. Prowokował Pan, jak sam pisze, aby dać się „wykazać” drugiemu komentatorowi, i jest Pan dumny z efektów? Niestety nie pokazuje Pan lepszego poziomu jeśli bawi Pana podsycanie wulgarnej wymiany zdań…

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie, proszę już skończyć, naprawdę. Głęboki oddech i uspokojenie dobrze zrobi wszystkim biorącym udział w tej „dyskusji”. Wulgaryzmy, z którymi Pan grubo przesadził – a i to mało powiedziane – zostały usunięte. Na przyszłość jeśli chce Pan komentować proszę to robić bez wyzwisk i grożenia innym, albo w ogóle nie zabierać lepiej głosu, jeśli ma to się skończyć jak w tym przypadku.

   • Jean Meslier Odpowiedz

    Nie mam zamiaru zabierać więcej głosu, jeżeli po napisaniu jednego komentarza, zostaję z miejsca wyzwany od kretynów i nie tylko przez jakichś fanatyków, a wy nic z tym nie robicie. Do niezobaczenia

    • Członek redakcji | Anna Dziadzio

     Szanowny Panie a co mamy wtedy zrobić prócz proszenia o brak obrażania się i prowadzenie merytorycznej dyskusji? Od kretynow i naszych Autorów wyzywaja bez skrupułów. Nie będziemy usuwać wszystkich komentarzy. Po co wtedy byłoby forum? A Pan z wyzwiskami i wulgaryzmami przesadził.

   • Jean Meslier Odpowiedz

    „Nie wiem, zamknijcie się w jakiejś stodole i zaprószcie ogień, czy coś”

    TO jest według ciebie (specjalnie z małej) GROŹBA ŚMIERCI? XDDDD

    Widzę, że z rozumeniem ironii u ciebie (specjalnie z małej) słabo. Lecz się na autyzm

    • Bartosz W.

     No teraz to jesteś cwany, „ironia”, dobre sobie. Nawet nie masz minimum odwagi cywilnej żeby się przyznać. A to czy bardziej pasuje „groźba” czy „aluzja” to kwestia trzeciorzędna nie mająca w praktyce znaczenia. Co do „leczenia się na autyzm” to wybacz, ale nie zniżam się do poziomu gimnazjalnego szamba, dawno z niego wyrosłem. Jednak to dobrze, że w praktyce przyznałeś się iż masz nie więcej niż 16 lat, to wiele wyjaśnia. Ciekawe, czy w realu też jesteś taki wyszczekany czy też raczej jesteś pierdołą robiącą za worek treningowy dla kolegów, co później musisz odreagowywać obrażając ludzi w internecie? I nie wysilaj się z odpowiedzią, to było pytanie retoryczne (jeśli wiesz co to znaczy).

    • Jean Meslier

     Urojenia prawakoidalne ciąg dalszy. Gdybym ci napisał „spalę cię w stodole” to można by to uznać za groźbę, ale ty wolisz masturbować się rzekomą groźbą, chociaż z kontekstu jasno wynika, iż robię aluzję do Jedwabnego. Ale po co ja ci się w ogóle debilu tłumaczę. Reszty nawet nie będę komentował bo ona sugeruje że to właśnie tobie jeszcze nie wyrosło owłosienie na klacie xD

    • Bartosz W.

     A co ma wspólnego Jedwabne z tematem artykułu cwaniaczku? Chyba coś ci się poważnie pomyliło pod kopułą.

   • Jean Meslier Odpowiedz

    Niezłe masz urojenia. Pewnie od chlania taniej wódy jak na prawdziwego Polaka przez wielkie P przystało. Z drugiej strony twoje absurdalne oskarżenia przypominają mi jakoś dziwne słynne procesy stalinowskie. Ale co się dziwić, w końcu Wyszyński był przecież Polakiem (dla was każdy o polskich korzeniach to nie Niemiec, Rosjanin czy Amerykanin, tylko oczywiście Polak xD), więc to typowe dla was, jak widać. Chociaż może to też wynikać z tego, że nie masz pojęcia czym było Jedwabne (wiadomo, to Niemcy, nie MYYY!), ale tak to jest, gdy się czyta tylko katechizm, a potem zgrywa dystyngowanego profesora, który zaczyna rozmowę od per kretynie xD Ty jesteś tak żałosny, że nawet nie chce mi się już hehe trollować. Sam się wystarczająco strollowałeś xD Nara

    • Bartosz W.

     No tak, Jedwabne, dlaczego mnie to nie dziwi? Widzisz redakcjo? To między innymi wasze dzieło, a także waszych współpracowników/zwierzchników/zwisa mi to z „G***a Wyborczego” i „FoxWeek”. Mam nadzieję, że jesteście z siebie dumni.

     „(dla was każdy o polskich korzeniach to nie Niemiec, Rosjanin czy Amerykanin, tylko oczywiście Polak xD)”

     Mówisz chyba o sobie lub podobnych sobie głupcach. Ja osobiście mam gdzieś tych wszystkich „Londyńczyków” i tego podobne grupki. Nic mnie z nimi nie łączy i nie obchodzą mnie oni. Ani tym bardziej ich potomkowie jeśli idzie o ścisłość. Tacy z nich „Polacy” jak z ciebie człowiek inteligentny, czytaj inteligentny inaczej.

     Co do dystyngowania to nie trudno pozować jak ma się za adwersarza kogoś kto sam ma mniej dystyngowania i w ogóle godności od najgorszego, najbardziej obmierzłego żula jakiego można spotkać pod dworcem.

    • Jean Meslier

     No i właśnie wyszły z ciebie (specjalnie z małej) typowe polskie kompleksy. Kto ma oczy ten widzi. Jesteś totalnie żałosny i nawet moje bluzgi nie mają do ciebie startu xD A Jedwabnym świadczy chociażby śledztwo IPN.

    • Bartosz W.

     Taa… śledztwo w sprawie o popełnienie zbrodni przeprowadzone bez dokonania ekshumacji ciał ofiar rzeczonego przestępstwa… Czy ty kpisz czy o drogę pytasz? W sprawie Jedwabnego nie było żadnego śledztwa, była jego parodia i tylko człowiek pozbawiony rozumu lub zaczadzony tanią propagandą, nie posiadający podstawowej wiedzy w omawianym temacie, ewentualnie zwykły propagandysta (ciekawym do której grupy się zaliczasz?).

     A co do „typowych polskich kompleksów” to widać wyraźnie, że jest nimi dla ciebie wszystko to co ci pasuje. Chyba dałem do zrozumienia, że zagranica nie jest dla mnie punktem odniesienia, prawda? Albo, że zwisa mi czy jakiś obcokrajowiec ma „polskie korzenie”. ponieważ mnie to zwyczajnie nie obchodzi? Otóż powtórzę po raz ostatni, może to do ciebie w końcu dotrze: Nie mam kompleksów wobec zagranicy, bo nie mam ku temu żadnych realnych podstaw. Wobec kogo mam mieć owe kompleksy? Tych ludków, którym muzułmanie wchodzą na głowy? Wprost przeciwnie, to ty je ewidentnie masz, wynika to jednoznacznie z twoich wypocin. Jak się z tym czujesz „typowy polaczku”? Ponadto mam gdzieś ludzi, którzy wyjechali stąd na stałe (nie tymczasowo do pracy) i usiłują być bardziej „tamtejsi” niż tubylcy. Uważam to bowiem za postawę iście żałosną, pozbawioną kręgosłupa i wazeliniarską. Teraz rozumiesz? Pewnie nie, ale co mi tam.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.