Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Aldona Anna Giedyminówna (-1339)

Marta Bryła jako Aldona Anna Giedyminówna w serialu "Korona królów"

Marta Bryła jako Aldona Anna Giedyminówna w serialu „Korona królów”

Aldona Anna Giedyminówna (-1339) – księżniczka litewska i królowa polska jako żona Kazimierza III Wielkiego. Była jedną z przynajmniej sześciu córek księcia Giedymina – zwierzchniego władcy Wielkiego Księstwa Litewskiego uważanego za twórcę potęgi tego państwa. Jej pogańskie imię nie jest znane – jako Aldona księżniczka pojawia się w późnym i niewiarygodnym źródle, ale określa się ją tak z uwagi na tradycję. Nie da się też wskazać dokładnej daty narodzin Aldony Anny. Prawdopodobnie przyszła na świat około roku 1312. W 1325 roku doszło do zawiązania sojuszu między Giedyminem a władcą Polski Władysławem Łokietkiem. Przypieczętowano go małżeństwem pomiędzy córką litewskiego księcia a polskim następcą tronu, Kazimierzem.

Litwinka przybyła do Krakowa wiosną 1325 roku. Została ochrzczona i otrzymała chrześcijańskie imię Anna. Ślub odbył się po kilku miesiącach. Sojusz z Litwą okazał się dla Polski mało przydatny i nietrwały. Związek Aldony Anny z Kazimierzem również nie spełnił oczekiwań żadnej ze stron. Teściowa Litwinki, królowa Jadwiga Kaliska, po śmierci Władysława Łokietka usiłowała zablokować jej koronację. Aldona Anna narażona była także na zniewagi ze strony biskupa krakowskiego i papieża.

Oceniano ją jako zbyt frywolną, niezdolną do spełniania obowiązków przynależnych monarchini. Jej pozycja była tym słabsza, że mężowi urodziła wyłącznie dwie córki i żadnego syna. Jeszcze za jej życia Kazimierz Wielki zawarł ze swoją siostrą, królową węgierską Elżbietą Łokietkówną, pakt o dziedziczeniu, dający pierwszeństwo do tronu mężowi lub synowi Elżbiety, nie zaś monarszym córkom z małżeństwa z Aldoną Anną.

Królowa zmarła w 1339 roku w nieznanych okolicznościach. Krakowska kornika Traski podaje, że „strasznym losem z tego świata zeszła”.

Dowiedz się więcej o Aldonie Annie:

Marta Bryła jako Aldona Anna w serialu Korona królów

Średniowiecze | 06.01.2018 | Autor:

Teściowa zrobiła z niej pośmiewisko, biskup nią poniewierał, mąż życzył jej śmierci. Dlaczego życie Aldony Anny zamieniło się w koszmar?

Aldona Anna budziła politowanie dworzan oczekujących narodzin królewicza i wstręt księży, widzących w niej frywolną utracjuszkę. Nie szanował jej papież. A mąż? Po dziesięciu latach małżeństwa chyba tylko życzył jej śmierci.

Aldona Anna na portrecie wedłu wzoru Michała Stachowicza

Średniowiecze | 03.01.2018 | Autor:

Kazimierz Wielki i Aldona Anna. Jak doszło do małżeństwa między polskim królewiczem i poganką z Litwy?

Dla jednych Aldona Anna była pozbawioną powagi siksą, która więcej myśli o zabawach i muzyce, niż o sprawach tronu. Inni widzieli w niej fałszywą chrześcijankę i córkę zdrajcy. Kim była naprawdę? I jak doszło do ślubu Aldony Anny…

Ciekawe materiały o Aldonie Annie z portalu TwojaHistoria.pl:

Eleonora Habsburżanka. Jedna z najmniej znanych polskich władczyń.

artykuł | 31.10.2017 | Autor:

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt nie pamięta. Kto jest na szarym końcu ponurego rankingu?

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których kompletnie zapomnieliśmy. Kto zamyka smutną listę?

Najlepsze książki o Aldonie Annie: