Ciekawostki Historyczne

Jadwiga Kaliska (-1339)

Nie jest znany żaden portret Jadwigi Kaliskiej. Powyżej tablica prezentująca stroje dworskie z przełomu XIII i XIV stulecia autorstwa Jana Matejki. Można sobie wyobrażać, że podobnie ubierała się także polska królowa

Nie jest znany żaden portret Jadwigi Kaliskiej. Powyżej tablica prezentująca stroje dworskie z przełomu XIII i XIV stulecia autorstwa Jana Matejki. Można sobie wyobrażać, że podobnie ubierała się także polska królowa

Jadwiga Kaliska, Jadwiga Bolesławówna (-1339) – księżna i królowa Polski z dynastii Piastów urodzona około 1270 roku. Była córką księcia dzielnicowego, Bolesława Pobożnego. Decyzją krewnych (już po przedwczesnej śmierci swojego ojca) została wydana za mąż za obrotnego i awanturniczego władcę części Kujaw, Władysława Łokietka. Gdy jej małżonek przegrał rywalizację o polski tron i koronę z Wacławem II, zmuszona była przez kilka lat ukrywać się w przebraniu, w małej mieścinie na Kujawach. Po powrocie męża odegrała istotną rolę w stłumieniu rebelii krakowskiego mieszczaństwa, zapamiętanej jako bunt wójta Alberta (1311-1312). W 1320 roku została koronowana na królową Polski.

Królowa Jadwiga Kaliska odgrywała znaczącą rolę w polityce i miała istotny wpływ na Władysława Łokietka. Mąż oddawał jej nawet własną pieczęć, umożliwiając Jadwidze samodzielne podejmowanie kluczowych decyzji. Cieszyła się łaską kurii papieskiej, potwierdzoną specjalnymi przywilejami, a po śmierci Władysława Łokietka w znacznym stopniu przyczyniła się do budowy węgierskiego stronnictwa na krakowskim dworze.

Gdy do władzy doszedł jej syn Kazimierz Wielki, otwarcie sprzeciwiła się koronacji swojej synowej, przybyłej z Litwy Aldony Anny Giedyminówny. Argumentowała, że w kraju może być tylko jedna królowa – ona sama.

Sprawnie zarządzała ziemią sądecką, nadaną jej jako oprawa wdowia, następnie zaś wstąpiła do tamtejszego zgromadzenia klarysek. U schyłku życia planowała podróż na Węgry, do swojej córki i tamtejszej władczyni, Elżbiety Łokietkówny. Zmarła nim ten plan udało się zrealizować.

Dowiedz się więcej o Jadwidze Kaliskiej:

Średniowiecze

Jadwiga Kaliska. Potężna polska królowa, która…

Władzy nie chciała oddać ani za życia męża, ani po jego śmierci. „Królowa może być tylko jedna” – mówiła otwarcie Jadwiga Kaliska. I nawet jako…

15 listopada 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Średniowiecze

Władysław Łokietek nigdy nie zostałby królem,…

Ratowała rodzinę w przebraniu prostej mieszczki. Osobiście dowodziła obroną Wawelu. I nie bała się postawić nawet najpotężniejszemu biskupowi w kraju. Czy domyślasz się o kim…

2 listopada 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Ciekawe materiały o Jadwidze Kaliskiej z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt…

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których kompletnie zapomnieliśmy. Kto zamyka smutną listę?

31 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Najlepsze książki o Jadwidze Kaliskiej:

[book znak=100815 tracking=”leksykon_jadwiga_kaliska”]

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.