Ciekawostki Historyczne

Wacław II (1271-1305)

Wacław IIfot.Marcello Bacciarelli/domena publiczna

Wacław II

Wacław II (1271-1305) – król Czech i Polski z dynastii Przemyślidów. Ojciec, Przemysł Ottokar II, odumarł go, gdy Wacław miał zaledwie osiem lat. Początkowo rządził w jego imieniu regent wyznaczony przez władcę Niemiec. Następnie ster nawy państwowej uchwyciła matka chłopca, Kunegunda Halicka wraz ze swoim kochankiem (a po jakimś czasie nowym mężem) Zawiszą z Falkenštejnu. Oficjalnie regencja dobiegła końca w roku 1285, choć Wacław II został koronowany dopiero dwa lata później.

Był głównym konkurentem Władysława Łokietka do władzy nad pogrążoną w bratobójczych walkach i osłabioną długim rozbiciem dzielnicowym Polską. W 1299 roku zajął większość kraju, a rok później w katedrze gnieźnieńskiej koronował się także na polskiego króla. W roku 1303 poślubił córkę poprzedniego, bardzo krótko panującego polskiego monarchy, Przemysła II, Ryksę Elżbietę. Małżeństwo miało wzmocnić jeszcze jego prawa do nowego tronu. W tym czasie podjął zarazem próbę zdobycia władzy na Węgrzech dla swojego syna, Wacława III.

Nadmierne ambicje doprowadziły go do ostrego konfliktu nie tylko z królem rzymskim Albrechtem Habsburgiem, ale też z kurią papieską Bonifacego VIII. W ostatnich latach życia ciężko chorował na gruźlicę. Zmarł na nią w czerwcu 1305 roku, gdy w Polsce już trwała kierowana przez Władysława Łokietka rebelia przeciwko jego rządom.

W polskiej tradycji traktowany jako najeźdźca i okupant, nie zaś odnowiciel królestwa. Zdaniem współczesnych historyków nie jest to obraz prawdziwy, a rządy Wacława II przyniosły korzyści także nad Wisłą, a nie tylko w jego czeskiej ojczyźnie. Wysoko oceniane są zwłaszcza przeprowadzone przez króla reformy administracyjne.

Dowiedz się więcej o Wacławie II:

Średniowiecze

Wreszcie wiemy kiedy Wacław II został królem Polski

Czy można przegapić koronację? W Polsce to właściwie standard. Historycy tylko się domyślają, w jaki dzień królem został Bolesław…

11 lipca 2015 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Średniowiecze

Największy wróg Polski? Gdyby temu biskupowi się udało, dzisiaj mówilibyśmy po…

Nie ma na świecie niebezpieczniejszego odeń człowieka – powiedział o Janie Muskacie w 1306 roku prepozyt sandomierski Zdzisław. Z…

29 lipca 2014 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Ciekawe materiały o Wacławie II z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Jako jedyny polski władca… nigdy nie postawił stopy w naszym kraju!…

Wacław III miał przed sobą świetlaną przyszłość – między innymi jako król Polski, ale spotkał go gwałtowny koniec, który…

8 sierpnia 2021 | Autorzy: Michał Procner

Średniowiecze

Polsko-czeska gra o tron

23 czerwca 1290 roku Probus zmarł, nie pozostawiając następcy. Koncepcja odbudowy Polski opartej na Śląsku nie doszła do skutku….

2 czerwca 2019 | Autorzy: Marcin Szymaniak

Średniowiecze

Sześciu polskich władców, którzy absolutnie nikogo nie obchodzą. Kto jest na…

Są w tym gronie jedne z najbarwniejszych postaci w polskich dziejach. Twarde dane nie pozostawiają jednak wątpliwości: tymi królami…

17 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.