Ciekawostki Historyczne

Władysław Łokietek (-1333)

Władysław Łokietek na obrazie Jana Matejki.fot.domena publiczna

Władysław Łokietek na obrazie Jana Matejki.

Władysław Łokietek (-1333) 

Książę i król Polski z dynastii Piastów. Urodził się jako syn księcia dzielnicowego Kazimierza I kujawskiego, po którym w 1267 roku odziedziczył Kujawy brzeskie i Dobrzyń. Początkowo władzę w jego imieniu sprawowała matka, Eufrozyna, następnie – od roku 1275 – zmuszony był dzielić ojcowiznę ze swoimi braćmi. Wielką karierę polityczną rozpoczął pod koniec lat 80., przejmując Sieradz, a nawet podejmując próbę opanowania Krakowa. Na przełomie lat 80. i 90. poślubił wielkopolską księżniczkę Jadwigę Bolesławównę.

W 1296 roku, po śmierci Przemysła II, przejął władzę w Wielkopolsce. W 1299 roku został pokonany i przegnany przez czeskiego króla Wacława II, który następnie ogłosił się królem Polski. Powrócił do kraju w 1304 roku, stopniowo jednocząc jego prowincje pod swoim panowaniem. W latach 1311-1312 zmagał się z buntem krakowskich mieszczan, kierowanym przez wójta Alberta. Pozycję Władysława Łokietka wzmocniła jego koronacja w Krakowie w 1320 roku, choć decyzja ta nie znalazła uznania na zachodzie Europy, gdzie określano go mianem „króla Krakowa”.

Ostatnie lata panowania poświęcił na trudne i w większości nieudane walki z Zakonem Krzyżackim. Brał udział w słynnej bitwie pod Płowcami, na wyrost uznanej za zwycięstwo i punkt zwrotny w zmaganiach. Zmarł w podeszłym wieku, najprawdopodobniej w następstwie wylewu. Przydomek Łokietek – ukuty od słowa „łokieć” – otrzymał z uwagi na swój niski wzrost.

Istotną rolę u boku Władysława odgrywała żona, nazywana Jadwigą kaliską. Władzę po ojcu przejął jedyny żyjący syn – Kazimierz Wielki.

Dowiedz się więcej o Władysławie Łokietku:

Średniowiecze

Legendarny rycerz Florian Szary

W bitwie pod Płowcami został ciężko ranny. Trzymał swe wypływające jelita, gdy dostrzegł go Władysław Łokietek. Ale czy Florian…

5 października 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Jak mierzono czas w średniowieczu?

Mówi się, że szczęśliwi czasu nie liczą, ale średniowieczni ludzie – na użytek Kościoła i pracy – musieli to…

31 sierpnia 2024 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Czy Szczerbiec został zgubiony?

Szczerbiec znajdujący się na Wawelu pochodzi z XIII wieku. Nie ma więc nic wspólnego z Chrobrym. To zastępca pierwotnego…

24 kwietnia 2024 | Autorzy: Krzysztof Pyzia

Ciekawe materiały o Władysławie Łokietku z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Czy Władysław Łokietek naprawdę kazał wymordować wszystkich Niemców mieszkających w Krakowie?

„Soczewica, koło, miele, młyn”. Każdy mieszkaniec Krakowa, który nie był w stanie wymówić tych słów, był na miejscu zarzynany…

11 grudnia 2018 | Autorzy: Maciej Wilamowski

Średniowiecze

Pół biedy, że to paździerzowa, tandetna produkcja. Prawdziwy problem z „Koroną…

Tekturową grę aktorską i scenografię jak ze szkolnego teatrzyku można jeszcze przeboleć. Ale dlaczego za nasze wspólne pieniądze publiczna…

2 stycznia 2018 | Autorzy: Kamil Janicki

Średniowiecze

Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych…

10 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.