Ciekawostki Historyczne

Ryksa Elżbieta (1288-1335)

Ryksa Elżbieta według Antoniego Boysa.fot.domena publiczna

Ryksa Elżbieta według Antoniego Boysa.

Ryksa Elżbieta

Królowa czeska i polska, jedyna córka Przemysła II i żona Wacława II z dynastii Przemyślidów. Małżeństwo z nią, zawarte w roku 1303, umacniało roszczenia Wacława do Wielkopolski i do polskiego tronu, na którym zasiadał od trzech lat. Związek okazał się krótkotrwały. Schorowany król Czech i Polski zmarł już w roku 1305, pozostawiając Ryksie Elżbiecie sowitą oprawę wdową. W roku 1306 królowa wzięła ślub z nowym czeskim władcą, Rudolfem III Habsburgiem. Także on szybko ją odumarł, tak że w wieku dziewiętnastu lat Piastówna była już dwukrotną wdową.

W kolejnych latach Ryksa Elżbieta występowała przeciwko władzy Luksemburgów, wiążąc się z jednym z liderów opozycji, Henrykiem z Lipy. Ten był zarówno jej partnerem politycznym, jak i życiowym, choć z uwagi na różnicę stanów oraz względy dynastyczne nigdy nie wzięli ślubu. Po śmierci Henryka w roku 1329 Ryksa wstąpiła do klasztoru, a następnie udała się na pielgrzymkę po niemieckich klasztorach. Zmarła w roku 1335 w wieku 47 lat.

 

Dowiedz się więcej o Ryksie Elżbiecie:

Średniowiecze

Średniowieczna femme fatale. Z nią żaden mężczyzna nie był bezpieczny

Córka polskiego króla Przemysła II, Ryksa, była kobietą słynącą ze swojego piękną. Uroda nie przyniosła jej jednak szczęścia w miłości….

28 sierpnia 2014 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Ciekawe materiały o Ryksie Elżbiecie z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Ryksa Elżbieta. Kobieta, dzięki której Czesi legalnie przejęli polski tron i…

Ślub z tą piastowską królewną dawał perspektywy uzyskania nie tylko polskiego, ale także czeskiego tronu. Nic dziwnego, że o…

9 lutego 2019 | Autorzy: Beata Maciejewska

Średniowiecze

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt nie pamięta. Kto jest na…

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których…

31 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.