Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Ludwik Węgierski (1326-1382)

Portret Ludwika Węgierskiego autorstwa Marcello Bacciarellego.

fot.domena publiczna Portret Ludwika Węgierskiego autorstwa Marcello Bacciarellego.

Ludwik Węgierski, Ludwik Andegaweński, Ludwik Wielki (1326-1382) – król Węgier i Polski. Był synem pierwszego węgierskiego władcy z dynastii Andegawenów, Karola Roberta, oraz jego polskiej żony Elżbiety Łokietkówny. Wychowywał się pod okiem matki, która od najmłodszych lat zapewniała mu najlepszych nauczycieli i dbała o jego wszechstronne wykształcenie. Zasiadł na tronie w roku 1342.

Ludwik Andegaweński był jednym z najbardziej wojowniczych węgierskich królów. Niemal rokrocznie stawał na czele wypraw zbrojnych przeciwko sąsiadom. Prowadził długie kampanie przeciwko Królestwu Neapolu, podbił Dalmację, narzucił swoją zwierzchność Mołdawii, Wołoszczyźnie, Bośni i części Bułgarii.

U jego boku stale ogromną rolę ogrywała królowa matka, Elżbieta Łokietkówna. Dzięki jej staraniom – i za jej pośrednictwem – Ludwik odziedziczył koronę królestwa polskiego po zmarłym w 1370 roku Kazimierzu Wielkim. Ożeniony z Elżbietą Bośniaczką, doczekał się wyłącznie córek i to je – w tym młodszą Jadwigę – wyznaczył na swoje następczynie.

Uważany za jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Węgier. W Polsce wspominany chłodno, głównie z uwagi na przywilej koszycki, niesłusznie uznawany za źródło szlacheckiej wszechwładzy i osłabienia pozycji monarchii.

Mimo przyjęcia polskiej korony, Ludwik Andegaweński unikał wizyt nad Wisłą, twierdząc, że nie służy mu tutejszy surowy klimat. Realną władzę w jego imieniu sprawowała regentka Elżbieta Łokietkówna, a następnie – Władysław Opolczyk. Król zmarł po długiej, prawdopodobnie dziedzicznej chorobie.

Dowiedz się więcej o Ludwiku Węgierskim:

Średniowiecze | 29.07.2021 | Autor:

Jadwiga Andegaweńska, królowa Węgier i święte cesarstwo… polsko-niemieckie?

  Jadwiga Andegaweńska 16 października 1384 roku została koronowana na króla Polski. Jednak niewiele brakowało, by polski tron przeszedł jej koło nosa – i to nie raz. Pierwotnie to wcale nie ona miała rządzić nad Wisłą, ale w…

Król Karol Robert, twórca potęgi węgierskich Andegawenów, na XVIII-wiecznej podobiźnie.

Średniowiecze | 14.07.2018 | Autor:

Klątwa Andegawenów. Co zabiło jedną z najpotężniejszych dynastii na kontynencie?

Trąd, syfilis, a może rak skóry? Tajemnicze schorzenie od całych stuleci rozpala wyobraźnię historyków. To z jego winy rozpadło się imperium Andegawenów. To ono mogło też przyczynić się do śmierci polskiej królowej Jadwigi.

Elżbieta Bośniaczka w wyobrażeniu Jana Matejki

Średniowiecze | 07.03.2018 | Autor:

Chyba żadne małżeństwo w dziejach Polski nie przyniosło tylu szkód naszemu krajowi. Jak doszło do tego przeklętego związku?

Nigdy nie odwiedziła Polski, a po śmierci męża doprowadziła do niszczycielskiej wojny domowej nad Wisłą. Nieudolna, roszczeniowa i zadufana w sobie. Jakim cudem w ogóle została polską królową?

Jadwiga Andegaweńska na obrazie Józefa Męciny-Krzesza. Początek XX wieku

Średniowiecze | 30.12.2017 | Autor:

Niechciana córka. Dlaczego nikt się nie cieszył z narodzin Jadwigi Andegaweńskiej?

W przyszłości zostanie nie tylko królową, ale wręcz królem. Kiedy jednak się urodziła, przyniosła rodzicom wyłącznie rozczarowanie. Jadwiga Andegaweńska była córką, której nikt nie chciał.

Złoto Węgier. Floreny z XIV i XV stulecia.

Średniowiecze | 21.11.2017 | Autor:

W tym europejskim kraju wydobywano jedną trzecią światowego złota. I dotąd nie miałeś o tym pojęcia

U schyłku średniowiecza jeden kraj zaspokajał nawet 80% europejskiego zapotrzebowania na złoto. Kraj, którym współrządziła Polka. I który niespodziewanie wyrósł do rangi niekwestionowanego mocarstwa.

Ciekawe materiały na temat Ludwika Węgierskiego z portalu TwojaHistoria.pl:

Fragment zachowanego tekstu przywileju koszyckiego

artykuł | 10.12.2017 | Autor:

Przywilej koszycki. Polityczny majstersztyk czy kompromitujące ustępstwo?

Przywilej koszycki przeszedł do historii jako zarzewie kryzysu państwa, niemocy dynastii i samowoli polskiej szlachty. Anarchię kolejnych wieków zrzucano na barki Ludwika Węgierskiego, a wraz z nim – także Elżbiety Łokietkówny. Czy jednak słusznie?

Kazimierz Wielki. Najpopularniejszy z polskich królów?

artykuł | 10.10.2017 | Autor:

Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych Polaków? Przedstawiamy jedyny w swoim rodzaju ranking oparty na twardych danych. Wyniki zaskakują.

Sprawdź, gdzie kupić „Damy polskiego imperium : kobiety, które zbudowały mocarstwo”: