Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Dlaczego po śmierci Piłsudskiego jego mózg odesłano do szpitala psychiatrycznego?

Odlewy mózgu Józefa Piłsudskiego. Ilustracje z wydanego pośmiertnie albumu Maksymiliana Rose.

Odlewy mózgu Józefa Piłsudskiego. Ilustracje z wydanego pośmiertnie albumu Maksymiliana Rose.

Decyzja wyszła od samego Komendanta. Piłsudski wyraźnie życzył sobie, by jego mózg wyjęto, zatopiono w formalinie i… udowodniono to, co powtarzał do znudzenia od piętnastu lat.

Józef Piłsudski był megalomanem. Tyle tylko, że megalomanem… oświeconym. Twierdził, że jego wybitne zdolności i predyspozycje muszą mieć podstawy w biologii. Ten temat stał się wręcz jego swoistą obsesją.

Wdowa po marszałku, Aleksandra Piłsudska, w wywiadzie radiowym z 1942 roku podkreślała: „[mąż] nie uznawał własnej »intuicji«. Twierdził, że to jest praca mózgu jego. Że jego mózg jest inny niż u ludzi przeciętnych”.

Szerzej pani Marszałkowa naświetliła tę kwestię w książkowych wspomnieniach, wydanych w języku polskim w roku 1960. Wówczas pisała: „[Ziuk] wierzył w pracę mózgu ludzkiego i znaczenie ludzkiej woli. Prosił mnie, że jeśli żyć będę dłużej niż on, abym mózg jego oddała do naukowego zbadania. Sądził, że ponieważ myśli i rozumuje inaczej, niż inni, inną też może mieć budowę mózgu”.

Specjalista od królików

Życzenie zostało spełnione. Natychmiast po zgonie Piłsudskiego dwaj lekarze – Wiktor Kaliciński i Józef Laskowski – rozcięli czaszkę wodza, wyjęli mózg i zabezpieczyli go. Preparat przekazano następnie prof. Maksymilianowi Rose. Neurologowi specjalizującemu się w „neuroanatomii porównawczej”. Czyli w opisywaniu i zestawianiu ze sobą mózgów.

Marszałek Józef Piłsudski na łożu śmierci w pokoju, w którym umarł.

fot.domena publiczna Marszałek Józef Piłsudski na łożu śmierci w pokoju, w którym umarł.

Wcześniej Rose specjalizował się w mózgach króliczych (przygotować ich album anatomiczny). W latach 30. zaczął jednak interesować się mózgami jednostek wybitnych – a za taką (nie tylko we własnym mniemaniu) uchodził przecież Piłsudski.

Czy wiesz, że ...

...Józef Stalin traktował swojego pierworodnego syna Jakowa z pogardą? Drwił nawet… z jego próby samobójczej. Pocisk z pistoletu tylko drasnął go w pierś, dyktator wyśmiewał więc niecelność syna.

...przed wybuchem I wojny światowej wszystkie strony przygotowywały się do brawurowej ofensywy, która w ciągu najwyżej paru miesięcy zakończy wojnę. Planów defensywnych nie przygotował prawie nikt.

...słynny gangsterski duet Bonnie & Clyde miał na swoim koncie aż czternaście zabójstw? Owiana miłosną legendą para wcale nie była tak niewinna, jak pokazują hollywoodzkie produkcje...

...w lipcu 1918 roku bolszewicy stracili nie tylko najbliższą rodzinę cara Mikołaja II? W nieczynnej kopalni pod Ałapajewskiem kolejnej nocy zostało zatłuczonych na śmierć pięciu krewnych władcy oraz wdowa po jego stryju.

Komentarze (15)

 1. Alefa Odpowiedz

  A nię wykryl tam krętków kiły która robiła tak oryginalnym „Marszalka” w niekontrolowanych wybuchach wściekłości
  objawjajac się rękoczynami i potokiem
  obelżywych słów wobec otoczenia i oficerów.
  Genialny to był jako szpieg do wynajęcia i Austrię ,Niemcy,Anglię,Japonię,a może i Rosję Zdeklarowany socjalistą,okultysta ,mason,
  kolega Lenina z domu Blanc.Po przewrocie
  ma na sumieniu życie rzeczywistych autorów
  wyzwolenia Polski ,bez cudów za to fachowców.Pilsudski nie bral udziału w bitwie ale mianował się marszalkiem.
  Chorował na tę tę sam rodzaj choroby ci Wałęsa na kabotynizm i raka ego.
  Żaden nie działał dla Polski.

  • zak1953 Odpowiedz

   Jakie polskie Zaolzie? To były czeskie tereny, na których polscy obywatele Cesarstwa Austro-węgierskiego mogli się osiedlać w ramach monarchii. To tak, jakby Polacy z Chicago powiedzieli, że to są polskie ziemie. I nie obrażaj Czechów. Pepik to z polskiego Józik czyli mały Józef. Myśl, zanim napiszesz, bo pomyślę, że jesteś bezmózgowcem.

 2. Andrzej Odpowiedz

  Żeby tylko Wałęsa, wielki geniusz i miszcz, nie wpadł na ten sam pomysł.
  Mógłby być problem z wyjmowaniem…

  • Wcielony Odpowiedz

   Spokojnie. Walesa to kolejne wcielenie Piludskiego wiec jesli marszalkowi dali rade wyciagnac to Walesie tez dadza rade ;)

 3. Anonim Odpowiedz

  ..jak to?mason?.. i Jarkowi..nie przeszkadza to?..I kościołowi też?ojojoj…to jak my teraz te obchody 100lecia obchodzić będziemy?

 4. Anonim Odpowiedz

  Jakie to wrecz zastanawiajace… Nagle wszyscy obwiniaja wszystkich za masonerie, okultyzm, satanizm – kto jest w koncu kim ? Czyzby komus zalezalo na sianiu takiego zametu w glowach Polakow, zeby samemu znowu skorzystac …?? Pamietajcie drodzy rodacym, ze wrogowie znaja nasze slowianskie slabosci jak np. malostkowosc i ” huzia na Jozia” temperament… bardzo zgubny temperament tak apropos !!

 5. Anonim Odpowiedz

  Nie do szpitala psychiatrucznego tylko do NAUKOWEGO instytu badan mozgu. To samo zrobiono z mozgiem Napoleona. Bismarcka, Nelsona, Lenina, Roosevelta….Toearszyszu Janickij, wasz mozg (?) wyslemy pod kremlowski mur, gdzie spocznie z bliskimi wam wrogami Polszy

 6. nie-historyk Odpowiedz

  Zieloni rozpowszechniają ostatnio kłamstwo, że Piłsudski nie brał udziału w bitwie warszawskiej, tylko gził się z kochanicą w jakimś dworku pod Lublinem. Drugie kłamstwo to że oddał Czechom Zaolzie.
  Nie wiem, dlaczego nie zareagują na te oszczerstwa historycy. Z tego co wiem Piłsudski był pod Puławami i szykował atak na bolszewików uciekających spod Warszawy. Druga rzecz to Zaolzie. Tu Piłsudski nie zareagował, bo groziło to walką na dwa fronty. Chyba żaden rozsądny dowódca nie pójdzie pacyfikować jakichś tam Pepiczków, kiedy czeka go najważniejsza bitwa w życiu i to z prawdziwie groźnym wrogiem, gdzie każdy karabin jest na wagę zwycięstwa. Nie rozumiem, dlaczego powiela się te kłamstwa. Rozumiem, że Piłsudskiego trochę się gloryfikuje kosztem np. Witosa, ale bez przesady w drugą stronę…

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.