Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

10 rzeczy, których na pewno nie wiedziałeś o III Rzeszy

A tymczasem w III Rzeszy.Nazistowskie chrzty. Aryjski Jezus. Mieszkania dla młodych w Auschwitz. To tylko kilka epizodów z historii III Rzeszy, o których nie przeczytasz w szkolnym podręczniku. Ale zrobisz to na łamach „Ciekawostek historycznych”.

Jak zawsze wszystkie pozycje w naszym TOP10 zostały oparte na publikowanych przez „Ciekawostki historyczne” artykułach. Tym razem – tych poświęconych III Rzeszy.

Pamiętaj, że więcej na temat III Rzeszy odnajdziesz w artykułach poświęconych okresowi międzywojennemu oraz II wojnie światowej.

Tymczasem w III Rzeszy…

10.

Po zakończeniu wojny Auschwitz miało stać się modelowym niemieckim miastem. Zamierzano zbudować 1600 „mieszkań ludowych”, a także szereg domków jednorodzinnych z garażami i ogródkami. Planowano ponadto budowę 12 szkół, 6 przedszkoli, 20 placów zabaw oraz kilku stadionów z basenami pływackimi i boiskami sportowymi (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

Planowano zlikwidowanie chrześcijaństwa. Rudolf Hess twierdził, że jest ono jedynie żydowską bajką, i zastąpią je nową religią niemiecką. Najbliższy współpracownik Hitlera osobiście wierzył w przeznaczenie, jasnowidztwo i duchy (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

W świetle prawa żart mógł być traktowany jako akt wrogości wymierzony w Führera i nazizm. Wybujałe poczucie politycznego humoru można było przypłacić pobytem w obozie koncentracyjnym. Sądy karały nawet ludzi, którzy swoje psy i konie nazwali imieniem „Adolf” (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

Na przełomie 1940 i 1941 r. berlińczycy bardziej obawiali się seryjnego mordercy niż alianckich nalotów. Psychopata grasował w pociągu szybkiej kolei miejskiej S-Bahn. Zanim został złapany, Paul Ogorzow zdążył zamordować osiem kobiet. Przyznał się również do sześciu usiłowań morderstwa oraz trzydziestu jeden innych przypadków napastowania seksualnego (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

Norymberga miała być nazistowskim miastem idealnym. W tym celu podjęto ogromne roboty budowlane. Rozpoczęto budowę szeregu monumentalnych gmachów na obrzeżach miasta. Najbardziej imponującą z nich był Deutsches Stadion. Po ukończeniu mógłby pomieścić nawet pół miliona widzów (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

We września 1939 r. wielu zwyczajnych Niemców nie chciało wojny z Polską. Obawiali się długiego i krwawego konfliktu, którego końca nie będzie dane im dożyć. Dopiero szybkie sukcesy Wehrmachtu diametralnie zmieniły podejście obywateli III Rzeszy do napaści na wschodniego sąsiada (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

Nazistowscy propagandyści ogłosili, że Ukraińcy są w rzeczywistości Niemcami. Rzekomo 25% z nich posiadało znaczącą ilość germańskiej krwi. Taki zabieg pozwolił na utworzenie Dywizji SS-Galizien (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Funkcjonariusze SS prowadzili w Berlinie ekskluzywny burdel służący do pozyskiwania tajnych informacji. Budynek naszpikowany był aparaturą podsłuchową. W przybytku Kitty Schmidt regularnie bywali członkowie nazistowskiej elity oraz przedstawiciele państw satelickich. Używali tam sobie m.in. Joachim von Ribbentrop, włoski minister spraw zagranicznych Galeazzo Ciano, a także Martin Bormann, sekretarz Hitlera (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

Naziści lansowali teorię według której Jezus nie był Żydem, lecz czystej krwi Aryjczykiem. Miał się on urodzić niedaleko Nazaretu w Galilei. Zgodnie z twierdzeniami niemieckich uczonych tereny te zamieszkiwali potomkowie plemion aryjskich. Hitlerowscy propagandyści twierdzili zatem, że rodzice Jezusa byli żydami jedynie „z wyznania”, a nie z pochodzenia (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

Heinrich Himmler wymyślił specjalny obrzęd nazistowskiego chrztu. Reichsführer SS uważał, że prawdziwy narodowy socjalista nie może chrzcić swoich dzieci w kościele lub zborze. Dzieci esesmanów brały zamiast tego udział w rytuale, który miał je wprowadzić w poczet wspólnoty „nadludzi” (przeczytaj więcej na ten temat).

O tym jak naziści doszli do władzy przeczytasz w książce:

Czy wiesz, że ...

...chcąc zwrócić na siebie uwagę i skłonić Hitlera do małżeństwa z nią, Ewa Braun dwukrotnie próbowała popełnić samobójstwo, w 1932 i 1935 roku. Mimo to Hitler pozostawał niewzruszony na jej wołanie o uwagę i nie zamierzał wchodzić z nią w formalny związek.

...jeden z najsłynniejszych szpiegów wszech czasów, Guy Burgess, został homoseksualistą prawdopodobnie w wyniku dziecięcej traumy? Pewnej wakacyjnej nocy zastał bowiem swoich rodziców w niedwuznacznej sytuacji. Z tym, że jego ojciec nie przeżył seksualnego zbliżenia z matką.

...wojska niemieckie w Kurlandii walczyły aż do 13 maja 1945 roku, czyli jeszcze kilka dni po zakończeniu wojny? Jedną z przyczyn tak długiego oporu był strach, że Rosjanie zrobią żołnierzom Wehrmachtu drugi Katyń.

Komentarze (11)

 1. Rumper Odpowiedz

  Polecam wpisać w Google: ” marucha powiązania genetyczne słowian i germanów „. Ciekawe co by na to Adolf powiedzial :)

  • Eto Odpowiedz

   @Rumper, sprawdziłem co tam marucha napisał i szczerze mówiąc jego przypuszczenia w pewnym momencie wydają się mi być nieco naciągane. Ale ok. Zajrzałem do komentarzy. Przeczytałem wszystkie, po czym stwierdziłem, że to jakiś niesamowicie specjalistyczny serwis, bo co komentarz, to wypowiada się lepszy specjalista. Albo po prostu trafiłem w sam środek gniazda jakiegoś dziwnego odłamu hiper patriotyczno-kosmiczno-pansłowiańskiej sekty. Ludzie, błagam, nie wierzcie w każdy szit przeczytany w internecie.

 2. Erwin Odpowiedz

  17 sierpnia 1942 Air Force przeprowadziło pierwszy nalot w Europie. Wiec czego się mieli bać nocnych nalotów Wielkiej Brytanii, które były mało celne. W dzień bombardować nie mogli bo ponosili za duże straty a w nocy było ciężko ustalić położenie celów wojskowych to walili w miasta co mieli. Co przede wszystkim miało osłabić morale Niemców. Pierwszy nalot na Berlin który został przeprowadzony przez RAF miał miejsce 26/27 sierpnia 1940 roku.

 3. Magda Odpowiedz

  „…Rudolf Hess… wierzył w przeznaczenie, jasnowidztwo i duchy…”
  Hm, ja też w to wierzę… czy jestem świrem, pomyleńcem, a może faszystą…
  Może ktoś z redakcji mi pomoże

 4. Busz Odpowiedz

  Zupełnie jak dziś :) nazistowskie chrzty dla SS, dające wstęp do bycia nadczłowiekiem. Niech autor napisze coś o Bractwie Totenkopf i jego bliźniaczym odpowiedniu z USA czyli słynnym Skull & Bones.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.