Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Rudolf Hess (1894–1987)

Hess był jednym z najbliższych współpracowników Hitlera.

fot.Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de Hess był jednym z najbliższych współpracowników Hitlera.

Rudolf Hess (1894–1987) – żołnierz i polityk niemiecki, urodzony w Aleksandrii. W szczytowym punkcie kariery jeden z najbliższych współpracowników Hitlera. Podczas I wojny światowej odznaczony Krzyżem Żelaznym II klasy za waleczność. W 1919 roku dołączył do bojówki Towarzystwa Thule, a następnie do Freikorps. Od 1920 członek NSDAP. Wziął udział w puczu piwiarnianym. By uniknąć aresztowania, uciekł do Austrii, lecz w 1924 roku sam oddał się w ręce władz, dowiedziawszy się o niskich karach dla puczystów. Bardzo zbliżył się do Hitlera, miał znaczny wkład w tworzenie „Mein Kampf”.

W 1930 roku został przewodniczącym Centralnej Komisji Politycznej NSDAP, dwa lata później delegatem Reichstagu, a w kolejnym roku objął stanowisko zastępcy Führera. 10 maja 1941 roku poleciał samotnie do Wielkiej Brytanii, gdzie został aresztowany przez Gwardię Krajową. Po badaniach lekarskich umieszczono go w szpitalu psychiatrycznym, gdzie pozostał do końca wojny.

Niezapowiedziana akcja Hessa wywołała polityczny zamęt. Sam Hitler uznał ją za akt zdrady. Po zakończeniu wojny, Hessa przewieziono do Norymbergi i sądzono razem z innymi nazistami. Od 1947 roku odsiadywał wyrok w więzieniu w Spandau. W wieku 93 lat popełnił samobójstwo przez powieszenie na kablu przedłużacza.

O życiu osobistym i działalności nazistowskich zbrodniarzy z punktu widzenia ich córek i synów opowiada wydana niedawno przez Znak Horyzont książka Geralda Posnera „Dzieci Hitlera”.

Więcej o dzieciach czołowych nazistów:

Dowiedz się więcej o Rudolfie Hessie:

Po wojnie część najważniejszych nazistów stanęła przed trybunałem w Norymberdze. Niektórzy jednak uciekli przed wymiarem sprawiedliwości.

Druga wojna światowa | 02.03.2019 | Autor:

Zrobili wszystko, by uniknąć odpowiedzialności. Prawda o powojennych losach czołowych nazistów

Po II wojnie światowej nazistowscy przywódcy mieli prosty wybór: samobójstwo, ucieczka lub oddanie się w ręce wymiaru sprawiedliwości. Problem w tym, że w większości wcale nie czuli się winni… Jak potoczyły się losy ludzi odpowiedzialnych za rozpętanie najtragiczniejszego konfliktu…

Brytyjczycy potraktowali kwestię bielizny Hessa bardzo poważnie. Ostatecznie jednak plan propagandowego wykorzystania kalesonów upadł, a one same zniknęły w archiwum (na zdj. brytyjska bielizna męska z 1943 roku).

Druga wojna światowa | 30.12.2018 | Autor:

Wełniane kalesony Rudolfa Hessa. Dlaczego brytyjski wywiad tak bardzo się nimi interesował?

Dobre chęci to nie wszystko. Przekonał się o tym Rudolf Hess, który postanowił na własną rękę skrócić II wojnę światową. Jego sekretna misja do Wielkiej Brytanii okazała się spektakularną klapą. Nie dość, że wylądował w szpitalu psychiatrycznym, to…

Rudolf Hess (fot. Bundesarchiv, Bild 183-1987-0313-507 / CC-BY-SA 3.0).

Druga wojna światowa | 20.08.2012 | Autor:

Prywatne zwierzenia zastępcy Hitlera

Drugi człowiek po Hitlerze spadł Brytyjczykom na głowy niczym gwiazdka z nieba… i to dosłownie. Wprawdzie na Wyspach nikt nie chciał z nim negocjować, ale za to Churchill dołożył wszelkich starań, by wyciągnąć z niego cenne informacje. Z…

rudolf hess

Druga wojna światowa | 09.08.2012 | Autor:

Dziwak i pośmiewisko? Jak Rudolf Hess został przyjęty w Wielkiej Brytanii

Był jednym z najpotężniejszych ludzi w III Rzeszy. Jako zastępca Führera cieszył się wpływami i zaufaniem. Poświęcił to wszystko, by wyruszyć do Wielkiej Brytanii z tajną misją pokojową, którą sam sobie wyznaczył. Po drodze niemal postradał życie. Liczył,…