Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Grabieże, rozboje i gwałty. Rosyjski sposób prowadzenia wojny w 10 punktach

Radziecki plakat propagandowy z okresu II wojny światowej (źródło: domena publiczna).Zgwałcili dwa miliony niemieckich kobiet. Zrabowali w Polsce dobra wartości 54 miliardów dolarów. Wygrali II wojnę światową pod dowództwem bandy sadystów, pijaków i złodziei. Czym jeszcze wsławili się rosyjscy żołnierze i generałowie?

Jak zawsze wszystkie pozycje w TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem są to teksty dotyczące sztuki prowadzenia wojny przez naszego rosyjskiego sąsiada. Jeszcze więcej ciekawostek na podobne tematy znajdziecie w artykułach poświęconych historii wojskowości.

Do czego zdolni są Rosjanie w czasie wojny?

Bolszewik na plakacie propagandowym z 1943 r. Czego nie zniszczy to ukradnie (źródło: domena publiczna).

10.

Obrabowali Polskę na kwotę 54 miliardów dolarów. Wyzwolenie przez „bratnią” Armię Czerwoną oznaczało planowe ogołocenie kraju sojusznika z wszelkiego rodzaju dóbr: od fabryk, przez śmieciarki, aż po słomę, ziemniaki i sedesy (przeczytaj więcej na ten temat).
Widok mąki i świeżego białego pieczywa stał się dla Leningradczyków odległym wspomnieniem.

9.

Żywili cywilów odpadami. W czasie oblężenia Leningradu nikt nie wybrzydzał. Jedzono mąkę z podgniłych ziaren, makaron z lnu do karmienia bydła i „mięso” ze zmielonej skóry cielęcej i owczych jelit (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

W bitwie pod Cuszimą honor rosyjskich marynarzy ratował… Polak. W czasie narady oficerów na pancerniku „Imperator Nikolaj I” tylko jedna osoba sprzeciwiła się kapitulacji okrętu. Był to miczman Jerzy Wołkowicki, który został w ten sposób rosyjskim bohaterem narodowym (przeczytaj więcej na ten temat).
Czołg KW1 wyrusza do walki z Niemcami pod Leningradem. Ciekawe czy i jego załoga zaliczyła jakieś trafienia? (źródło: RIA Novosti archive; lic. CC ASA 3.0).

7.

Zinowiej Kołobanow zniszczył jednego dnia 22 niemieckie czołgi. Dowodzona przezeń kompania odniosła jeszcze większy sukces: wyeliminowała 43 niemieckie maszyny. Na pancerzu czołgu Kołobanowa naliczono 156 trafień (przeczytaj więcej na ten temat).
Radzieccy generałowie - pijacy, złodzieje i sadyści. Na zdjęciu m.in. Gieorgij Żukow.

6.

Generałowie Stalina byli bandą sadystów, opojów, złodziei i najzwyklejszych durniów. W Rosji budują im pomniki. Nazywają ich nazwiskami ulice, place i skwery. Dzieci uczą się o nich w szkołach. Z nieskazitelnymi bohaterami nie mieli jednak nic wspólnego (przeczytaj więcej na ten temat).
(fot. David Edgar, CC BY-SA 3.0).

5.

W czasie II wojny światowej wyprodukowali 53 tys. czołgów T-34. Choć posiadały niezliczone wady, produkowano je osiemdziesięciokrotnie szybciej niż niemieckie tygrysy. Co z tego, że ich wieża potrafiła zamienić się w komorę gazową? (przeczytaj więcej na ten temat).
Serialowi Olgierd i Grigorij. Jak to się stało, że w "polskiej" załodze Rudego było aż dwóch obywateli ZSRR? Na zdjęciu scena kultowego z serialu "Czterej pancerni i pies".

4.

Utworzyli polską brygadę pancerną z Rosjan. Jednostka była potrzebna z przyczyn politycznych, trzeba było więc poradzić sobie z brakiem odpowiednich kadr. Zastąpili je Rosjanie o polsko brzmiących nazwiskach, z końcówką „-ski”. (przeczytaj więcej na ten temat).
Mongolscy kawalerzyści. To właśnie chęć wypasu wierzchowców sprowokowała starcie, które wpłynęło na losy II wojny światowej (fot. domena publiczna).

3.

Dali takiego łupnia Japończykom, że wybili im z głowy pomysł atakowania Syberii. Wiosną 1939 roku na pograniczu mandżursko-mongolskim doszło do starcia, które w dużym stopniu zadecydowało o wyniku II wojny światowej (przeczytaj więcej na ten temat).
Gdy w pobliżu znajdowali się czerwonoarmiści żadna kobieta nie mogła czuć się bezpieczna. Polski, Niemki, Rosjanki, Rumunki czy Węgierki były ofiarami gwałtów dokonanych przez żołnierzy Armii Czerwonej (źródło: domena publiczna).

2.

Czerwonoarmiści uważali, że skoro „walczą o Polskę, mają prawo do wszystkich Polek. I ochoczo z niego korzystali: zgwałcili w Polsce przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy kobiet, nie zważając na teoretyczny sojusz z naszym krajem (przeczytaj więcej na ten temat).

Niemiecka propaganda przedstawiała czerwonoarmistów jako gwałcicieli i morderców. No i w znacznej mierze rzeczywistość potwierdziła propagandowe slogany. Na ilustracji fragment plakatu Willibald Krain, który miał zachęcić Polaków do walki z Armią Czerwoną.

1.

Radzieccy żołnierze zgwałcili dwa miliony niemieckich kobiet, często wielokrotnie. Wiele z nich brutalnie zamordowali. Ofiarami były zarówno 12- latki jak i 70-letnie staruszki. Tak wyglądał odwet Armii Czerwonej (przeczytaj więcej na ten temat).

Czy wiesz, że ...

...angielski historyk wojskowości Lawrence Freedman uważa, że Blitzkrieg wcale nie był tak skuteczny, jak nam się wydaje? "Blitzkrieg w Europie Zachodniej miał w dużej mierze improwizowany charakter" - podkreśla.

...Elżbieta Zawacka była jedyną kobietą wśród cichociemnych awansowaną na stopień generała brygady? Jako łączniczka podróżowała po Europie, przenosząc meldunki i informacje. Wielokrotnie przekraczała granicę Rzeszy, zawsze szczęśliwie wracając do kraju, czasami w brawurowy sposób.

...wielu brytyjskich pilotów służących z Polakami podczas II wojny światowej twierdziło, że dotrzymanie naszym lotnikom kroku w piciu było pewnego rodzaju nobilitacją? Gdy Johnny Kent, dowódca Dywizjonu 303, wytrzymał nocną imprezę i jeszcze odprowadził jednego z Polaków do łóżka, znacząco wzrosła jego reputacja.

...pogrzeb Reinharda Heydricha w 1942 roku był kolosalną uroczystością, w której udział wzięli najważniejsi przywódcy III Rzeszy, z samym Fuehrerem na czele? Heinrich Himmler w trakcie przemówienia powiedział: „Ty, Reinhardzie Heydrichu byłeś naprawdę dobrym esesmanem”.

Komentarze (9)

 1. DUST DEVIL Odpowiedz

  Kiedy możemy się doczekać takiej topki o zbrodniarzach niemieckich, którzy w ramach Generalplan Ost wybili 15 milionów obywateli ZSRR, 6 milionów Polaków, zgwałcili w Warszawie czy Kijowie niezliczone ilości kobiet, porywali dzieci, w ramach treningów zrównywali z ziemią miasta (np Frompol), a rabowali i eksploatowali podbite tereny przez cały okres okupacji nie gorzej od komunistów.

  • Anonim Odpowiedz

   Mało jest publikacji na temat okrucieństwa Niemców? Nikt nie próbował nas okłamywać, że Hitler był dobry a jego wojsko szlachetne. Natomiast o ruskich ciągle słyszeliśmy, czytaliśmy i oglądaliśmy filmy jacy to oni byli dobrzy. Tylko czerwone szmaty bolszewickie teraz mogą czuć się nieswojo kiedy muszą zweryfikować swoje postrzeganie bohaterskich żołnierzy ze Wschodu, którzy okazali się zwykłą swołoczą i dziczą.

   • DUST DEVIL Odpowiedz

    Tylko dlaczego nikt nie raczy nawet zacytować Daviesa, który jak byk pisał w „Europa walczy”, że gwałty były odgórnym rozkazem Stavki i za odmowę dokonania dostawało się kulę w łeb „za zdradę ojczyzny”?

  • Anonim Odpowiedz

   zapomniałeś dodać ze tyle ofiar to też zabijanie przez zwycięską Armię Radziecką i nie wszyscy zginęli z rąk niemieckich

 2. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z portalu wykop.pl, które mogą Was zaciekawić
  http://www.wykop.pl/link/2600005/grabieze-rozboje-i-gwalty-rosyjski-sposob-prowadzenia-wojny-w-10-punktach/
  Frank_Costello: Czytałem kiedyś książkę „zapiski oficera armii czerwonej” czy jakoś tak, zapamiętałem szczególnie jeden fragment opowiadający o tym jak żołnierz próbował zgwałcić kobietę, a rozdrażniony stawianym przez nią oporem uderzył ją w twarz. Kobieta upadła a żołnierz skomentował to słowami „radziecka kobieta by nie upadła”. Ot taka ciekawostka. Warto też pamiętać, że Armia Czerwona to również Ukraińcy, Białorusini, Kazachowie, Tatarzy, Jakuci i wiele innych narodowości, a z tego co kiedyś czytałem to właśnie ludów mongolskich bano się najbardziej. Nie bronię Rosjan, którzy już nie raz w historii pokazali się ze złej strony ale jeśli chodzi o Armię Czerwoną to nie składała się ona tylko i wyłącznie z Rosjan.
  ffatman: Jest taka teoria dlaczego polskie podziemie odniosło taki sukces na terenach kontrolowanych przez Niemców (bo Niemcy gardzili Polakami) i takie fiasko na terenach okupowanych przez Rosjan (bo Polacy gardzili Ruskimi).

  • Norbert Odpowiedz

   Proponuje doczytac. Siergiusz Piasecki :) Bandyta ktory sie stoczyl do poziomu literata, a to w ksiazce to byl jego sarkazm tak jak i ze te burzuje nosza zegarki!

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.