Ciekawostki Historyczne

Życie w II Rzeczpospolitej nie było ani łatwe, ani bezpieczne. Nawet jeśli należałeś do nielicznych bogatych, wciąż musiałeś mieć oczy dookoła głowy. Śmierć lub okaleczenie mogły Cię spotkać nie tylko z rąk pospolitych rabusiów, ale też zorganizowanej mafii, policjantów, żołnierzy, a nawet... własnej narzeczonej.

Jak zawsze wszystkie pozycje w TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem są to teksty dotyczące przestępczości w II Rzeczpospolitej. Jeszcze więcej ciekawostek na podobne tematy znajdziecie w artykułach poświęconych I wojny światowej oraz dwudziestolecia międzywojennego.

Oto dlaczego II RP była epoką przestępczości:

Kwas? Przyda się na krnąbrnego męża!

10.

Zdradził Cię narzeczony? Oblej go kwasem. Tak przynajmniej myślały kobiety w dwudziestoleciu. Jak wynika z prasowych doniesień, smoła i kwas siarkowy były częstymi narzędziami kobiecej zemsty. Po jej dokonaniu narzeczonego można było np. poćwiartować (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

Nigdy nie chcielibyście znaleźć się w lwowskim kiosku Hieronima Cybulskiego. Na jego podłodze znaleziono kilka palców rąk. Pod ladą stał cebrzyk z wodą, a wewnątrz jelita, kawałki mięsa i kości oraz skóra z głowy. Na półce w teczce znajdowała się głowa zmasakrowana tak, że żadnych rysów twarzy nie można było rozpoznać (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

Dzieciobójstwo było tak rozpowszechnione, że uważano je za przykry element codzienności. Winni często unikali jakiejkolwiek kary lub otrzymywali niskie wyroki, a media interesowały się tylko tymi sprawami, które wyróżniały się okrucieństwem (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

Przedwojenni przestępcy mieli niesłychaną fantazję. Doniesienia prasowe o ich wyczynach często wprawiają w osłupienie lub powodują niekontrolowane wybuchy śmiechu. Fałszywa rekrutacja wołyńskich chłopów do japońskiej armii to tylko jeden z wielu pomysłów na nielegalne wzbogacenie (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

Policja Państwowa często była nieudolna i niekompetentna. Jedna z głośnych spraw w Krakowie nie tylko nie zakończyła się schwytaniem mordercy, ale dodatkowo w czasie śledztwa zakatowano niewinnego człowieka aresztowanego przez pomyłkę (przeczytaj więcej na ten temat).
(fot. Lord Jim, CC BY 2.0).

5.

Przestępczość dzieci była zjawiskiem powszechnym. Zdecydowana większość najgroźniejszych recydywistów zaczynała zbrodnicze „kariery” jeszcze jako niepełnoletni. Gazety z lubością donosiły o najbardziej okrutnych morderstwach dokonanych przez nastolatków (przeczytaj więcej na ten temat).
(fot. Maciej Szczepańczyk, CC BY 3.0).

4.

Również w Wojsku Polskim nie brakowało przestępców. Obok pospolitych zabójców spotkać można było również zorganizowaną szajkę oszustów, która dla zatarcia śladów nie zawahała się przed podpaleniem zabytkowego zamku z własnymi towarzyszami broni w środku (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Leśniczy był w II RP śmiertelnie niebezpiecznym zawodem. Jak stróże prawa musieli walczyć z kłusownikami, złodziejami drewna i innymi przestępcami. Często płacili za to zdrowiem, a nawet życiem (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

W międzywojennym Wilnie działała prawdziwa mafia. W czasach swojej świetności skupiała wszystkich przestępców w mieście. Organizacja opłacała prawników oraz policjantów i eliminowała niewygodnych świadków. O porządek w szeregach dbał wewnętrzny sąd (przeczytaj więcej na ten temat).
Dziki Zachód czy Dziki Wschód?

1.

Polska w dwudziestoleciu to prawdziwy Dziki Wschód. Napady na pociągi i kasjerów eskortowanych przez policję, wypadki samochodowe wywołane w celach rabunkowych, włamywacze mordujący domowników, zemsty na stróżach prawa – to tylko niektóre oblicza przedwojennej rzeczywistości (przeczytaj więcej na ten temat).

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Co Piłsudski miał wspólnego z prezerwatywami? 10 rzeczy, których nie wiedziałeś o Marszałku

Tanim kosztem mieszał szyki carskim biurokratom, za to od gazet brał bajońskie sumy. Popełniał błędy polityczne, a największy sukces przyniosła mu... bezczynność. Dla wielu był bohaterem, ale...

28 lutego 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Dwudziestolecie międzywojenne

10 szokujących prawd na temat życia erotycznego naszych pradziadków [18+]

Śmiertelnie niebezpieczna antykoncepcja. Czternastoletni chłopcy regularnie uprawiający seks. I degeneracja mózgu w wyniku codziennych miłosnych igraszek. To tylko kilka z zaskakujących faktów na temat życia...

20 września 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

Mateczka rewolucja pożera swoje dzieci

Pod koniec lat trzydziestych machina radzieckiego terroru szalała. Nawet sam Nikołaj Jeżow padł jej ofiarą. Do końca wierzył, że postępuje słusznie.  Dopiero co pozbył się...

31 lipca 2015 | Autorzy: Redakcja

Mleko zaprawione siarką? Wiemy dużo lepiej od Ciebie jak zajmować się bobasami!

Gdyby dzisiejsi autorzy poradników dla młodych rodziców przyjrzeli się dawnym metodom pielęgnacji osesków, osiwieliby z przerażenia. Nie było zacieśniania więzi przez karmienie piersią, nie wolno...

17 lipca 2015 | Autorzy: Redakcja

Hitler służył w amerykańskiej armii. Naprawdę

Adolfowi nie mogło to przypaść do gustu! Urodzony w 1911 roku bratanek przywódcy Trzeciej Rzeszy z przerażeniem obserwował, jak rozwija się sytuacja w Niemczech. Już...

10 lipca 2015 | Autorzy: Redakcja

Zagłada oczami dziecka. Film, po którym przestaniesz wierzyć w ludzi

Czy można zrozumieć śmierć będąc dzieckiem? Jak wytłumaczyć sobie to, że na Twoich oczach Niemcy rozstrzeliwują człowieka tylko dlatego, że szedł drogą? Mali żydowscy kronikarze...

3 lipca 2015 | Autorzy: Redakcja

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ewe

Ojczyzna zbrodni i bandytyzmu – bardzo nie podoba mi się ten tytuł. Do zbrodni dochodziło zawsze i w każdej części świata a Wasz tytuł oznacza, że Polska miała by być ojczyzną? kolebką zbrodniarzy? Niekiedy mam wrażenie, że panowie autorzy szukają taniej sensacji i zniżają się do poziomu faktu i innych brukowców.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.