Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Zagłada oczami dziecka. Film, po którym przestaniesz wierzyć w ludzi

Bez tytułuCzy można zrozumieć śmierć będąc dzieckiem? Jak wytłumaczyć sobie to, że na Twoich oczach Niemcy rozstrzeliwują człowieka tylko dlatego, że szedł drogą? Mali żydowscy kronikarze Holokaustu stawali przed tymi dylematami każdego dnia.

Wspólnie z serwisem Deser.pl zapraszamy na film oparty na artykule autorstwa Eweliny Olaszek: Życie urwane w połowie zdania. Mali pamiętnikarze Zagłady”.

Pełną, tekstową wersję materiału znajdziecie TUTAJ. Zapraszamy też do odwiedzenia stron Deseru.pl i zapoznania się z dyskusją pod filmem.

Kup książkę najsłynniejszej małej pamiętnikarki zagłady

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze (10)

    1. kunej Odpowiedz

     Ale o dzieciach polskich, rosyjskich i innych się nie pamięta, tylko wszędzie żydki… Nie zapominajmy, że nas Polaków też dużo ubyło i uważam, że cierpieliśmy dużo bardziej.
     Pozdrawiam

     • gal anonom Odpowiedz

      Polacy lepiej; gorzej; bardziej. Wszedzie gloryfikacja. Jakoby inne narody byly gorsze i nie mogly nawrt pisnac slowa o cierpieniach podczas II w.s bo POLACY mieli gorzej.

      • kunej Odpowiedz

       Nie mówię, że inne narody są gorsze. Tylko ostatnio w mediach jest trend typu „jak to naród wybrany bardzo cierpiał/cierpi”, doszło nawet do paradoksu że chcą abyśmy im wypłacali odszkodowania i mienie zwracali kiedyśmy tak samo cierpieli, a nawet ich ratowaliśmy(!). Szlag mnie trafia jak to widzę.

     • bib Odpowiedz

      Chciałbyś by dzieci polskich tez zginęło 2 miliony?O to jesteś zazdrosny? O cierpienie? Śmierć? Nie mozesz pogodzić się z FAKTEM, ze „ostateczne rozwiązanie” dotyczyło Zydów i Romów? Ale był przygotowany głównie pod Zydów. Nie mogliśmy cierpioeć duzo bardziej, choćbyś tego chciał całym swoim maleńkim rozumkiem, bo to nie my szliśmy bez względu na płeć i wiek, tysiącami z rampy prosto do komór gazowych. Specjalne oddziały Einsatzgruppen były tworzone głównie dla Zydów w celu ich eksterminacji, zabijano CAŁE SPOŁECZNOŚCI ZYDOWSKIE, a Polacy w tym czasie pod okupacją ale jednak ZYLI, jakoś zyli!! Choć nie brakowało masowych egzekucji Polaków, jednak nie ma co porównywać skali…Poszerz więdzę nim zaczniesz coś „UWAZAC”

    2. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

     Komentarze do artykułu z profilu „Ciekawostki historyczne, o których prawdopodobniee nie słyszałeś”, które mogą wzbudzić Wasze zainteresowanie
     https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=394902870700230&id=157583547765498

     Łukasz D.:
     Taa i ciagle zydzi.. a dzieci Polskie, rosyjskie np ? wymyslili sobie slowo holokalst i antysemita i ludzie lykaja to gowno
     Michał R.:
     Ciekawy już jest sam fakt, że wśród więźniów różnych narodowości będących w obozach zagłady największą grupę stanowili zawsze Polacy oraz obywatele polscy pochodzenia żydowskiego. Obecnie mówi się wyłącznie o martyrologi narodu żydowskiego całkowicie zapominając o innych ofiarach, których w przypadku Polski było znacznie więcej gdyż Ci bliżej nieokreśleni żydzi byli w większości Polakami o wyznaniu mojżeszowym a o tym się nie wspomina pisząc o Holokauście.
     Łukasz D.:
     Chodzi o to zeby wyłudzic jak najwiecej odszkodowan, nie dawno gdzies czytałem ze zydow zginelo nie cale 3 mln ,a nie 6 jak mowia wszedzie,jeszcze gdzies ze zginal niecaly milion.. Polakow zginelo 6 mln ,drugie tyle brakuje w spisach ludnosci czyli wychodzi 12 mln,mowi ktos o tym ? 36 mln rosjan i o tym? zgłada narodow slowianskich..

     Wojciech J.:
     A co z polskimi dziećmi wywiezionymi do Niemiec? To nie była tragedia?
     Dagi T.:
     jak zwykle zawisc w naszym kraju nawet o to kto lzej a kto ciezej umarl
     Wojciech J.:
     To nie zawiść to prawda. We wszystkich ,,polskich mediach”co jakiś czas trąbią jak to mordowano Żydów. O innych nacjach cisza. A jak ktoś zwróci uwagę to odrazu: zawieść, antysemityzm, ciemnogród itd

     JJ O.:
     Nie ważne czy polskie, ruskie, czy żydowskie. Wytłumacz jakiemukolwiek dziecku, że 70 lat po tym ludzkim bestialstwie w Europie znów jest taki sam nastrój nienawiści i tolerancja dla ekstremalnej przemocy z jaką mieliśmy do czynienia 100 lat temu. Ciekawe że ludzie mniej boją się wojny totalnej im dalej ją mamy za sobą. Wytłumacz dziecku z Ukrainy dzisiaj dlaczego ktoś przyszedł i podpalił jego dom i zabił rodziców. Wytłumacz dziecku z Bośni czy Chorwacji dlaczego ktoś zabił jego kolegę czy koleżankę ze szkoły. Bez znaczenia na to która strona konfliktu to zrobiła. Wytłumacz w końcu Twojemu własnemu dziecku dlaczego ludzie się nienawidzą do tego stopnia że nienawidzą całej grupy, nacji czy rasy/religii. Jak Ci się to uda to daj mi znać jak Ci to poszło.

    3. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

     Porcja komentarzy z naszego facebookowego profilu, które mogą Was zainteresować
     https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1107576579271000

     Ania C.:
     Mali żydowscy? A polscy, rosyjscy, niemieccy, greccy, a dzieci w afryce, chinach, wietnamie czy na bliskim wschodzie? Wszędzie tylko gloryfikacja żydostwa, jakby byli jedynym narodem, który. ucierpiał w wyniku konfliktu i jakby tamten konflikt był jedynym na świecie.
     Kamil W.:
     Załóż stronę i publikuj, broni Ci ktoś?
     Karolina W.:
     wydaje mi się, że chodzi po prostu o to, że artykuł i film oparł się na dziennikach pisanych przez właśnie Żydów. nie chodzi tu o żadną gloryfikację tylko o źródło czerpania informacji…
     Julia R.:
     Oczywiscie, antysemityzm w Polsce w ogole nie istniał, przed wojna przyjaźń polsko-żydowska wręcz kwitła. Bądźmy wszyscy obiektywni w tej kwestii. Holokaust jest opłacalnym biznesem dla niektórych dzisiaj, co nie znaczy, ze nie jest piekłem i faktem. Żyd był nikim, wart 2 kg cukru w trakcie wojny. Co wiecej znalazło sie kilku takich łasych na ten cukier…
     Robert C.:
     Julia R. antysemityzm w II RP istniał tak jak i antypolonizm żydowski. Czy np. to nie poseł Izaaka Grunbauma krzyczał z ław Sejmowych, gdy kształtowała sie nasza niepodległóośc tuż po zakończeniu I wś. gdy upadła poprawka do Ustawy zrównująca język Jidisz z językiem polskim „już nie macie Wilna i Lwowa”? Oczywiście nikt nie podważa ,że Shoach nie był piekłem. Ale piekło to tez to co przeżyli Polacy. Bezkrytyczne przyjmowanie jednej opcji historii po prostu ją zakłamuje.

     Michał M.:
     zydzi mają monopol na holokaust.
     Gośka Z K.:
     chyba jednak nie ma czego zazdrościć, czyż nie?
     Robert C.:
     Tak, nie ma czego im zazdrościć uwzględniając kuriozalny sle jednak fakt ,że po Niemcach to oni najbardziej zaangażowali się we własną zagładę np. działania Kastnera na Węgrzech czy działalność Judenratów w Polsce.
     Kamil W.:
     Tak oczywiście, sami się zagazowali. A ostatni zamykał od wewnątrz sznurkiem drzwi od komory gazowej.:
     Kamil W2.:
     Kamil W. zamiast pociskać te idiotyzmy i robić z siebie kretyna, najpierw dowiedz się kiedy holocaust stał się tym monopolem na którym wielu cwaniaków zarobiło. to tak na początek o podejściu po wojnie do tych którzy przeżyli

     Kamil Konrad W.:
     i bez tego nie wierzę w ludzi

    4. Anonim Odpowiedz

     Ludzie nie jest ważne jaka to kultura żyd,cygan czy Polak w czasie drugiej wojny światowej każdy chciał żyć walka o jeden dzień czy godzinę to był wyczyn . Czytając Wasze wpisy to wstyd mi za niektórych nie znających, że co to jest historia i co to jest komora gazowa ukłony dla tych co przetrwali obozy i uczą prawdziwej historii a w ludzi trzeba wierzyć choć nie raz zawodzą nas cóż życie dalej musi trwać

     • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

      Drogi Anonimie, bardzo dojrzały wpis. Jak Pan/ Pani widzi jednak najłatwiej komentować czasy wojny i wydawać oceny tym, którzy nie żyli w tamtych czasach. Wojna to sytuacja ekstremalna. Powinniśmy o niej mówić, pisać, aby to, co się wydarzyło było pamiętane jako wyrzut sumienia i aby nie dopuścić po raz kolejny do takich zbrodni. Ale co innego oceny. Pozdrawiamy.

    Dodaj komentarz

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.