Ciekawostki Historyczne

Młot skandynawskiego Boga zamiast rakiet V2. Niemieccy piloci Kamikaze. Hitlerowskie zamachy terrorystyczne. Sprawdź jak (nie)wiele wiedziałeś dotąd o machinie wojennej III Rzeszy.

Jak zawsze wszystkie pozycje w naszym TOP10 zostały oparte na publikowanych przez „Ciekawostki historyczne” artykułach. Tym razem – tych poświęconych narodowosocjalistycznej sztuce wojny.

Na lekcji historii nie usłyszysz o tym, że…

10.

W Wehrmachcie niezwykle łatwo było stracić głowę. Od 1940 do 1945 roku w niemieckiej armii wykonano łącznie prawie 12 000 wyroków śmierci. Dla porównania, podczas I wojny światowej na śmierć skazano jedynie 48 niemieckich żołnierzy (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

Celem najcięższego nalotu dywanowego na froncie wschodnim był Stalingrad. W trwającym ponad 14 godzin bombardowaniu samoloty Luftwaffe zrzuciły blisko tysiąc ton bomb. Według oficjalnych danych nalot pochłonął ponad 40 tysięcy ofiar śmiertelnych (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

W marcu 1943 r. doszło do największej bitwy konwojowej II wojny światowej. 44 niemieckie okręty podwodne wytropiły wtedy na Atlantyku dwa alianckie konwoje liczące łącznie niemal 100 statków. W trwającej trzy dni rzezi na dno poszło aż 21 alianckich jednostek. Niemcy stracili tylko jednego U-boota (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

W hiszpańskiej wojnie domowej wzięło udział kilkuset niemieckich pancerniaków. Żołnierze Panzergruppe „Drohne” trafili na Półwysep Iberyjski już w październiku 1936 r. Ich głównym zadaniem było szkolenie sił wiernych generałowi Fanco. Sami jednak również walczyli na pierwszej linii, zadając ciężkie straty wojskom republikańskim (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

Niemcy w 1942 roku usiłowali przeprowadzić zamachy terrorystyczne na terytorium USA. Za ocean wysłano ośmiu dywersantów, których głównym celem był Nowy Jork. Z planów nic nie wyszło. Agenci woleli uganiać się za prostytutkami i alkoholem niż planować ataki (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

W kwietniu 1945 roku Niemcy zorganizowali własną eskadrę kamikaze. Ich rola była jednak inna niż w Japonii. Niemcy nie wysyłali samobójców przeciwko wrogim okrętom i samolotom.  Celem pilotów były… mosty na Odrze (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

Kilkuset Niemców oraz Włochów zginęło w statku zatopionym przez… niemieckiego U-boota. W lipcu 1940 r. dowodzony przez Güntera Priena U47 storpedował aliancki transatlantyk „Arandora Star”. Kapitan nie wiedział, że statek jest pływającym obozem jenieckim zmierzającym do Kanady. W ataku zginęło aż 491 Włochów oraz 243 Niemców (przeczytaj więcej na ten temat).
Lew Morski

3.

Nawet gdyby Luftwaffe zdobyła latem 1940 r. przewagę w powietrzu, desant na Wielką Brytanie nie miał żadnych szans powodzenia. Niemcy nie dysponowały środkami potrzebnymi do przeprowadzenia tak ogromnej operacji. Co więcej, Hitler nie posiadał wyszkolonych oddziałów desantowych – co najwyżej nieliczne jednostki spadochroniarzy czy strzelców górskich (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

W listopadzie 1944 r. Heinrich Himmler zlecił  stworzenie supernowoczesnej broni elektrycznej. Miała ona zniszczyć alianckie radiostacje, radary oraz inne urządzenia. Inspiracją dla Reichsführera-SS był Mjollnir – młot nordyckiego boga Thora (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

Pojedynczy Tygrys mógł stawić czoła całemu brytyjskiemu pułkowi pancernemu. Właśnie taki wyczyn zapisał na swoim koncie porucznik SS Michael Wittmann. 13 czerwca 1944 r. zdemolował  on 4. Pułk Pancerny County of London Yeomanry. W zaledwie 20 minut zniszczył aż 21 wrogich maszyn (przeczytaj więcej na ten temat).

KOMENTARZE (10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Astar

Nic, ale to nic nowego

  frajer pompka

  To prawda… ale sama strona w czołówce wyjaśnia że nie jest dla znawców i koneserów tylko szerokiej publiczności… : )

Javier

Tymczasem na blogu Czesława Białczyńskiego ukazał sie artykuł o Aleksandrze Wielkim w Krakowie i o starożytności polskich miast. Z nazistami może nie ma to nic wspólnego ale można tam przeczytać o niszczeniu zabytków Wrocławia, może i naziści też coś po cichu wyburzyli w Breslau.

  Artur

  Nie musieli. Radziecka Armia zrównała pół miasta.

A

Taka niby fantazja z bronią elektryczną? Proszę poczytać o EMP, broni ukierunkowanej do jego wytwarzania i efektach ubocznych wybuchu jądrowego. Naukowcy III Rzeszy w swoim fachu byli perfekcjonistami w każdym calu i wizjonerami patrzącymi wiele lat w przyszłość. Na ich pracqch opiera się prawie połowa dzisiejszego świata.

  Nasz publicysta | Autor publikacji | Rafał Kuzak

  W 1944 r. była to czysta fantazja. Wtedy nie było szans na stworzenie takiej broni. A to, że niemieccy naukowcy byli wizjonerami to prawda i właśnie między innymi dlatego III Rzesza przegrała wojnę. Skupiano się bowiem na coraz to nowych projektach, tracąc na nie czas i energię. Chociaż nie da się ukryć, że po wojnie na tych badaniach bardzo skorzystali Amerykanie i Sowieci.

Anonim

Taki szczególik: Wittmann nie zniszczył pułku pancernego! Pułk liczy 200-400 czołgów+ 2 razy tyle pojazdów wspomagających, a Wittmann zniszczył 21. Nie umniejszam jego sukcesom, ale nawet Kurt Knispel przez całe życie zniszczył168.

  Nasz publicysta | Autor publikacji | Rafał Kuzak

  Drogi Anonimie, brytyjski pułk pancerny z okresu II wojny światowej (z tego co pamiętam) liczył nieco ponad 50 czołgów.

Jacek

Pułk pancerny mógł zniszczyć z „Rudym ” na pewno by przegrał

Nasz publicysta | Redakcja

Wybrane komentarze do artykułu z profilu „Ciekawostki historyczne, o których prawdopodobnie nie słyszałeś”
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=437221956468321&id=157583547765498

Konrad J.:
Panie! Dzięki za ten tekst. W końcu ktoś o tym pisze, pisze o aspekcie morskim w desancie na Wielką Brytanię. Również jestem zdania, że desant nigdy ne odbyłby się, ponieważ Niemcy nie posiadali silnej Kriegsmarine, która zostałaby dosłownie zmieciona z Kanału La Manchce przez Royal Navy wraz z tą śmieszną, improwizowaną flotą desantową. Wszyscy zachwycają się lotnictwem, tym że bitwa o Anglię rozstrzygnęła się w powietrzu. Nic bardziej mylnego, ponieważ rozstrzygnęła sie ona w Kanale La Manche i na Atlantyku. To własnie stan flot o wszystkim zadecydował. Warto dodać, że pancernik kieszonkowy, a raczej ciężki krążownik Admiral Scheer kompletnie nie nadawał się do walki aryleryjskiej, ponieważ miał słaby pancerz. Myślę, że wątek desantu można rozpisać w obszerniejszym artykule i polecam tu książki admirałów E. Raedera pt: „Moje życie” oraz K. Doenitza pt: „10 lat i 20 dni”. Obaj są zgodni co do tego, że Kriegsmarine była za słaba aby osłaniac desant, który był przez to skazany na porażkę. Pozdrawiam.
Paweł L.:
Należy też wspomnieć o stronie logistycznej, takiej operacji. Wielkość takiego zadania uświadomić sobie można zgłebiając alianckie lądowania.
Konrad J.:
Paweł L. Dokładnie! Niemcy w żadnym stopniu nie byli do tego gotowi. Alianci zbudowali sztuczne porty, poprowadzili rurociąg z Wielkiej Brytanii do Normandii. czy Niemcy byliby w stanie zapewnić ciągłość dostaw? I jak w ogóle chcieliby rozwiązać kwestię zaminowania brytyjskich portów i wybrzeży, skoro nie posiadali wystarczającej liczby trałowców…?

Zobacz również

Druga wojna światowa

Grabieże, rozboje i gwałty. Rosyjski sposób prowadzenia wojny w 10 punktach

Zgwałcili dwa miliony niemieckich kobiet. Zrabowali w Polsce dobra wartości 54 miliardów dolarów. Wygrali II wojnę światową pod dowództwem bandy sadystów, pijaków i złodziei. Czym...

14 czerwca 2015 | Autorzy: Roman Sidorski

Druga wojna światowa

„Wróg u bram” czyli jak uniknąć kuli radzieckiego snajpera? Praktyczne porady dla żołnierzy

Jesteś młodym żołnierzem Wehrmachtu, żółtodziobem przysłanym w ramach uzupełnień do dywizji piechoty pod Stalingrad? Jeśli tak, to masz chłopie przechlapane. Sowieckich snajperów jest tu naprawę...

3 czerwca 2015 | Autorzy: Dariusz Kaliński

Dwudziestolecie międzywojenne

10 rzeczy, których raczej nie wiedziałeś o Hitlerze

Chciał wywołać II wojnę światową już w 1937 roku. Marzył o wybudowaniu największego stadionu w dziejach ludzkości. I miał zastępy wiernych fanek, śniących o nocy...

25 maja 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

Dwudziestolecie międzywojenne

10 rzeczy, których na pewno nie wiedziałeś o III Rzeszy

Nazistowskie chrzty. Aryjski Jezus. Mieszkania dla młodych w Auschwitz. To tylko kilka epizodów z historii III Rzeszy, o których nie przeczytasz w szkolnym podręczniku. Ale...

21 października 2014 | Autorzy: Rafał Kuzak

Druga wojna światowa

Cała prawda o Armii Krajowej. Czy znasz te 8 faktów?

Akcja pod Arsenałem, likwidacja Franza Kutschery czy w końcu Akcja Góral, to symbole działalności Armii Krajowej. Tymczasem historia Tajnego Państwa pełna jest zaskakujących faktów, o...

23 lipca 2014 | Autorzy: Rafał Kuzak

Druga wojna światowa

10 rzeczy, których na pewno nie wiedzieliście o II wojnie światowej

Niemieccy piloci-samobójcy, wymiana miliona Żydów na ciężarówki i kolaborant III Rzeszy rządzony przez rosyjską partię nazistowską. Oto 10 historii związanych z II wojną światową, o...

19 maja 2014 | Autorzy: Rafał Kuzak

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.