Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 rzeczy, których na pewno nie wiedzieliście o II wojnie światowej

Oto 10 faktów na temat II wojny światowej, o których nie dowiesz się w szkole.

fot.domena publiczna Oto 10 faktów na temat II wojny światowej, o których nie dowiesz się w szkole.

Niemieccy piloci-samobójcy, wymiana miliona Żydów na ciężarówki i kolaborant III Rzeszy rządzony przez rosyjską partię nazistowską. Oto 10 historii związanych z II wojną światową, o których nie uczono Was w szkole.

Jak zawsze wszystkie pozycje w naszym TOP10 są oparte na publikowanych przez „Ciekawostki historyczne” artykułach. Tym razem – tych poświęconych II wojnie światowej.

W szkole nie powiedzieli Wam o tym, że…

10. W kwietniu 1945 roku Niemcy zorganizowali własną eskadrę kamikaze

W momencie, gdy koniec III Rzeszy zbliżał się wielkimi krokami dowództwo Luftwaffe zdecydowało się pójść w ślady swojego japońskiego sojusznika i wyznaczyć pilotom samobójczą misję. W przeciwieństwie jednak od lotników z Kraju Kwitnącej Wiśni Niemcy nie atakowali wrażych okrętów czy samolotów. Ich celem stały się… mosty na Odrze (przeczytaj więcej na ten temat).

Focke-Wulfy Fw 190. Właśnie taki samolot, pilotowany przez Ernsta Reichla zniszczył post pontonowy w Zellin.

fot.domena publiczna Focke-Wulfy Fw 190. Właśnie taki samolot, pilotowany przez Ernsta Reichla zniszczył post pontonowy w Zellin.

 

9. Czterystu Polakom udało się uniknąć rozstrzelania w Katyniu

Groby polskich generałów zamordowanych przez NKWD w Katyniu.

fot.Bundesarchiv/CC-BY-SA Groby polskich generałów zamordowanych przez NKWD w Katyniu.

Wiosną 1940 roku władze radzieckie zamordowały ponad 21 000 polskich żołnierzy, oficerów i policjantów. Byli jednak i tacy, którym udało się przeżyć. Z transportów śmierci ocalało blisko 400 osób. Do dzisiaj nie są jasne powody, dla których Stalin i Beria zdecydowali się pozostawić ich przy życiu.

8. Celem najbardziej niszczycielskiego nalotu dywanowego w historii było Tokio

Zwęglone zwłoki ofiar nalotu przeprowadzonego w nocy z 9 na 10 marca 1945 roku.

fot.Ishikawa Kōyō/domena publiczna Zwęglone zwłoki ofiar nalotu przeprowadzonego w nocy z 9 na 10 marca 1945 roku.

Symbolem morderczej skuteczności alianckich nalotów dywanowych stało się zniszczenie centrum Drezna. Jednak nie była to najbardziej zabójcza operacja tego typu. Znacznie więcej ofiar pociągnęło za sobą bombardowanie stolicy Japonii.

W nocy z 9 na 10 marca 1945 roku amerykańskie bombowce zrzuciły na miasto dwa tysiące ton bomb. Według raportów tokijskiej policji zginęło 97 tysięcy ludzi. 125 tysięcy zostało rannych. Spłonęło ćwierć miliona budynków (przeczytaj więcej na ten temat).

7. Niemcy w 1942 roku usiłowali przeprowadzić zamachy terrorystyczne na terytorium USA

To właśnie Nowy Jork miał stać się celem nazistowskiego ataku terrorystycznego.

fot.Jack Delano/domena publiczna To właśnie Nowy Jork miał stać się celem nazistowskiego ataku terrorystycznego.

Na 60 lat przed nowojorskimi zamachami z 11 września 2001 roku podobną akcję zamierzały przeprowadzić nazistowskie Niemcy. Operacji, która w swoim założeniu posiadała cechy klasycznego ataku terrorystycznego nadano kryptonim „Pastorius”. Za ocean wysłano ośmiu dywersantów, których głównym celem był Nowy Jork. Z planów nic nie wyszło. Agenci woleli uganiać się za prostytutkami i alkoholem niż planować ataki (przeczytaj więcej na ten temat).

6. Amerykańscy żołnierze chcieli wymordować wszystkich Japończyków

Aby zakończyć wojnę amerykańscy żołnierze byli gotowi nawet na wymordowanie wszystkich Japończyków.

fot.domena publiczna Aby zakończyć wojnę amerykańscy żołnierze byli gotowi nawet na wymordowanie wszystkich Japończyków.

Amerykańscy pisarze, historycy i cały aparat państwowy dokładali przez dziesiątki lat starań, by stworzyć perfekcyjny obraz żołnierza US Army z II wojny światowej. Młodego patrioty, gotowego oddać życie za wolność i demokrację. Rzeczywistość była o wiele bardziej skomplikowana. Aż połowa uczestników sondażu z 1943 roku przeprowadzonego w amerykańskiej armii stwierdziła, że aby doprowadzić do pokoju musimy wymordować wszystkich Japończyków, do nogi (przeczytaj więcej na ten temat).

5. Na terytorium ZSRR powstało kierowane przez Rosjan państwo nazistowskie

Republiką Łokocką rządzili rosyjski naziści.

fot.domena publiczna Republiką Łokocką rządzili rosyjski naziści.

Republika Łokocka i zostało utworzone w listopadzie 1941 roku. Jej oficjalną ideologią był nacjonalizm, a rządziła nią Rosyjska Partia Narodowo-Socjalistyczna. Na czele Republiki Łokockiej stał Konstantin Woskobojnik, zaś po jego śmierci przywództwo objął osławiony Bronisław Kamiński. Przyszły kat powstania warszawskiego (przeczytaj więcej na ten temat).

4. Adolf Eichmann chciał wymienić milion węgierskich Żydów na 10 tysięcy alianckich ciężarówek

Czy tragedii węgierskich Żydów zesłanych do Auschwitz można było zapobiec? Czy niemiecki zbrodniarz dotrzymałby danego słowa?

fot.Bundesarchiv/CC-BY-SA 3.0 Czy tragedii węgierskich Żydów zesłanych do Auschwitz można było zapobiec? Czy niemiecki zbrodniarz dotrzymałby danego słowa?

9 marca 1944 roku niemieckie jednostki wojskowe wkroczyły na terytorium Węgier. Tego dnia końca dobiegła nie tylko względna niezależność dotychczasowego sojusznika Niemiec, ale też bezpieczeństwo zamieszkujących na Węgrzech Żydów. Nazistowski rzeźnik Adolf Eichmann już przygotowywał się do eksterminacji setek tysięcy ludzi, kiedy nagle wywęszył nosem znacznie lepszą okazję.

Zamiast zabijać węgierskich Żydów, postanowił ich… sprzedać. Obiecywał zamknięcie obozu w Auschwitz-Birkenau jeżeli alianci przystaną na jego warunki. Pozostali przy życiu Żydzi mieli zostać odstawieni bezpiecznie na granicę (przeczytaj więcej na ten temat).

3. Akt kapitulacji Niemiec został w większości przepisany z gazety

Generaloberst Alfred Jodl zapewne nawet nie podejrzewał w jakim pośpiechu przygotowywano akt kapitulacji III Rzeszy…

fot.domena publiczna Generaloberst Alfred Jodl zapewne nawet nie podejrzewał w jakim pośpiechu przygotowywano akt kapitulacji III Rzeszy…

Bezwarunkowa kapitulacja Niemiec 7 maja 1945 roku nie była dla nikogo zaskoczeniem. Alianci zaczęli się do niej przygotowywać już w 1943 roku, kiedy to szefowie MSZ-etów Wielkiej Trójki powołali Europejską Komisję Doradczą. Do jej zadań należało między innymi ułożenie tekstu niemieckiej kapitulacji. Dwa lata wystarczyły do odbicia z rąk nazistów całej Europy, ale nie do ustalenia przez zgraję polityków zadowalającej wszystkich wersji dokumentu. W efekcie jego powstanie było wynikiem wielkiej improwizacji. Człowiek, który za tym wszystkim stał w cywilu był menadżerem teatralnym (przeczytaj więcej na ten temat).

2. Jedynym państwem, któremu Polska wypowiedziała wojnę w XX wieku była Japonia

Japończykom wojna z Polską była zupełnie nie po drodze.

fot.domena publiczna Japończykom wojna z Polską była zupełnie nie po drodze.

Niewiele osób pamięta dziś, że od momentu odzyskania niepodległości w 1918 roku Polska wypowiedziała wojnę tylko jednemu krajowi. Konflikty z Rosją Radziecką i Trzecią Rzeszą nie zostały formalnie rozpoczęte przez żadną ze stron. De iure Rzeczpospolita rzuciła wyzwanie wyłącznie Japonii. Nastąpiło to w grudniu 1941 roku po japońskim ataku na Pearl Harbor. Konflikt był jednak bezkrwawy. Władze Nipponu najzwyczajniej w świecie wypowiedzenia wojny nie przyjęły (przeczytaj więcej na ten temat).

1. Jedna z najważniejszych bitew II wojny światowej rozegrała się jeszcze… przed wybuchem wojny!

Mongolscy kawalerzyści. To właśnie chęć wypasu wierzchowców, których używali do walki sprowokowała starcie, które wpłynęło na losy II wojny światowej.

fot.domena publiczna Mongolscy kawalerzyści. To właśnie chęć wypasu wierzchowców, których używali do walki sprowokowała starcie, które wpłynęło na losy II wojny światowej.

Nad rzeką Chalchyn gol na pograniczu mandżursko-mongolskim od maja do września 1939 roku toczyły się zacięte walki japońsko-radzieckie. Sromotna klęska cesarskiej armii sprawiła, że Tokio skierowało ekspansję na południe. W efekcie, gdy Niemcy znaleźli się pod Moskwą Japończycy nie odważyli się zaatakować ZSRR. Jedna zapomniana bitwa zmieniła losy świata (przeczytaj więcej na ten temat).

Sprawdź, gdzie kupić „Druga wojna światowa”:

Czy wiesz, że ...

...związek z żydowską dziewczyną miał nawet jeden z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera  – Joseph Goebbels?  Antysemickie poglądy nie przeszkadzały mu w regularnym spotykaniu się z młodą Żydówką o imieniu Else. I to w czasie, gdy zaczął aktywnie działać w partii nazistowskiej!

...Stalin flirtował w sposób nieśmiały i niezręczny? Aktorkę, która mu się podobała, adorował podczas kolacji, rzucając w nią kulkami z chleba.

...amerykański noblista chciał na własną rękę walczyć z U-Bootami? Liczył na to, że niemieckie okręty podpłyną do jego łodzi, by kupić wodę lub ryby, i zamierzał atakować je między innymi z wykorzystaniem bomb naramiennych.

...pośród polskich oficerów zamordowanych w Katyniu była jedna kobieta? Janina Lewandowska zginęła chociaż nie miała stopnia oficerskiego.

Komentarze (13)

 1. Khain Abelsbrother Odpowiedz

  Fajny artykuł, ale sugerowałbym ostrożniejsze tezy, zwłaszcza w tytule, bo z tych 10 to może 3 są nietrywialne, a reszta raczej powszechnie znana.

  • Nasz publicysta | Kamil Janicki Odpowiedz

   Drogi Khainie, dzięki za opinię. Punkt widzenia z pewnością zależy od punktu siedzenia. Nie wątpimy, że wielu naszych czytelników już zna te historie. Ale chyba wielu innych nie zna oceniając po zainteresowaniu rankingiem :).

 2. Nasz publicysta | Autor publikacji | Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Paweł Z.: „Oto 10 historii związanych z II wojną światową, o których nie uczono Was w szkole.” jeśli chodzi o tematy związane z II WŚ to w liceum na profilach podstawowych z historii nie ma niczego na temat żadnej bitwy która wpływała na tok wojny czy to operacja Overlord, czy to front wschodni, czy Stalingrad , Kursk czy Dunkierka, nic….zamiast tego dogłębnie porusza sie tematy typu bitwy o górny Karabach ….

  Kamil Janicki: To akurat dla mnie zaskoczenie. W czasach jak chodziłem do LO, II wojny światowej było bardzo niewiele, ale górnego Karabachu – czy innych tematów kaukasko-zakaukaskich – nie było wcale. Ogółem nie wiem jak jest teraz, ale te 10 czy 15 lat temu historia się kończyła mniej więcej na XIX wieku… Na więcej nie starczało czasu.

  Paweł Z. Rok temu właśnie kończyłem „ogólniak”, bardzo interesuję się II WŚ, i zdziwiłem się jak mało czasu zostało poświęconego na zagadnienia związane z wojną która zmieniła bieg ludzkości. Materiał okrojony był do tematów tak jak rozpoczęcie wojny, Monte Casino, Powstanie Warszawskie, zakończenie wojny. Dosłowne zero na temat kampanii pustynnej i reszty naprawdę ważnych tematów. Trochę to smutne iż w kraju który przyjął na siebie cały impet Hitlerowskiego uderzenia okraja się tak wiedzę na temat działań które w tamtym czasie miały miejsce.

  Rafał KuzakŁ No proszę, ja kończyłem jeszcze „stare” liceum (nie był to profil humanistyczny) i akurat na temat II wojny światowej mieliśmy sporo lekcji. Za to oczywiście powojnia już się nie udało zrobić. Tak czy inaczej trudno nie przyznać Ci racji, że dziwnym jest, że nie uczy się w szkołach historii najnowszej naszego kraju.

  Kamil Janicki: Swoją drogą na studiach historycznych – w każdym razie tych, które ja kończyłem – wcale nie jest bardzo inaczej. Na Instytucie Historii UJ nie miałem żadnych zajęć o II WŚ. Nawet nie dlatego że nie chciałem (bo nie jest to jednak „moja” epoka), ale nie było żadnych ciekawych możliwości. Za to z historii starożytnej możliwości (wykłady dodatkowe itd.) było multum, a to chyba trochę mniej nas dotyczy….

  Paweł Z.: Dokładnie, jedyne co pozostaję do edukacja na własną rękę

  Ciekawostki historyczne: I „Ciekawostki historyczne” ….

  Paweł Z.: dokładnie

  Dominik L.: Dzięki takim ciekawostkom historia jest interesująca. A w szkole zawsze była nudn

 3. Nasz publicysta | Autor publikacji | Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze z portalu Wykop.pl http://www.wykop.pl/link/1998706/10-rzeczy-ktorych-nie-wiedzieliscie-o-ii-wojnie-swiatowej/:

  stahkh: Niektóre fakty naprawdę ciekawe. To, że nie uczono nas o tym w szkole to nawet dobrze. Z reguły jest to wiedza bardziej szczegółowa – zostawiona dla fascynatów do samodzielnego odkrywania. Gdybym musiał o tym czytać w szkole i uczyć się na klasówki to pewnie nie podobałoby mi się to wszystko aż tak bardzo. :)

  Myszkowski: Wiedzy historycznej nie czerpię ze szkoły, bo stamtąd była ona, krótko mówiąc, mizerna.

  „Według raportów tokijskiej policji zginęło 97 tysięcy ludzi. 125 tysięcy zostało rannych. Spłonęło ćwierć miliona budynków (przeczytaj więcej na ten temat).”

  Masakra. 100 000 ludzi zabite przez bomby. i to w imię czego.. ego kilkudziesięciu polityków.

 4. Masa Odpowiedz

  teraz pytanie dlaczego w liceach tak wiele faktów się omija np to „Niemcy w 1942 roku usiłowali przeprowadzić zamachy terrorystyczne na terytorium USA” pierwszy raz o tym czytam, o niektórych tych faktach już wiedziałem ale ok 60% z nich jest to dla mnie ciekawa nowość

  • Nasz publicysta | Aleksandra Zaprutko-Janicka Odpowiedz

   Niestety edukacja szkolna jest pomyślana tak, żeby wbić dzieciakom do głowy pewien określony zestaw wiedzy, a nie zainteresować je historią. Samo kucie podręcznikowych faktów zwyczajnie zabija jakikolwiek zapał. Wszystko w gruncie rzeczy zależy od nauczyciela. Jeśli wyjdzie poza schemat i ciekawie opowie smaczki, jest jeszcze szansa ;)

 5. Nasz publicysta | Autor publikacji | Redakcja Odpowiedz

  Komentarze z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Walter W.: największą ciekawostką II wojny światowej jest to, że czy to patrząc z lewej czy to z prawej, z dołu czy od góry – niemcy wcale chyba tej wojny nie przegrali

  Izka N.: jak tak spojrzeć,to…można mysleć podobnie,oczywiście b.uogólniając-w końcu od wieku wieków łamali wszelkie układy,pokoje,wiele przyrzeczeń i obietnic ,napadali,rabowali,kradli i wykorzystywali niemal do cna co się tylko dało a i tak nie ponosili i nie ponieśli za to niemal żadnej kary

  Karol C.: To się nazywa „zachowanie równowagi sił w Europie”

 6. cochise Odpowiedz

  sowiecka propaganda o Chalchyn gol widać dalej ma się nieźle… pytanie za 100pkt po kij Japońce mieli leźć na Syberię??

 7. ola22 Odpowiedz

  panie autorze – Tokio nie było miastem otwartym i nie było tam tysięcy uchodźców i ewakuowanych dzieci…wiedział Pan o tym?

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Rafał Kuzak Odpowiedz

   Drogi Anonimie, w istocie, autor filmu na YT na pewno, skoro został on opublikowany 9 miesięcy po tej „topce”.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.