Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 rzeczy, których na pewno nie wiedzieliście o II wojnie światowej

Oto 10 faktów na temat II wojny światowej, o których nie dowiesz się w szkole.

fot.domena publiczna Oto 10 faktów na temat II wojny światowej, o których nie dowiesz się w szkole.

Niemieccy piloci-samobójcy, wymiana miliona Żydów na ciężarówki i kolaborant III Rzeszy rządzony przez rosyjską partię nazistowską. Oto 10 historii związanych z II wojną światową, o których nie uczono Was w szkole.

Jak zawsze wszystkie pozycje w naszym TOP10 są oparte na publikowanych przez „Ciekawostki historyczne” artykułach. Tym razem – tych poświęconych II wojnie światowej.

W szkole nie powiedzieli Wam o tym, że…

10. W kwietniu 1945 roku Niemcy zorganizowali własną eskadrę kamikaze

W momencie, gdy koniec III Rzeszy zbliżał się wielkimi krokami dowództwo Luftwaffe zdecydowało się pójść w ślady swojego japońskiego sojusznika i wyznaczyć pilotom samobójczą misję. W przeciwieństwie jednak od lotników z Kraju Kwitnącej Wiśni Niemcy nie atakowali wrażych okrętów czy samolotów. Ich celem stały się… mosty na Odrze (przeczytaj więcej na ten temat).

Focke-Wulfy Fw 190. Właśnie taki samolot, pilotowany przez Ernsta Reichla zniszczył post pontonowy w Zellin.

fot.domena publiczna Focke-Wulfy Fw 190. Właśnie taki samolot, pilotowany przez Ernsta Reichla zniszczył post pontonowy w Zellin.

 

9. Czterystu Polakom udało się uniknąć rozstrzelania w Katyniu

Groby polskich generałów zamordowanych przez NKWD w Katyniu.

fot.Bundesarchiv/CC-BY-SA Groby polskich generałów zamordowanych przez NKWD w Katyniu.

Wiosną 1940 roku władze radzieckie zamordowały ponad 21 000 polskich żołnierzy, oficerów i policjantów. Byli jednak i tacy, którym udało się przeżyć. Z transportów śmierci ocalało blisko 400 osób. Do dzisiaj nie są jasne powody, dla których Stalin i Beria zdecydowali się pozostawić ich przy życiu.

8. Celem najbardziej niszczycielskiego nalotu dywanowego w historii było Tokio

Zwęglone zwłoki ofiar nalotu przeprowadzonego w nocy z 9 na 10 marca 1945 roku.

fot.Ishikawa Kōyō/domena publiczna Zwęglone zwłoki ofiar nalotu przeprowadzonego w nocy z 9 na 10 marca 1945 roku.

Symbolem morderczej skuteczności alianckich nalotów dywanowych stało się zniszczenie centrum Drezna. Jednak nie była to najbardziej zabójcza operacja tego typu. Znacznie więcej ofiar pociągnęło za sobą bombardowanie stolicy Japonii.

W nocy z 9 na 10 marca 1945 roku amerykańskie bombowce zrzuciły na miasto dwa tysiące ton bomb. Według raportów tokijskiej policji zginęło 97 tysięcy ludzi. 125 tysięcy zostało rannych. Spłonęło ćwierć miliona budynków (przeczytaj więcej na ten temat).

Czy wiesz, że ...

...angielski historyk wojskowości Lawrence Freedman uważa, że Blitzkrieg wcale nie był tak skuteczny, jak nam się wydaje? "Blitzkrieg w Europie Zachodniej miał w dużej mierze improwizowany charakter" - podkreśla.

...Adolf Eichmann w ciągu zaledwie roku, między 1942 a 1943, zawłaszczył żydowski dobytek o wartości ok. 200 mln marek? To właśnie z jego rozkazu zamordowanym Żydom odbierano cenne przedmioty i wyrywano złote zęby.

...jeden z rosyjskich naukowców postanowił skrzyżować człowieka z szympansem? Chociaż próba krzyżówki się nie powiodła, Iwanow wpadł na inny pomysł - do zapładniania kobiet chciał wykorzystywać spermę pobraną od ssaków naczelnych.

...krakowski lotnik, podporucznik Jan Kremski, w związku z zestrzeliwaniem wrogich samolotów wespół z kolegami, miał zaliczone łącznie… 4 i 14/15 zwycięstwa pewnego? Do zaszczytnego tytułu asa, który przysługiwał od 5 zwycięstw wzwyż brakło mu tylko 1/15.

Komentarze (13)

  • Nasz publicysta |Kamil Janicki Odpowiedz

   Drogi Khainie, dzięki za opinię. Punkt widzenia z pewnością zależy od punktu siedzenia. Nie wątpimy, że wielu naszych czytelników już zna te historie. Ale chyba wielu innych nie zna oceniając po zainteresowaniu rankingiem :).

 1. Nasz publicysta | Autor publikacji |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Paweł Z.: „Oto 10 historii związanych z II wojną światową, o których nie uczono Was w szkole.” jeśli chodzi o tematy związane z II WŚ to w liceum na profilach podstawowych z historii nie ma niczego na temat żadnej bitwy która wpływała na tok wojny czy to operacja Overlord, czy to front wschodni, czy Stalingrad , Kursk czy Dunkierka, nic….zamiast tego dogłębnie porusza sie tematy typu bitwy o górny Karabach ….

  Kamil Janicki: To akurat dla mnie zaskoczenie. W czasach jak chodziłem do LO, II wojny światowej było bardzo niewiele, ale górnego Karabachu – czy innych tematów kaukasko-zakaukaskich – nie było wcale. Ogółem nie wiem jak jest teraz, ale te 10 czy 15 lat temu historia się kończyła mniej więcej na XIX wieku… Na więcej nie starczało czasu.

  Paweł Z. Rok temu właśnie kończyłem „ogólniak”, bardzo interesuję się II WŚ, i zdziwiłem się jak mało czasu zostało poświęconego na zagadnienia związane z wojną która zmieniła bieg ludzkości. Materiał okrojony był do tematów tak jak rozpoczęcie wojny, Monte Casino, Powstanie Warszawskie, zakończenie wojny. Dosłowne zero na temat kampanii pustynnej i reszty naprawdę ważnych tematów. Trochę to smutne iż w kraju który przyjął na siebie cały impet Hitlerowskiego uderzenia okraja się tak wiedzę na temat działań które w tamtym czasie miały miejsce.

  Rafał KuzakŁ No proszę, ja kończyłem jeszcze „stare” liceum (nie był to profil humanistyczny) i akurat na temat II wojny światowej mieliśmy sporo lekcji. Za to oczywiście powojnia już się nie udało zrobić. Tak czy inaczej trudno nie przyznać Ci racji, że dziwnym jest, że nie uczy się w szkołach historii najnowszej naszego kraju.

  Kamil Janicki: Swoją drogą na studiach historycznych – w każdym razie tych, które ja kończyłem – wcale nie jest bardzo inaczej. Na Instytucie Historii UJ nie miałem żadnych zajęć o II WŚ. Nawet nie dlatego że nie chciałem (bo nie jest to jednak „moja” epoka), ale nie było żadnych ciekawych możliwości. Za to z historii starożytnej możliwości (wykłady dodatkowe itd.) było multum, a to chyba trochę mniej nas dotyczy….

  Paweł Z.: Dokładnie, jedyne co pozostaję do edukacja na własną rękę

  Ciekawostki historyczne: I „Ciekawostki historyczne” ….

  Paweł Z.: dokładnie

  Dominik L.: Dzięki takim ciekawostkom historia jest interesująca. A w szkole zawsze była nudn

 2. Nasz publicysta | Autor publikacji |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze z portalu Wykop.pl http://www.wykop.pl/link/1998706/10-rzeczy-ktorych-nie-wiedzieliscie-o-ii-wojnie-swiatowej/:

  stahkh: Niektóre fakty naprawdę ciekawe. To, że nie uczono nas o tym w szkole to nawet dobrze. Z reguły jest to wiedza bardziej szczegółowa – zostawiona dla fascynatów do samodzielnego odkrywania. Gdybym musiał o tym czytać w szkole i uczyć się na klasówki to pewnie nie podobałoby mi się to wszystko aż tak bardzo. :)

  Myszkowski: Wiedzy historycznej nie czerpię ze szkoły, bo stamtąd była ona, krótko mówiąc, mizerna.

  „Według raportów tokijskiej policji zginęło 97 tysięcy ludzi. 125 tysięcy zostało rannych. Spłonęło ćwierć miliona budynków (przeczytaj więcej na ten temat).”

  Masakra. 100 000 ludzi zabite przez bomby. i to w imię czego.. ego kilkudziesięciu polityków.

 3. Masa Odpowiedz

  teraz pytanie dlaczego w liceach tak wiele faktów się omija np to „Niemcy w 1942 roku usiłowali przeprowadzić zamachy terrorystyczne na terytorium USA” pierwszy raz o tym czytam, o niektórych tych faktach już wiedziałem ale ok 60% z nich jest to dla mnie ciekawa nowość

  • Nasz publicysta |Aleksandra Zaprutko-Janicka Odpowiedz

   Niestety edukacja szkolna jest pomyślana tak, żeby wbić dzieciakom do głowy pewien określony zestaw wiedzy, a nie zainteresować je historią. Samo kucie podręcznikowych faktów zwyczajnie zabija jakikolwiek zapał. Wszystko w gruncie rzeczy zależy od nauczyciela. Jeśli wyjdzie poza schemat i ciekawie opowie smaczki, jest jeszcze szansa ;)

 4. Nasz publicysta | Autor publikacji |Redakcja Odpowiedz

  Komentarze z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Walter W.: największą ciekawostką II wojny światowej jest to, że czy to patrząc z lewej czy to z prawej, z dołu czy od góry – niemcy wcale chyba tej wojny nie przegrali

  Izka N.: jak tak spojrzeć,to…można mysleć podobnie,oczywiście b.uogólniając-w końcu od wieku wieków łamali wszelkie układy,pokoje,wiele przyrzeczeń i obietnic ,napadali,rabowali,kradli i wykorzystywali niemal do cna co się tylko dało a i tak nie ponosili i nie ponieśli za to niemal żadnej kary

  Karol C.: To się nazywa „zachowanie równowagi sił w Europie”

 5. cochise Odpowiedz

  sowiecka propaganda o Chalchyn gol widać dalej ma się nieźle… pytanie za 100pkt po kij Japońce mieli leźć na Syberię??

 6. ola22 Odpowiedz

  panie autorze – Tokio nie było miastem otwartym i nie było tam tysięcy uchodźców i ewakuowanych dzieci…wiedział Pan o tym?

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.