Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 rzeczy, których na pewno nie wiedziałeś o III Rzeszy

Przedwojenna karykatura nazistowskich dygnitarzy.

fot.domena publiczna Przedwojenna karykatura nazistowskich dygnitarzy.

Nazistowskie chrzty. Aryjski Jezus. Mieszkania dla młodych w Auschwitz. To tylko kilka epizodów z historii III Rzeszy, o których nie przeczytasz w szkolnym podręczniku. Ale zrobisz to na łamach „Ciekawostek historycznych”.

Jak zawsze wszystkie pozycje w rankingu TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem postanowiliśmy pokazać świąteczną stronę historii. Więcej o życiu codziennym (i odświętnym) zwykłych ludzi znajdziecie TUTAJ.

Tymczasem w III Rzeszy…

10. Po zakończeniu wojny Auschwitz miało stać się modelowym niemieckim miastem

 Plan „Wielkiego Auschwitz” z zarysem systemu komunikacyjnego.

Plan „Wielkiego Auschwitz” z zarysem systemu komunikacyjnego.

Naziści zamierzali zbudować 1600 „mieszkań ludowych”, a także szereg domków jednorodzinnych z garażami i ogródkami. Planowano ponadto budowę 12 szkół, 6 przedszkoli, 20 placów zabaw oraz kilku stadionów z basenami pływackimi i boiskami sportowymi (przeczytaj więcej na ten temat).

9. Planowano zlikwidowanie chrześcijaństwa

Zastępca Hitlera był ślepo oddany swojemu wodzowi. Jednocześnie okazał się człowiekiem niezwykle naiwnym.

fot.domena publiczna Zastępca Hitlera był ślepo oddany swojemu wodzowi. Jednocześnie okazał się człowiekiem niezwykle naiwnym.

Drugi człowiek po Hitlerze Rudolf Hess po tym jak znalazł się w Wielkiej Brytanii twierdził, że jest ono jedynie żydowską bajką, i zastąpią je nową religią niemiecką. Najbliższy współpracownik Hitlera osobiście wierzył w przeznaczenie, jasnowidztwo i duchy (przeczytaj więcej na ten temat).

8. W świetle prawa żart mógł być traktowany jako akt wrogości wymierzony w Führera i nazizm

Hitler ożenił się dopiero w 1945 roku? Nie według rysunku satyrycznego z 1939 roku…

fot.domena publiczna Hitler ożenił się dopiero w 1945 roku? Nie według rysunku satyrycznego z 1939 roku…

Wybujałe poczucie politycznego humoru w hitlerowskich Niemczech można było przypłacić pobytem w obozie koncentracyjnym. Sądy karały nawet ludzi, którzy swoje psy i konie nazwali imieniem „Adolf” (przeczytaj więcej na ten temat).

7. Na przełomie 1940 i 1941 r. berlińczycy bardziej obawiali się seryjnego mordercy niż alianckich nalotów

Plakietka Kripo. To jej funkcjonariusze poszukiwali mordercy z S-Bahn.

fot.Wo st 01/ lic. CC BY-SA 3.0 de Plakietka Kripo. To jej funkcjonariusze poszukiwali mordercy z S-Bahn.

Psychopata grasował w pociągu szybkiej kolei miejskiej S-Bahn. Zanim został złapany, Paul Ogorzow zdążył zamordować osiem kobiet. Przyznał się również do sześciu usiłowań morderstwa oraz trzydziestu jeden innych przypadków napastowania seksualnego (przeczytaj więcej na ten temat).

6. Norymberga miała być nazistowskim miastem idealnym

Makieta Deutsche Stadion, który po ukończeniu miał pomieścić pół miliona osób.

fot.domena publiczna Makieta Deutsche Stadion, który po ukończeniu miał pomieścić pół miliona ludzi.

Aby się tak stało podjęto ogromne roboty budowlane. Rozpoczęto budowę szeregu monumentalnych gmachów na obrzeżach miasta. Najbardziej imponującą z nich był Deutsches Stadion. Po ukończeniu mógłby pomieścić nawet pół miliona widzów (przeczytaj więcej na ten temat).

5. We września 1939 r. wielu zwyczajnych Niemców nie chciało wojny z Polską

Mimo długoletniej indoktrynacji nawet część żołnierzy Wehrmachtu nie odczuwała euforii związanej z napaścią na Polskę.

fot.domena publiczna Mimo długoletniej indoktrynacji nawet część żołnierzy Wehrmachtu nie odczuwała euforii związanej z napaścią na Polskę.

Obawiali się długiego i krwawego konfliktu, którego końca nie będzie dane im dożyć. Dopiero szybkie sukcesy Wehrmachtu diametralnie zmieniły podejście obywateli III Rzeszy do napaści na wschodniego sąsiada (przeczytaj więcej na ten temat).

4. Nazistowscy propagandyści ogłosili, że Ukraińcy są w rzeczywistości Niemcami

Tak właśnie wyglądali „aryjscy” Ukraińcy ze Stanisławowa.

fot.domena publiczna Tak właśnie wyglądali „aryjscy” Ukraińcy ze Stanisławowa.

Rzekomo aż jedna czwarta z nich posiadała znaczącą ilość germańskiej krwi. Oczywiście wszyscy oni mieszkali na terenie Galicji: dawnym kraju koronnym Austrii, który w opinii nazistów cieszył się „niemiecką” państwowością już od średniowiecza. Taki zabieg pozwolił na utworzenie Dywizji SS-Galizien (przeczytaj więcej na ten temat).

3. Funkcjonariusze SS prowadzili w Berlinie ekskluzywny burdel służący do pozyskiwania tajnych informacji

Kamienica przy Giesebrechtstrasse 11 w bielińskiej dzielnicy Charlottenburg. To w tym budynku mieścił się Salon Kitty.

fot.Peter Kuley/CC ASA 3.0 Kamienica przy Giesebrechtstrasse 11 w bielińskiej dzielnicy Charlottenburg. To w tym budynku mieścił się Salon Kitty.

Budynek naszpikowany był aparaturą podsłuchową. W przybytku Kitty Schmidt regularnie bywali członkowie nazistowskiej elity oraz przedstawiciele państw satelickich. Używali tam sobie m.in. Joachim von Ribbentrop, włoski minister spraw zagranicznych Galeazzo Ciano, a także Martin Bormann, sekretarz Hitlera (przeczytaj więcej na ten temat).

2. Naziści lansowali teorię według której Jezus nie był Żydem, lecz czystej krwi Aryjczykiem

Według teorii lansowanych przez niektórych ewangelickich teologów Jezus prowadził świętą wojnę przeciwko Żydom, a jego najwierniejsi uczniowie wcale nie byli Żydami

fot.domena publiczna Według teorii lansowanych przez niektórych ewangelickich teologów Jezus prowadził świętą wojnę przeciwko Żydom, a jego najwierniejsi uczniowie wcale nie byli Żydami

Zbawiciel miał się urodzić niedaleko Nazaretu w Galilei. Zgodnie z twierdzeniami niemieckich uczonych tereny te zamieszkiwali potomkowie plemion aryjskich. Hitlerowscy propagandyści twierdzili zatem, że rodzice Jezusa byli żydami jedynie „z wyznania”, a nie z pochodzenia (przeczytaj więcej na ten temat).

1. Heinrich Himmler wymyślił specjalny obrzęd nazistowskiego chrztu

Szczęśliwy tatuś - szczęśliwy SS-man.

fot.domena publiczna Szczęśliwy tatuś – szczęśliwy SS-man.

Reichsführer SS uważał, że prawdziwy narodowy socjalista nie może chrzcić swoich dzieci w kościele lub zborze. Dzieci esesmanów brały zamiast tego udział w rytuale, który miał je wprowadzić w poczet wspólnoty „nadludzi” (przeczytaj więcej na ten temat).

Więcej o nazistowskich Niemczech przeczytasz w książce:

Czy wiesz, że ...

…grupy dezerterów z amerykańskiej armii były postrachem ludności cywilnej w zachodniej Europie? Złą sławą okrył się m.in. zorganizowany przez nich gang, który współpracował z korsykańską mafią i zarabiał na nielegalnym handlu.

...według źródeł sowieckich na dzisiejszym obszarze Polski „wyzwoliciele” zdemontowali i wywieźli 1119 przedsiębiorstw? Ich łupem padły także tysiące kilometrów linii kolejowych, elektrycznych, telefonicznych, niezliczone ilości surowców, środków transportu, płodów rolnych, bydła, trzody chlewnej…

...feldmarszałek Fedor von Bock zaproponował utworzenie antysowieckiej armii rosyjskiej walczącej u boku Wehrmachtu? Jego memorandum spotkało się jednak ze zdecydowaną odmową szefa Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu, a Wilhelm Keitel nie miał odwagi przedstawić tego pomysłu Hitlerowi.

...oficjalnie Irena Sendler za bramę getta wchodziła tylko po to, by przeprowadzać dezynfekcje? Zajmowała się jednak, czymś całkiem innym: przemycaniem jedzenia, lekarstw, pieniędzy, odzieży... a później także dzieci poza dzielnicę żydowską.

Komentarze (13)

 1. Rumper Odpowiedz

  Polecam wpisać w Google: ” marucha powiązania genetyczne słowian i germanów „. Ciekawe co by na to Adolf powiedzial :)

  • Eto Odpowiedz

   @Rumper, sprawdziłem co tam marucha napisał i szczerze mówiąc jego przypuszczenia w pewnym momencie wydają się mi być nieco naciągane. Ale ok. Zajrzałem do komentarzy. Przeczytałem wszystkie, po czym stwierdziłem, że to jakiś niesamowicie specjalistyczny serwis, bo co komentarz, to wypowiada się lepszy specjalista. Albo po prostu trafiłem w sam środek gniazda jakiegoś dziwnego odłamu hiper patriotyczno-kosmiczno-pansłowiańskiej sekty. Ludzie, błagam, nie wierzcie w każdy szit przeczytany w internecie.

 2. Erwin Odpowiedz

  17 sierpnia 1942 Air Force przeprowadziło pierwszy nalot w Europie. Wiec czego się mieli bać nocnych nalotów Wielkiej Brytanii, które były mało celne. W dzień bombardować nie mogli bo ponosili za duże straty a w nocy było ciężko ustalić położenie celów wojskowych to walili w miasta co mieli. Co przede wszystkim miało osłabić morale Niemców. Pierwszy nalot na Berlin który został przeprowadzony przez RAF miał miejsce 26/27 sierpnia 1940 roku.

 3. Magda Odpowiedz

  „…Rudolf Hess… wierzył w przeznaczenie, jasnowidztwo i duchy…”
  Hm, ja też w to wierzę… czy jestem świrem, pomyleńcem, a może faszystą…
  Może ktoś z redakcji mi pomoże

 4. Busz Odpowiedz

  Zupełnie jak dziś :) nazistowskie chrzty dla SS, dające wstęp do bycia nadczłowiekiem. Niech autor napisze coś o Bractwie Totenkopf i jego bliźniaczym odpowiedniu z USA czyli słynnym Skull & Bones.

 5. CK Odpowiedz

  jrepublika weimarska 1919-1945 też się nazywała „deutsches reich”

  a skoro pierwsza i druga rzesza to Cesarstwa, to analogicznie trzeciej rzeszy jeszcze nie było, bo restauracji cesarstwa po obaleniu weimarsko-hitlerowsko-nrdowsko-rfnowskiego tasiemca jeszcze nie ma teraz

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.