Ciekawostki Historyczne

Nazistowskie chrzty. Aryjski Jezus. Mieszkania dla młodych w Auschwitz. To tylko kilka epizodów z historii III Rzeszy, o których nie przeczytasz w szkolnym podręczniku. Ale zrobisz to na łamach "Ciekawostek historycznych".

Jak zawsze wszystkie pozycje w rankingu TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem postanowiliśmy pokazać świąteczną stronę historii. Więcej o życiu codziennym (i odświętnym) zwykłych ludzi znajdziecie TUTAJ.

Tymczasem w III Rzeszy…

Zobacz również:

10. Po zakończeniu wojny Auschwitz miało stać się modelowym niemieckim miastem

 Plan „Wielkiego Auschwitz” z zarysem systemu komunikacyjnego.

Plan „Wielkiego Auschwitz” z zarysem systemu komunikacyjnego.

Naziści zamierzali zbudować 1600 „mieszkań ludowych”, a także szereg domków jednorodzinnych z garażami i ogródkami. Planowano ponadto budowę 12 szkół, 6 przedszkoli, 20 placów zabaw oraz kilku stadionów z basenami pływackimi i boiskami sportowymi (przeczytaj więcej na ten temat).

9. Planowano zlikwidowanie chrześcijaństwa

Zastępca Hitlera był ślepo oddany swojemu wodzowi. Jednocześnie okazał się człowiekiem niezwykle naiwnym.fot.domena publiczna

Zastępca Hitlera był ślepo oddany swojemu wodzowi. Jednocześnie okazał się człowiekiem niezwykle naiwnym.

Drugi człowiek po Hitlerze Rudolf Hess po tym jak znalazł się w Wielkiej Brytanii twierdził, że jest ono jedynie żydowską bajką, i zastąpią je nową religią niemiecką. Najbliższy współpracownik Hitlera osobiście wierzył w przeznaczenie, jasnowidztwo i duchy (przeczytaj więcej na ten temat).

8. W świetle prawa żart mógł być traktowany jako akt wrogości wymierzony w Führera i nazizm

Hitler ożenił się dopiero w 1945 roku? Nie według rysunku satyrycznego z 1939 roku…fot.domena publiczna

Hitler ożenił się dopiero w 1945 roku? Nie według rysunku satyrycznego z 1939 roku…

Wybujałe poczucie politycznego humoru w hitlerowskich Niemczech można było przypłacić pobytem w obozie koncentracyjnym. Sądy karały nawet ludzi, którzy swoje psy i konie nazwali imieniem „Adolf” (przeczytaj więcej na ten temat).

7. Na przełomie 1940 i 1941 r. berlińczycy bardziej obawiali się seryjnego mordercy niż alianckich nalotów

Plakietka Kripo. To jej funkcjonariusze poszukiwali mordercy z S-Bahn.fot.Wo st 01/ lic. CC BY-SA 3.0 de

Plakietka Kripo. To jej funkcjonariusze poszukiwali mordercy z S-Bahn.

Psychopata grasował w pociągu szybkiej kolei miejskiej S-Bahn. Zanim został złapany, Paul Ogorzow zdążył zamordować osiem kobiet. Przyznał się również do sześciu usiłowań morderstwa oraz trzydziestu jeden innych przypadków napastowania seksualnego (przeczytaj więcej na ten temat).

6. Norymberga miała być nazistowskim miastem idealnym

Makieta Deutsche Stadion, który po ukończeniu miał pomieścić pół miliona osób.fot.domena publiczna

Makieta Deutsche Stadion, który po ukończeniu miał pomieścić pół miliona ludzi.

Aby się tak stało podjęto ogromne roboty budowlane. Rozpoczęto budowę szeregu monumentalnych gmachów na obrzeżach miasta. Najbardziej imponującą z nich był Deutsches Stadion. Po ukończeniu mógłby pomieścić nawet pół miliona widzów (przeczytaj więcej na ten temat).

5. We września 1939 r. wielu zwyczajnych Niemców nie chciało wojny z Polską

Mimo długoletniej indoktrynacji nawet część żołnierzy Wehrmachtu nie odczuwała euforii związanej z napaścią na Polskę.fot.domena publiczna

Mimo długoletniej indoktrynacji nawet część żołnierzy Wehrmachtu nie odczuwała euforii związanej z napaścią na Polskę.

Obawiali się długiego i krwawego konfliktu, którego końca nie będzie dane im dożyć. Dopiero szybkie sukcesy Wehrmachtu diametralnie zmieniły podejście obywateli III Rzeszy do napaści na wschodniego sąsiada (przeczytaj więcej na ten temat).

4. Nazistowscy propagandyści ogłosili, że Ukraińcy są w rzeczywistości Niemcami

Tak właśnie wyglądali „aryjscy” Ukraińcy ze Stanisławowa.fot.domena publiczna

Tak właśnie wyglądali „aryjscy” Ukraińcy ze Stanisławowa.

Rzekomo aż jedna czwarta z nich posiadała znaczącą ilość germańskiej krwi. Oczywiście wszyscy oni mieszkali na terenie Galicji: dawnym kraju koronnym Austrii, który w opinii nazistów cieszył się „niemiecką” państwowością już od średniowiecza. Taki zabieg pozwolił na utworzenie Dywizji SS-Galizien (przeczytaj więcej na ten temat).

3. Funkcjonariusze SS prowadzili w Berlinie ekskluzywny burdel służący do pozyskiwania tajnych informacji

Kamienica przy Giesebrechtstrasse 11 w bielińskiej dzielnicy Charlottenburg. To w tym budynku mieścił się Salon Kitty. fot.Peter Kuley/CC ASA 3.0

Kamienica przy Giesebrechtstrasse 11 w bielińskiej dzielnicy Charlottenburg. To w tym budynku mieścił się Salon Kitty.

Budynek naszpikowany był aparaturą podsłuchową. W przybytku Kitty Schmidt regularnie bywali członkowie nazistowskiej elity oraz przedstawiciele państw satelickich. Używali tam sobie m.in. Joachim von Ribbentrop, włoski minister spraw zagranicznych Galeazzo Ciano, a także Martin Bormann, sekretarz Hitlera (przeczytaj więcej na ten temat).

2. Naziści lansowali teorię według której Jezus nie był Żydem, lecz czystej krwi Aryjczykiem

Według teorii lansowanych przez niektórych ewangelickich teologów Jezus prowadził świętą wojnę przeciwko Żydom, a jego najwierniejsi uczniowie wcale nie byli Żydamifot.domena publiczna

Według teorii lansowanych przez niektórych ewangelickich teologów Jezus prowadził świętą wojnę przeciwko Żydom, a jego najwierniejsi uczniowie wcale nie byli Żydami

Zbawiciel miał się urodzić niedaleko Nazaretu w Galilei. Zgodnie z twierdzeniami niemieckich uczonych tereny te zamieszkiwali potomkowie plemion aryjskich. Hitlerowscy propagandyści twierdzili zatem, że rodzice Jezusa byli żydami jedynie „z wyznania”, a nie z pochodzenia (przeczytaj więcej na ten temat).

1. Heinrich Himmler wymyślił specjalny obrzęd nazistowskiego chrztu

Szczęśliwy tatuś - szczęśliwy SS-man.fot.domena publiczna

Szczęśliwy tatuś – szczęśliwy SS-man.

Reichsführer SS uważał, że prawdziwy narodowy socjalista nie może chrzcić swoich dzieci w kościele lub zborze. Dzieci esesmanów brały zamiast tego udział w rytuale, który miał je wprowadzić w poczet wspólnoty „nadludzi” (przeczytaj więcej na ten temat).

KOMENTARZE (14)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

#8 – to zupełnie jak w dzisiejszej Polsce.

  Nasz publicysta | Autor publikacji | Rafał Kuzak

  No raczej nie. No chyba, że czegoś nie wiem i np. ściga się za nazwanie kota Donald, a psa Bronisław ;)

   Anonim

   obecnie kota Jaroslawem bym nie nazywal. gdybym oczywiscie mial kota :D

Rumper

Polecam wpisać w Google: ” marucha powiązania genetyczne słowian i germanów „. Ciekawe co by na to Adolf powiedzial :)

  Eto

  @Rumper, sprawdziłem co tam marucha napisał i szczerze mówiąc jego przypuszczenia w pewnym momencie wydają się mi być nieco naciągane. Ale ok. Zajrzałem do komentarzy. Przeczytałem wszystkie, po czym stwierdziłem, że to jakiś niesamowicie specjalistyczny serwis, bo co komentarz, to wypowiada się lepszy specjalista. Albo po prostu trafiłem w sam środek gniazda jakiegoś dziwnego odłamu hiper patriotyczno-kosmiczno-pansłowiańskiej sekty. Ludzie, błagam, nie wierzcie w każdy szit przeczytany w internecie.

Nasz publicysta | Autor publikacji | Redakcja

Komentarze z facebookowego profilu Wydawnictwa Znak https://www.facebook.com/WydawnictwoZnak

Marcin Tomasz F.: idealna karykatura Goeringa.

Rafał Kuzak: Goebbels też niczego sobie

  Zaciekawiony historią

  A reszta na tej rycinie to kto?

Erwin

17 sierpnia 1942 Air Force przeprowadziło pierwszy nalot w Europie. Wiec czego się mieli bać nocnych nalotów Wielkiej Brytanii, które były mało celne. W dzień bombardować nie mogli bo ponosili za duże straty a w nocy było ciężko ustalić położenie celów wojskowych to walili w miasta co mieli. Co przede wszystkim miało osłabić morale Niemców. Pierwszy nalot na Berlin który został przeprowadzony przez RAF miał miejsce 26/27 sierpnia 1940 roku.

Magda

„…Rudolf Hess… wierzył w przeznaczenie, jasnowidztwo i duchy…”
Hm, ja też w to wierzę… czy jestem świrem, pomyleńcem, a może faszystą…
Może ktoś z redakcji mi pomoże

Busz

Zupełnie jak dziś :) nazistowskie chrzty dla SS, dające wstęp do bycia nadczłowiekiem. Niech autor napisze coś o Bractwie Totenkopf i jego bliźniaczym odpowiedniu z USA czyli słynnym Skull & Bones.

Anonim

Swietny sposób na wprowadzanie do prawdziwej historii. Brawo.

volksdeutscher

ale ordnung był…jak cholera….88

CK

jrepublika weimarska 1919-1945 też się nazywała „deutsches reich”

a skoro pierwsza i druga rzesza to Cesarstwa, to analogicznie trzeciej rzeszy jeszcze nie było, bo restauracji cesarstwa po obaleniu weimarsko-hitlerowsko-nrdowsko-rfnowskiego tasiemca jeszcze nie ma teraz

Anna

Ja polecam zobaczyć ten materiał cyfrowa.tvp.pl/video/ludzie-i-ich-historie,tylko-samotnosc,58350252

Zobacz również

Druga wojna światowa

Grabieże, rozboje i gwałty. Rosyjski sposób prowadzenia wojny w 10 punktach

Zgwałcili dwa miliony niemieckich kobiet. Zrabowali w Polsce dobra wartości 54 miliardów dolarów. Wygrali II wojnę światową pod dowództwem bandy sadystów, pijaków i złodziei. Czym...

14 czerwca 2015 | Autorzy: Roman Sidorski

Hitler miał własne psychofanki

W płomiennych listach składały mu nieprzyzwoite propozycje.  Bardzo obrazowo opisywały, co robią z jego fotografiami przed zaśnięciem. I to właśnie jego czyniły powiernikiem swoich najskrytszych...

14 lutego 2015 | Autorzy: Redakcja

TOP25. Ciekawostki historyczne 2014 roku

Czytały je dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób. Wywołały burzliwe dyskusje. Znalazły się pod nimi tysiące "lajków", ale też głosy sprzeciwu i powątpiewania. Czy znasz...

1 stycznia 2015 | Autorzy: Redakcja

Dwudziestolecie międzywojenne

Nazistowska sztuka wojny. 10 rzeczy, których nie wiedziałeś o armii Hitlera

Młot skandynawskiego Boga zamiast rakiet V2. Niemieccy piloci Kamikaze. Hitlerowskie zamachy terrorystyczne. Sprawdź jak (nie)wiele wiedziałeś dotąd o machinie wojennej III Rzeszy.

28 listopada 2014 | Autorzy: Rafał Kuzak

Dwudziestolecie międzywojenne

Myślisz, że I wojna światowa to nuda? W 10 punktach pokażemy jak bardzo się mylisz

"Siedząca wojna"? Preludium do tej prawdziwej, drugiej wojny światowej? Jeśli wzmianka o konflikcie z lat 1914-1918 wywołuje u Ciebie wyłącznie senność, najwyższa pora zajrzeć do naszego rankingu....

11 listopada 2014 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Czy chciałbyś zostać krwawym tyranem? 10 przemilczanych faktów o słynnych dyktatorach

Całe narody były gotowe iść na rzeź na ich rozkaz. Niezwykła charyzma, porażające zbrodnie i nieodgadniona tajemnica sukcesu. O tych 10 faktach z życia wielkich...

28 października 2014 | Autorzy: Rafał Kuzak

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.