Ciekawostki Historyczne

W ramach Waffen-SS utworzono kilkadziesiąt mniejszych i większych oddziałów sojuszniczych, złożonych z przedstawicieli niemal wszystkich narodów Europy. Najwięcej kontrowersji zawsze budziło powołanie ukraińskiej dywizji „Galizien”. Czy Niemcy byli aż tak zdesperowani, by werbować znienawidzonych przez siebie Słowian? A może po prostu... nie uważali Ukraińców za Słowian?

Na przestrzeni wojny, kiedy nazistowskie imperium stopniowo poszerzało swoje granice, Niemcy stawiali czoła coraz większym problemom ludnościowym. Sama Rzesza liczyła niespełna 70 milionów mieszkańców. Zdecydowanie zbyt mało, by zapewnić sobie zupełną kontrolę nad całym kontynentem. Na szczęście nazistowska ideologia pozwalała na wykorzystywanie dla niemieckich potrzeb innych Aryjczyków.

Łatwo było wykazać – w myśl niemieckiej pseudonauki – że Aryjczykami są Norwegowie, Szwedzi, Duńczycy czy Szwajcarzy. Nie było też większych problemów z włączeniem do germańskiej rodziny Francuzów. Na tym jednak się nie skończyło. Urząd werbunkowy SS, kierowany przez Gottloba Bergera, dostał zadanie poszukiwania germańskiej krwi w całej Europie!

To właśnie zatrudnieni w nim eksperci uznali Estończyków za lud zgermanizowany, a Łotyszy za częściowo germański (choć już Litwini dostali etykietę „spolonizowanych” podludzi). Także Bośniaków określono mianem ludu „gotyckiego”, pochodzącego od Persów. Takie wnioski pozwoliły na sformowanie łotewskich, estońskich i bośniackich oddziałów Waffen-SS. Z perspektywy samych esesmanów wszystko to były jednostki germańskie, a nie cudzoziemskie. Bardzo podobnie sprawa miała się z Ukraińcami.

Plakat werbunkowy zachęcający do wstępowania do dywizji Waffen-SS "Galizien".

Plakat werbunkowy zachęcający do wstępowania do dywizji Waffen-SS „Galizien”.

Głównym architektem utworzenia ukraińskiej dywizji Waffen-SS był Otto von Wächter – nazistowski aparatczyk narodowości austriackiej, który od lutego 1942 roku pełnił funkcję gubernatora dystryktu galicyjskiego Generalnego Gubernatorstwa. Już sam fakt utworzenia takiego dystryktu odzwierciedlał popularną wśród nazistów opinię na temat Galicji i jej mieszkańców.

Polacy uważali Galicję za sztuczny twór utworzony jako usprawiedliwienie dla rozbiorów Rzeczpospolitej pod koniec XVIII wieku. Naziści spoglądali na tę kwestię zupełnie inaczej. Jak wyjaśnia Christopher Hale w książce „Kaci Hitlera. Brudny sekret Europy”, eksperci Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS byli przekonani, iż około 25 procent populacji Rusinów (to jest Ukraińców) posiada znaczną ilość germańskiej krwi.

Te 25 procent miało zamieszkiwać właśnie w Galicji: dawnym kraju koronnym Austrii, który w opinii nazistów cieszył się „niemiecką” państwowością już od średniowiecza. Dzięki temu Galicję można było uznać za obszar na którym należało jedynie rozbudzić prawdziwą, niemiecką tożsamość ludności, która błędnie uważała się za Ukraińców.

Tak właśnie wyglądali "aryjscy" Ukraińcy ze Stanisławowa.

Tak właśnie wyglądali „aryjscy” Ukraińcy ze Stanisławowa.

Szef SS, Heinrich Himmler, poparł taką wizję, a nawet zdołał przekonać do niej Hitlera. Ten zresztą co do idei także się z nią zgadzał – w końcu był Austriakiem i jako taki widział w Galicji utraconą prowincję.

Na terenie dystryktu galicyjskiego Generalnego Gubernatorstwa można było rozpocząć rekrutację, ale pod jednym, ścisłym warunkiem. Himmler i Hitler zgodzili się na utworzenie dywizji galicyjskiej, ale nie ukraińskiej. I wbrew powszechnej opinii właśnie taką dywizją była SS-Galizien. Himmler zabronił wręcz używania takich określeń jak „dywizja ukraińska” czy „naród ukraiński” – zarówno w rozmowach, jak i dokumentach.

W nazwie nowej dywizji, której formowanie rozpoczęto w pierwszych miesiącach 1943 roku, nie było wzmianki o Ukrainie, jej członków określano mianem Galicjan i nawet symbol oddziału zupełnie odcinał się od ukraińskich tradycji. Jak pisze Christopher Hale, gubernator Wächter zadecydował, że dywizja będzie używała starego austriackiego symbolu Galicji, złotego lwa, a nie ukraińskiego godła narodowego – tryzuba.

Otto von Wächter u zwyczajnej ukraińskiej rodziny. W wolnych chwilach ten Pan planował jak by tu zlikwidować naród ukraiński i mordował tysiące Żydów…

Otto von Wächter u zwyczajnej ukraińskiej rodziny. W wolnych chwilach ten Pan planował jak by tu zlikwidować naród ukraiński i mordował tysiące Żydów…

O dziwo sami Ukraińcy nie spostrzegli się, że proponowana im „własna” dywizja ma na celu przyspieszenie likwidacji narodu ukraińskiego, a nie wzmocnienie jego pozycji w ramach hitlerowskiego imperium. Himmler przyznał zresztą, że zadaniem 14 Dywizji Grenadierów SS „Galizien” jest zapoznanie ludności ukraińskiej z pojęciem bycia Niemcami.

Mimo to podczas miesięcznej rekrutacji zgłosiło się – bagatela – 81 999 Ukraińców. Chłopaków gotowych oddać życie za Hitlera i za… Galicję.

Źródło:

Ciekawostki to kwintesencja naszego portalu. Krótkie materiały poświęcone interesującym anegdotom, zaskakującym detalom z przeszłości, dziwnym wiadomościom z dawnej prasy. Lektura, która zajmie ci nie więcej niż 3 minuty, oparta na pojedynczych źródłach. Ten konkretny materiał powstał w oparciu o:

KOMENTARZE (29)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

A jaj się ma poświęcenie dywizji przez biskupa wyznania grekokatolickiego

  mówię jak jest

  Tak jak święcenie dywizji armii czerwonej i polskich oddziałów kolaboracyjnego rządu londyńskiego, kolaborującego ze Stalinem, który jest odpowiedzialny za wielokrotnie więcej mordów na Polakach niż Niemcy i Ukraińcy razem wzięci.

   wujekJózek

   Rząd londyński mordował Polaków, kolaborował ze Stalinem? Mówisz jak rezun przeżarty banderowską wersją historii… poczytaj Poliszczuka

    PanSylwan

    Cat-Mackiewicz świadek tamtych wydarzeń wprost dziwił się że w tamtym okresie z Londynu do AK płynęły rozkazy pomagające wejście sowietom w przedwojenne granice RP. Akcja Burza powinna zatrzymać Niemców i Sowietów jak najdalej od granic Polski, na wschodzie, tym bardziej że po przejściu frontu AK i tak była znienawidzonym „karłem reakcji”. A jak pokazała historia- wkroczenie sowietów i ich marsz na zachód umocniły ich władze, z których nie zrezygnowały. Nawet wschodnia część Niemiec stała się NRD, Stalin nie odszedł w pokoju po zakończeniu wojny.

Anonim

jak wyglądała przysięga ss-g?

Nasz publicysta | Redakcja

Komentarze do art. z facebookowego profilu Ciekawostki historyczne, o których prawdopodobnie nie słyszałeś https://www.facebook.com/pages/Ciekawostki-historyczne-o-kt%C3%B3rych-prawdopodobnie-nie-s%C5%82ysza%C5%82e%C5%9B/157583547765498?fref=nf:

Jakub Sz.: taki był cel utworzenia waffen ss – jako organizacja ochotnicza, mogło przyjmować ochotników nie będących aryjczykami, nie mogących z tego powodu wstąpić do wehrmachtu

Łukasz Sz.: Polecam książkę Kaci hitlera
Duzo nacji dla niego służyło

Mateusz M.: Jedne z najbrutalniejszych jednostek ss. Mysle ze byl to juz akt desperacji ze strony przegrywajacych Niemców.

Nasz publicysta | Redakcja

Komentarz do art. z facebookowego profilu The Second World War https://www.facebook.com/thesecondworldwar?fref=nf:

Marcin T.: Bośniaccy muzułmanie i Chorwaci też walczyli w szeregach SS, mimo że byli Słowianami. Życie weryfikuje plany, dlatego też ideologię zastąpił pragmatyzm. Brakuje ludzi? To bierzmy kogo się da!

Ciotka

Nie wiem, ile lat ma brytyjski autor tej pracy, i jakie jest jego IQ, ale jako nie gorsza od niego obywatelka brytyjska i nie-Slowianka (za to 3 slowianskimi jezykami wladam – kto z was sie tym pochwali?) powiem bez ogrodek, ze nie pseudo-badaczom, ale wlasnym oczom i uszom wierze. I ze ex-zolnierzy SS-Galizia i ich rodziny nie jeden raz na wlasne oczy w starej Anglii widzialam.I – co istotniejsze – slyszalam, lacznie z ich kolegami z Kanady.
Coz, z racji wlasnego pochodzenia recze glowa, ze nie sa zgermanizowani, a z racji znajomosci jezyka, ze mowia po ukrainsku nie gorzej od samego Stepana Bandery, a lepiej od Poroszenko.;)

O ile cenie rzetelnosc pana Kamila, to na ten tekst szlag mnie trafia i nie wiem kogo bic za wciskanie mi cienkiej propagandy: Christophera Hale (to ten filmowiec z BBC? Z historia to sie on i przez sciane nie macal – Denikin to przy nim pestka) czy jego samego?.

1) Zacznijmy od tego, ze „tryzub” nie jest jedynym godlem Ukrainy – jest nim takze zloty lew, w roznych pozach, i to od bodajze XII wieku. W czasach pozniejszych nie co innego jak wlasnie ow zloty lew byl min.godlem tzw. Armii Halickiej, ktora wam chyba wasze „Orleta Lwowskie” zalatwila. TEZ ustawiony pionowo, w podobnej pozie, jak na godle ukrainskiej dywizji SS – zaiste godne nawiazanie.;)

2) Himmler najwyrazniej rasista nie byl, bo gdy straty Waffen SS rosly, a ochotnikow-„Aryjczykow” na latanie dziur nie wystarczalo, to przyjmowal z otwartymi lapami kazdego, jak leci, a nawet ideologie im dopisywal, by Fuhrer za bardzo nosem nie krecil. I tak a propos owych muzulmanskich dywizji bosniackich i albanskich to wymyslil sobie – i Adolfowi do wierzenia podal – ze „Islam to idealna religia dla zolnierza, bo obiecuje raj i hurysy poleglnajchetniej ym w walce” czy cos w tym rodzaju (doslownych slow nie chce mi sie szukac). Poza tym powstawaly tez rozne oddzialy jeszcze bardziej egzotyczne, bo np.indyjskie, tatarskie czy kalmuckie, choc oddzialy te swa wielkoscia nie dorownywaly dywizjom (nawet tym SS, co niemal nigdy nie mialy stanu pelnej dywizji).

3) Hymnem marszowym „zgermanizowanej” SS-Galizia byl: „Ще не вмерла Українa”..
Oto i najlepszy przyklad owej „germanizacji” i wlozenie pomiedzy bajki tego, ze „w SS Galizia o Ukrainie nawet sie nie mowilo”

4) Jak we wszystkich cudzoziemskich dywizjach SS dowodztwo bylo niemieckie, przywozone w teczkach z wyboru Himmlera. Dotyczylo to tez niemal calej kadry oficerskiej, a nawet i podoficerskiej, do ktorej rekrutowano „folksdojczow” – chodzilo o ich dwujezycznosc i umozliwienie komunikacji miedzy dowodcami i zolnierzami, musztre etc; sprawy jak sadze dosc oczywiste.

5) Ukraincy to nieglupia nacja, wliczajac w to ichnich SSmanow – gdy zaczelo im sie robic goraco kolo tylka gdzies w polowie kwietnia 1945, to przedzierzgneli sie w samodzielne oddzialy ukrainskie, dokladnie w 1 Dywizje UNA pod dowodztwem Szandruka (to wlasnie jej pomnik stanal we Lwowie na Cmentarzu Lyczakowskim, a i Polak tam wience skladal), oby tylko z Adolfem zwyciezcy ich nie wiazali, poczym poddali sie aliantom.
Niemcy nigdy tej cudownej przemiany wody w wino nie uznali i do kapitulacji „ksiegowali” SS-Galizia pod jej wlasnym mianem.
I tu Bryty daly – za przeproszeniem – dupy: oddaly ukrainskich SSmanow pod straz Polakom. A Polacy ich wybronili, wytaczajac w Londynie dziala grubego kalibru, ze to „obywatele polscy” etc. W efekcie zamiast, jak zamierzano, odtransportowac towarzystwo do Stalina, przyjeto ich na Wyspy, a potem jeszcze sie gimnastykowano, by jakos i rodziny posciagac, by Stalin nie mial sie na kim mscic.
I tak dobrze, ze na Defilade Zwyciestwa w Londynie SSmani „Galizia” sie nie wcisneli na miejsce pominietych w zaproszeniu Polakow. I to wlasnie najlepsza miara obledu „polskiej polityki wschodniej” – zamiast o siebie i swe rodziny zadbac, to Polak nadstawial w Londynie tylka za ukrainska SS-Galicja.:)

  Ciotka

  PS. Ksiazka Hale to nie pierwszy taki przypadek. Czy Polacy nie maja nic lepszego do roboty, nizli przeklady zachodniego dziennikarskiego niby-historycznego gowna, he?

  podpis

  Stek bzdur, upowcy zdezerterowali w 1943,

  Anonim

  przecież autor nie twierdzi, ze to nie byli Ukraińcy, tylko, ze Niemcy tłumaczyli sobie, że ślimak to ryba, a Ukrainiec z Galicji to germański Galiczyjczyk

Nasz publicysta | Redakcja

Komentarze do art. z facebookowego profilu II wojna światowa w pigułce https://www.facebook.com/IiWojnaSwiatowaWPigulce?fref=ts:

Piotr G.: Ukraińcy do dzisiaj świętują powstanie tej jednostki……

Tomasz K.: w wielu krajach byly jednostki SS, a po za tym Ukraińcy tak nie na widzieli Rosjan że po wkroczeniu Niemców na Ukrainę witali ich kwiatami jako wyzwolicieli i gdyby nie Gering który się brzydził slowianami, stwierdził że nie będzie karmił słowińskich gęb, Niemcy miałyby ogromnego sojusznika, wtedy na froncie wschodnim mogło się zupełnie inaczej historia potoczyć.

Marek S.: sa niemcami do czasu az beda potrzebni, potem do piachu jak inni

Mariusz Z.: A czy to nie Hermann Goering będąc na Ukrainie i obserwując tworzące się tam oddziały pro-nazistowskie, wzgardził nimi mówiąc, że Rzesza nie potrzebuje kolejnych gęb do wykarmienia?

Slawomir H.: Grupa galicyjska,zarowno ukraince,wegrowie jak i kilka innych nacji rowniez pod niemieckimi sztandarami walczyli.

Bogusław Z.: Doddać też należy Francuzów z Lotaryngii.

Robert S.: Hahaha ! Rezuny uwierzyły, iż są Germańcami ? https://www.youtube.com/watch?v=ZOlnx7oyOTI

Ярослав Ш.: „symbol oddziału zupełnie odcinał się od ukraińskich tradycji. Jak pisze Christopher Hale, gubernator Wächter zadecydował, że dywizja będzie używała starego austriackiego symbolu Galicji, złotego lwa, a nie ukraińskiego godła narodowego”

co za pi***lenie – symbol lwa pochodzi od Księstwa Halicko-Włodzimierskiego, od jego stolicy Lwowa, założonego przez Daniela Halickiego na cześć swojego syna Lwa, który to przeniósł stolice księstwa z Chełma właśnie do Lwowa (gdzie lew tez jest w herbie) – to jest bezpośrednie odwołanie się do historii Ukrainy, a nie odcięcie się od niej…

Nikt nie tworzył nigdy żadnych „obcych” oddziałów wojskowych bez odwoływania się do pobudek historycznych, patriotycznych.
Legiony polskie we Włoszech, Bonaparte, czy nawet 4 armie czerwone były „ukraińskie” z nazwy – przykładów można mnożyć i mnożyć.
Gdyby Niemcy chcieli wcielić Ukraińców bez odwoływania się do tożsamości, to nie musieli by tworzyć oddzielnej dywizji…

  Magdalena

  Tak to jest odwołanie się do historii, ale nie ukrainy, a Polski. Lwów należał zawsze do Polski i Polaków. Tak jak piszesz dobrze zauważając, że został przeniesiony z Chełma… 😁

bywały

Proponuję autorowi by poszedł dalej i zainteresował się przekształcaniem Rusinów w Ukraińców na terenach dzisiejszej Zachodniej Ukrainy. To ciekawy i bardzo mało znany temat, a szkoda. Dlaczego szkoda? Bo totalna nieznajomość problemu przez Polaków i naszych rządzących prowadzi do katastrofalnych błądó w polityce wschodniej.
Myślę, że wiedza Ciotki, może też moja (bo o prosty wykład książkowy będzie trudno) przyda się by odbrązowić „zapadniejców”.

  Ciotka

  Tu nawet „wyklad ksiazkowy” nie jest potrzebny – najistotniejsze informacje sa chocby w anglojezycznej i niemieckojezycznrj Wikipedii, wraz z odwolaniami do bogatej literatury – i to nie opracowan, ale pamietnikow z epoki (min. samych SS-manow, choc z bardziej „aryjskich” dywizji nizli ta ukrainska) i zbiorow dokumentow, min. z odtajnionego w 2004/5 roku archiwum brytyjskiego MoD (Ministerstwo Obrony).
  Jestem przerazona, ze polski historyk z calego bogactwa powaznych opracowan anglosaskich wybiera plakat-agitke jakiegos zle wyksztalconego becwala z TV, bo rownie sprzedajne i dupolizne polskie wydawnictwo akurat to gowno przetlumaczylo…
  Co tam fakty historyczne – drukujmy jak u Orwella „nowe wydania starych gazet”, oby tylko podtrzymac mniemanie niekompetentnej „waaadzy” o historycznej slusznosci jej kretynskich dzialan.
  Sorry, ale nasz Cameron – chociaz blizej „Hameryki” chocby na tyle, ze od lat kazdy Bryt bez wizy do US jezdzi, a nawet od reki i pracownicza pobytowke dostaje – nie zdradza podobnego zamilowania do falszowania historii jak, nie wytykajac paluchami, „histeryk” Schetyna. I – pardon – niby dobry, porzadnie wyksztalcony zawodowy historyk pan Karol.
  Polacy to naprawde dziwna i – co tu kryc – zadziwiajaco latwo lgajaca nacja, co…policje brytyjska coraz bardziej wkurza. ;-)
  PS. A najsmieszniejsze, ze swym „pisaniem historii od konca” Polacy potwierdzaja w 100% teze jeszcze sowieckiego profesora z Lomonosowa, B. Uspienskiego. Tak, tak, Polacy, i wy dolaczyliscie do tego totalitarnego bydla, co pisze historie POD aktualne potrzeby paru cynicznych lub kupionych politykow. Shame on you!

   bywały

   To miłe, że żyją jeszcze ludzie, którzy wiedzą więcej o ukraińskiej historii, zawiłościach etnicznych na Ukrainie, którzy wiedzą więcej niż polscy ministrowie i polscy naukowcy.

pawel7

A my Polacy to już chyba mamy ze 10% krwi angielsko-irlandzkiej ?

DDR

„Na szczęście nazistowska ideologia pozwalała na wykorzystywanie dla niemieckich potrzeb innych Aryjczyków.” Nie rozumiem tego zdania. Na szczęście dla kogo?

  Slw

  Kim jest komentujacy Ciotka? Bo mam wrazenie ze kryje sie pod nim jakis wazniak ukrainski w typie łgarza jakim jest Tyma ktory zaprzecza zbrodniom UPA na Wolyniu…..Jaka nacja ukrainska. Ukraina to zbieranina bydła m.in z Rzeczypospolitej. I ta banda teraz twierdzi ze pochodzi od wielkich Rusinow. Do budy i won z Polski psy banderowskie.

misiak

Ponieważ mowa tu o Aryjczykach (i chyba nieco mylnie), nieco więcej podaje Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rasa_pan%C3%B3w

Aryjczycy to Cyganie, Hindusi, Polacy lub też Ukraińcy: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ariowie

mówię jak jest

O co właściwie chodzi z tym bólem dupy, o to że różne narody akurat sprzymierzały się z Niemcami, a nie tak jak Polacy z Sowietami. Notabene Sowieci wymordowali znacznie więcej Polaków niż Niemcy. Sojusz z Hitlerem był równie pragmatyczny, co sojusz ze Stalinem. Z tym, że Stalin w ostatecznym rozrachunku był o wiele gorszy od Hitlera. No ale jak widać prawi pół wieku sowieckiej propagandy zmanipulowało ludziom umysły do tego stopnia, że wzmiankę o kolaboracji ze Stalinem przyjmuje się jako coś normalnego i oczywistego, a z Hitlerem jako coś nieludzkiego i przerażającego. Chore te podwójne standardy? Owszem, chore.

Anonim

„narodowości austriackiej” xD

Oczytany

Przypominam że wśród oddziałów SS był również polski brytyjski jak i hinduski

  Anonim

  oraz innuicki i ufocki nie wspominając o aborygeńskim który wsławił się walkami z wściekłymi fokami.

podpis

Nie ciekawostki historyczne, tylko ćwierćprawdy historyczne.

Charlie

500 tysięcy Polaków w oddziałach Wehrmachtu też ma swój wydźwięk – Dziadek Tuska i takie tam.
Było jak było – patrzmy bardziej w przyszłość a nie w przeszłość bo się z nikim nie dogadamy jak zaczniemy wyciągać przysłowiowe trupy z szafy.

  Anonim

  Dokladnie!

Lukas

Ukraina to tez Chazarowie lud przybyly z dzisiejszej turcji wiec im blizej raczej do Persow i z tm ludem wiele tajemnic i ciekawostek. to nie Slowianie.

Nie-jestem-robotem

SZAMBO

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Wrocławski historyk udowadnia: Polacy sami wepchnęli Ukraińców w ramiona Hitlera!

Relacje polsko-ukraińskie nie układały się cukierkowo odkąd tylko powstała Druga Rzeczpospolita. Do eskalacji wewnętrznego konfliktu doszło jednak przed samym wybuchem II wojny światowej. Historyk Jan...

4 lipca 2015 | Autorzy: Roman Sidorski

Druga wojna światowa

„Bogu dzięki za hitlerowców”. Czy sojusz polsko-nazistowski był możliwy?

b> W sierpniu 1941 roku w Warszawie umieszczono olbrzymie płachty, przedstawiające żołnierzy Wehrmachtu, zmierzających walczyć z Sowietami. – Na froncie wschodnim, u boku żołnierza niemieckiego...

2 kwietnia 2014 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

Druga wojna światowa

Atak na World Trade Center w 1942 roku? Hitler planował coś wielkiego

Na 60 lat przed nowojorskimi zamachami z 11 września 2001 r. podobną akcję zamierzały przeprowadzić nazistowskie Niemcy. Operacji, która w swoim założeniu posiadała cechy klasycznego...

25 lutego 2014 | Autorzy: Dariusz Kaliński

Druga wojna światowa

Nazistowski dżihad. Czy Hitler mógł wygrać wojnę dzięki islamowi?

29 kwietnia 1945 roku, na dzień przed swoim samobójstwem, Hitler nagle uświadomił sobie, że mógł łatwo wygrać II wojnę światową. Wystarczyło... połączyć nazizm z dżihadem...

23 sierpnia 2012 | Autorzy: Kamil Janicki

Druga wojna światowa

Prywatne zwierzenia zastępcy Hitlera

Drugi człowiek po Hitlerze spadł Brytyjczykom na głowy niczym gwiazdka z nieba... i to dosłownie. Wprawdzie na Wyspach nikt nie chciał z nim negocjować, ale...

20 sierpnia 2012 | Autorzy: Kamil Janicki

XIX wiek

Lwów pod polską okupacją? Ukraińskie spojrzenie na historię

Nie tak dawno „Rzeczpospolita” doniosła, że według materiałów opublikowanych na stronie Euro 2012 Lwów przez 600 lat był pod polską okupacją. Podobno takie informacje nadesłała...

10 czerwca 2012 | Autorzy: Kamil Janicki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.