Ciekawostki Historyczne

Czytały je dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób. Wywołały burzliwe dyskusje. Znalazły się pod nimi tysiące "lajków", ale też głosy sprzeciwu i powątpiewania. Czy znasz 25 faktów z historii, o których wszyscy mówili w 2014 roku?

Poniższa lista zawiera artykuły „Ciekawostek historycznych”, które w 2014 roku zebrały najwięcej odsłon.

Pozycje uszeregowaliśmy według łącznej liczby odsłon wszystkich stron artykułów, ale  TYLKO odsłon zebranych w 2014 roku. Dane pochodzą z narzędzi Google Analytics – mogą się one nieznacznie różnić od tych wyświetlanych dynamicznie nad każdym artykułem.

Tylko te 25 artykułów odwiedziliście łącznie półtora miliona razy.

Najpopularniejsze artykuły roku

25. Pedofile, fetyszystki, kazirodcy. Najciekawsi pacjenci Zygmunta Freuda

Gabinet ojca psychoanalizy. Wygodna kozetka. Na biurku starożytne figurki. W fotelu rozparty doktor Freud, a na kozetce pacjent. Pełen obsesji, lęków, przerażony dziwacznymi snami… (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 36 353

24. Pijak, złodziej i sadysta. Typowi radzieccy generałowie w czasie II wojny światowej

Rosjanie do dziś pękają z dumy na wspomnienie wygranej wojny z Hitlerem. Z lubością podkreślają geniusz wojenny sowieckich dowódców. W rzeczywistości jednak generałowie Stalina… (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 36 820

23. Wszystkie zbrodnie Feliksa Dzierżyńskiego [18+]

„Czerwony kat”, „krwawy pies rewolucji”: od czasu bolszewickiego przewrotu Feliks Dzierżyński bez wytchnienia pracował na swoją reputację architekta sowieckiego terroru… (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 37 017

Mróz - podstępny zabójca. Na zdjęciu zamarznięci niemieccy żołnierze pod Stalingradem. 22. Porady na mroźne dni od najlepszych ekspertów: weteranów frontu wschodniego

Idzie zima, ale dzięki naszemu artykułowi nie musisz się obawiać arktycznych temperatur. Ci ludzie każdego dnia walczyli o życie w starciu z wrogiem i z najgorszą pogodą… (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 38 654

21. Idzie goły Göring ulicą… Jakie kawały opowiadali sobie mieszkańcy III Rzeszy?

W Trzeciej Rzeszy krążył żart: „W jadącym pociągu dwaj milczący ludzie wykonują ledwo zauważalne gesty pod kocami, którymi są nakryci – to głuchoniemi opowiadają sobie kawały polityczne” (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 39 139

20. Nasi wkraczają do III Rzeszy. Polski Blitzkrieg we wrześniu 1939 r.

Przerażenie, panika i niedowierzanie. Takie uczucia towarzyszyły mieszkańcom niemieckich przygranicznych miejscowości Geyersdorf i Fraustadt, które 2 września 1939 r… (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 39 979

19. Wystarczyło 90 sekund. Likwidacja kata Pawiaka

W gestapowskiej katowni pracowało wielu brutalnych strażników, ale jeden z nich był wyjątkowym sadystą. Dlatego Armia Krajowa zdecydowała, że musi zginąć jako pierwszy (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 40 479

18. Rozpustni bogowie. Ostra pornografia w egipskiej mitologii [18+]

Bogowie starożytnych Greków i Rzymian byli ludzcy, kochali, nienawidzili i uprawiali mnóstwo seksu. A ci egipscy? Oni już zupełnie zapominali o granicach przyzwoitości… (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 40 895

17. Dla dobrego rysunku mordowali ciężarne? Rzeźnicy z brytyjskiej porodówki [18+]

Kuba Rozpruwacz może się przy nich schować ze swoim nędznym dorobkiem. William Hunter i William Smellie, szanowani ojcowie położnictwa, autorzy podręczników i genialni pionierzy… (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 45 783

16. Co się stało z pierwszą damą Białorusi?

Choć Aleksander Łukaszenka jest żonaty i to od 40 lat, pierwszej damy od dawna nikt nie widział… (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 45 979

15. „Bogu dzięki za hitlerowców”. Czy sojusz polsko-nazistowski był możliwy?

Na froncie wschodnim, u boku żołnierza niemieckiego są Włosi, Hiszpanie, Belgowie, Norwegowie, Holendrzy, Słowacy, Węgrzy i Rumuni. A ty gdzie jesteś, Polaku?” (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 46 672

14. Westerplatte. Jak to było naprawdę?

Ile jest prawdy w legendzie o bohaterskiej obronie przed tysiącami niemieckich żołnierzy? Najwidoczniej Westerplatte wciąż kryje tajemnice – to jedyny artykuł w niniejszym rankingu opublikowany przed 2014 rokiem (czytaj dalej).

Liczba odsłon w 2014 roku: 50 960

13. Burdele, nierząd i prostytutki. Rozpustna strona dawnego Krakowa

Jeśli idzie o obyczajność, to nie sądzę, żeby w Sodomie i Gomorze większa była swoboda niż w Krakowie. Gdzie spojrzysz, ujrzysz bez liku wszeteczności” (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 51 478

 

12. Łaskawy tyran. Ranking najlepszych dyktatorów w historii

Czy każdy dyktator musi być krwawym tyranem? Tych czterech przywódców przejęło władzę w wyniku zamachu stanu, a jednak tłumy ich kochały. Przynajmniej do czasu (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 52 180

Serialowi Olgierd i Grigorij. Jak to się stało, że w "polskiej" załodze Rudego było aż dwóch obywateli ZSRR? Na zdjęciu scena kultowego z serialu "Czterej pancerni i pies". 11. Niezręczna prawda o „Czterech Pancernych”. W rzeczywistości byli… Rosjanami

Czy oglądając po raz setny „Czterech pancernych i psa”, zastanawialiście się nad tym, jakim cudem w polskiej jednostce znaleźli się ów dobroduszny, prostolinijny Rosjanin i nieco szalony, fajtłapowaty Gruzin? (czytaj dalej)

Liczba odsłon: 55 045

T-34 najlepszy czołg II wojny światowej? Nic z tych rzeczy. 10. Przerąbane jak w ruskim czołgu… Cała prawda o T-34

Najlepszy czołg II wojny światowej! Pogromca Tygrysów i Panter! Jedyny zwycięzca tej wojny! Pasjonaci uzbrojenia uparcie opisują radzieckiego T-34 w samych superlatywach. Niesłusznie (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 57 428 

9. Miliony zdziczałych dzieci. Przemilczany problem Związku Radzieckiego

Włóczą się gromadami, niepodobne do człowieka, wydając dźwięki ledwie przypominające ludzką mowę. Mają wykrzywione, zwierzęce twarze, skosmacone włosy i pusty wzrok” (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 61 227

8. Cała prawda o masturbacji w średniowieczu [18+]

Guibert z Nogent nazywał go „płynną ofiarą złożoną szatanowi”. Kolumban zalecał za ten czyn karę dwuletniego postu, a Jean Gerson lekarstwo – w postaci samobiczowania. O co chodzi? Rzecz jasna o onanizm (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 67 073

7. Poradnik przetrwania w radzieckim łagrze. Lektura tylko dla ludzi o mocnych nerwach

Wyobraź sobie, że do Twoich drzwi właśnie zapukał sługus reżimu z wezwaniem do natychmiastowego stawienia się na przesłuchanie. Wiesz co to oznacza (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 67 512

6. Seks ze zwierzętami. Przemilczany problem średniowiecza [18+]

Żyjący w VII wieku mnich i uczony Jan Klimak nie miał wątpliwości: groźba zoofilii czyhała na pobożnych ludzi na każdym kroku (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 68 073

5. Gówniana historia. Cała prawda o robieniu kupy w Cesarstwie Rzymskim

Dziś ciężko wyobrazić sobie miłą pogawędkę z przyjacielem podczas wspólnej porannej defekacji. Biegające stadnie do toalety nastolatki także budzą konsternację. Nie zawsze tak było (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 68 592

4. Seks w cieniu piramid. Prostytucja w starożytnym Egipcie [18+]

Kiedy ostatnie mamuty hasały radośnie na Wyspie Wrangla, to w Egipcie setki pracowników budujących piramidę Dżosera równie radośnie korzystały z usług oferowanych przez panie lekkich obyczajów (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 76 924

3. Noce poślubne polskich władców

Nowożytni królowie i królowe nie mieli prywatnego życia. Każdy moment ich dnia był elementem publicznego spektaklu rozgrywanego na oczach setek dworzan i służących (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 99 723

spartanin-pokazuje-zone 2. Zboczona historia Trzystu. Cała prawda o seksie w starożytnej Sparcie [18+]

Młody człowieku – powiedział posiwiały jegomość do muskularnego Spartanina maszerującego dziarsko przez jedną z uliczek miasta. – Nie zechciałbyś zapłodnić mojej żony? (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 104 120

1. Tyrania nie popłaca. Najbardziej makabryczne śmierci dyktatorów

Podobno bycie bezwzględnym tyranem jest najlepszą gwarancją spokojnej starości. Może i tak, ale nie każdy dyktator miał okazję się o tym przekonać (czytaj dalej).

Liczba odsłon: 117 555

 

KOMENTARZE (6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Łukasz

„Dane pochodzą z narzędzi Google Analytics – mogą się one nieznacznie różnić od tych wyświetlanych dynamicznie nad każdym artykułem” – w niektórych artykułach np. w tym grudniowym o mrozie podczas II WŚ różnica wynosi 7 tys. Nie wiem czy to jest nieznaczna różnica.

  Nasz publicysta | Kamil Janicki

  Łukaszu, dane w zestawieniu są po pierwsze do wczoraj – czyli do końca 2014 roku. W przypadku nowych artykułów (grudniowych, obecnych na stronie głównej) może to oznaczać spore różnice. Dzisiaj zanotowaliśmy już ok. 30 000 odsłon – głównie właśnie na nowe artykuły.

  Poza tym różnica nie powinna przekraczać 10% – w przypadku statystyki ruchu w internecie to standardowe odchylenie czy też błąd pomiaru.

  Zwykle Google Analytics jest bardziej restrykcyjny od systemu przez który wyświetlamy dynamicznie odsłony – ale nie zawsze. Niestety używanie GA do takiego celu i pobieranie z niego danych co sekundę jest bardzo niepraktyczne. Stąd, podobnie jak inne serwisy, używamy do poglądowego przedstawienia popularności artykułów nieco mniej dokładnego narzędzia. Natomiast w zestawieniu rocznym postanowiliśmy rzetelnie podać najdokładniejsze dane, jakie mamy.

   Łukasz

   Dziękuję za odpowiedź. Akurat różnica w tym artykule, który wskazałem wynosi ponad 15%. Dlatego mnie to zdziwiło, bo wiem że niewielkie różnice mogą być, ale aż takich się nie spodziewałem. Pozdrawiam i życzę sukcesów w 2015 roku!

Amadi

W pierwszej dziesiątce aż 5 artykułów dotyczy seksu. To się zawsze dobrze sprzedaje ;)

  kamjanicki

  W całym TOP25 tylko 8 na 25 – powiedziałbym, że mniej niż można by się spodziewać ;-)

   Amadi

   Z pewnością. Ale ogólna liczba artykułów o seksie jest niewielka, więc wniosek taki, że jak już się pojawią, to cieszą się przeważnie dużą popularnością. A komentarzy ile! :D

Zobacz również

Zagłosowaliście portfelem. TOP10 waszych ulubionych e-booków

Rynek e-booków w Polsce to żart? Na pewno nie Waszym zdaniem. Już ponad 1/5 wszystkich książek, które kupujecie za pośrednictwem "Ciekawostek historycznych" to edycje elektroniczne....

6 lutego 2015 | Autorzy: Redakcja

Topkocepcja. Najpopularniejsze topki 2014

Ich popularność przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Z każdą z nich zapoznały się dziesiątki tysięcy Czytelników. Łącznie zebrały kilka tysięcy polubień na Fecebooku. Nierzadko wywoływały również...

17 stycznia 2015 | Autorzy: Redakcja

10 ciekawostek historycznych TYLKO dla dorosłych [18+]

Ostra pornografia w egipskiej mitologii. Wybitny malarz zdemaskowany jako obmierzły pedofil. I mroczne tajemnice brytyjskich położników. Przedstawiamy dziesięć historii na tyle drastycznych, wulgarnych lub przepojonych...

28 grudnia 2014 | Autorzy: Kamil Janicki

Średniowiecze

Polscy Borgiowie? 10 rzeczy, których na pewno nie wiedziałeś o Jagiellonach

Bezwzględni mordercy z krwią krewnych na rękach. Twórcy gwardii złożonej z karłów. I ekshibicjoniści, zapraszający na swoją noc poślubna po trzydziestu świadków. Przedstawiamy dziesięć faktów...

21 grudnia 2014 | Autorzy: Kamil Janicki

Dwudziestolecie międzywojenne

10 rzeczy, których na pewno nie wiedziałeś o III Rzeszy

Nazistowskie chrzty. Aryjski Jezus. Mieszkania dla młodych w Auschwitz. To tylko kilka epizodów z historii III Rzeszy, o których nie przeczytasz w szkolnym podręczniku. Ale...

21 października 2014 | Autorzy: Rafał Kuzak

Średniowiecze

Nie chciałbyś żyć w średniowieczu! Udowodnimy Ci to w 10 punktach

Szlachetni rycerze, piękne damy, honorowe turnieje i pobożni mnisi? Średniowiecze wcale nie było epoką wyjętą żywcem z bajek. I uwierzcie nam – nie chcielibyście przenieść...

7 października 2014 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.