Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Zboczona historia Trzystu. Cała prawda o seksie w starożytnej Sparcie [18+]

Młodzi Spartanie prężą swoje.... mmm... muskuły.Młody człowieku – powiedział posiwiały jegomość do muskularnego Spartanina maszerującego dziarsko przez jedną z uliczek miasta. – Nie zechciałbyś zapłodnić mojej żony?

Jakkolwiek perwersyjnie by to nie brzmiało, właśnie taki początek mogła mieć jedna z wielu przyjacielskich umów w starożytnej Sparcie. Zdziwieni? Mieszkańców Lacedemonu nie gorszyło to ani odrobinę.

Chociaż większości z nas Spartanie kojarzą się z królem Leonidasem, bohaterskimi trzystoma i walką o wolność Grecji, to starożytni łączyli ich także z innym rodzajem zmagań… Mianowicie z „bataliami” łóżkowymi, niekoniecznie w małżeńskiej alkowie. Lubieżność, rozwiązłość, ekstrawagancja, to tylko niektóre słowa, używane do opisania prowadzenia się Spartan, a w szczególności spartańskich kobiet.

Żony świecące, ekhem, udami

Sam Cyceron zatroskał się rozpustą Lakonek. Jego zdaniem, Spartanie powinni zatrudnić chociaż jednego urzędnika, który pouczałby mężów, jak panować nad żonami. W przeciwnym razie robiły one co chciały i z kim chciały. Inny antyczny mówca stwierdził po prostu, że: Lacedemończycy zaniechali strzeżenia własnych żon. W pojęciu starożytnych mędrców, było to zachowanie równie karygodne, co wypuszczenie stada kóz samopas.

No cóż, seks z najlepszym przyjacielem męża w Sparcie nie był niczym nadzwyczajnym!

No cóż, seks z najlepszym przyjacielem męża w Sparcie nie był niczym nadzwyczajnym!

Swojej odrazy i pogardy wobec Spartanek nie krył także sam wielki Arystoteles. To właśnie im przypisywał winę za zepsucie całego narodu lacedemońskiego, a w efekcie upadek potęgi państwa… Czemu nie? W końcu lubieżnie prężyły swoje półnagie ciała podczas codziennych ćwiczeń, a biedni panowie musieli to dzielnie znosić. W związku z ostatnim, Grecy często nazywali Spartanki: tymi, które błyskają udami. Dodajmy, że zwrot „uda” zwykle nie oznaczał wcale ud, ale część ciała położoną pomiędzy nimi.

Z drugiej strony spartańscy panowie sami prezentowali bardzo swobodne podejście do spraw łóżkowych. Co tam niewierność. Co tam kochankowie. Ogólne przyzwolenie na „skoki w bok” sprawiło, że problem cudzołóstwa i prostytucji w Sparcie tak naprawdę nie istniał.

Czy wiesz, że ...

...jeden ze starożytnych cesarzy rzymskich, Heliogabal, uprawiał z kochankami analingus? Był to dość specyficzny rodzaj analnych pieszczot polegający na stymulacji obszaru odbytu ustami. Tym samym gorszył on nie tylko dwór, ale wszystkich poddanych.

...na jednym z fresków w Domu Efeba w Pompejach znajduje się wizerunek ananasa? Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że starożytni podobno wcale nie znali tego owocu. Został on sprowadzony do Europy dopiero w czasach nowożytnych.

Komentarze (40)

 1. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Justyna K.:
  Wystarczy obejrzeć serial ,,Spartakus”

  Piotr J.: Akcja Spartakusa dzieje się w starożytnym Rzymie. Serial zresztą mało ma wspólnego z prawdą historyczną.

  Daniel ‚Van Hentaii’ K.: Strasznie stronniczy i nacechowany głupimi epitetami ten artykuł ;/

  Konrad K.: może lepiej załóżcie portal xxx

  Kamil Janicki: Dlaczego tak uważasz? Mi się to nie wydaje najlepszym pomysłem… Spora konkurencja, a i trudno na tym cokolwiek zarobić….

  Konrad K.:
  żart;)

  Kamil Janicki:
  eh…a już myślałem ze masz jakiś patent, który jednak pozwoli przekuć marzenia w rzeczywistość

  Piotr J.: Swoją drogą z tego co się orientuję na Państwa stronie, artykuły +18 cieszą się dużo popularnością

  Kamil J.:
  No cóż, tematy z życia wzięte, coś co dotyczy każdego . A, że najwidoczniej się podobają, to do nich wracamy… W końcu naszym celem jest odpowiadanie na oczekiwania czytelników

  • starck Odpowiedz

   ” Kamil Janicki: Dlaczego tak uważasz? Mi się to nie wydaje najlepszym pomysłem…”
   MI !!! Jeśli tego zaimka używamy na początku zdania to MNIE. Natomiast MI tylko w środku zdania
   Np. „Mnie się nie wydaje , ze mi się to podoba ”

   NAPRAWDĘ (nie „na prawdę”), historyk to humanista …przecie…

   (pisze to wam prosty inżynier budowlany)

  • Maciej Lebdowicz Odpowiedz

   Faktycznie, ohyda. Bardzo chciałem napisać coś na temat homoseksualizmu w Sparcie, ale okazuje się, że konstrukcja prawno-obyczajowa państwa Spartan była wręcz ODRAŻAJĄCO heteronormatywna :)

   • PapillonNoir Odpowiedz

    Aha. Po prostu słyszałem najróżniejsze, sprzeczne opinie i widząc śmiały tytuł artykułu, miałem nadzieję ze ktoś mi łaskawie wyjaśni jak to w końcu było
    PS Serio nic :)?

   • Przeciwnie Odpowiedz

    Jestem studentem historii na UAM w Poznaniu. Dr Królczyk, z którym mam zajęcia bazując na źródłach z epoki (przykro mi, ale nie potrafię teraz wymienić) twierdzi wręcz przeciwnie. Spartiata niemal całe dnie spędzał w koszarach ze swoimi towarzyszami, co doprowadzało do dość powszechnego homoseksualizmu, do niezadowolenia żon, oraz z czasem do katastrofy demograficznej. W obliczu problemu wprowadzono nawet karę jeśli mąż nie spał przynajmniej raz w roku z żoną musiał w październiku w stosunkowym chłodzie całkowicie nago spędzić dzień w określonym miejscu publicznym, co obciążało go hańbą. Hehe Co przecież nie zaprzecza ich umiłowaniu seksu. Zresztą coś jest z tymi helleńskimi elitarnymi wojownikami. W Świętym Zastępie Tebańskim też panował powszechny homoseksualizm. Podobno starożytni uważali, że ekstremalna bliskość pomiędzy wojownikami ma przełożenie na jakość ich postawy na polu bitwy. Większa ofiarność i lepsza współpraca. No cóż, chcemy czy nie trzeba przyznać, że trudno być bardziej zgranym :D

    • jacek

     w 1990r. spędziłem w Sparcie trzy miesiące w okresie zimowym. Poczułem ducha starożytnej SPARTY poprzez klimat obcowanie z ludźmi a przede wszystkim niezapomnianym widokiem gór.
     Spartanie to szlachetni ludzie żyjący w surowym otoczeniu. Każdego dnia walczyli o przetrwanie
     nie sądzę by mogli sobie pozwalać na głupoty

    • Martinus Loch

     stosowanie terminów „homoseksualizm”, „heteroseksualizm”, „biseksualizm” (i innych tego typu współczesnych terminów związanych z teorią orientacji seksualnej) w odniesieniu do starożytności jest daleko posuniętym nadużyciem i zupełnym anachronizmem, które generuje wiele błędów w interpretowaniu starożytnych zachowań seksualnych i prowadzi do przekłamań. jest to po prostu podstawowy błąd metodologiczny.
     w odniesieniu do antyku należałoby używać ewentualnie określeń typu „zachowania homoseksualne”, „homoerotyzm”, „skłonności homoseksualne” etc, bliższych teoriom Kinseya.
     starożytni nie patrzyli w ten sposób na upodobania seksualne.
     polecam lekturę chociażby: 1. http://sites.middlebury.edu/sexandsociety/files/2015/01/teratogenic-grid.pdf; 2. Wiley, A companion to Roman and Greek sexualities. 3. Younger, Sex in the ancient world – from A to Z.

   • Anonim Odpowiedz

    Nie rozumiem co jest obrzydliwego w hetereseksualności? Ujmowanie tej orientacji jest tak samo złe jak ujmowanie każdej innej. Poza tym musimy pamiętać, że bez ludzi hetero nie byłoby ludzi homo.

 2. weles Odpowiedz

  Mężczyźni mieszkali w obozach wojskowych, a kobiety pozostawiano samym sobie i cieszyły się one największą wolnością wśród greckich Polis. W takich Atenach kobieta była traktowana prawie jak zwierzę domowe. Spartańscy chłopcy osiągając odpowiedni wiek opuszczali matkę i przenosili się do obozu wojskowego. Szli pod opiekę doświadczonego wojownika. Był to obóz wyłącznie męski, nie utrzymujący kontaktów z kobietami. Jak nietrudno się domyśleć kończyło się to homoseksualizmem. Skutek – spadek przyrostu naturalnego. Doszło nawet do tego, że gdy wojownik miał spłodzić dziecko, to odwiedzał kobietę tylko gdy było ciemno, a ona miała na sobie męskie ciuchy i ogoloną głowę, aby jak najbardziej przypominać faceta. Niewiele to pomagało, przyrost naturalny spadał. Nic dziwnego, że aby jakoś rozwiązać problem dopuszczano do takich „szokujących zachowań seksualnych”. Heteroseksualny facet zaczął być na wagę złota.

  • Nasz publicysta |Kamil Janicki Odpowiedz

   Drogi Welesie, bardzo ciekawe to co piszesz, natomiast zachęcamy do podania konkretnych, rzetelnych źródeł tych informacji. Łatwiej będzie sprawdzić ile w tym faktów, a ile mitów narosłych przez wieki :).

  • Maciej Lebdowicz Odpowiedz

   Legendy, stereotypy i mity ;)
   Prawda jest taka, że istnieje 1 poświadczona informacja na temat homoseksualnego związku dwóch Lacedemończyków (a i tak nie jest pewne czy to byli Spartanie). Pojawia się ona w Anabasis Ksenofonta. Reakcja Spartan na nową parę zakochanych w ich szeregach była bardzo jednoznaczna i typowa dla większości starożytnych Greków o orientacji bardziej hetero niż homo, a mianowicie – przyjęli to jako sytuację zabawną, ale nie gorszącą. Powiedzmy – z przymrużeniem oka :)
   Zasadniczo kontakty homoseksualne w Sparcie mogły być częstsze niż w innych poleis, ale tyczy się to tylko młodzieńców, którzy jeszcze nie byli obywatelami, ani hoplitami w pełnym tego słowa znaczeniu. Kontakt homoseksualny pewnie wchodził w dorosłym życiu w rachubę, ale sam związek dwóch mężczyzn był niemile widziany. Po pierwsze dlatego, że kojarzył się ze słabością, a po drugie dlatego, że był najzwyczajniej w świecie zakazany przez państwo. Podobnie jak w Atenach, gdzie można było skazać Ateńczyka na wygnanie za akt tzw. biernego stosunku homoseksualnego.

   Rozbuchany homoseksualizm Spartan jest po części legendą, a po części mógł mieć miejsce długo po upadku tego państwa w czasach rzymskich (to już nie ta sama Sparta Leonidasa i Kleomenesa), kiedy Lacedemończycy zostali zrugani przez pewnego wędrującego filozofa-mistyka (imienia nie pamiętam w tej chwili) za wydelikacanie ciał. Chodziło tutaj o to, że młodzież spartańska i nie tylko, depilowała swoje ciała za pomocą kory żywicznej… Ale to już temat na inny artykuł.

   • Jakub Odpowiedz

    To że znamy tylko 1 przypadek stałego związku dwóch mężczyzn w starożytnej Sparcie nie znaczy, że zachowania homoseksualne nie były tam powszechne. Nie jest możliwym, żeby oddzieleni od kobiet, skoszarowani mężczyźni nie realizowali popędu płciowego we własnym gronie. Zjawisko to do dziś obserwujemy w wojsku czy więzieniach, a podczas II wojny światowej – także w obozach koncentracyjnych. Czytałem kiedyś wywiad z profesorem historii, zajmującym się seksualnością w antyku (nie pamiętam nazwiska, ale być może ktoś skojarzy, o kogo chodzi), który sam walczył w kampanii wrześniowej i przyznał, że „po kilku tygodniach niewidzenia kobiet z człowiekiem dzieją się dziwne rzeczy”. Że nie ma źródeł na homoseksualizm Spartan? A po co ktoś miałby pisać o takich rzeczach? Zwłaszcza, że to oczywiste?

 3. Jerzy Szota Odpowiedz

  Jeśli tak, to o co ten hałas z wojną trojańską? Historia prawdziwa czy nie to jednak opowiedziana przez ówczesnego barda. Co go w takim razie tak zszokowało? Idąc dalej dlaczego zabito Agamemnona po powrocie? Czy nie z powodu kochanka żony, która chciała ten fakt ukryć przed mężem? Odyseusz też nie miał łatwo z .zalotnikami żony. Chyba ich jednak nie akceptował Co prawda ci ostatni nie byli Spartanami, ale byli mniej lub bardziej spokrewnieni, a na pewno byli synami swojej epoki.. W całej historii przy wielu opisanych postaciach herosach i bogach jest tylko jeden wątek, który można by przy dozie dużej wyobraźni zakwalifikować jako uczucie homoseksualne. Czy aby na pewno starożytni byli tak rozpustni jak to dzisiaj coraz częściej próbuje się sugerować.

  • Nasz publicysta |Kamil Janicki Odpowiedz

   Drogi Jerzy,
   Pewnie autor odpowie z większymi szczegółami na Twój komentarz, ja natomiast mam wrażenie, że jednak pewnym nadużyciem jest wykorzystywanie postaci MITOLOGICZNYCH jako argumentów w dyskusji o HISTORII. Oczywiście, mitologia przeplatała się z obyczajami i wyobrażeniami o świecie, ale jednak to tak, jakbyśmy obyczaje XX-wiecznej Wielkiej Brytanii opisywali przez pryzmat Harrego Pottera, a Szwecji – oczami Stiega Larssona.

   • Jerzy Szota Odpowiedz

    Ładnie to napisałeś „…mitologia przeplatała się z obyczajami i wyobrażeniami o świecie,”. O to mi właśnie chodziło. Homer, Wergiliusz, Sofokles i cała plejada ówczesnych twórców opowiadali poprzez sztukę o świecie jaki znali i tak go przedstawiali. Gdyby znali XX-wieczną czy wiktoriańską.Anglię pewnie taka byłaby ich mitologia, dramat, malowidła, stroje i …. zachowanie. Być może to Arystofanes napisałby „Sen nocy letniej”, a nie Szekspir. :) Nie da się oddzielić historii od twórczości literackiej czy sztuki jako takiej. Sztuka jest odbiciem czasów, w których żyli twórcy. Nas też będą oceniać po tym co stworzyliśmy min. w sztuce.. Może nie przez przyzmat Harrego Pottera ale Kena Folletta.? Tak sądzę.

 4. krzysztof nowak yossarian Odpowiedz

  Najciekawsze z całej tej starożytnej balangi Greków są losy Sokratesa. Wyznawca intelektualizmu etycznego, oddany Ateńczyk, opuścił miasto tylko trzykrotnie biorąc udział w wyprawach wojennych, znaczy patriota, męczył się z Ksantypą, bogobojnie płodząc potomków, a dostał do wypicia cykutę za demoralizowanie młodzieży. Paradne.

  Polityk, historyk i dziennikarz to towarzystwo zawodowych blagierów?!

 5. spartanin Odpowiedz

  Spartanie na pewno nie przekazaliby żony innemu mężczyźnie. Grecy mieli obsesje na punkcie własnych dzieci – każdy osobnik płci męskiej pilnował, aby był biologicznym ojcem własnego potomstwa. Wynikało to z prostych pobudek, obywateli Sparty było niewielu.

  • xeno Odpowiedz

   Jakieś dowody na tą tezę? Autor artykułu posiłkował się materiałami historycznymi…. twierdzenie jednak że każdy osobnik płci męskiej pilnował aby być biologicznym ojcem własnego potomstwa jest, cóż wydaje się wyidealizowaniem poprzez współczesny obraz – jak powinien zachowywać się Spartiata. W czasach starożytnych nie było badań DNA, oraz emerytur. Jeśli byłeś ojcem wielu dzieci – to jest powód do dumy (nie musisz jednak mocno upierać się aby były to biologiczni potomkowie, ważne że inni uznawali że jesteś ich ojcem). Wstyd dla obywatela jednak nie mieć dzieci w ogóle (np. być bezpłodnym). W Sparcie za niespłodzenie dziecka były kary wymierzane dla obywateli (jak ta noc spędzona na mrozie) – po takich dotkliwych karach (nie z twojej winy – bo możesz „strzelać ślepakami”), mąż sam zachęcałby podróżnych do zapłodnienia mu żony. Poza tym – większość mężczyzn była skoszarowana… to zawsze utrudniało wzrost demograficzny. Warto było więc przymrużać oko na skoki w bok (byle tylko potomstwo było zdrowe)

 6. mariner Odpowiedz

  Moim zdaniem niewlasciwe jest przykladanie miary moralnej wspolczesnego swiata do Sparty.
  Oni zyli zgodnie z Natura,ktorej nie rozumieli co prawda ale wyczuwali jej rytm i imperatyw.
  Dzis Psychologia Ewolucyjna odkrywa to co z punktu widzenia Natury jest sensem naszego istnienia -rozmnazac sie ! przekazac iskre zycia w nastepne pokolenie.Temu sluza zaloty, gra miedzy kobieta i mezczyzna .Reszta sie nie liczy.! Jako dzieci natury jestesmy jej w 100% podporzadkowani i nie ma sensu sie jej przeciwstawiac bo to jest sztuczne i …niezdrowe
  .Moralnosc katolicka zostala stworzona jedynie po to aby podporzadkowc jednostke administracji hierarchow koscielnych czyli wladzy!
  Powielajac jej imperatywy stajemy sie narzedziem w ideologicznej walce Kosciola o supremacje nad czlowiekiem i w ograniczeniu jego prawa do wolnosci.

 7. Anonim Odpowiedz

  Proszę poprawić błąd gramatyczny bardzo powszechny niestety.
  „Mimo tego, że Ksenofont był znany..” – MIMO ZE Ksenofont był znany.. – to jest poprawna forma dwuczłonowego spójnika „mimo że”. Jeżeli sprawia on taką trudność piszącemu, to może on zamiast tego najzwyczajniej w świecie używać spójnika „chociaż”.

 8. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  I jeszcze kilka komentarzy z naszego facebookowego profilu, które mogą Was zainteresować
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1112591335436191

  Natalia W.-D.:
  Ja przeczytałam z ciekawością i poproszę o więcej takich treści

  Katarzyna L.:
  Warto też wspomnieć iż tło seksualno-moralne stało w jednej linii z wydarzeniami historycznymi. Dla przykładu pozwolę sobie wspomnieć Henryka VIII i jego batalię o możliwość ślubu z Anną. Dla całego ciągu wydarzeń politycznych, batalistycznych, administracyjnych i społecznych wystarczył ogień jaki Anna rozpaliła w królewskim ciele. To tylko jeden z przykładów, dość medialny. I ciekawostki historyczne to wciąż mają być ciekawostki, a nie poważne, nieciekawe dla przeciętnego zjadacza chleba zmiany ustrojowe. Tak przynajmniej sądzę. Pozdrawiam ekipę CH

  Ela S.:
  Uważam Państwa portal za bardzo ciekawy i nie rozumiem niektórych wypowiedzi pod Państwa adresem. Osoby niezbyt interesujące się historią zapewne nie zdają sobie sprawy, że od zarania dziejów do dziś polityka i seks łączą się ze sobą nierozerwalnie. Jedynie pruderyjni bigoci mogą się czuć urażeni, że inni śmiało mówią dziś o sprawach, które przez wieki były ukrywane przez Kościół, co nie znaczy wcale, że nie istniały…

  Maciej R.:
  Ciekawostka historyczna. Czemu nie publikowac i wyrabiac sobie mylne pojecie, o zachowaniach w tamtych czasach?

  Ebun L.:
  troszkę się zgodzę bo ten artykuł już był i faktycznie za często jest o seksie a ja bym chętnie poczytała o różnych wędrówkach ludów i troszkę z tematu „zaginione królestwa” czytałam książkę i chętnie bym poczytała coś w bardziej przystępnej formie. pozdrawiam

  Krzysio Y. G.:
  Czy Spartanie się tam przypadkiem nie bzykali między sobą? Wszak to Grecy, można przywołać tu na przykład ideał greckiego młodzieńca, którego pragnął każdy szanujący się filozof

  Paweł D.:
  … Chciałbym również dostać takie propozycje, miło dla ciała…

 9. Tytus Pullo Odpowiedz

  Tekst mile przypomniał mi, by sięgnąć znowu do dzieł Mika Waltari. Niestety do puenty autor się raczył zniżyć, przypominając mi z kolei, że powinienem skasować konto na Sympatii, pełnej tego rodzaju komunalnych mądrości.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi Czytelniku, ale po co te prywatne przytyki? O ile więcej wart byłby merytoryczny komentarz wyjaśniający czego brakuje Panu w tekście, niż takie personalne uwagi…

 10. grekolog Odpowiedz

  Nic tak nie poprawia klikalności jak coś o cyckach i dupach. Jeśli taka polityka redakcyjna, polecam zainteresowanie się bajkami Ezopa, jest tam sporo m.in. o zoofilii. Pogratulować tematyki!

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny grekologu, jak widać po ilości odsłon ponad 300 tysięcy osób zainteresowała ta tematyka. Pan również wszedł i przeczytał. Co do bajek Ezopa – dziękujemy za sugestię, ale wolimy opierać się na historycznych źródłach. Pozdrawiamy.

   • grekofan Odpowiedz

    HIstoryczne źródła? Dramaty Ajschylosa i in. to nie żadne historyczne źródło. Trzeba by było widzieć tłum greckiego polis zebrany, rżący ze śmiechu i zajadający się oliwkami przy którymś z tych historycznych „źródeł” w amfiteatrze… Tragicy i komediopisarze greccy, Iliada, Odyseja (vide tekst o rzekomej nekrofilii Achillesa) to literatura, nie źródło historyczne. Równie dobrym źródłem do zoofilii jest Ezop, co Homer do nekrofilii.

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     Szanowny komentatorze, to chyba czytamy jednak dwa odrębne teksty, ponieważ w bibliografii tego nie ma ani jednego dramatu Ajschylosa, nie występuje tu także „Iliada”, ani „Odyseja”. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.