Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Inicjacja seksualna starożytnych Greków i Rzymian [18+]

Jeśli dziś wiek rozpoczynania współżycia seksualnego dziwi i oburza, to inicjacja starożytnych wywoła szok. I to nie tylko ze względu na jej czas, ale i sposób... Na ilustracji fragment fresków odkrytych w Pompejach.

fot. Bridgeman Art Library/ domena publiczna Jeśli dziś wiek rozpoczynania współżycia seksualnego dziwi i oburza, to inicjacja starożytnych wywoła szok. I to nie tylko ze względu na jej czas, ale i sposób… Na ilustracji fragment fresków odkrytych w Pompejach.

Dobrze prowadzący się Grek powinien rozpocząć seksualne życie dopiero po osiągnięciu pełnoletności. Cnotliwa Rzymianka – w momencie zamążpójścia lub tuż przed. Ale czy zgadniecie w jakim wieku byli wtedy starożytni i jak przeżywali swój pierwszy raz? Te opowieści Was zszokują…

Grecki pan młody był dużo starszy od swej wybranki, ale oczywiście nie żył do czasu małżeństwa w czystości. Skądże znowu. Nikt tego od niego nie wymagał. Wręcz trudno sobie wyobrazić, aby był w chwili ślubu prawiczkiem.

Musiał zetknąć się wcześniej z dwoma zjawiskami powszechnymi w starożytnym grecko-rzymskim świecie: z prostytucją i z pederastią (zresztą, towarzyszyły mu one także w późniejszym życiu). Mógł zatem przeżyć swój pierwszy raz z prostytutką albo w objęciach starszego kochanka. W grę wchodziła jeszcze niewolnica lub – jak w anegdotycznych opowieściach – starsza sąsiadka, najczęściej: pozbawiona oporów cudzoziemka.

Co wypada, a co nie

Ówcześni medycy i filozofowie stwierdzali jednak, że życia seksualnego nie powinno zaczynać się zbyt wcześnie, bo wyczerpuje ono siły witalne młodych, zatrzymując wzrost ciała i rozwój ducha. Porównywali nawet stosunek do „małej epilepsji”, orgasmos oznaczał pęcznienie, zaś ekstasis – wyjście z siebie.

Dlatego filozof Sokrates, żyjący w V–IV wieku p.n.e., zalecał przede wszystkim umiar. Pochodzący z II wieku n.e. rzymski lekarz greckiego pochodzenia, Galen, stwierdził, że wielu młodych mężczyzn zapadło na poważne choroby, bo nazbyt szybko poznali oni cielesne uciechy. A nie powinni tego robić wcześniej niż po osiągnięciu dojrzałości, czyli po czternastym roku życia.

Na Greków czekało przed ślubem wiele pokus. Nie tylko żeńskie prostytutki, ale i starsi mężczyźni, którzy zgodnie z ideą miłości pederastycznej wprowadzali młodych w świat seksu. Na ilustracji malunek na greckiej wazie, przedstawiający Ganimedesa, mitologicznego kochanka Zeusa.

fot.Bibi Saint-Pol/ domena publiczna Na Greków czekało przed ślubem wiele pokus. Nie tylko żeńskie prostytutki, ale i starsi mężczyźni, którzy zgodnie z ideą miłości pederastycznej wprowadzali młodych w świat seksu. Na ilustracji malunek na greckiej wazie, przedstawiający Ganimedesa, mitologicznego kochanka Zeusa.

Retor Atenajos z Naukratis, na przełomie II i III wieku n.e., postulował, aby chłopcy nawet w tym wieku raczej zajęli się ćwiczeniami, a nie seksem. Pisał:

(…) Ponieważ produkowanie spermy zaczyna się w tym wieku i gwałtowne żądze pchają młodzieńców do stosunków seksualnych, ćwiczeń fizycznych winno być tak wiele, iżby, przyprawiając o zmęczenie ciało i ducha, pomogły w zarodku zdusić młodzieńcze żądze.

Czy wiesz, że ...

...Aleksander Wielki kazał zamordować swojego przyrodniego brata Karanosa? Biednego chłopca podobno wrzucono do rozgrzanego pieca.

...z powodu zatrucia grzybami zmarł sam Budda? Nastąpiło to po tym, jak zjadł potrawkę z grzybami podaną mu przez pewnego kowala. Zanim jednak następnego dnia wyzionął ducha, to przebaczył temu, kto zaserwował mu przez pomyłkę toksyczne danie.

...za rekordzistę walk gladiatorskich uważa się Publiusza Ostoriusa z Pompejów? Podobno stoczył on na arenie aż 51 pojedynków!

Komentarze (4)

  1. Anonim Odpowiedz

    Tak 14 lat już u chłopców jest dojrzałość. Już w tym wieku mogą robić dzieci bo juz jest produkcja spermy. A że w głowie jeszcze som niedojrzaly to jest inna sprawa. Ale bzykać się moga jak króliczki co chwilę.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.