Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Porady na mroźne dni od najlepszych ekspertów: weteranów frontu wschodniego

Mróz - podstępny zabójca. Na zdjęciu zamarznięci niemieccy żołnierze pod Stalingradem.Idzie zima, ale dzięki naszemu artykułowi nie musisz się obawiać arktycznych temperatur. Ci ludzie każdego dnia walczyli o życie w starciu z wrogiem i z najgorszą pogodą. Kto mógłby udzielić Ci lepszych lekcji radzenia sobie z mrozem?

Wystarczy tylko pchnąć drzwi i cała przegniła budowla zawali się z trzaskiem. Słowa Adolfa Hitlera wypowiedziane tuż przed operacją „Barbarossa” dobrze ukazują brak szacunku dla armii Związku Radzieckiego. Z niemieckiego punktu widzenia miała to być kolejna zwycięska i szybka kampania.

W ciągu kilku miesięcy wojska Wehrmachtu planowały zniszczyć Armię Czerwoną, a na Kremlu miały zawisnąć swastyki. Pewność siebie zgubiła Niemców, którzy wyruszyli na wojnę nieprzygotowani do rosyjskich mrozów, a zarazem pewni, że zakończą ją… w krótkich rękawkach.

Bawarskie krótkie spodnie kontra Dziadek Mróz

Z drugiej strony frontu sytuacja również nie wyglądała różowo. Wydawać by się mogło, że Sowieci powinni być znakomicie przygotowani do walki z mrozem. Zwłaszcza po doświadczeniach wojny z Finlandią. Fakty pokazują jednak co innego. Niektóre dywizje Armii Czerwonej (zwłaszcza syberyjskie) miały znakomite wyposażenie zimowe. Cała reszta była słabo przygotowana na nadejście Dziadka Mroza.

Brakowało zwłaszcza ciepłych czapek i rękawic. Odzież, jaką otrzymywali czerwonoarmiści, okazała się i tak lepsza od niemieckich mundurów zimowych. Watowane spodnie i kurtki były wysoko cenione i pożądane przez obie walczące strony. W tych trudnych warunkach podstawę przetrwania stanowiła improwizacja.

Podczas ciężkich mrozów odpowiedni ubranie to podstawa. Ci czerwonoarmiści nie mają na co narzekać. W takich mundurach żadne mrozy im niestraszne (źródło: Bundesarchiv; lic. CC ASA 3.0).

Podczas ciężkich mrozów odpowiedni ubranie to podstawa. Ci czerwonoarmiści nie mają na co narzekać. W takich mundurach żadne mrozy im niestraszne (źródło: Bundesarchiv; lic. CC ASA 3.0).

Wiadro, które ratowało życie!

Dobry okop to podstawa przetrwania na wojnie. Sowieccy żołnierze, z powodu zmarzniętej ziemi, kopali doły na głębokość jedynie 40–50 cm. Gotową ziemiankę przykrywali brezentem. W takim schronie można było tylko leżeć. Najlepiej obok siebie, jak sardynki w puszce. Spano na jednym boku.Niekiedy mróz był tak silny, że można było odmrozić sobie nie tylko palce czy nos, ale nawet połowę ciała. Z tego względu jeden z żołnierzy co jakiś czas rzucał komendę: przekręcamy się.

Jeśli tylko była taka możliwość, robiono piecyk z wiadra, który podczas największych mrozów ratował życie. Takie źródło ciepła nie tylko ogrzewało, ale też dodawało otuchy i podnosiło morale. Do piecyka można było podsunąć nogi. W taki właśnie sposób suszono walonki (ciepłe obuwie do połowy łydki, nieprzepuszczające wody).

Fetor wydobywający się z rosyjskiego obuwia był porażający, ale na wojnie do wszystkiego można się przyzwyczaić. Niektórzy żołnierze, aby oświetlić „luksusową kwaterę”, palili kabel telefoniczny, który strasznie śmierdział i smolił twarze.

Czy wiesz, że ...

...Alfred Rosenberg, jeden z twórców zbrodniczej ideologii III Rzeszy, twierdził, że nie miał pojęcia o tym, co działo się w obozach koncentracyjnych. Gdy miał okazję odwiedzić Dachau, zrezygnował "ze względów estetycznych".

…w sowieckich łagrach więźniowie kryminalni mieli zwyczaj grania w karty o wybrane przez siebie kobiety? Zwycięzca mógł zrobić ze swoją wygraną dosłownie wszystko, niezależnie od jej własnej woli.

...szpiegowskie gadżety mogły przybierać najbardziej niezwykłe formy? Posługujący się kodem Morse’a radionadajnik, który  informował żołnierzy U.S. Army o ruchach Wietkongu, miał kształt... psiej kupy!

...Stalin był tak zbulwersowany "zbyt namiętnym" pocałunkiem w jednej z rosyjskich komedii, że nakazał wycięcie nieprzyzwoitej sceny z filmu? Jego urzędnicy w obawie przed powtórką incydentu zakazali jakichkolwiek pocałunków we wszystkich radzieckich produkcjach kinowych.

Komentarze (38)

 1. Revan Kamikadze Kot Odpowiedz

  powiedzmy to szczerze niemiecka armia była kompletnie nie przygotowana do kompani zimowej,, Armia Czerwona nauczyła sie radzic sobie z tym w czasie wojny zimowej z Finlandią. Wermaht dopiero w zimie 1943/1944 był przygotowany do walki w zimie tz ubiór umiejetność zadbania o wyposarzenie np odpowiednie smary i tp. A właściwie dopiero ofensywa w Arednach pokoazała jak dobrze przygotowany jest Wermaht do walik w zimie tylk oze to był szósty rok wojny, coś ciezko z nauką im szło

  • Anonim Odpowiedz

   ależ oczywiście, że nie była. Autor tekstu zapomniał wspomnieć, że niektóre jednostki dostawały płaszcze zimowe jeszcze latem (np jednostki pancerne), ale w radzieckim upale i tak były wyrzucane, czego potem żałowano. Problemem był także brak odpowiednich smarów do broni, wytrzymujących minusowe temperatury. Broń z letnim smarem po prostu zamarzała, zacinała się i niszczyła

 2. Piotr2104 Odpowiedz

  walonki to nie „ciepłe obuwie do połowy łydki, nieprzepuszczające wody” tylko zimowe obuwie z wełnianego wojłoku. I wątpię żeby stosowano taki sposób suszenia, bo zasada z walonkami jest taka – póki jest mróz – nie przemokną, śnieg lekko stopnieje i utworzy skorupę lodu na wierzchu buta. Jak taki zestaw się podgrzeje to but przemoknie całkowicie, a na wysuszenie go nie będzie czasu – potrwałoby to kilka dni…

 3. DUST DEVIL Odpowiedz

  Co ciekawe najwidoczniej opatrzność była za Związkiem Radzieckim, bo owa zima 1941 roku była jedną z najzimniejszych zim od dekad. Nie tylko ludzie zamarzali, ale i całe kolumny techniki stawały (a przecież to właśnie na technice opierano cały Blitzkrieg…).

  Ciekawi mnie, czy dziś sroga zima nadal stanowi problem i może zatrzymać T-90 czy Leoparda 2A5 oraz uziemić samoloty, czy raczej jest to dziś niewielki problem? Bo przecież jeśli wtedy jakoś sobie radzili, to dziś powinni jeszcze lepiej dawać radę…

  • be Odpowiedz

   Prawdopodobnie dziś i tak by paliwo zamarzało, zamarzałyby akumulatory a niewłaściwe ubranie dziesiątkowałoby żołnierzy. tyle że teraz rozumne dowództwo nie zostawiłoby wojska w polu tylko przeszłoby na wojnę podjazdową jednostek specjalnych zrzucanych z powietrza. niszczenie elektrowni, zapasów paliwa, linii komunikacyjnych. na wiosnę nie byłoby komu walczyć.

   • heh Odpowiedz

    to chyba mało wiesz o dzisiejszym sprzęcie, teraz nawet zbiorniki paliwa mają oddzielne podgrzewanie a cała załoga siedzi w klimatyzowanej puszce i sobie pokrętłem reguluje temperaturę, trochę od tamtej wojny minęło i wnioski zostały wyciągnięte lepszy jeden czołg z tymi systemami i wysokim morale żołnierzy w środku niż dwa czołgi z telepiącą się w środku z zimna załogą nie mogącą się skupić i nawet przycelować z powodu trzęsących się rąk, z drugiej strony nie wiem jak to wygląda wśród piechoty, wiem że są specjalne karabiny mogące działać nawet przy -60* nie chodzi tu tylko o smar bo ten przy takich mrozach nic by nie dał a o pokrycie w środku części specjalnymi polimerami, no ale jak masz zwykłą pukawkę dodatkowo z rozkładaną metalową kolbą to masz przechlapane, co do ubioru to każdy we własnym zakresie możne sobie kupić jakąś termoaktywną bieliznę, kalesony itp., zresztą czasy kampanii gdzie przemierzano „z buta” setki kilometrów dawno minęły, żołnierzy na miejsce dowożą wozy opancerzone, śmigłowce itp. nikt nie będzie palił ogniska z desek czy kabli tylko sobie w namiocie postawi piecyk z butlą gazową, proponuje obejrzeć jak wyglądają bazy USA w Iraku, generatory prądotwórcze, kina, siłownie, knajpy czego oni tam nie mają, mieszkają prawie jak w dobrym hotelu a nie siedzą w wykopanej dziurze, na Ukrainie sytuacja jest inna bo nie ma tam oficjalnie zawodowego wojska tylko tzw. dla niepoznaki „separatyści” w innym razie Putin zrobił by im blitzkrieg ciężkim sprzętem i w trzy dni rozjechał cały kraj no ale wtedy cały konflikt stracił by te resztki pozorów legalności

    • Anonim

     bez urazy ale kolega się troche mało zna na wojnie …. wiesz co potrzeba aby unieruchomić chociażby Abramsa ? — kilka szczurów wejdą do czołgu poprzegryzają kable i po sprawie. A nawet jeśli przebiegli żołnierze założyli by łapki na myszy to jedna rakieta przy takim mrozie z przestarzałego rwpg ppanc i nie ma czołgu .. Spójrz też na „Rasputice” czyli ogromne deszcze w czasie jesieni w Rosji te twoje czołgi, wozy bojowe i inne ciężarówki utoną w tym błocie a helikopter nawet nie wyląduje. P.S wiesz jaki jest najlepszy smar dla karabinu i lufy czołgu ? Tłuszcz z foki a na tym zdjęciu na górze rosjanie pod białymi pelerynami mieli załorzone skóry z fok

    • heh

     ok widzę że wiesz lepiej, abrams jest zabezpieczony na wypadek ataków chemicznych no ale ma takie dziury że tam szczury w środku biegają… RPG to potoczna nazwa samego granatnika zależy jaką rakietę z jaką głowicą umieścisz w środku każda ma inny zasięg, prędkość, masę i przebijalność więc nie uogólniaj z granatnika o przebijalności 400mm takiego czołgu nie przebijesz, pomijam już dodatkowe pancerze reaktywne czy choćby głupią siatkę na czołgu która powoduje że głowica eksploduje wcześniej i stożek z roztopionej miedzi wystudzi się na tyle że nie przebije pancerza, co do śmigłowca to nie musi lądować może unosić się bez problemu pół metra nad ziemią, a nawet jak wyląduje i się trochę zakopie na 20cm to nic mu się nie stanie i spokojnie odleci, no i chyba nigdy w życiu nie widziałeś ciężkiego sprzętu który może jeździć wręcz po bagnach, masa nie ma nic do rzeczy jak masz na tyle długie i szerokie gąsienice że nacisk rozkłada się na dużej powierzchni, kilkutonowy pojazd zostawi na śniegu płytszy ślad niż człowiek jadący rowerem (zobacz ciężki sprzęt z Syberii czy używany na stacjach polarnych), smar z tłuszczu foki może i tak… ale foka sama w sobie ma grubą skórę i wytwarza ciepło martwa foka jest sztywna jak sopel a karabinu nikt pod kurtką nie będzie nosił, zresztą na koniec napiszę że czasy się zmieniły i prawie wszędzie są normalne drogi tego twojego błota to gdzieś na wiejskim polu trzeba by było szukać PS. popraw mnie jeśli gdzieś się mylę

    • rezerwista

     Tak się składa że znam ludzi którym odcięli odmrożone palce a wszystko to wina mrozu i czekania w ciszy siedząc w T-72 i czekając na rozkaz i nie trzeba na to długo czekać.

 4. Anonim Odpowiedz

  wojna oby nigdy wiecej
  ojciec-stalingrad, medal za rany odznaczenie-zima na wschodzie
  ja-stan wojenny, spanie na mrozie w aucie,na padlodze w szatni z kbkam plus 120 ostrych
  nie piszcie swych rad siedzac wygodnie w fotelach

 5. jrw Odpowiedz

  Badania genetyczne pokazują, że z Niemców żadni Aryjczycy. To bardziej Słowianie mogą „szczycić” się aryjską krwią.

   • Anonim Odpowiedz

    Niemcy? tak tylko dla nas bo oni sami to Bayern,Franken,Saksen,Preusen,Schwaben Schleisen itd
    tylko czasem jak jest mecz to Deutchen [niemcy]

 6. F16 Odpowiedz

  Mówi się tutaj tylko o mundurach zimowych ale Niemcy przecież nie pomyśleli nawet o specjalnych , smarach, olejach, paliwach itp.

 7. rownanieMaxwella Odpowiedz

  Jak się to czyta to aż krew w żyłach marznie :D Aktualnie koncerny zbrojeniowe też muszą opracowywać dobre zimowe mundury. Wie ktoś jak jest w tej kwestii w polskiej armii? Szukałem trochę na stronach producentów, ale nic nie mogę znaleźć. Może ktoś poleci jakieś fora?

 8. Vabo Odpowiedz

  Radzieccy żołnierze wypychali buty i ubrania starymi gazetami i wykonywali jeszcze szereg innych czynności, dzięki którym mogli walczyć z mrozem. Kiedyś czytałem poradnik rosyjskiego weterana jak przetrwać w przypadku wojny – szereg bardzo przydatnych porad. Niestety, gdzieś zgubiłem link :/

 9. Berek Odpowiedz

  Strasznie stylistycznie napisany tekst. Autora odsyłam na lekcje pisania po polsku. Błędy typu: „nieprzygotowani do rosyjskich mrozów”, autor pisze najpierw Związek Radziecki a potem „Sowieci” plus kolokwializmy „strasznie śmierdział”, „cały usmolony” brzmią przekomicznie w zestawieniu z patetycznym „rzekł”.
  Mam nadzieję, że nie będę zmuszony więcej czytać tego autora na stronie poważnej strony Ciekawostki Historyczne

  • Historyk Odpowiedz

   Co się czepiasz autora. Mi się artykuł podobał. Dodałeś komentarz do artykułu o mrozie w sierpniu, kiedy panowały największe upały. Chyba ci zaszkodziły.

  • emil Odpowiedz

   Uważam, że pod względem stylistycznym jest to poprawny artykuł. Widać dbałość nawet o interpunkcję. Jak wiadomo, nadmierny puryzm językowy przeszkadza w czytaniu. Temat jest niewątpliwie emocjonujący i dlatego artykuł dobrze się czyta, mimo że nie przynosi on wielu nowych informacji.

   Odnośnie (do) walonek – rzeczywiście są przemakalne, bo wykonuje się je z przepuszczalnego wojłoku. Mimo to jest to wspaniałe obuwie. Miałem z nimi na Syberii jedynie taki kłopot, że drogi na wsi były często nieprzetarte, więc śnieg od góry wchodził mi do środka, topił się, a jak sie go zebrało więcej w walonkach, zamarzał w środku. Po przyjściu do chałupy trzeba było wstawiać nogi z walonkami do gorącej wody, żeby można było je ściągnąć z nóg.

   Ocieplenie klimatu dotarło również do Rosji. W tej chwili jest atak mrozu, ale jeśli w prognozie pogody w Nowosybirsku przewiduje sie za 2 tygodnie zaledwie 6-7 stopni mrozu, to taka zima śmiechu warta.

 10. akszurg52 Odpowiedz

  przyjaciele dobito ergokogito kogito ergo sum.wiem rozumem rosji nie ogarniesz i zwykla miara jej nie zmierzysz – w Rosje trzeba po prostu wierzyc.

 11. Jarema Odpowiedz

  Szkoda że nie powstała kolejna księga ,,Pana Tadeusza”- Pan Tadeusz pół roku póżniej. Butna armia napoleońska i walczący u jej boku żołnierze polscy mogliby, oczywiście ci co przeżyli. opowiedzieć podobne historie.

 12. Edek Odpowiedz

  Mojej lasce bardzo sie poca nogi w kozakach. Chodzi w nich nawet latem. Zapach jak je zdejmie powala. Ale kocham ja.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi Edku, dziękujemy za podzielenie się z nami tym wyznaniem. Życzymy wszystkiego dobrego Panu i ukochanej. Pozdrawiamy :)

 13. Trevor Kot Odpowiedz

  Pierwsi ponieśli klęskę niemieccy nauczyciele geografi. nie potrafili wbić do głowy informacji że w Rosji bywa zimno. A tłumaczenia że Niemcy planowaliw kilka miesiecy pokonać Rosję i nie musieli mieć zimowych ubrań, bzdura totalna. Przeciez nawet po pokonaniu Rosji jacyś niemieccy żołniersze by tam byli prawda?

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.