Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

„Święta geometria”. Norymberga czyli bajkowe królestwo Hitlera

Norymberga, miała być "miastem idealnym" nazistów. Panorama miasta ze wzgórza zamkowego.Norymberga, miejsce nierozerwalnie związane z brunatnym reżymem. To właśnie tam odbywały się gigantycznej parteitagi, ogłoszono osławione ustawy rasowe, a w końcu w tamtejszym sądzie, obradował trybunał przed którym stanęli najwięksi hitlerowscy zbrodniarze. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego ile wysiłku włożono, aby Norymberga została nazistowskim „miastem idealnym”.

Pierwszym etapem była budowa szeregu nowych monumentalnych gmachów na obrzeżach miasta. Najbardziej imponującą z nich był Deutsches Stadion. Olbrzymia arena sportowa w kształcie podkowy, która po ukończeniu mogłaby pomieścić aż pół miliona osób!

Byłaby to największa tego typu budowla na świecie – no i o to właśnie chodziło Hitlerowi, który planował, że kiedy Trzecia Rzesza już podbije świat, stadion stanie się stałym miejscem rozgrywania Igrzysk Olimpijskich. Każdych igrzysk z kolei…

Starożytne sekrety architektoniczne i radiesteci

Cała konstrukcja miała przytłaczać swym ogromem i co ciekawe – w przeciwieństwie do podobnych obiektów projektowanych w tamtym czasie – nawiązywała do greckich oraz rzymskich wzorców. W efekcie widzowie nie byli tylko biernymi obserwatorami, ale także tworzyli cały spektakl. Jak pisze w swej książce „Hitler i święte insygnia” Sidney D. Kirkpatrick:

Zasada, która determinowała układ i proporcje budowli była osobliwą mieszanką rozmachu, patosu, widowiskowości i mętnej mistyki. Naukowcy z Ahnenerbe [zajmowano się tam badaniem dziedzictwa pozostawionego przez aryjskich przodków Niemców – przypis autora art.] mieli jakoby odkryć sekretne reguły, studiując starożytne traktaty i arcydzieła architektoniczne.

Tak miał wyglądać Deutsche Stadion. Po ukończeniu miał pomieścić pół miliona osób. Model z 1938 r.

Tak miał wyglądać Deutsche Stadion. Po ukończeniu miał pomieścić pół miliona osób. Model z 1938 r.

Przykładowo, trybunę z której Hitler miał przemawiać do zgromadzonych tłumów wzorowano na hellenistycznym ołtarzu pergamońskim, zaś o jej położeniu i wysokości zadecydowali radiesteci! Stwierdzili oni, że należy ją przenieść o kilkaset metrów, aby wykorzystać dobroczynny wpływ silnego pola magnetycznego, które miały rzekomo wytwarzać podziemne cieki wodne.

Budowniczowie stadionu – chcąc, nie chcąc – musieli zastosować się do tych „odkryć”, mimo że wiązało się to ze sporymi trudnościami, w postaci osuszenia stawu oraz zmiany przebiegu linii kolejkowej. No ale czego nie robi się dla ukochanego Führera.

Oczywiście to jeszcze nie koniec. Na kształt projektu – jak pisze Kirkpatrick – miało wpływ wiele innych osobliwych wierzeń i zasad „świętej geometrii”. Przejawem tego było chociażby dwanaście dróg zwieńczonych dwunastoma kolumnami, które miały łączyć norymberską starówkę z nowym kompleksem budynków i placem defilad.

Zaprojektowano je z myślą o „magicznych” właściwościach dwunastki, związanych z liczbą apostołów oraz dwunastoma znakami zodiaku. Również symbol „Czarnego Słońca” – potrójna swastyka wpisana w okrąg – który umieszczano na wielu gmachach, odwoływał się do tej teorii.

Jak zauważa Kirkpatrick myśleniem architektów rządziła także inna zasada. Wszystkie budowle, w miarę możliwości, miały być zwrócone na północ, w kierunku legendarnej ziemi Thule [rzekoma kolebka Ariów – przypis autora art.].

Jakby tego było jeszcze mało, Deutsche Stadion nawiązywał kształtem do Odeonu Heroda Attyka w Atenach. Działo się tak dlatego, że wódz „Tysiącletniej” Rzeszy, był przekonany, iż antyczne budowle przetrwały setki lat dzięki zawartej w nich mocy wynikającej z zastosowania sekretnych zasad i formuł. No, ale tutaj austriacki kapral mocno się przeliczył. Stadionu nigdy nawet nie ukończono, a to co zbudowano obecnie zarasta lasem…

Przebudowę Norymbergi czas zacząć

Naziści nie ograniczali się jednak tylko do tworzenia „nowej” Norymbergi. Zabrali się równie ostro za przebudowę starego miasta. Za cel postawili sobie potwierdzenie nadejścia wspaniałej brunatnej ery i pokazanie Hitlera jako prawdziwego strażnika, opiekuna i odnowiciela nieformalnej stolicy Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Czy wiesz, że ...

...szacuje się, że aż 80 procent żywności dostarczanej do warszawskiego getta pochodziło z przemytu? Wyznaczane przez Niemców racje żywnościowe nie przekraczały bowiem 400 kalorii dziennie, a w niektórych okresach były niższe niż 200 kalorii.

...podczas rzezi wołyńskiej Polacy bardziej niż samej śmierci bali się tego, co zrobią z nimi oprawcy? Była senator Maria Berny, która przeżyła masakrę, wspominała: „[Rodzice] zaplanowali, że gdy przyjdą mordercy, tata nas zastrzeli. Mama i ja dostaniemy prawo do godnej śmierci. Nie wiem, jak ojciec sobie wyobrażał własną"

...słynny gangsterski duet Bonnie & Clyde miał na swoim koncie aż czternaście zabójstw? Owiana miłosną legendą para wcale nie była tak niewinna, jak pokazują hollywoodzkie produkcje...

...najbardziej znienawidzonym esesmanem w obozie w Treblince był Kurt Franz, nazywany „Lalką”. Wsławił się on między innymi tym, że wytresował swojego psa tak, by na rozkaz atakował Żydów, gryząc ich w okolicach genitaliów.

Komentarze (8)

 1. Bambino Odpowiedz

  Na północy to mogła być co najwyżej kolebka Nordów, a nie Ariów. Ariowie to ludy indoeuropejskie i przodkowie Persów.

 2. Nasz publicysta | Autor publikacji |Rafał Kuzak Odpowiedz

  @Bambino: Ariowie wg nazistów mieli wywodzić się z ziemi Thule, czyli po prostu Atlantydy. Artykuł jest o teoriach nazistów a nie o stanie faktycznym.

 3. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Komentarz z naszego profilu na Facebooku:

  Marcin Wodo: Postaram się przytoczyć, niestety z głowy, pewien zacny cytat: „Naziści oficjalnie przegrali II WŚ, ale ludzie, którzy ciągle powielają historie o ich ‚wyczynach’ sprawiają jednocześnie, że w pewnym sensie te psy zwyciężyły” To tyle w tym temacie. Ja rozumiem ciekawość, ale nie wiem jak inni, ale ja chętniej poczytałbym o naszym wojsku – jeszcze więcej niż do tej pory.

 4. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z serwisu wykop.pl (http://www.wykop.pl/link/1199495/swieta-geometria-norymberga-czyli-bajkowe-krolestwo-hitlera/):

  histeryk_13
  Nie no, stadion na pół miliona ludzi?, ale model wygląda imponująco. A tak w związku z Norymbergą i parteitagiem z 1938 r., to ostatnio czytając dziennik gen. Kordiana Zamorskiego na końcu trafiłem na opis tego wydarzenia. Generał, jako szef Policji Państwowej, został tam zaproszony i na kilkunastu stronach rozpływał się nad tym co tam zobaczył. Szczególnie nad dobrze odżywioną i przyjaźnie usposobioną młodzieżą. I pomyśleć, że rok później Niemcy najechali Polskę i Zamorski musiał salwować się ucieczką do Rumunii. Cóż za ironia losu.

  fidelxxx
  I jeszcze taka mała ciekawostka: aby sprawdzić czy trybuny stadionu zapewniałyby odpowiednią widoczność z każdego punktu, Speer postanowił wybudować fragment stadionu jako model w skali 1:1 w miejscowości Hirschbach oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od rzeczywistego placu budowy. Trybuna ta została rozebrana tuż po wojnie, obecnie na jej miejscu pozostały betonowe fundamenty.

  Adibadii
  chciałoby się zobaczyć te projekty ale strach pomyśleć co by się działo gdyby Hitler wygrał wojnę.

  nerkin
  @Adibadii: To gdybanie jest pozbawione sensu. W tym artykule wyraźnie i jak na dłoni widać, jak Hitler był próżny i jak bardzo ufał w jakieś staro germańskie mity, na których często a gęsto opierał swoje decyzje. A to tylko przykład rozbudowy i modernizacji szeroko pojętej infrastruktury. Jeśli Rzesza wygrałaby tą wojnę, to na pewno nie pod rządami Hitlera.

  Bunkier
  @Adibadii: Byłem kilka razy w Norymberdze, dziś nie jest też źle. Ogromne Koloseum w środku którego jest parking policyjny. W miejscu gdzie miał być stadion jest „Srebrne jezioro” bo po wojnie utopiono tam wszystkie chemikalia, niewypaly itd. do dziś można złowić duze ryby ale nie wolno ich spożywać. Ciekawie wygląda starówka z katedrą, Gmach sądu gdzie odbywały sie procesy norymberskie też robi wrażenie. Ciekawe są także drogi, jedna, wzdłuż której jeździł Hitler wyglada imponująco, długa prosta i bardzo szeroka droga w srodku miasta.

  Dla fanów 2WW to wspaniałe przeżycie zobaczyć to na żywo. Mogłem troche poprzekrecac niektore rzeczy bo bylem tam ostatnio 5 lat temu ;-)

  Elaviart
  @GaldCC: A jak sądzisz, kto budowałby te stadiony, odnawiał starówki i tworzył autostrady, z batem nad plecami, jakby wygrał Hitler?

  Kordianek
  Propaganda w wielkomiejskim stylu, na swój sposób genialne.

  zimnywschodniwiatr
  To samo tyczy się stolicy USA. Google it

  robson3
  @zimnywschodniwiatr: To samo? Czyli Waszyngton miał zostać „bajkowym królestwem Hitlera” i „nazistowskim miastem idealnym”?

  zimnywschodniwiatr
  @robson3: g o o g l e i t

  robson3
  @zimnywschodniwiatr: Waszyngton miał stać się google it?

  Elaviart
  @robson3: Pewnie chodzi o coś w stylu „USA współpracowało z Hitlerem”, albo „Hitler tak naprawdę zza oceanu rządził USA”, i tak dalej.

  Wymiatashi92
  @Elaviart: FILMY Z ŻÓŁTYMI NAPISAMI PRZEKAZAŁY PRAWDĘ O NAZISTOWSKO ŻYDOWSKO MASOŃSKIEJ PRAWDZIE O USA

  • Olka Odpowiedz

   Ciekawy tok myślenia, czy w takim razie żołnierze odpowiedzialni za zrzucanie bomb na Warszawę, Londyn, Hiroszimę, Nagasaki też powinni zostać ukarani? Czy tylko dowódcy wydający takie rozkazy? A może to nie jest wystarczającym barbarzyństwem?

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.