Ciekawostki Historyczne

Całe narody były gotowe iść na rzeź na ich rozkaz. Niezwykła charyzma, porażające zbrodnie i nieodgadniona tajemnica sukcesu. O tych 10 faktach z życia wielkich dyktatorów raczej nie  słyszałeś.

Jak zawsze wszystkie pozycje w naszym TOP10 zostały oparte na publikowanych przez „Ciekawostki historyczne” artykułach. Tym razem – tych poświęconych tyranom i dyktatorom.

Życiorysy dyktatorów pełne są zaskakujących faktów ponieważ…

10.

Leonid Breżniew został zamordowany przez KGB. Za śmiercią schorowanego przywódcy ZSRR stał najprawdopodobniej długoletni szef KGB Jurij Andropow. Obawiając się odsunięcia na boczny tor Andropow otruł genseka, a następnie zajął jego miejsce (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

Krwawy ugandyjski dyktator Idi Amin Dada dożył spokojnej starości na wygnaniu. Odpowiadającego za śmierć nawet pół miliona Ugandyjczyków tyrana nie spotkał żadna kara. Po tym jak został obalony znalazł schronienie w Arabii Saudyjskiej i przez 24 lata pozostawał bezkarny, żyjąc w trudnych do opisania luksusach (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

Aleksandr Łukaszenka był uważany za jednego najbardziej demokratycznych prezydentów w Europie Wschodniej. Takim mianem określano go, gdy wygrywał wybory w 1994 r. Sympatię wyborców zyskał dzięki walce z korupcją oraz odcięciu się od komunistycznej przeszłości. Wtedy jeszcze nic nie zapowiadało, że 20 lat później zostanie „ostatnim dyktatorem Europy” (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

Północnokoreańska propaganda do dzisiaj utrzymuje, że Kim Ir Sen w czasie II wojny światowej był wielkim generałem i walczył z Japończykami. Tak naprawdę pierwszy przywódca komunistycznego raju od 1941 r. przebywał w Związku Radzieckim. Dowodził tam zaledwie jednym batalionem. Jego kariera ruszyła z kopyta dopiero, gdy w 1944 r. trafił do Szkoły Wywiadu NKWD (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

Benito Mussolini podbił Abisynię (Etiopię) dzięki machinacjom finansowym. Duce wykorzystał fakt, że w afrykańskim państwie w latach 30. XX wieku ciągle używano talarów Marii Teresy. Włoski dyktator wypożyczył z wiedeńskiego muzeum stemple do ich bicia i zalał etiopski rynek fałszywymi monetami. Wywołało to masową inflację i doprowadziło cesarza Hajle Sellasje do bankructwa (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

CIA zleciła w 1960 r. zabójstwo Fidela Castro jednej z jego byłych kochanek. Piękna Marita Lorenz miała polecieć na Kubę i otruć El Comandante. Za wykonanie zadania Amerykanie zaoferowali jej dwa miliony dolarów. Ostatecznie zamachowczyni się rozmyśliła i zamiast otruć Castro spędziła z nim upojną noc (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

Aleksandr Łukaszenka miał na swoich usługach komando śmierci. Powołany do życia w 1996 r. Specjalny Oddział Szybkiej Reakcji odpowiadał za śmierć ponad 30 osób. Na liście ofiar znalazło się wielu czołowych opozycjonistów, którzy zaginęli bez śladu. Ich zwłoki były potajemnie grzebane na jednym z mińskich cmentarzy (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Przywódca rewolucji bolszewickiej, Włodzimierz Lenin, był strasznym maminsynkiem. Matka przez lata utrzymywała go, nawet po tym jak ten zdał egzamin na prawnika. Gdy trafił do więzienia, codziennie przynosiła mu obiady. Była nawet gotowa pojechać z „małym Wołodią” na Syberię (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

Niewiele zabrakło a Saddam Husajn zginąłby już w 1959 r. Wziął wtedy udział w zupełnie nieudanym zamachu na premiera Iraku, Abd al-Karima Kasima. Wszyscy uczestnicy spisku, poza Saddamem, zginęli lub zostali schwytani. Postrzelonemu Husajnowi udało się uciec z Bagdadu tylko dzięki kobiecemu przebraniu (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

Liberyjski dyktator William Tolbert został poćwiartowany żywcem i rzucony sępom na pożarcie. Krwawy tyran każący strzelać do ludzi wychodzących na ulicę z wołaniem o chleb i wodę w 1980 r. padł ofiarą zamachu. Napastnicy poćwiartowali jeszcze żywego Tolberta w łóżku. Wyjęli mu wnętrzności a następnie wyrzucili na dziedziniec psom i sępom na pożarcie (przeczytaj więcej na ten temat).

KOMENTARZE (10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

citizen

a gdzie komuchy stalin, lenin ,mao, kimirsen, kimdzong il, polpot, castro, havez i inne czerwone szmaty

  Nasz publicysta | Autor publikacji | Rafał Kuzak

  Dzięki za komentarz, ale chyba niezbyt dokładnie czytałeś, bo i o Kim Ir Senie i Castro są punkty. Do tego jest Lenin i Breżniew, zatem o komunistach jest 40% topki.

  Cam

  Wiesz, ciekawostek o „zbrodniach komuchów” mamy cały, polski internet, zwłaszcza jego podkościelną stronę. Możesz się z nich dowiedzieć, że wymordowali oni tylu ludzi, że w latach pięćdziesiątych Rosja, przepraszam „Sowiety” praktyczne były wyludnione. Za to zero informacji jest o dokonaniach ich przeciwników. Jak już ktoś zauważył, Łukaszenka strasznym tyranem jest, zaś „masowy samobójca” grasujący po polskich więzieniach nie zasługuje na wzmiankę.

js

tak nierzetelnego zestawienia dawno nie widziałem. Łukaszenko jest na niej 2 razy bo zamordował 30 ludzi, a nie ma Mao, który wymordował 60mln. Po 89 roku w wolnej Polsce też zmarło w dziwnych sytuacjach ponad 100, ale to jest ok.

  Przemek Z

  To nie jest ranking tyranii tylko ciekawostki, liczba ofiar reżimów nie ma tutaj nic do rzeczy.

  L

  Idiota

Kapele

świetne ciekawostki!

Anonim

Można jeszcze dodać że towarzysz Stalin karierę rozpoczął od rabowania banków w celu finansowania kariery. A także że do momentu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow nie był oficjalnie na żadnym ważnym stanowisku.

Anonim

Bardzo interesujące ciekawostki! Proszę się nie przejmować idiotami i tymi, którym ideologia zjadła resztki rozumu. Pozdrawiam

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

10 rzeczy, których raczej nie wiedziałeś o Hitlerze

Chciał wywołać II wojnę światową już w 1937 roku. Marzył o wybudowaniu największego stadionu w dziejach ludzkości. I miał zastępy wiernych fanek, śniących o nocy...

25 maja 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

Dwudziestolecie międzywojenne

Młody wilczek faszyzmu. Dlaczego Mussolini kazał rozstrzelać własnego zięcia?

Polityczny konformizm przekuł w swoje życiowe motto. Nawet małżeństwo zawarł tylko po to, by wkupić się w łaski wodza. Mimo to zginął właśnie na rozkaz...

23 grudnia 2014 | Autorzy: Włodzimierz Kalicki

Dwudziestolecie międzywojenne

Myślisz, że I wojna światowa to nuda? W 10 punktach pokażemy jak bardzo się mylisz

"Siedząca wojna"? Preludium do tej prawdziwej, drugiej wojny światowej? Jeśli wzmianka o konflikcie z lat 1914-1918 wywołuje u Ciebie wyłącznie senność, najwyższa pora zajrzeć do naszego rankingu....

11 listopada 2014 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Dwudziestolecie międzywojenne

10 rzeczy, których na pewno nie wiedziałeś o III Rzeszy

Nazistowskie chrzty. Aryjski Jezus. Mieszkania dla młodych w Auschwitz. To tylko kilka epizodów z historii III Rzeszy, o których nie przeczytasz w szkolnym podręczniku. Ale...

21 października 2014 | Autorzy: Rafał Kuzak

10 faktów z polskiej historii, o których wolelibyśmy nie pamiętać

Polscy szabrownicy. AK-owcy odmawiający pomocy warszawskiemu gettu. Tysiące krakowian w służbie Hitlera. Nie ze wszystkich epizodów w naszej historii możemy być dumni. Dzisiaj przedstawiamy te, o których...

28 lipca 2014 | Autorzy: Kamil Janicki

To się mogło wydarzyć tylko u nich! 10 ciekawostek dzięki którym zrozumiesz rosyjską historię

Podatki zbierane w wiadrach chmielu, maminsynkowaty charakter młodego Lenina i zupa zrobiona z paszy dla bydła. Te 10 faktów z przeszłości sprawi, że już nigdy...

10 maja 2014 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.