Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Czy chciałbyś zostać krwawym tyranem? 10 przemilczanych faktów o słynnych dyktatorach

Czy chciałbyś być krwawym tyranem? Całe narody były gotowe iść na rzeź na ich rozkaz. Niezwykła charyzma, porażające zbrodnie i nieodgadniona tajemnica sukcesu. O tych 10 faktach z życia wielkich dyktatorów raczej nie  słyszałeś.

Jak zawsze wszystkie pozycje w naszym TOP10 zostały oparte na publikowanych przez „Ciekawostki historyczne” artykułach. Tym razem – tych poświęconych tyranom i dyktatorom.

Życiorysy dyktatorów pełne są zaskakujących faktów ponieważ…

10.

Leonid Breżniew został zamordowany przez KGB. Za śmiercią schorowanego przywódcy ZSRR stał najprawdopodobniej długoletni szef KGB Jurij Andropow. Obawiając się odsunięcia na boczny tor Andropow otruł genseka, a następnie zajął jego miejsce (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

Krwawy ugandyjski dyktator Idi Amin Dada dożył spokojnej starości na wygnaniu. Odpowiadającego za śmierć nawet pół miliona Ugandyjczyków tyrana nie spotkał żadna kara. Po tym jak został obalony znalazł schronienie w Arabii Saudyjskiej i przez 24 lata pozostawał bezkarny, żyjąc w trudnych do opisania luksusach (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

Aleksandr Łukaszenka był uważany za jednego najbardziej demokratycznych prezydentów w Europie Wschodniej. Takim mianem określano go, gdy wygrywał wybory w 1994 r. Sympatię wyborców zyskał dzięki walce z korupcją oraz odcięciu się od komunistycznej przeszłości. Wtedy jeszcze nic nie zapowiadało, że 20 lat później zostanie „ostatnim dyktatorem Europy” (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

Północnokoreańska propaganda do dzisiaj utrzymuje, że Kim Ir Sen w czasie II wojny światowej był wielkim generałem i walczył z Japończykami. Tak naprawdę pierwszy przywódca komunistycznego raju od 1941 r. przebywał w Związku Radzieckim. Dowodził tam zaledwie jednym batalionem. Jego kariera ruszyła z kopyta dopiero, gdy w 1944 r. trafił do Szkoły Wywiadu NKWD (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

Benito Mussolini podbił Abisynię (Etiopię) dzięki machinacjom finansowym. Duce wykorzystał fakt, że w afrykańskim państwie w latach 30. XX wieku ciągle używano talarów Marii Teresy. Włoski dyktator wypożyczył z wiedeńskiego muzeum stemple do ich bicia i zalał etiopski rynek fałszywymi monetami. Wywołało to masową inflację i doprowadziło cesarza Hajle Sellasje do bankructwa (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

CIA zleciła w 1960 r. zabójstwo Fidela Castro jednej z jego byłych kochanek. Piękna Marita Lorenz miała polecieć na Kubę i otruć El Comandante. Za wykonanie zadania Amerykanie zaoferowali jej dwa miliony dolarów. Ostatecznie zamachowczyni się rozmyśliła i zamiast otruć Castro spędziła z nim upojną noc (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

Aleksandr Łukaszenka miał na swoich usługach komando śmierci. Powołany do życia w 1996 r. Specjalny Oddział Szybkiej Reakcji odpowiadał za śmierć ponad 30 osób. Na liście ofiar znalazło się wielu czołowych opozycjonistów, którzy zaginęli bez śladu. Ich zwłoki były potajemnie grzebane na jednym z mińskich cmentarzy (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Przywódca rewolucji bolszewickiej, Włodzimierz Lenin, był strasznym maminsynkiem. Matka przez lata utrzymywała go, nawet po tym jak ten zdał egzamin na prawnika. Gdy trafił do więzienia, codziennie przynosiła mu obiady. Była nawet gotowa pojechać z „małym Wołodią” na Syberię (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

Niewiele zabrakło a Saddam Husajn zginąłby już w 1959 r. Wziął wtedy udział w zupełnie nieudanym zamachu na premiera Iraku, Abd al-Karima Kasima. Wszyscy uczestnicy spisku, poza Saddamem, zginęli lub zostali schwytani. Postrzelonemu Husajnowi udało się uciec z Bagdadu tylko dzięki kobiecemu przebraniu (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

Liberyjski dyktator William Tolbert został poćwiartowany żywcem i rzucony sępom na pożarcie. Krwawy tyran każący strzelać do ludzi wychodzących na ulicę z wołaniem o chleb i wodę w 1980 r. padł ofiarą zamachu. Napastnicy poćwiartowali jeszcze żywego Tolberta w łóżku. Wyjęli mu wnętrzności a następnie wyrzucili na dziedziniec psom i sępom na pożarcie (przeczytaj więcej na ten temat).

Komentarze (10)

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Rafał Kuzak Odpowiedz

   Dzięki za komentarz, ale chyba niezbyt dokładnie czytałeś, bo i o Kim Ir Senie i Castro są punkty. Do tego jest Lenin i Breżniew, zatem o komunistach jest 40% topki.

  • Cam Odpowiedz

   Wiesz, ciekawostek o „zbrodniach komuchów” mamy cały, polski internet, zwłaszcza jego podkościelną stronę. Możesz się z nich dowiedzieć, że wymordowali oni tylu ludzi, że w latach pięćdziesiątych Rosja, przepraszam „Sowiety” praktyczne były wyludnione. Za to zero informacji jest o dokonaniach ich przeciwników. Jak już ktoś zauważył, Łukaszenka strasznym tyranem jest, zaś „masowy samobójca” grasujący po polskich więzieniach nie zasługuje na wzmiankę.

 1. js Odpowiedz

  tak nierzetelnego zestawienia dawno nie widziałem. Łukaszenko jest na niej 2 razy bo zamordował 30 ludzi, a nie ma Mao, który wymordował 60mln. Po 89 roku w wolnej Polsce też zmarło w dziwnych sytuacjach ponad 100, ale to jest ok.

 2. Anonim Odpowiedz

  Można jeszcze dodać że towarzysz Stalin karierę rozpoczął od rabowania banków w celu finansowania kariery. A także że do momentu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow nie był oficjalnie na żadnym ważnym stanowisku.

 3. Anonim Odpowiedz

  Bardzo interesujące ciekawostki! Proszę się nie przejmować idiotami i tymi, którym ideologia zjadła resztki rozumu. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.