Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Łukaszenka. Najbardziej demokratyczny prezydent w Europie Wschodniej?!

W tym roku Łukaszenka obchodzi 20. rocznicę wyboru na prezydenta. Tutaj na zdjęciu z 2012 r. (źródło: Biuro Prasowe Prezydenta Rosji; lic. CC ASA 3.0).ZSRR rozpadł się na 15 państw. Niemal wszędzie władzę przejęli partyjni aparatczycy. Wyjątkiem była Białoruś. Tu prezydentem został człowiek „z ludu”. Pokonał postkomunistycznego premiera kontrolującego media i instytucje państwowe. Alaksandr Łukaszenka odniósł prawdziwie demokratyczny tryumf.

Kiedy Białoruś uzyskała niepodległość, Alaksandr Ryhorawicz Łukaszenka, dyrektor sowchozu, był szeregowym deputowanym do parlamentu. Należał do partii, ale występował jako polityk niezależny. Kreował się na zwolennika demokracji i przeciwnika upadającego systemu, ale wkrótce został zwolennikiem odbudowy Związku Radzieckiego.

Raz współpracował z narodowcami, raz z komunistami. Wypowiadał się codziennie i na każdy temat: w Radzie Najwyższej, w której sprawował mandat, w radiu i telewizji… Mówił ludziom to, co chcieli usłyszeć, posługując się prostym (a nawet prostackim) językiem i chwytliwymi hasłami. Szybko stał się rozpoznawalny.

Jedną z ofiar zarzutów Łukaszenki został Stanisłau Szuszkiewicz, ówczesny przewodniczący parlamentu i głowa państwa (fot. Mariusz Kubik; lic. GNU FDL 1.2).

Jedną z ofiar zarzutów Łukaszenki został Stanisłau Szuszkiewicz, ówczesny przewodniczący parlamentu i głowa państwa (fot. Mariusz Kubik; lic. GNU FDL 1.2).

Pogromca korupcji

Przełomowym punktem kariery przyszłego dyktatora był 4 czerwca 1993 roku, kiedy wybrano go na przewodniczącego antykorupcyjnej komisji parlamentarnej. Narodowa opozycja widziała w nim narzędzie walki partyjnej z nomenklaturą.

Postkomunistyczna większość sądziła, że będzie mogła nim łatwo kierować. On jednak wymanewrował jednych i drugich. Stanowisko wykorzystał do zbierania haków i wykreowania własnej osoby na pogromcę złodziejskich polityków.

Andrzej Brzeziecki i Małgorzata Nocuń, autorzy książki „Łukaszenka. Niedoszły car Rosji”, rozmawiali z członkiem komisji, Siarhiejem Antonczykiem, który tak opisywał postawę swojego szefa:

Zwariował po tym, jak jego status się podniósł. Był już innym człowiekiem. Na posiedzeniach mówił godzinami. Innym nie dawał dojść do głosu. Nie interesowała go korupcja jako problem do rozwiązania, ale zbieranie kwitów na ludzi. Mieliśmy informacje o lewych interesach rodziny Kiebicza. Kiedy podnosiliśmy sprawę na komisji, Łukaszenka mówił, żebyśmy to zostawili.

Prezydent kradnie dolary

Społeczeństwo biedniało, ale rosły też fortuny ludzi przejmujących za bezcen państwowy majątek. Było więc zapotrzebowanie na polityka, który podjąłby walkę z nieuczciwością władzy. W grudniu Łukaszenka przedstawił raport z prac komisji, w którym rzucał oskarżeniami na prawo i lewo.

Czy wiesz, że ...

...po II wojnie światowej piłkarzom zdarzało się grać mecze w zamian za cebulę i ziemniaki. W PRL-u Zbigniew Boniek, by wyjść na swoje oficjalnie pracował na pięciu etatach.

...jedna z najsłynniejszych egzekucji mafijnych w historii Polski została wykonana w warszawskiej restauracji Gama? Odpowiadał za nią zbuntowany członek grupy wołomińskiej – Karol S. Jego ofiarami byli między innymi dwaj jego byli przełożeni – Ludwik Adamski „Lutek” oraz Marian Klepacki „Maniek”.

...szpiegowskie gadżety mogły przybierać najbardziej niezwykłe formy? Posługujący się kodem Morse’a radionadajnik, który  informował żołnierzy U.S. Army o ruchach Wietkongu, miał kształt... psiej kupy!

Komentarze (7)

 1. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Komentarze z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Grzegorz S.: Każdy dyktator w europie został demokratycznie wybrany

  Ciekawostki historyczne: No chyba jednak nie . Mussolini, Piłsudski, Franco…

  Grzegorz S.: Piłsudski był autokratą, nie dyktatorem

  Ciekawostki historyczne: Mimo że jestem sympatykiem Marszałka, to moim zdaniem był jednak dyktatorem, łaskawym ale jednak dyktatorem ~ Rafał Kuzak

  Grzegorz S.: Zdaje się, że jak większość rzeczy w naszej historii będzie to kwestie opinii

  Patryk Z.: Myśle, ze w przejęciu przez niego władzy pomijając zamach stanu nie bez znaczenia sa jego „przyjazne” stosunki z naszym niemieckim sąsiadem

 2. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do art. z portalu Wykop.pl

  haes82: Zawsze miałem wrażenie, najgorszą krzywdą, jaką robi Łukaszenka swojemu krajowi i za którą cała Europa go tak mocno nienawidzi jest fakt, że trzyma się twardo stołka i nikogo nie dopuszcza do koryta. Cała reszta… no cóż, nikt nie jest idealny, ale lepszy taki przyspawany do stołka Łukaszenka aniżeli nasze pożal się boże elity, które co kilka lat się zmieniają, a wcale jakoś nie jestem przekonany, że u nas jest lepiej niż na Białorusi.

  UrzadPracy: a wcale jakoś nie jestem przekonany, że u nas jest lepiej niż na Białorusi. @haes82: Pod względem gospodarczym: większe ceny są na Białorusi niż w Polsce, a pensje większe w Polsce niż na Białorusi. Biurokracja i korupcja na Białorusi dosłownie szaleje (dla Białorusina Polska to oaza wolności). Poza tym: Tutaj możesz ładnie skrytykować premiera, dopóki nie zaczniesz mu grozić i nazywać od kurw itd. (jak każdego innego – wolność słowa tak, ale z szacunkiem do innego) – na Białorusi złe zdanie o Łukaszence może przynieść porządne kłopoty. Poza tym u nas opozycja żyje i ma się dobrze, a Łukaszenka eliminuje przeciwników pistoletami. Najlepszym dowodem na to, że na Białorusi jest gorszej to są wpisy białoruskich internautów, którzy coraz częściej przyrównują swój kraj do nas jak my porównujemy siebie do Niemców, Szwajcarów czy też Brytyjczyków

  tl.dr: Jedyna dobra rzecz na Białorusi, której możemy zazdrościć to najniższe ceny gazu w Europie – a reszta jest mniej lub bardziej lepsza tutaj

  miszcze12: Na pewno ten demokratyczny prezydent po raz pierwszy został wybrany w uczciwych wyborach …

  Czajna_Seczen: @miszcze12: Gdyby były nieuczciwe, to wygrałby kto inny.

  szurszur: Nie wiem jak mozna wychwalac Lukaszenke w Polsce. Bialorus przez krótki czas na poczatku lat 90 obrała bardzo korzystny dla Polski kierunek. Głowne swieto obchodzili w rocznice bitwy po Orsza. Tam wojska polsko – litewskie pokonały armie Moskiewska. Bialorusini w barwach flagi jak i naszywkach milicji i wojska zaczeli nawizywac to tradycji Wielkiego Ksiestwa Litewskiego i zbliżali sie do polski. Kilku znaczaych politykow mowilo po Polsku zreszta bywali to czasem potmkowie polskojezycnzej szlachty. Gdyby nie pojawil sie ten zarzadca kołchozu to byc moze mielibysmy bardoz przyjazne panstwo przy granicy niezalezne od Rosji. A tak Łukaszenka przenisol siwieto na idzen wyzwolenia przez Armie Czerwona. Przywrocil flage komnistyczna i zminimalizowal odwolania do okresu Rzepospolitej na rzecz wychwalania sojuszu z Rosja. Z drugiej storny byli jeszcze iweksi zwolennicy Rosji. Moglob byc lepiej ale i pewno gorzej.

  kapica_mateusz: Tak czytam, i JKM to samo obiecuje co on kiedys :D

  barteq_g: Radzę pojechać na Białoruś i porównać sytuacje do tej na Ukrainie. Tam taki ktoś był potrzebny. Po śmierci Łukaszenki sytuacja się diametralnie zmieni.

 3. Paweł Odpowiedz

  W porównaniu np. do państw bałtyckich Białoruś traktuje mniejszości narodowe wzorowo, A. Ł. od zawsze powtarza z resztą że Białoruś jest państwem wielonarodowym. Co do kwestii historycznych to proponuję wejść na google i poszukać ulic np. Kościuszki we Lwowie, czy w Wilnie, a w Mińsku jest, sąsiaduje z ul. Dzierżyńskiego :-). Zamierzam się tam wybrać w przyszłym roku i na własne oczy zobaczyć jakie wyniki daje model ekonomiczny inny niż neoliberalne gówno które mamy nad Wisłą bo polskojęzycznej propagandzie nie można wierzyć ani trochę, natomiast pytając Białorusinów otrzymuję skrajnie różniące się relacje.

 4. Lolita Odpowiedz

  A co to jest wolnośc i dyktatura w rozumieniu Polaków??? Na Białorusi prawdziwe jedzenie, czysto, nie ma ani głodnych, ani bezdomnych, za mieszkanie ludzie płaca 10-15% od zarobku. Idziesz miastem, nikt na ciebie nie napada, nikt nie opluje, nikt nie obrazi, nikt nie przyczepi sie o jałmuzne! Przejedziesz całą Białorus i nie zobaczysz radarów ani policji.
  W Polsce wolnośc – wolno smiecic, wolno robic parady geowskie, wolno popełniac samobójstwa (w 2014 roku na 25% więcej niz w 2013 r). Wolno żreć GMO, wolno oddawać 70-80% na mieszkanie od najniższego zarobku, wolno wyrzucać ludzi z mieszkań, elycie wolno kraść ile wlezie i byc bezkarnej, wolno wyprzedawać majątek, (w Białorusi nie wolno) W Polsce wolno płacic 75% podatku od nieujawnionych dochodów (na Białorusi 7%), wolno ludzi wyrzucac z pracy, i NIE wolno niczego dawac za darmo, bez uprzedniej zapłaty żarłocznemu państwu!!! Czy Polacy to rzeczywiście maja zrypane łby, żeby wierzyc w to, że w Polsce jest wolność, ale ta prawdziwa, a nie wolność pieniądza???? a może Polacy mają pomroczność jasną, że czepiają się Białorusi? Bo wiadomo, jeżeli my siedzimy po uszy w gownie, to chcemy, żeby Białorus tez siedziała po uszy w gownie! Nikt nie może być lepszy od Polaków, czyz nie?

  • Ups Odpowiedz

   Wolno również pisać pożałowania godne kłamstwa jak to powyższe.
   Jeśli Ci się aż tak bardzo u nas nie podoba, to jedź do Białorusi i tam zamieszkaj. Tylko wcześniej przypomnij mi proszę gdzie i w jakich czasach (poza Białorusią i jak mniemam Rosją) istniała ta mityczna, diametralnie większa niż u nas „wolność”?

 5. JaD Odpowiedz

  Czy znacie lub wiecie o obywatelach Polski którzy chcą, poszukują lub juz pracuja na Białorusi, chcą tam zamieszkać, jeżdżą tam za zarobkiem?
  Czy znacie lub wiecie o obywatelach Białorusi którzy chcą, poszukują lub juz pracuja w Polsce, chcą tu zamieszkać, jeżdżą tu za zarobkiem?
  Skąd dokąd przemieszczają się ludzie i po co (oprócz zwiedzania) i w jakich ilościach? Co by się nie nawypisywało, to najlepszy miernik.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.