Ciekawostki Historyczne

Miał ojczyma-sadystę, przebierał się w kobiece fatałaszki i wziął ślub na odległość 1300 kilometrów. Na dodatek z własną, przybraną siostrą. Odkrywamy zapomnianą młodość irackiego dyktatora.

Saddam Husajn przyszedł na świat w 1937 roku. Nie miał łatwego dzieciństwa. Zresztą, mało który dyktator miał. Ojca stracił jeszcze zanim się urodził, a pierwsze lata życia spędzał w cieniu ojczyma-tyrana. Po latach wspominał: Matka powtórnie wyszła za mąż. Źle trafiła. Hadż Irahim al-Hassan nie miał nad nią litości. Z pewnością to wina jego mentalności wieśniaka.

Nic dziwnego, że któregoś dnia Saddam nie wytrzymał i uciekł z domu. Przygarnął go wuj, Chajr Allah Talfah. Na dobrą sprawę to on stał się jego nowym, przybranym ojcem. Z kolei dwie córki Talfaha – Sadżida i Ilham – zostały jego siostrami. Szczególnie Sadżida stała się bliska Saddamowi. Jak opowiada Diane Ducret w książce „Kobiety Dyktatorów 2”, wspólnie się bawili, wspólnie też stawiali pierwsze kroki w szkole.

Ten rozkoszny bobas to nie kto inny jak mały Saddam. Niestety nie mógł on liczyć na szczęśliwe dzieciństwo.

Ten rozkoszny bobas to nie kto inny jak mały Saddam. Niestety nie mógł on liczyć na szczęśliwe dzieciństwo.

W domu brakowało pieniędzy, tak więc nowy członek rodziny musiał pomóc w utrzymywaniu sióstr i ciotki. Sprzedawał papierosy na ulicach Bagdadu, naganiał klientów taksówkarzom, był też przez jakiś czas kelnerem. Jako wątły nastolatek musiał, podobno, odpierać awanse mężczyzn zauroczonych chłopcami.

Wuj stopniowo stawał się dla młodego Saddama niedościgłym wzorem. Dopiero co wyszedł z więzienia, do którego trafił za udział w spisku mającym na celu obalenie brytyjskich władz okupacyjnych.

Był też autorem książeczki, której tytuł mówi wszystko o jego poglądach: „Trzy gatunki, które Bóg niepotrzebnie stworzył. Persowie, Żydzi i muchy”. W oparciu o takie lektury także Saddam wyrastał na irackiego nacjonalistę i zwolennika ruchu panarabskiego.

Próbował pójść w ślady mistrza i zostać żołnierzem, ale nie przyjęto go do Akademii Wojskowej. Wybrał więc plan „B” i zamiast służyć w siłach bezpieczeństwa zaczął te siły zwalczać jako członek szajki rozbójników.

W 1959 roku wziął udział w zupełnie nieudanym zamachu na premiera Iraku, Abd al-Karima Kasima. Wszyscy uczestnicy spisku zginęli lub zostali schwytani. Uciekł wyłącznie stojący na czatach Saddam, choć i on oberwał kulą karabinową w kostkę.

Sadżida Talfah, żona Saddama Husajna. Fragment zdjęcia zamieszczonego w „Kobietach dyktatorów 2″.

Sadżida Talfah, żona Saddama Husajna. Fragment zdjęcia zamieszczonego w „Kobietach dyktatorów 2″.

Z Bagdadu wydostał się w przebraniu kobiety i przez pustynię dostał się do Syrii. Stamtąd wyruszył do Egiptu – bezpiecznego azylu dla panarabskich buntowników. Nad Nilem zasmakował w zachodnim życiu, zaciągnął się na studia prawnicze, przesiadywał całymi dniami w kawiarniach i prowadził niepokorne dyskusje o socjalizmie. Po paru miesiącach postanowił też, że najwyższy czas się ożenić. Miał już przecież 23 lata!

Ciekawostka powstała w oparciu o książkę Diane Ducret "Kobiety Dyktatorów 2" (Znak 2013).

Ciekawostka powstała w oparciu o książkę Diane Ducret „Kobiety Dyktatorów 2” (Znak 2013).

Od dłuższego czasu Husajn podkochiwał się w jednej ze swoich przybranych sióstr, Ilham. Pod naciskiem wuja zgodził się jednak poślubić młodszą Sadżidę. Nie chodziło o żadne uczucie, a tylko obowiązek wobec rodziny. Jak wspominał znajomy późniejszego dyktatora: W Sadżidzie dostrzegał raczej siostrę. Trudno mu było myśleć o niej jako o kobiecie.

Panna młoda nie miała tu nic do gadania, mężczyźni zdecydowali za nią. Zresztą nie zaproszono jej nawet na ślub ani wesele, bo te odbyły się w Egipcie, gdzie wciąż przebywał Saddam. Także w podróż poślubną pan młody wyruszył sam. Była to wycieczka łodzią w górę Nilu, aż do piramid. Sadżida tymczasem siedziała w domu, oglądając przysłaną pocztą obrączkę.

Dopiero po trzech kolejnych latach Saddam wrócił do Iraku. Pozwolił mu na to zamach stanu zorganizowany wspólnie przez partię BAAS i CIA. Wykształcony w Kairze prawnik pędził do Bagdadu niczym na skrzydłach, by wreszcie skonsumować swoje małżeństwo.

Saddam jako nastoletni chłopak. Zdjęcie z końca lat 40.

Saddam jako nastoletni chłopak. Zdjęcie z końca lat 40.

Kiedy już to  zrobił, zamówił nawet spóźnione zdjęcie ślubne. Panna młoda ma broszkę i kolczyki, delikatny makijaż i naturalną, krótką fryzurę. Saddam pozwala sobie na lekki uśmiech. Wyjątkowo zgolił wąsy. Jest w garniturze i pod krawatem – pisze Diane Ducret.

W ten oto sposób przyszły dyktator na dobre wchodził w dorosłe życie i zaczynał swoją wielką karierę polityczną. Wprawdzie czekało go jeszcze wiele perturbacji i kilkuletnia odsiadka w więzieniu, ale zaczynał już snuć plany na przyszłość.

W 1967 roku uciekł z więzienia (a właściwie zaprosił strażników na obiad w restauracji i wyszedł niepostrzeżenie tylnymi drzwiami). W 1968 roku pomógł mężowi swojej ciotki Hassanowi al-Bakrowi zdobyć władzę w Iraku. Został ministrem propagandy i oświaty oraz wiceprezydentem. A po jedenastu latach sam zasiadł w prezydenckim fotelu.

Źródło:

Ciekawostki to kwintesencja naszego portalu. Krótkie materiały poświęcone interesującym anegdotom, zaskakującym detalom z przeszłości, dziwnym wiadomościom z dawnej prasy. Lektura, która zajmie ci nie więcej niż 3 minuty, oparta na pojedynczych źródłach. Ten konkretny materiał powstał w oparciu o:

KOMENTARZE (6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Funio

Fanem Saddama nigdy nie byłem, ale skąd te ,,rewelacje”? No tak, tak ustalili ,,historycy”, zapewne żydowscy, bo jakoś tak się dziwnie składa, że każdy, kto nie kocha starozakonnych, jest BE! :)

    gvalcah

    Antysemityzm jest nudny. Wieczne ta sama śpiewka w Polsce. Jeny.

Maciek

Dno. Może to niezbyt merytorycznie brzmi, ale szkoda mi czasu, który straciłem podczas tej lektury.

Bolesław Chrobry

Już w młodości posuwał się do dziwnych kroków ;|

Anonim

Tak szczerze, to w tym krótkim artykule nie było nic ciekawego. Wszystko po łebkach…

Nasz publicysta | Redakcja

Garść komentarzy do artykułu z naszego facebookowego profilu
http://ciekawostkihistoryczne.pl/2013/03/27/zakochany-saddam-mlode-lata-irackiego-dyktatora/

Tomasz S.:
Za Saddama także kobiety miały większe prawa niż teraz. Oczywiście nie ma co wybielać Saddama, bo był zbrodniarzem, jednak wtedy kiedy popełniał największe zbrodnie to dostawał poparcie od USA. Jak się uspokoił to go obalono

Magdalena G. G.:
Czy ja się mylę czy on mierzy do niej z broni?

Jacek D.:
Za Saddama Iraq był bardzo bezpieczny.Więcej Irakijczyków zginęło i ginie po obaleniu Saddama niż za jego rządów.

Zobacz również

Zimna wojna

Tyrania nie popłaca. Najbardziej makabryczne śmierci dyktatorów

Podobno bycie bezwzględnym tyranem jest najlepszą gwarancją spokojnej starości. Może i tak, ale nie każdy dyktator miał okazję się o tym przekonać. Dzisiaj opowiemy o...

21 lutego 2014 | Autorzy: Rafał Kuzak

Zimna wojna

Marita Lorenz. Kobieta, która na zlecenie CIA miała zabić Fidela Castro

Fidel Castro w swoim długim i burzliwym życiu miał wiele kochanek. Jednak tylko jedna z nich chciała go zabić. Nazywała się Marita Lorenz i była...

13 kwietnia 2013 | Autorzy: Rafał Kuzak

Druga wojna światowa

Północnokoreańska szopka betlejemska? Matka dyktatora, wielka obsesja i magiczne narodziny

Blisko, bardzo blisko nieba. Na świętej górze Pektu-san - w miejscu, gdzie bojownicy o wolność Korei założyli bastion oporu przeciw Japończykom - o świcie 16...

14 marca 2013 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Zimna wojna

Konstantin Czernienko. Zapomniany radziecki dyktator

Ilu przywódców ZSRR jesteście w stanie wymienić z pamięci? Lenin, Stalin, Chruszczow, Breżniew, Gorbaczow... Może niektórzy dodadzą jeszcze Andropowa. A co z Konstantinem Czernienką? O...

22 listopada 2011 | Autorzy: Kamil Janicki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.