Ciekawostki Historyczne

Saddam Husajn (1937-2006)

Saddam Husajn (1937-2006)

Iracki polityk, prezydent i dyktator. W roku 1956 wziął udział w nieudanym zamachu, którego celem był iracki król Fajsal II. W kolejnym roku dołączył do Socjalistycznej Partii Odrodzenia Arabskiego (BAAS), natomiast w roku 1959 uczestniczył w próbie zamordowania prezydenta Abdula Kassema, któremu udało się obalić iracką monarchię. Ten zamach również się nie powiódł i Saddam Husajn musiał uciekać za granicę.

W Kairze studiował prawo. Studia te przerwał, kiedy BAAS doszła do władzy, a Kassem został zamordowany. Powrócił do Iraku. Po obaleniu BAAS przez wojsko Saddam Husajn spędził kilkanaście miesięcy w więzieniu, skąd udało mu się uciec. W roku 1966 został zastępcą przywódcy BAAS Ahmada Hassana al-Bakra. Po zamachu stanu z 30 lipca 1968 roku Husajn został wiceprezydentem, lecz w praktyce to on dość szybko zaczął sprawować dyktatorską władzę. Podporządkował sobie aparat bezpieczeństwa Iraku, swobodnie realizując politykę terroru.

Nawiązał relacje z ZSRR. Przy pomocy broni chemicznej brutalnie stłumił kurdyjskie powstanie z 1975 roku. 16 lipca 1979 roku po odsunięciu al-Bakra od władzy objął urząd prezydenta. Krwawo rozprawiał się z jakąkolwiek opozycją. W roku 1980 zaatakował Iran. Trwająca prawie 8 lat wojna nie przyniosła Irakowi żadnych korzyści, a kosztowała życie około miliona ludzi.

Kolejnym celem Husajna w 1990 roku stał się Kuwejt. Ta inwazja spotkała się ze zdecydowaną reakcją społeczności międzynarodowej, czego skutkiem była operacja „Pustynna Burza”, Husajn skapitulował. Ostatecznie jego władza została obalona w wyniku amerykańskiej operacji wojskowej z 2003 roku. Ukrywający się Saddam Husajn został odnaleziony 13 grudnia pod Tikritem. Postawiono go przed sądem, 30 grudnia 2006 roku został powieszony.

Dowiedz się więcej o Saddamie Husajnie:

Historia najnowsza

 Szatan z Teksasu

Dorastając, marzył o tym, żeby zostać kowbojem. Uległ czarowi oficera marynarki, który obiecał mu zupełnie inne życie w Navy…

30 sierpnia 2020 | Autorzy: Mateusz Raszyński

Zimna wojna

Tatuś już ci nie pomoże. Najbrutalniejsze śmierci dyktatorskich dzieci [18+]

W młodości żyli jak królowie. Mieli floty luksusowych samochodów, a na ich prywatnych koncertach występowały największe gwiazdy. Ale szczęśliwe…

8 marca 2017 | Autorzy: Jakub Kuza

Zimna wojna

Ojciec złamał im psychikę. Synowie dyktatorów, którzy okazali się zwyrodniałymi socjopatami

Trudno przelicytować tatę, który wymordował setki tysięcy ludzi. Oni jednak bardzo się starali. Gwałty, barbarzyńskie tortury, bestialskie mordy. Przedstawiamy psychopatów,…

4 października 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.