Ciekawostki Historyczne

Dziesiątki milionów bestialsko maltretowanych więźniów. Miliony ofiar śmiertelnych. Bezwzględne tortury, bezduszne wyroki i największa machina zagłady w dziejach ludzkości. Zbrodni komunizmu nie sposób zrozumieć. A tym bardziej - rozgrzeszyć.

Jak zawsze wszystkie pozycje w TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach.

Każdemu zwolennikowi komunizmu należałoby przypomnieć, że…

Zobacz również:

1. W Związku Radzieckim dziesiątki milionów ludzi trafiło do łagrów

Ofiary łagrów i głodu. Tak polska prasa przedwojenna przedstawiała przybyszy z ZSRR.fot.domena publiczna

Ofiary łagrów i głodu. Tak polska prasa przedwojenna przedstawiała przybyszy z ZSRR.

Warunki tam panujące urągały wszelkiej ludzkiej godności. Więźniowie w każdej chwili mogli stracić życie. Na porządku dziennym były: głód, choroby, niewolnicza praca oraz znęcanie się nad osadzonymi (przeczytaj więcej na ten temat).

9. W trakcie swoich ponad 70-letnich rządów bolszewicy wymordowali miliony niewinnych ludzi

Niesławne więzienie Butyrki. Za zabicie w nim więźnia bohater wspomnień został awansowany na egzekutora.fot.domena publiczna

Niesławne więzienie Butyrki. Za zabicie w nim więźnia bohater wspomnień został awansowany na egzekutora.

Tylko w czasie wielkiego terroru trójki NKWD rozstrzelały przynajmniej półtora miliona obywateli ZSRR. Nie oszczędzano nikogo. Od strzału w tył głowy ginęli mężczyźni, kobiety, starcy a nawet nastoletnie dziewczynki.

8. Najgorsze bolszewickie metody zostały przeniesione do innych krajów, gdzie władzę zdobyli komuniści

Wiezień chińskiego obozu pracy.fot.domena publiczna

Wiezień chińskiego obozu pracy.

Właśnie tak stało się na przykład w Chinach. Wprowadzono tam obozy „reedukacji przez pracę”. Było to istne piekło na ziemi. W niczym nie ustępowały one najgorszym syberyjskim łagrom, a można było tam trafić z byle powodu (przeczytaj więcej na ten temat).

7. To Stalin odpowiadał za zbrodnię katyńską

Groby polskich generałów zamordowanych przez NKWD w Katyniu.fot.Bundesarchiv/CC-BY-SA

Groby polskich generałów zamordowanych przez NKWD w Katyniu.

Mimo prób zrzucenia odpowiedzialności na Niemców, to właśnie czerwony car wydał rozkaz zamordowania blisko 22 000 obywateli II Rzeczpospolitej. Z transportów śmierci ocalało jedynie niespełna 400 Polaków (przeczytaj więcej na ten temat).

6. W łagrach panował taki terror, że za życia Stalina tylko raz doszło do buntu więźniów

Więźniowie łagru przy pracy… Nic dziwnego, że się zbuntowali. Dziwne, że tylko raz!fot.domena publiczna

Więźniowie łagru przy pracy… Nic dziwnego, że się zbuntowali. Dziwne, że tylko raz!

Przyczyną rebelii, która wybuchła w styczniu 1942 roku była plotka, że w obliczu niemieckiej ofensywy NKWD wymorduje wszystkich więźniów. Mimo początkowego sukcesu ostatecznie wszyscy jej uczestnicy zginęli. Pokłosiem tego wydarzenia było dalsze zaostrzenie rygoru w obozach pracy przymusowej (przeczytaj więcej na ten temat).

5. Los polskich żołnierzy, którzy w latach 1919-1920 znaleźli się w bolszewickiej niewoli był wprost opłakany

Polscy jeńcy zamordowani przez bolszewików.fot.domena publiczna

Polscy jeńcy zamordowani przez bolszewików.

Chociaż trudno w to uwierzyć, wciąż nie jest znana dokładna liczba polskich żołnierzy wziętych do niewoli przez bolszewików niemal 100 lat temu. Wielu z nich zostało zamordowanych, pozostali trafili do obozów, gdzie czekały na nich tragiczne warunki bytowe, katorżnicza praca oraz kompletny brak opieki medycznej (przeczytaj więcej na ten temat).

4. Sowieci nie cofali się przed niczym, aby zataić prawdę o zbrodni katyńskiej

Raoul Wallenberg. Kolejna ofiara Zbrodni Katyńskiej?fot.domena publiczna

Raoul Wallenberg. Kolejna ofiara Zbrodni Katyńskiej?

Byli nawet gotowi porwać i zamordować zagranicznego dyplomatę. Taki los spotkał Raoula Wallenberga. Ten sekretarz szwedzkiej ambasady w Budapeszcie został w styczniu 1945 r. aresztowany przez NKWD i wywieziony do ZSRR, gdzie słuch po nim zaginął (przeczytaj więcej na ten temat).

3. Stalin skazywał na zagładę całe narody zamieszkujące Kraj Rad

Raporty Jeżowa (z lewej) zawierały tak nieprawdopodobne zarzuty wobec Polaków, że nawet owładnięty paranoją Stalin (z prawej) musiał mitygować szefa NKWD. fot.domena publiczna

Raporty Jeżowa (z lewej) zawierały tak nieprawdopodobne zarzuty wobec Polaków, że nawet owładnięty paranoją Stalin (z prawej) musiał mitygować szefa NKWD.

Pierwszym „narodem ukaranym” byli Polacy. Podczas trwającej 14 miesięcy akcji życie straciło ponad 111 tys. ludzi. Dalszych kilkadziesiąt tysięcy trafiło do łagrów. Padli ofiarą krwawych represji tylko dlatego, że byli Polakami (przeczytaj więcej na ten temat).

2. Szalejący terror doprowadził do tego, że w żadnym kraju nie było tylu bezdomnych sierot, co w ZSRR

Pozbawieni rodziców, domu i poczucia bezpieczeństwa musieli sobie jakoś radzić, nawet jeśli to oznaczało koczowanie zimą w nieogrzewanej piwnicy.fot.domena publiczna

Pozbawieni rodziców, domu i poczucia bezpieczeństwa musieli sobie jakoś radzić, nawet jeśli to oznaczało koczowanie zimą w nieogrzewanej piwnicy.

Dzieci, których rodziców zamordowano lub wtrącono do więzień i łagrów nazywano „bezprizornymi”. Miały one w większości od 3 do 7 lat. Za czasów Lenina ich liczba sięgała sześciu milionów. Bezdomne dzieci organizowały się w zbrojne bandy, urządzały rozboje i popełniały morderstwa (przeczytaj więcej na ten temat).

1. Funkcjonariusze bolszewickich organów bezpieczeństwa cechowali się wprost niewyobrażalnym bestialstwem

Obcy szpieg i wróg narodu pada ofiarą czekistów. „Obcy szpieg i wróg narodu” pada ofiarą czekistów.fot.Danziga Bałdajew

Obcy szpieg i wróg narodu pada ofiarą czekistów. „Obcy szpieg i wróg narodu” pada ofiarą czekistów.

Więźniom na przykład polewano dłonie wrzątkiem, by potem zedrzeć z nich skórę na „białe rękawiczki”. Innych przetaczano nagich we wnętrzu beczek naszpikowanych skierowanymi do środka gwoździami. Na porządku dziennym było również katowanie aresztowanych (przeczytaj więcej na ten temat).

Sprawdź, gdzie kupić „Spowiedź Stalina. Szczera rozmowa ze starym bolszewikiem”:

KOMENTARZE (86)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

publicystom należałoby z kolei przypomnieć, że „zwolennik komunizmu” nie równa się „zwolennik zbrodni popełnianych przez bolszewików”. Stalin nie był bynajmniej uosobieniem idei komunizmu. nie rozgrzeszam okrucieństwa, przypominam tylko, że w imię „demokracji” i „wolnosci” też popełniano w XX wieku straszliwe zbrodnie.

  Anonim

  Zauważ, że tak się skończył KAŻDY przypadek wprowadzenia komunizmu, w dowolnym miejscu na świecie. Ani razu, nigdzie, nie uniknięto państwa totalitarnego represjonującego tak własnych obywateli jak i grożacego agresją państwom i społeczeństwom ościennym.

   Anonim

   Ciężko, żeby władza wprowadzana metodami totalitarnymi dała inny wynik niż państwo totalitarne.

   sebasteian

   Była tylko jedna sowiecka odmiana komunistów eksportowana do wszystkich pozostałych krajów. Trzeba być ograniczonym kucem, jak autor tego artykułu, by nie dostrzegać, ze komunizm był tylko dodatkiem do tyranii jednostki, fasadą podkładką ideologiczną. Równie dobrze można wnioskować, ze za zbrodnie odpowiada czerwona wszywka na ramieniu munduru zbrodniarzy, czy zamiłowanie do alkoholu. Te kwestie nie mogą być uznane za obiektywnie związane przyczynowo ze zbrodniami komunistów – którzy o zgroza nigdy nie zadeklarowali ze komunizm( a raczej leninizm i pochodne) osiągnęli.

   Przypomnę też, ze oprócz Arabii Saudyjskiej i Watykanu wszystkie państwa na świecie samookreślają się jako demokratyczne, a w części z nich dochodzi do straszliwych spodni z rąk władz państwowych. Czy to dyskwalifikuje demokrację?

    yuri

    baranie, pokaż gdzie komunizm działał bez terroru i ofiar idących w tysiące?

    Pawel

    Spodnie dyskwalifikuja twoj caly komentarz.

    mzimu

    A co mówią lekarze? Badałeś sie?

   Ozzy

   Ależ pierdolenie. Widać, że pisał to prawak. Każde rządy totalitarne były zbrodnicze. Rosja była i jest wielka, to i więcej zbrodni, choć to uproszczenie. W tych punktach powtarzają się te same wiadomości, więc można ich było natrzaskać do woli. Tak samo można było pisać o prawackim Hitlerze. Dla mnie autor to dno intelektualne, które myśli, że czytający będzie reprezentował równie niski poziom.

    Antifa ma HiV-a!

    Tylko że Hitler był LEWAKIEM!! Doedukuj się [niezbyt wykształcony zwolenniku komunizmu]!!!

    [Komentarz poddany edycji przez redakcję: Tonujmy nastroje, Panowie, tonujmy…]

    Uśmiech

    Nazizm był lewicowy. Ludzie są coraz głupsi. Nie chcę już żyć na tej planecie.

    Pulpecior@op.pl

    Od kiedy Hitler był prawakiem.NSDAP znaczy Narodowa SOCJALISTYCZNA Partia Pracy , co to ma wspólnego z prawicą?

    marian

    w wstępie do Main Kampf jest napisane jak wół że Hitler zapisał się do partii skrajnie lewicowej, zaraz była ingerencja tłumacza który pierniczył „która była bardzo prawicowa” A więc przyszła NSDAP była bardzo prawicową skrajną lewicą :D xD
    Hitler brzydził się mięsem, zmuszał psa do wegetarianizmu. Był za zwierzętami i ekologią na całego. Europejczycy post chrześcijańscy wracają do korzeni, animalizm i czczenie drzew.

  Rafał Niedzielski

  Nie każdy morderca to poplecznik komunizmu ale każdy komunista to poplecznik morderców. Był jest i będzie

   OdwrocmyKuPrawdzie

   Nie każdy poplecznik kościoła katolickiego to morderca , ale każdy katolik to poplecznik morderców.

  Anonim

  Będąc zwolennikiem komunizmu, albo nawet uważając marksizm za niewinną metodę krytyki społeczeństwa kapitalistycznego, przyznajesz się do tego, że lubisz zbrodniczą ideologię. Zbrodniczą od początku jej istnienia: polecam poczytać Marksa i Engelsa tym, którzy nie wiedzą. Innymi słowy – powinieneś wstydzić się za siebie i to bardzo.

   Anonim

   Hohoh znawca się znalazł. Czytałem co nieco i Marksa i Englesa. Gdzie tam jest owa zbrodniczość?

    Antykomunista

    Przeczytaj kilka ostatnich akapitów z „Manifestu Komunistycznego” a znajdziesz tam odpowiedź dlaczego Marks namawiał do zbrodni.

  Joanna

  osobiście ubolewam nad tym iż ludzie bardzo często używają słów czy zwrotów nie mając pojęcia co oznaczają, także tutaj mamy tego przykład, świadczy to jednak o braku elementarnej wiedzy z zakresu historii i ignorancji…autor tego artykułu jest osobą niedouczoną i za nim napisze jakiś następny artykuł powinien skonsultować go z kimś kto ma wiedzę i pojęcie o czym mówi… wróćmy do Engelsa i Marksa, polecam również Fromma następnie przydałoby się kojarzenie faktów i umiejętność wyciągania wniosków, generalnie zalecałabym myślenie przy pisaniu następnych artykułów! pozdrawiam :)

   Szczepan

   Szanowna Pani, napisała Pani bardzo dużo słów, natomiast nie ma w nich nawet jednego konkretu. Tylko wycieczki w stronę autora. Proszę udowodnić swoją tezę.

    jur

    Artykuł podaje temat na zapotrzebowanie polityczne bo niby dlaczego akurat tylko ludobójstwo spod znaku Lenina i Stalina jest be? A ludobójstwo Ormian to co?A zagłada amerykańskich Indian?A współczesne piekło w Afryce o którym nikt nie pisze bo to razi i oczy i uszy a też dobre maniery.Rozumiem,że Rosja Putina może się nie podobać ale opisywanie non stop historii zza naszej wschodniej granicy ale z ominięciem zbrodni tych od Hitlera czy UPA na Polakach w pełni zasługuje na krytykę co słusznie uczyniła Joanna

  marian

  Mylisz się, komunizm to technologia zdobycia władzy absolutnej, nic więcej. Postulaty pozytywne pełnią funkcję lepu i zasłony dymnej. Pomyśl, w polsce starczy po hektarze ziemi dla każdego, każdy mógłby wybudować sobie mały domek, mieć własny prąd, wodę, jedzenie, opał. Pracować parę dni w miesiącu (tak jak postulowali komuniści) Tylko że nikt tego nie promuje, bo nikt tu nie zyska pieniędzy i władzy. Od kiedy pierwsza małpa zrzuciła drugą z gałęzi, zawsze chodzi nam o władzę.

Jole

Antykomunistyczna Lewica!
A to dla fanów faszyzmu
https://zolnierzeprzekleci.wordpress.com/

  tomolomo

  Bardzo piękna typowa komunistyczna strona. Idealny przykład głupoty i prania mózgu.
  „Przede wszystkim stawiamy sobie za cel propagowanie czytelnictwa i zainteresowania historią wśród młodych ludzi”

  Zapewne historią jaką wciskano za czasów PRL-u lub jaką uczy szmatławiec zwanego Newsweek.
  Jako socjalista, liberalista i ateista mogę tylko powiedzieć że takich przygłupów jak twórcom tej komunistycznej stronki powinno się zrobić jedno, czyli jak mówi powiedzenie „ignorancję leczy się książką (dobrą dodam, a nie debilną jak „kapitał marksa”) a głupotę karabinem i łopatą” i to drugie jest dla twórców tego wychodka, bo poziom ich wiedzy jest mniejszy niż zero, a poziom kłamstw przebija Himalaje.

DUST DEVIL

Komunizm =/= Zbrodnie. W ŻADNYM kraju, gdzie władzę sprawowała tzw. Partia Komunistyczna nie wprowadzono komunizmu (ukuto nawet specjalny slogan – „W kraju panuje rozwinięty socjalizm i dumnie idziemy w kierunku komunizmu”).
Przypominam, że komunizm w pierwszej kolejności cechuje się tym, że nie istnieje coś takiego jak pieniądz.
Na dodatek, sam Marks swego czasu powiedział, że komunizm ma szansę tylko w rozwiniętym kraju. Niestety agent niemiecki Włodzimierz Uljanow zignorował ten „drobny” szczegół.

Na koniec tylko przypominam, że sam Jezus i pierwsi chrześcijanie był komunistami:
-nie rozliczali się pieniędzmi, wszystko było dla wszystkich
-wszyscy byli równi
-był swobodny przepływ dóbr
-wszyscy pracowali na wspólne dobro
-żyli w KOMUNACH

Sam komunizm to całkiem ciekawa idea, którą swego czasu wielu ludzi się pasjonowało. Niestety, idea została wykorzystana do własnych celów przez grupę zbrodniarzy i obecnie słowo komunizm kojarzy się z masowymi morderstwami i głodem, co jest dosłownie przeciwstawne utopijnej idei jaką jest komunizm.

Prawdziwy komunista prędzej by sobie w łeb strzelił niż poszedłby za Leninem czy Mao…

PS: jedynym krajem, który najbliżej zbliżył się do komunizmu (w sposób niezwykle makabryczny) była Kampucza za czasów Pol-Pota.

  Anonim

  A nie wpadło Ci do głowy, że może inaczej komunizmu wprowadzić się nie da? Że terror i przemoc są konieczne dla ustanowienia i utrzymania tego systemu?

   Anonim

   hmmm, a co powiesz na internetowy komunizm? tak tak, mam na myśli postępujące zniesienie własności prywatnej (co odnosi się w tym przypadku do własności artystycznej i intelektualnej). Jakoś tak bezkrwawo się to odbywa, nieprawdaż? A pomyśl co będzie, jeśli kiedyś upowszechnią się drukarki 3d…komunistyczny powszechny dobrobyt nadchodzi, o ile nie zniszczymy do szczętu obecnej równowagi i względnego ładu, nowe technologie są szansą na odwrót od kapidurnoty

    dyzio

    Kapiczego? Komunizm nie da się wprowadzać inaczej jak tylko siłą. Poza tym jeżeli doprowadzimy do zupełnego zaniku własności prywatnej, ludzkość umrze z głodu. Jeżeli 2 osoby będą miały ten sam dobrobyt, niezależnie od tego jaką pracę wykonują, to ludzie będą chcieli wykonywać te najmniej wymagające. Komunizm = bieda i głód. Komunizm funkcjonuje tylko dzięki ekspansji i katorżniczej pracy niewolników, bez tego nie da się społeczeństwa zmusić do pracy, kiedy każdy niezależnie od efektów swojej pracy będzie miał dostęp do równej liczby dóbr. Komunizm to nie utopia, to antyutopia, system w którym ludzie nie mają nic, nie są w stanie się rozwijać, polepszać swojej sytuacji materialnej, gdzie ciężko pracując cierpi się głód, tak jak to było na chińskiej wsi za czasów Mao. Komunizm na dodatek jest tak absurdalnym systemem, że nie da się go prowadzić w całości, to zaprzecza jakiejkolwiek logice i naturze człowieka. Sami komuniści mówili: że gdyby wprowadzić na Saharze komunizm, po tygodniu zabrakłoby piasku. Tak działa ten system i nic tego nie zmieni.

    Zakrzewski Marek

    Komunizm, niezależnie w jaki sposób wprowadzany, rodzi ofiary. Oczywiście każdy system rodzi ofiary. Ale zniesienie prywatnej własności w utopijnym celu, jakim jest złudna równość niesie za sobą jedynie niesprawiedliwość. Komuna w której „wszystkim po równo” nie jest tym samym, co „wszystkim według zasług”. A hasło „wszystkim według potrzeb” jest już kompletnie idiotyczne.
    Zresztą koszt wprowadzenia takiego systemu jest absurdalny. Należy zniszczyć w ludziach chęć posiadania oraz pragnienie sprawiedliwości społecznej. W takim systemie jedynie ci na szczycie mają coraz więcej i więcej. Część z nich znajduje się na szczycie, bo pragnie coraz więcej posiadać, inni bo pragną władzy. Tak czy inaczej jest to patologia.

  Gość

  Dziadka tak nie wybielisz…

  Anonim

  U podstawy ideologii Komunizmu stoi wielka pomyłka i niezrozumienie natury ludzkiej. W efekcie mamy właśnie takie słowa, że komunizm ma szansę w rozwiniętym kraju itp brednie. I potem ktoś dąży do zmiany ludzi, do tego idealnego społeczeństwa takich samych ludzi.
  Każdy człowiek jest wolny, wszyscy jako ludzie są równi. Oczywiście. I każdego wolność ogranicza się tam, gdzie jest wolność drugiego człowieka. Każdemu należna jest godność i własność.

   Anonim

   „Każdemu należna jest godność i własność.”

   Nikomu nic się nie należy, poza to co uda mu się zdobyć. W tej materii nic się nie zmienia – co najwyżej metody ;)

    Anonim

    Nie ma czegoś takiego jak natura ludzka. Są warunki społeczne które sprawiają że człowiek jest taki a nie inny. To primo. Secundo nie istnieje jedno uświęcone pojęcie własności. Własność nie musi być indywidualna, może być tylko użytkowa etc.

  Anonim

  Są różne odmiany komunizmu. Sam komunizm jest dziwnym pojęciem, Komunizm można obalić komunizmem (KUB)

  marian

  Prawda xD Pierwsi chrześcijanie byli komunistami i tak samo mordowali kułaków. Myślicie że czemu byli prześladowani? Ruch został przejęty i przerobiony pod imperializm rzymu. Historia się powtarza xD

Ziuta

Okupacja sowiecka w Polsce poczyniła wielkie szkody w morale ludzi z pokolenia na pokolenie i nadal mamy sporo Homo Sovieticus.

pg

Za „Stalin to nie komunizm…” i tego typu brednie wybielające komunistycznych ludojadów powinno się karać więzieniem albo tak lubianą przez socjalistów „reedukacją orzez pracę”. Lenin urządził u siebie rzeź robotnikom (strajki piotrogrodzkie 1920) i chłopom (Tambów) a taki Trocki bez żenady domagał się zniesienia rodziny i wcielenia wszystkich ludzi do niewolniczych armii pracy. Taka jest niezmienialna i nieodłączna istota wszelkich socjalizmów i komunizmów i kto socjalizm i komunizm popiera jest albo niebezpiecznym, chorym psychicznie idiotą albo skranie niebezpiecznym zbrodniarzem. Tertium non datur.

  Anonim

  Komunizm w teorii jest „dobry”, pojęcie mówi, o równości, zniesieniu burżuazji w praktyce jest zupełnie inaczej, przymus, terror, zakłamania, tak samo jest z tym prezydentem Słupska (gej) uważa się za prawicowca lecz bliżej mu do lewicy, ponieważ prawica stawia na tradycję, rodzinę, patriotyzm

   Zakrzewski Marek

   Niezależnie kim jest „ten prezydent Słupska (gej)”, jest on dobrym i skutecznym prezydentem. Stanowisko przyjął z ogromnymi długami i sytuacja jest coraz lepsza.
   Czy to, co robi w swoim łóżku jest aż tak istotne dla niektórych?
   Czy prawica, stawiając rodzinę, tradycję i patriotyzm na piedestale, jest lepsza od „tego prezydenta Słupska (geja)”? Nawet jeśli ukrywa pederastów w kościele? Jeśli ksiądz pederasta to jest tradycja, patriotyzm i rodzina dla dziecka, to ja się wyprowadzam do Słupska.
   I nie, nie jestem gejem.

  Anonim

  Idąc tym tokiem myślenia należy stwierdzić że inkwizycja i stosy to pełnoprawna ekspresja chrześcijańskiego miłosierdzia, a poziom Twojej sprawności umysłowej i logicznego myślenia to pełnoprawna realizacja zachodniej logiki…Boże…

  tomolomo

  Dodam również to czego ludzie w większości nie mają pojęcia, czyli to że komunizm to utopia, coś co jest czystą fikcją i niemożliwy do zrobienia kretynizmem który od początku swego istnienia jest skazany na niepowodzenie, również jest on wypaczeniem darwinowskiego doboru naturalnego (tak to jest elementem tej religijno-politycznej ideologi, tak jak co bardzo mnie jako ateistę osobiście boli czyli ateizm) bo w doborze naturalnym kontrolę ma natura, a w komunizmie kontrolę nad doborem naturalnym ma banda cymbałów którzy myślą że są oświeceni a ich ciemnota przebija mroki średniowiecza, co sprawia że wiara w ten kretynizm jest jeszcze większym debilizmem niż wiara w kościół katolicki.
  Ci co nie wiedzą czym jest utopia, odsyłam do książek, słowników itp, itd. przy czym one ni gryzą.

Skan

Na szczęście nigdy nie chorowałem na komunistyczną dżumę Pochodzę z Kresów Wschodnich i bolszewia jest mi dobrze znana

Anna

Bardzo fajnie, że przedstawiłeś najważniejsze fakty w widocznej liście! Ciekawy artykuł!

  Nasz publicysta | Autor publikacji | Rafał Kuzak

  Cieszę się, że topka przypadła Pani do gustu. Właśnie taka jest jej idea, aby zasygnalizować tematy, a jeżeli ktoś będzie zainteresowany to może przeczytać więcej na dany temat w artykule do którego odnosi się dany punkt.

emil

Ja właśnie przeczytałem biografię Stalina, po prostu wierzyć się nie chce, że jeden człowiek tak sterroryzował naród i wymordował taką masę ludzi

  Nasz publicysta | Autor publikacji | Rafał Kuzak

  Niestety, zresztą dokładnie to samo można powiedzieć o Hitlerze, Mao, czy Pol Pocie.

   tomolomo

   Tyle że Hitler, Mao, czy Pol Pot obecnie są potępiani i za używanie ich wizerunków lub traktowanie ich jak bohaterów można trafić do pierdla. Za użycie wizerunku i traktowanie Stalina jak bohatera nic ci nie grozi.

Marek Fiksek

Panie Rafale, myślę, że to nie jest do końca tak, jak zwykło się teraz mówić.. Lenin, Dzierżyński, Stalin niczego by nie zrobili sami.. Te wszystkie zbrodnie były możliwe dzięki szerokiej masie powtarzaczy, i pochlebców, wśród których wielu po 89 roku było promowanych w mediach na tzw. autorytety.. Szymborska też nawoływała do miłości Stalina.. O takich jak ona Marian Hemar napisał w tamtych czasach wiersz..
Wiersz bardzo długi, ale warty doczytania do samego końca Marian Hemar „Moja przekora”

Moja przekora
A ja człowiek przekorny.
Nie szanujący powag.
Byle wszystkim na przekór.
Wszyscy tak, to ja owak.

Przekora piórem wodzi,
Przekora lutnię stroi.
Ot, przykład: Kiedy w kraju
Pisarze, koledzy moi,

Przez lata, z nabożeństwem
Ideowo maniackiem
Przed Stalinem leżeli
Migdałowym plackiem,

Kiedy się do Stalina
Kruczkowski migdalił,
Kiedy go Jastrun sławił,
Gdy go Przyboś chwalił,

Kiedy miedzianym czołem
Iwaszkiewicz mu bił,
Kiedy go Mitzner kochał,
Gdy go Brzechwa lubił,

Gdy go Pasternak lizał,
Putrament ubóstwiał,
Gdy mu Kott wonną chwalbą
Z kadzidlanych ust wiał,

Gdy Słonimski ogonkiem
Przed portretami merdał,
Aby za to merdanie
Bierut jemu order – dał,

Kiedy Broniewski pisał
Ze łzami i do rymu
„Jak dobrze, że na Kremlu
Pracuje Stalin!” – gdy mu

Osmańczyki odolskie
I arskie Brandysy
Wypisywały wiersze,
Pieśni, życiorysy.

Eklogi, panegiryki,
Artykuliki, dziełka,
że Stalin geniusz, gwiazdka,
Słoneczko, perełka,

że on dobry dla Polski,
Dla dzieci i dla młodzieży
I że jak i dlaczego
Kochać jego należy,

Że cukier krzepi,
A Stalin jeszcze lepiej,
Że Stalin grzeje, Stalin chłodzi,
Stalin nigdy nie zaszkodzi –

Kiedy te rozbuchane
Najemne melamedy
Tak jazgotały, wyły
I piały – to ja wtedy

Krzyczałem na kraj cały
I na cały globus,
Że to wszystko nieprawda!
Że Stalin krwawy łobuz!

„Przepraszam towarzyszów,
Proszę towarzyszek” –
Tak krzyczałem – „to kłamstwo!
To jest kat i opryszek!

Zarozumiały durak,
Paranoik upiorny!”
Tak krzyczałem. (Mam świadków).
Bo ja człowiek przekorny.

Aż Chruszczow moje słowa
Potwierdził. I każdemu
Kazał tak mówić, jak ja
Mówiłem pięć lat temu.

Zaledwie przyszła z Moskwy
Komenda, żeby w try migi
Likwidować Stalina,
Już hurmą, na wyścigi,

Ruszyli moi koledzy.
Chruszczow kazał. Nu, znaczy,
Bić Stalina, jak w kuper,
Za przeproszeniem, kaczy.

Hej, kto pierwszy ten lepszy!
Do ataku! Do wierszy!
Do satyr! Do dyskusji!
Patrzcie – Słonimski pierwszy.

I Jastrun, Kott, Broniewski,
Przyboś, Mitzner, Osmańczyk –
Patrzcie, który gorliwszy,
Skwapliwszy wańczyk – wstańczyk.

Z bohaterską odwagą,
Z ryzykanckim zuchwalstwem,
Krzyczą: Precz ze Stalinem!
Krzyczą: Precz ze służalstwem!

Krzyczą: Precz z lizusostwem!
Bez żadnych ceregieli
Krzyczą. Bo Chruszczow kazał,
By teraz tak krzyczeli.

A ja człowiek przekorny.
Ja odchodzę na stronę
I myślę: Czas przed nimi
Wziąć Stalina w obronę.

*
Nie było w dziejach świata
Takiego, jak on, kata
I nie było gorszego
Despoty i wariata,

Niż to diabła nasienie,
Ta sowiecka gadzina –
Stalin. Ale to jednak
Nie była jego wina.

On był winą ustroju,
Co w sobie logicznie mieści
Możliwość takiej zbrodni,
Bezkarnej przez lat trzydzieści.

Ta potworna purchawka
Mogła róść tylko na gnoju
Komunistycznej Rosji
Jej ludzi i jej ustroju.

Trzeba tę mierzwę rozrzucić,
Wtedy purchawka zniknie.
Krzyczcie: Precz z tym ustrojem!
Znam was. Nikt tak nie krzyknie.

Wy bojary nikczemne!
Wam Iwan w nos urągał,
I po pyskach was walił
I za brody was ciągał,

Żywym ogniem przypiekał
I żywcem pasy z was darł,
A wy jemu: Słoneczko!
Wiwat! Niech żyje! Na zdar!

A wy mu czołem bili,
A wy plackiem i prochem
Rozmodleni leżeli
Przed kochanym molochem.

Toż nie wińcie Iwana!
Toż nie wińcie molocha!
Moloch nie winien. Winien
Ten, kto molocha kocha.

Zamiast od razu, w pierwszym
Dniu, takiego Iwaszkę
Buch w zęby! Co pod ręką,
Tym łupnąć! I rozbić czaszkę.

Ty, jeden z drugim, coś przed nim
Drżał i truchlał, jak woźny –
Ty teraz na niego z pyskiem?
Że car Iwan był Groźny?

Teraz „precz!” krzyczysz? Teraz
Za późno! Teraz nie sztuka!
Wam od Stalina wara.
To jest moja c h a z u k a.

On był dla was, jak ulał.
W sam raz. Dobry. Wyborny.
Ja jego dzisiaj bronię!
(Bo ja człowiek przekorny…)

histografy.pl

Świetne zestawienie! Choć z drugiej strony niektóre z artykułów aż ciężko przeczytać bez ściśniętego gardła. Oczywiście ze względu na brutalność przekazywanej treści.

Anonim

Lepszy komunism niz primitiwny katolicism

  tomolomo

  Jako ateista, socjalista i liberalista powiem jedno. To komunizm jest prymitywny i to tak wielce że katolicyzm przy nim to pikuś.
  No ale wiadomo że prawdziwe prymitywy będą lgnąć do prawdziwego prymitywizmu.

fgh

Szanowny Panie redaktorze. Na wstępie trzeba rozróżniać czym miał być w założeniach komunizm (kłania się tu znajomość wypocin Marksa i Engelsa) a czym były rządy sowieckich wykolejeńców. Nie należy mylić jednego z drugim.

  pg

  Usprawiedliwianie zbrodni mową „sowiety to nie komunizm” nic nie pomoże. Wszędzie gdzie wprowadzono komunizm skończyło się to ludobójstwem. Wszędzie. Nawet w Etiopii Mengistu lat 80-tych. Mengistu poprosił ZSRR o doradztwo w sprawach gospodarczych. Sowieci wprowadzili tam swoje najlepsze i najnowsze rozwiązania. Efekt? Miliony głodujących i Live Aid na tym biednym kapitalistycznym Zachodzie. Usprawiedliwianie i niezdarne rozdzielanie „teorii” od „praktyki” nie pomoże. Teoria komunzimu ZAWSZE prowadzi do praktycznych skutków w postaci ludobójstwa, skrajnego zubożenia i zniszczenia kultury. To tylko kwestia stopnia zniszczeń. Komunizm z założenia nie jest w stanie stworzyć nic dobrego. Usprawiedliwiający są albo głupi albo kłamią.

   Anonim

   @pg, pisanie o tym, że ,,Wszędzie gdzie wprowadzono komunizm skończyło się to ludobójstwem”. świadczy o twoim nieuctwie. Jakoś w krajach Europy Wschodniej (za wyjątkiem ZSRR), na Kubie nie było ludobójstwa, więc nie pisz bzdur że ,,komunizm=ludobójstwo”,
   ..Teoria komunzimu ZAWSZE prowadzi do praktycznych skutków w postaci ludobójstwa, skrajnego zubożenia i zniszczenia kultury”, kolejna bzdura skrajnego antykomunisty, co to Marksa i Engelsa w życiu w rękach nie miał. Poczytaj gościu Marksa, Engelsa i Lenina i porównaj ze Stalinem, gdzie widzisz podobieństwa? Jeśli umiesz czytać to nigdzie ich nie zauważysz, stalinizm, maoizm, polpotyzm nie są komunistyczną ideologią. Od kiedy to Marks i Engels zabraniali nosić okulary i się uśmiechać? Polecam tobie i innym prawicowcom opętanym przez antykomunizm odłożenie broszurek ipn-owskich, wyłącznie tv republiki, zaprzestanie czytania naszego dziennika. Zamiast tego polecam lekturę A. Wiktowicza, ,,Wokół białego i czerwonego terroru 1917-1923″, 2008. W tej książce macie jasno udowodnione, że stalinizm nie jest logicznym ciągiem komunizmu.
   A co do podanych przez Rafała Kuzaka ,,dowodów” na ,,zbrodniczość” komunizmu to powiem tak, podałeś w przeważającej części stalinowskie zbrodnie i jeden maoistowski. Stalinizm i maoizm to nie komunizm, zachęcam do lektury tekstów zarówno Marksa, Engelsa, Lenina i porównania tego ze Stalinem i Mao. Mao już na samym początku zaprzeczył idei Lenina, czyli oparcia się na robotnikach. Co do liczby ofiar, polecam wspomnianego przeze mnie Witkowicza, podaje on liczbę ofiar za czasów Lenina i za Stalina. Różnica jest kolosalna. Przypinanie komunizmowi stalinowsko-maoistycznej twarzy jest nieuczciwe i nieprawdziwe.

  Marek

  Komunizm zaprzecza naturze ludzkiej, wiec musi z nia walczyc. Wrogiem komunizmu jest sam czlowiek, wiec czlowiek musi zniknac aby mogl zaistniec komunizm. Tak to niestety dziala.

  Stad te wszystkie potworne zbrodnie.

   Nasz publicysta | Anna Dziadzio

   Szanowny Panie Marku, ciekawa i odważna teoria. Jednak nie do końca chyba można aż tak uogólniać. Ideologia Marksa i Engelsa, która legła u podstaw komunizmu nie miała na celu działać przeciwko człowiekowi. Wysuwając zatem takie tezy trzeba by dookreślić o jaki komunizm chodzi – czy samą ideologię, komunizm spod znaku Lenina czy ten w wydaniu stalinowskim. Nie są to bowiem elementy tożsame. Pozdrawiamy.

Anonim

A ja nadal lubię pana Stalina i komunizm

Anonim

Niech wspaniałe osiągnięcia Wujka Stalina nie popadną w zapomnienie…

Luk Zuko

Przede wszystkim każdy zwolennik komunizmu powie, że w Związku Radzieckim nie było komunizmu. Wymienione tu fakty są argumentami przeciwko stalinizmowi, a nie całemu komunizmowi. Jestem trochę zaskoczony, że portal historyczny utożsamia sowiecki terror z marksistowską ideologią. Muszę zweryfikować swoją opinię o tym portalu.
Sam nie jestem komunistą (fajna utopia, ale myślę, że nierealna), tylko zwykłym obserwatorem „stanu rzeczy”.

anonim

mama opowiadała mi,jak w czasie komunizmu ruscy traktowali Polaków.na porządku dziennym były gwałty i represje,morderstwa.nie rozumiem ludzi,którzy tęsknią za takim ustrojem

Anonim

Autorom przede wszystkim należało by przypomnieć że bolszewizm, stalinizm i komunizm to co innego :)

Pawel historyk

Artykuł ciekawie wartościowy, potrzebnie napisany.
Doceniam zebranie materiałów. Pomimo to czytając to napisane słabo.
Przecież rosjanie „moskale” takie straszne rzeczy wyczyniali, że włosy stają dęba.
Tutaj opisane jest bardzo łagodnie, prawie jak poezja w stosunku do ich realnych działań.

Nasz publicysta | Redakcja

Wybrane komentarze z portalu facebook, które mogą Was zainteresować
https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1098586116836713

Piotr S.: W czasie dyskusji o komunizmie i jego ew. lepszości nad „whatever” zawsze przypomina mi się książka Suworowa „Żołnierze Wolności”, a konkretnie rozdział pt. „Do komunizmu i z powrotem”, w którym autor fantastycznie wyjaśnia na czym polega ten „wspaniały ustrój” w praktyce. Fragment tego rozdziału, aczkolwiek moim zdaniem nie ten najlepszy, można znaleźć na stronie poświęconej autorowi i jego teorii o wiodącej roli Związku Radzieckiego w rozpoczęciu II Wojny Światowej.
http://www.suworow.pl/index.php?page=komunizm

Retro…: Człowiek na grafice do złudzenia przypomina Janusza Korwina-Mikke. Nawet szczękościsk podobny…

Louisa B.: Nie wiem czy dotrze. Ostatnio usłyszałam od człowieka trzydziestoparoletniego, że w Polsce przed wojną był feudalizm i to że inteligencja została pozbawiona mienia, zesłana na Syberię i wymordowana to dobra rzecz. Ci ludzie nie byli niewinnymi ofiarami. To byłą burżuazja, która zasługiwała na to co ją spotkało. Jeszcze inna osoba, również stosunkowo młoda, twierdzi, że zabieranie mienia i ziemi, wysiedlenia w ogóle nie miały miejsca. Takie młode pokolenie komunistycznych rodziców.

Angelika S.: pamiętam bardzo madre slowa jednego z bohaterów serialu „Dom” – „(…) Nikt z taką wprawą nie wyrywal paznokci… ”
Już Mickiewicz w „Dziadach” opisywał jak wspaniały jest „sojusznik”.

Anonim

Sprowadzenie idei komunizmu do ZSRR chyba nie jest ok..

ktos

z onetu ”~Cytata : Naród rosyjski nigdy, nigdy nie był antypolski. Rosja uratowała przygarniając do siebie i dając im równe prawa wiele małych narodów. Np. car gruziński prosił cara rosyjskiego o przyłączenie Gruzji do Imperium aby Turcy nie wyrżnęli Gruzinów tak jak potem Ormian (jedno z większych ludobójstw w historii). Chmielnicki prosił uniżenie cara rosyjskiego o przyłączenie Ukrainy do Rosji aby ją ratować od Tatarów i Polaków. Rosja walczyła z Turcja (kilkanaście wojen) ratując przy tym biologicznie wiele małych kaukaskich narodów i ratując Europe Zachodnia od inwazji Islamu (nasz Sobieski raz, ale tez uratował). W carskiej Rosji i w ZSRR te małe narody nie wyginęły, a ich podstawa biologiczna znacząco wzrosła, wielu narodom na Syberii i Azji Środkowej Rosjanie stworzyli alfabet i piśmiennictwo, wspomagali ich tradycje. W czasie najgorszej sytuacji na frontach w II WŚ, Stalin wydał dekret aby nie brać do wojska mężczyzn z tych małych narodów aby nie wyginęły biologicznie. W Rosji rządzili i Gruzini i Ukraińcy; Polacy – Czartoryski, Rokossowski i Dzierżyński zajmowali najwyższe funkcje. Rosjanie to naród, który na przestrzeni swojej historii, nauczył się z innymi żyć po ludzku; doceniać i szanować inne narody
W ZSSR słabe cywilizacyjnie kulturowo i przemysłowo azjatyckie narody: Turkmeni, Kirgizi, Tadżycy, Kazachowie mieli swoje wielkie republiki, które będąc w wielkim organizmie gospodarczym rozkwitały cywilizacyjnie i przemysłowo; dziś upadają. Gdy w latach 80-tych Breżniew był z wizytą w Polsce, w swoim przemówieniu powiedział: ‘naród radziecki, jest dumny z przyjaźni z polskim narodem – narodem 1000-letniej historii..” Tak nie powiedział i nie powie żaden zachodni przywódca. Dla Zachodu możemy być co najwyżej buforowym państwem instrumentalnie wykorzystywanym, rezerwuarem taniej siły roboczej, rynkiem do sprzedaży ich towarów.
Projekt rozbioru Polski narodził się po wybuchu wojny rosyjsko-tureckiej w 1768 w głowie kanclerza austriackiego Kaunitza. Rozbiorów Polski dokonali nie Rosjanie a trzech niemieckich monarchów: król Prus Fryderyk II, cesarzowa Austrii Maria Teresa i Niemka ze Szczecina Zofia Anhalt-Zerbst (Katarzyna II, która nie umiała słowa po rosyjsku). To żywioł niemiecki, nie Rosjanie, zniszczył wtedy Polskę. Teraz też.

W Warszawie car założył i zbudował Uniwersytet Warszawski i Politechnikę Warszawską ( tak, te budynki pochodzą z czasów caratu) aby Polacy mogli się kształcić. Niemcy budowali w Polsce tylko obozy zagłady, a polskich profesorów wyłapywali i eksterminowali, byliśmy dla nich untermensch’e ; podobnie robili banderowcy.
Gdyby Rosjanie w 1944 roku zatrzymali się na Zbruczu i Niemnie, szaulisi i banderowcy dorżnęli by Nas aż za Kraków a dalej był Oświęcim, gdzie Niemcy spalili by Nas zaraz po Żydach i żadne AK (ilu Polaków oni uratowali ?), żaden Zachód by Nas nie obronił.
W 45 roku gdy Rosjanie i Polacy zdobywali Reichstag i Kancelarie Rzeszy bronili go nie Niemcy ale ponad 800 francuskich esesmanów z liczącej 7300 ludzi Brygady Grenadierów SS (1 francuska) „Charlemagne”. Od Churchilla Anders usłyszał tylko: „Może Pan zabierać swoich żołnierzy, nie jesteście Nam już potrzebni..” Amerykanie mając lotnictwo strategiczne dalekiego zasiegu (bombardowali pola naftowe w Ploeszti w Rumunii) mogli zbombardować tory dojazdowe i infrastrukturę Oświęcimia (wiedzieli doskonale o rozgrywającej się tam tragedii).
Po II wojnie, tylko dzięki Rosji uzyskaliśmy b. dobre granice bez mniejszości narodowych (to olbrzymia zaleta dla państwa) z olbrzymią linią brzegową; przez 45 lat sprzedawali nam ropę i gaz po b. preferencyjnych cenach, mogliśmy odbudować kraj i stworzyć kilka gałęzi polskiego przemysłu (tysiące nowych, polskich zakładów przemysłowych), biologicznie przybyło nas kilkanaście milionów. Było to odrodzenie nacji, nie eksterminacja.
W Ameryce z wielkich milionowych plemion Indian, zostało dziś kilku, których w cyrku pokazują, albo siedzą w rezerwatach po kilkaset szt. Rozpili i wystrzelali te dzielne plemiona Indiańskie, a potem Hollywood robił o tym jeszcze filmy, żeby jeszcze na ich tragedii kasy dorobić. Ameryka ma w najnowszej historii (nowożytnej historii) kilkaset lat niewolnictwa murzynów i ich strasznego wyzysku, a jeszcze w 60-tych latach panowała tam usankcjonowana segregacja rasowa. USA, Kanada i Ukraina nie podpisały niedawną (sprzed 5 miesięcy) ustawę antyfaszystowską zgłoszona w ONZ. Członkowie SS (von Braun i inni) zamiast być osądzeni tworzyli amerykański program rakietowy.
Kilka lat temu USA wyciągnęły na forum polityki europejskiej i finansują najbardziej bestialską i nieludzka formę faszyzmu – banderyzm, nie licząc się zupełnie z odczuciami i historią innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej: Polaków, Rosjan, Czechów, Słowaków, Białorusinów, dla których ta ideologia jednoznacznie jest związaną z ludobójstwem i eksterminacją w czystej postaci.
To nie Rosja pchała się na Zachód, to Zachód zawsze chciał zniszczyć Rosję. Wielonarodowe armie Napoleona i Hitlera szły na Moskwę. To nie sam Hitler i Niemcy szli na Rosję, to szła cala Europa; były w tej armii dywizje rumuńskie, węgierskie bułgarskie, włoskie byli esesmani Francuzi, Hiszpanie, nawet Szwedzi; jedynie Serbowie, Grecy i Polacy, nie mieli swoich jednostek w armii Hitlera (choć było tam kilkanaście tys. Polaków, Ślązaków w większości, siłą wcielonych do Wermachtu). I to nie była wojna o terytorium tylko, to była wojna aby zniszczyć całkowicie ten dzielny naród i jego państwo. Nie udało im się to. I teraz tez się nie uda. Co daj Boże”

  Anonim

  Ktoś naprawdę może wierzyć w takie brednie … Ta Rosja (ZSRR) strasznie nam pomogła po 2_wojnie wyworząc nasze fabryki i całe zakłady do siebie wysyłając naszych patriotów do łagru ii organizując wiele wiele innych akcjii (charytatywnych)

   KAganek

   „nasze” fabryki ha ha ha ONE N A S Z E STAŁY SIE DOPIERO PO WOJNIE. PRZED NIĄ BYŁY BURŻUJÓW , NIE NASZE NARODOWE

robercik101

Pan jesteś idiotą, komunizm to nie bolszewizm, zwolennicy międzynarodówki odcięli się od bolszewików

PETER

Wszystko pięknie ładnie, jest tylko jeden drobiazg: autora poniosła fantazja bajkopisarza.

Gdyby kogoś ciekawiło co sami oskarżeni mają do powiedzenia, proszę uprzejmie:

„Prawda o Katyniu”: http://komsomol.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1486:bolesaw-wojcicki-qprawda-o-katyniuq-wyd-czytelnik-1952-r&catid=71:prawda-o-katyniu&Itemid=37

„Kłamstwa o historii ZSRR”: http://komsomol.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=435:maroi-sousa-qkamstwa-o-historii-zsrrq&catid=74:przeszlosc&Itemid=37

jan

PORTAL Z ZALOENIU HISTORYCZNY I TAKIE pomiieca problemu niewybaczalne gladkwski,,Myslacym pod Rozwage, plecam

JB

A czym była bitwa pod Lenino?

Jan

należy odróżniać maoizm i stalinizm od oryginalnego leninizmu i trockizmu

  tomolomo

  Jako ateista, socjalista i liberalista powiem tak. To wszystko to samo, jedyna różnica jest taka że dwa pierwsze traktuje ludzi jak niewolników i dobitnie to udowadnia, drugie traktuje ludzi jak niewolników tylko że perfidnie w oczy kłamie tym ludziom słowami „Jesteście wolni” polecam przeczytać „Folwark zwierzęcy” Orwella, nie dość że lekka i zabawna książka to zarazę mówi wiele prawdy o tym raku zwanym komunizmem.

Anonim

xD

Czarny Anarchista

Jestem zwolennikiem komunizmu i w ogóle nie zmienia to moich poglądów. Na początku odróżnijmy dwa nurty komunizmu – komunizm wolnościowy (anarchizm), którego jestem zwolennikiem i komunizm autorytarny (marksizm), wobec którego popieram krytykę Bakunina. Trockizm, marksizm-leninizm, stalinizm czy maoizm to są nurty marksizmu, należy pamiętać też, że anarchiści byli pierwszymi, którzy bolszewizm i w ogóle marksizm krytykowali i z bolszewikami walczyli, nie z powodów ideologicnych tylko przywódca ukraińskich powiedział jasno, jak bolszewicy idą do nas z pomocą, my im się odwdzięczymy, a jeśli chcą nam zabrać Ukrainę – będziemy z nimi walczyć, tak samo było w Kronsztadzie i podczas rewolucji hiszpańskiej – bolszewicy zawsze anarchistów tępili i wykorzystywali, gdyby nie machnowcy to biali mogli bardzo łatwo bolszewików zaatakować, a z tego powodu, że machnowcy najbardziej nienawidzieli białych to ich wyrżnęli jako pierwszych. Używanie bolszewizmu, stalinizmu, maoizmu zamiennie z komunizmem jest bardzo krzywdzące szczególnie dla anarchistów, którzy od początku walczyli z państwowością, kapitalizmem i budowali prawdziwy komunizm na zasadach anarchistycznych.

Młody Lewak

Tak, jestem zwolennikiem komunizmu, i jestem z tego dumny, ale ten komentarz będzie w miarę obiektywny.
Ludzie, doedukujcie się. Nie każdy komunizm jest zły. Tutaj zostały przedstawione tylko zbrodnie bolszewików. Oprócz tego istnieje mnóstwo różnych odłamów/nurtów komunizmu, w większości bardzo prowolnościowe. Dla wszystkich, nie ważne czy komunistów czy „anty” komunistów lub osób w ogóle w to niezaangażowanych, polecam przeczytać książki młodego Marxa. Bardzo mądry człowiek, a w jego książkach jest mnóstwo informacji oraz rozważań które pomogą zrozumieć ideę komunizmu, wady i zalety.
Po przeczytaniu zapraszam do dyskusji.

  xx

  Oprócz samego czytania warto też krytycznie myśleć o tym co się czyta. Idee komunizmu to bajki dla naiwnych młodych bez doświadczenia życiowego, lub ludzi zwyczajnie głupich. I jednych i drugich nigdy nie brakowało.

   Kazimierz

   W SEDNO !!!

Katolik

Najpierw odnajdzmy i pochowajmy Polaków zastrzelonych w tył głowy lub zabitych młotem w Łódzkich piwnicach za czasów PRL u

intelektualista

Mackiewicz nie uznawał PRL jako legalnej formy państwowości polskiej, komunizm uważał za zło ponadnarodowe oparte na publicznym kłamstwie, na negowaniu wolności jednostki, prawa i podstawowych wartości cywilizacji, a antykomunizm – za swój światopogląd. Jego książki ukazywały się jedynie nakładem wydawnictw emigracyjnych lub w drugim obiegu (łącznie 51 pozycji).

intelektualista

Wielka jest zdolność rezygnacji i przystosowania do warunków, właściwa naturze ludzkiej. Ale żaden realizm nie powinien pozbawiać ludzi poczucia wyobraźni, gdyż przestanie być realizmem. Porównanie zaś obyczajów świata z roku 1912 z obyczajami roku 1962, daje nam dopiero niejaką możność, choć oczywiście nie w zarysach konkretnych, wyobrazić sobie, do jakiego układu rzeczy ludzie będą mogli być jeszcze zmuszeni 'rozsądnie’ się przystosować, w roku 2012! Jeżeli do tego czasu ognisko psychicznej zarazy nie zostanie unicestwione.
Katastrofa, to nie śmierć połowy ludzkości w wojnie atomowej. Katastrofa, to życie całej ludzkości pod panowaniem ustroju komunistycznego”.
/więcej- szukaj i dociekaj prawdy/
Józef Mackiewicz – Zwycięstwo prowokacji

Marius Sobieski

moja praBabcia opowiadała jak to bylo na ziemi proszowickiej, jak ich niemcy targali ona sama w obozie spędziła 5 lat jako dziecko. Opowiadała, że musiała jeść wszystko co przyszło do obozu, szczury, chrząszcze a z ziemi wykopywali co się dało. Nie zjadła tylko ludzkiego mięsa a to było też w obozach. Zjadali tych co padli z wycięczenia głównie. Niektórzy z niemców podrzucali regularnie jedzenie podczas wart ale nie można było wyjśc po nie od razu tylko nad ranem albo przy zmianie wart. Ona zbierała je podczas sprzątania przy ogrodzeniu płakałazawsze że nie dzieliła się tylko jadła ile mogła. A w budynku były nawet małe dzieci one umierały szybko. Wspominała Basię miała 3 latka jak tam trafiła dużo chorowała i się nią opiekowała. Zmarła na tyfus na kilka dni przed wyzwoleniem przez czerwonoarmistów ale to by nic nie zmieniło choroba była zaawansowana. Mówiła do niej mama nie wzięli jej do komory tylko dlatego, że w tym budynku poprawiała morale jako jedyne tak małe dziecko, które dało radę.
Nawet wartownicy jej przekazywali swoje racje. Mała Basia nigdy nie zaznała wolności jedynie miłości ze strony pra babci.
Po wyzwoleniu 4 miesiące zajęło jej powrót do kołobrzegu tam wstąpiła do CC potem nie była z tego zadowolona bo wykonywała wyroki na konfidencji i kolaborantach jeszcze 4 lata po zakończeniu wojny. Zawsze mówiła to za Basię…swoją córkę nazwała też Basia, a teraz jej prawnuczka również nosi to imię a ja pamiętam cała Historię oraz dzienniki miałem, które przekazałem do IPN. Są dostępne publicznie.

Zygmunt Jan Prusiński

TORTUROWANYM RÓŻĘ SKŁADAM

(Ofiarom ubecji i esbecji)

Nauczyłem się dawno układać
dobro na niebie,
tyle nieporozumień zerwanych
choćby liść z drzewa.
Syczy gdzieniegdzie wąż w lesie
zbliża się zorza lekko zawstydzona,
a ja wracam na rozłożysty piasek
do cieni dawno zapomnianych.
To za Polskę torturowani
tacy młodzi w cierni przykuci,
oblewał ich potem sen czarny
w pacierzach ożyli na nowo.
Wyschnięty nurt rzeki za miastem
idzie chłopiec objęty z dziewczyną,
niech kwitną słońcem i kwiatem
bo są tamtych Polski przyszłością.

Zygmunt Jan Prusiński
6.02.2010 – Ustka

AaronFek

Arakus
variant2

AaronFek

Antargan
variant2

Felek

Komunizm jest oparty na nauce Marksa i Darwina. Ludzie według tych naukowców są zwierzętami. W świecie zwierząt obowiązują inne prawa. Jak twierdził Karol Marks „zwierzę silniejsze zagryza słabsze”. Dlatego wszystko jest w porządku. Jak bolszewicy wprowadzą komunizm na całym świecie to tak będzie się żyło. Panowie komuniści będą żyć w luksusach a reszta niewolników będzie na nich pracować za miskę ryżu.

Anonim

Rosja jest bankrutem. Ten kraj już nie istnieje od tych mordów ZSRR. Kacapy się setkami pokoleń nie wypłacą za swoje zbrodnie, któremu odpowiedzialny nest stalin. Hitler nie dokonal aż takiego bestwialstwa jakiego dokonały kacapy, jeśli porównywać tych dwóch zbrodniarzy, to stalin ma więcej ofiar na sumieniu niż hitler

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Operacja „Trust”, czyli jak ZSRR nabił Zachód w butelkę

Przez kilka lat radziecka agentura wodziła za nos państwa Europy Zachodniej. Jak to w ogóle było możliwe? I o co tak naprawdę w tym wszystkim...

7 września 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Druga wojna światowa

Nóż w plecy

Litania błędów, których w przeddzień operacji „Barbarossa” dopuściła się jedna i druga strona konfliktu na głowę bije nawet najdłuższe pokuty zadawane podczas spowiedzi świętych. Bo...

28 listopada 2019 | Autorzy: Mateusz Raszyński

Czy Lenin był grzybem? Pięć absurdalnych medialnych doniesień, które mogły zmienić świat…

Niby wszyscy o tym wiedzą: mediom nie należy ufać. Jednak historia pełna jest przykładów na to, że o tej starej prawdzie ludzie dość często zapominali....

26 października 2019 | Autorzy: Agata Łysakowska-Trzoss

Dwudziestolecie międzywojenne

Na tej wyspie zjadano ludzi!

By przeżyć zjadano ludzkie serca, płuca i wątroby. Człowiek był zwierzęciem – jako ofiara i myśliwy. Nieludzkie warunki, oddalona o wiele kilometrów od cywilizacji wyspa,...

20 października 2019 | Autorzy: Bartłomiej Gajek

Zimna wojna

Żelazna kurtyna wcale nie była szczelna! Jak wyglądały wycieczki na Wschód ze „zgniłego, imperialistycznego” Zachodu?

Zasieki z drutu kolczastego, strażnicy strzelający bez rozkazu i zakaz wstępu z „imperialistycznym” paszportem? Nic bardziej mylnego! ZSRR może i nie witał gości z Zachodu...

3 października 2019 | Autorzy: Maria Procner

Dwudziestolecie międzywojenne

„Najstraszniejsza tragedia w ludzkiej historii”. Jak prawdziwi komuniści reagowali na pakt Ribbentrop-Mołotow?

W sierpniu 1939 roku po stronie osaczonej Polski niespodziewanie stanęli komuniści z całej Europy. Hańba, zgroza, zdrada! - krzyczeli. Partyjniakom, którzy ślepo wierzyli w proletariackie...

6 sierpnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.