Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Jak wyglądał zwyczajny dzień w… chińskim obozie pracy?

Więźień chińskiego obozu pracy. Krzywo spojrzeli na portret wodza, niewystarczająco głośno krzyczeli „Niech żyje przewodniczący Mao!”, mamrotali przez sen coś nieprawomyślnego, albo dali się nabrać na hasło „Niechaj kwitnie razem sto kwiatów, niech współzawodniczy sto szkół myśli” i ujawniwszy swoje poglądy zaraz trafili na czarną listę. Naprawdę nie trzeba było wiele, by przekroczyć bramy piekła…

Tym piekłem był obóz „reedukacji przez pracę” – chiński wynalazek z lat 50. ubiegłego wieku. Cóż za piękne założenie! Człowiek wyjeżdża z domu, dostaje kilof, sierp czy inną łopatę i przy wtórze okrzyków wdzięczności za to, co daje mu partia, wyzbywa się swojego „prawicowego” skrzywienia. Praktyka wyglądała oczywiście zgoła inaczej i takiemu przybytkowi najbliżej było do znanych nam z historii Europy obozów koncentracyjnych.

W podróż po świecie chińskiego GUŁAG-u wyruszymy śladem niejakiego Gao Ertai, autora książki „W poszukiwaniu ojczyzny. Wspomnienia z chińskiego obozu pracy”. Skąd Gao wziął się w obozie? Co takiego uczynił, że po trzech dniach wycieńczającej podróży trafił gdzieś na skraj wielkiej pustyni Gobi? Zdarzyło mu się tylko jedno przewinienie: został uznany za prawicowca.

Mniej więcej na obszarze zaznaczonym na czerwono Gao Ertai leczył się ze swoich "prawicowych" poglądów.

Mniej więcej na obszarze zaznaczonym na czerwono Gao Ertai leczył się ze swoich „prawicowych” poglądów.

Trudno powiedzieć co dokładnie oznacza ten termin – dla chińskich władz stał się on swoistym słowem-kluczem, pozwalającym wpakować za kratki każdego niewygodnego delikwenta. Najprościej mówiąc „prawicowiec” to coś jak radziecki wróg ludu, tyle że po chińsku. Przejdźmy jednak ad rem i zajmijmy się początkami obozowej kariery Gao.

Oddaj swój dobytek, czyli festiwal jedzenia w byle czym

Na dzień dobry każdego skazanego ustawiono w długim ogonku: po jednej stronie kobiety, po drugiej mężczyzn. Wszystkich załadowano na ciężarówki, które wyjechały w nieznanym kierunku – gdzieś w stronę środka pustyni Gobi. Po długiej jeździe samochody w końcu zatrzymały się, z pozoru pośrodku pustkowia.

Czy wiesz, że ...

...GROM, najlepsza polska jednostka specjalna, dzięki morderczemu szkoleniu wykazuje olbrzymie możliwości? Po 11 września 2001 roku MON mógł wysłać do Afganistanu około stu pierwszych żołnierzy dopiero po trzech miesiącach szkolenia. Tymczasem operatorzy jednostki GROM gotowość bojową osiągali w półtorej godziny!

...by uniknąć obowiązkowej służby wojskowej w PRL-u wielu młodych mężczyzn udawało chorobę psychiczną? W ten sposób w 1984 roku na oddział zamknięty trafił Andrzej „Kobra” Kraiński, który z poznanym tam ordynatorem Andrzejem Michorzewskim założył zespół Latający Pisuar, z którego narodziła się słynna Kobranocka.

...za faszerowanie pasztetówek trocinami można było w czasach PRL zostać powieszonym? Taki wyrok zapadł w "aferze mięsnej", gdzie na karę śmierci skazany został Stanisław Wawrzecki, szef przedsiębiorstwa Warszawa Praga w Miejskim Handlu Mięsem.

...jeszcze kilkadziesiąt lat temu sytuacja kobiet w Iranie wyglądała znacznie lepiej, niż obecnie? Pod rządami Mohammada Rezy Pahlawiego przeprowadzono wiele znaczących reform. Największym sukcesem polityki szacha było wprowadzenie w 1967 roku nowego Prawa o ochronie rodziny.

Komentarze (16)

 1. Dziki_Bigos Odpowiedz

  Ale i tak znajdą sie ludzie, którzy powiedzą że tam było dobrze a to jest ‚imperialistyczna/kapitalistyczna propaganda’

 2. Englishman Odpowiedz

  Bardzodobry material.
  Dla ludzi, co romansuja z komunizmem, to jest przyczynek do dyskusji.
  Prosze o linki angielskie.
  Do zrodel, s.v.p.
  (przepraszam za brak polskiej czcionki(…))

 3. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z serwisu wykop.pl (http://www.wykop.pl/link/1087695/jak-wygladal-zwyczajny-dzien-w-chinskim-obozie-pracy/):

  empeash:
  A wie ktos moze dlaczego nie ma juz obozow pracy? Mam na mysli jakis dosc humanitarnych ale dlaczego przestepcy nie pracuja?

  phxx:
  @empeash: Przestępcy nie pracują, ponieważ prawa człowieka zabraniają zmuszania do pracy. Fajnie, co?

  draqul:
  @phxx: A gdy przyjdą inne czasy, gdy to przestępcy będą mieli nad resztą władzę, nikt nie będzie zważał na prawa człowieka.

  Kylo_EL:
  @empeash: Było na wykopie, że więźniowie w stanach są zmuszani do pracy. Produkują np kamizelki kuloodporne dla wojska (i to chyba większość potrzebnych).

  Daozi:
  @phxx: Czekaj czekaj – tu jest mowa o CHIŃSKICH obozach pracy – w tym kraju prawa człowieka obowiązywały… Hmm… Nigdy?

  phxx:
  @Daozi: Wydawało mi się, że przenosimy tok myślowy na Polski grunt. A w Chinach to chyba i tak nie ma dużo lepiej niż jak były obozy pracy.

  Daozi:
  Ciekawy artykuł, nie powiem. Jedyne co nieco drażni, to pseudo – zabawny ton, jakoś kiepsko to wypadło. Może autor silił się na napisanie w stylu Sołżenicyna, którego „Archipelag Gułag„ to moim zdaniem arcydzieło, pisane takim właśnie lekko zabawnym tonem.

  A rzeczoną książkę spróbuję pożyczyć – zapowiada się ciekawie. (Może ten artykuł to viral :> )

 4. Jaro Odpowiedz

  Strasznie męczącym językiem to napisano… ja ewentualnie rozumiem, że ludzie, którzy sami to przeżyli, właśnie w ten sposób dystansują się od tego horroru. Ale nie siedząca w wygodnym biurze historyczka, która nigdy podobnego obozu nawet nie zwiedziła. To jest po prostu irytujące.

  • Anna IsArt Odpowiedz

   Tak samo uważam, napisane, jakby autorka nie miała pojęcia o czym pisze. Przerost infantylnej formy nad trescią. ” bomba kaloryczna o wdzięcznej nazwie „Gu”” ” dzielili się pysznościami”. Nie jestem ekspertką ani historii, ani poprawnego stylu, ale to po prostu kole w oczy.

 5. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Komentarze z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Andrew Jan B.: Pierwsze ,, prototypy obozów koncentracyjnych ,, powstały …w Afryce południowej , gdzie Anglicy w czasie wojny z Burami kolonistami z Europy . Zamknięto jeńców i całe rodziny w tzw ,obozach internowania , gdzie umierali z niedożywienia i chorób . Następnie były łagry sowieckie , potem olanowana eksterminacja w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych -obozach zagłady o różnym stopniu eksterminacji lub wycieńczenia pracą . Korzystały z pracy więźniów niemieckie zakłady przemysłowe różnych branży …które istnieją do dzisiaj , marki znanych firm .

  Tomasz O.: Japończycy byli bardziej pomysłowi

  Mateusz M.: a co powiecie na obozy w korei płn.?

  Andrew Jan B.: Obozy w Korei Płn . są straszne , oglądałem film i mimo , że nie jestem nadwrażliwy , ciężko było słuchać . Opowieść jednego z strażników , który uciekł i dostał swoisty list żelazny są wstrząsające . Teren ogrodzony drutem kolczastym pod napięciem a potem fosa z palisadą z zaostrzonymi palami . Czasami nie ma budynków a ludzie zgarbieni żyją po prostu w norach w ziemi . Kiedyś jeden z więźniów uciekał , wysłano psy , które rozszarpały go . Strażnicy są indoktrynowani , nie mają litości , to nie ludzie a wrogowie rewolucji . Obozowicze cały czas chodzą w tym samym ubraniu , które jest sztywne od brudu i ziemi . Kiedyś z strażnik wkroczył do baraku i zastrzelił całą rodzinę . Tam ,,żyją ,, wegetują całe rodziny , bo gdy jeden z rodziny podpadnie reżimowi to aresztowana jest cała rodzina jako podejrzana . Donosy są na porządku dziennym , tortury a także zdarza się kanibalizm w wioskach z głodu .http://wiatr.media.pl/koment/nkorea.html

  Waldemar T.: Proponowałbym cos napisać na temat warunków w obozach dla jeńców sowieckich z 1920 r.w Strzałkowie, Dąbiu, Pikulicach i Wadowicach….bo temat raczej w Polsce nieznany….i bardzo niewygodny…

  Ciekawostki historyczne: Kto wiem, może taki artykuł też napiszemy, tymczasem polecam opis warunków w bolszewickich obozach jenieckich http://ciekawostkihistoryczne.pl/2012/02/08/polacy-w-niewoli-pieklo-bolszewickich-obozow-jenieckich/

 6. Daga Odpowiedz

  Polecam przeczytać książkę Kang Czolhwana „Usta pełne kamieni” o północnokoreańskich obozach reedukacji przez pracę.

 7. Bogdan Wojak Odpowiedz

  w polsce przestemcy nie pracuja – bo do niedawna było bezrobocie – a praca wieznia – nieefektywna – jeszcze trzeba go pilnowac – transportowac – lepiej karmic – poprostu nie przynosiła zysku – obecnie wraz ze wzrostem płacy minimalnej i niedoborami na rynku pracy – wroci praca wiezniow /zwłaszcza tych ktozy musza odpracowac swe wyroki kary – badz długotermin owi – zarabiajacy na swe wypiski /zakupy w kantorze wienziennym-kilkadziesiat tysiecy wspomoze -rynek pracy — powinno sie odnowic prace inwalidow – /taki sam problem jak z wiezniami w czasach bezrobocia była n ieoplacalna – teraz znowu bedzie potrzebna – wspomozenie budrzetu inwalidow i nadaje sens egzystencji

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.