Polskie Imperium

Prywatne zwierzenia zastępcy Hitlera

Autor: | 20 sierpnia 2012 | 29,737 odsłon

Hitler i jego zaufany zastępca...Drugi człowiek po Hitlerze spadł Brytyjczykom na głowy niczym gwiazdka z nieba… i to dosłownie. Wprawdzie na Wyspach nikt nie chciał z nim negocjować, ale za to Churchill dołożył wszelkich starań, by wyciągnąć z niego cenne informacje. Z najwyżej postawionym jeńcem II wojny światowej długie rozmowy prowadzili strażnicy i specjalnie dobierani goście. Co takiego Rudolf Hess wyjawił im na temat III Rzeszy i Hitlera?

O niespodziewanym lądowaniu Hessa w Wielkiej Brytanii w 1941 roku pisałem już w innym artykule. Jego misja zakończyła się sromotną porażką i resztę wojny spędził w izolacji. Zamknięty w czterech ścianach stopniowo tracił zmysły (próbował nawet popełnić samobójstwo), ale przy okazji całkiem sporo gadał. Wyimki z rozmów, które prowadzili z nim Brytyjczycy – a zarazem, rzecz jasna, je nagrywali – zebrał w książce „Sekretne życie Rudolfa Hessa” Stephen McGinthy.

Dziennik "Daily Record" informuje o lądowaniu Hessa.

Dziennik „Daily Record” informuje o lądowaniu Hessa.

Okazuje się, że Hess był jednocześnie ślepo oddany Hitlerowi i… niezwykle naiwny. Ten potężny członek partii i zastępca dyktatora z pełnym przekonaniem twierdził, że II wojnę światową wywołał Winston Churchill: przed wojną nieustannie prowadził zakulisowe działania, aby wypracować sposoby zniszczenia Niemiec („Sekretne życie…”, s. 227).

Najwidoczniej Hess nie wiedział, że do września 1939 roku Churchill znajdował się niemal zupełnie poza polityką. Kolejna opinia jest nawet ciekawsza. Według wypowiedzi Hessa Polacy zostali wciągnięci w wojnę przez zachowanie Brytyjczyków (s. 227). Podobno polscy politycy zapewniali niemiecki MSZ, że są gotowi na ustępstwa, ale od negocjacji z Hitlerem odwiedli ich – a jakże – Brytyjczycy.

Nawet o szefie polskiej dyplomacji Józefie Becku, autorze słynnej mowy o honorze, Hess powiedział, że był w zasadzie… zwolennikiem Niemców. Miał zamiar dojść [z nami] do porozumienia, prawdziwego porozumienia, dobrze o tym wiem – zapewniał w jednej z rozmów (s. 278). Kiedy odwiedzający go brytyjski minister Beaverbrook zapytał czy Beck był w takim razie pod wpływem Niemiec i nie chciał mieć nic do czynienia z Churchillem, jeniec odparł: Tak, był (s. 279).

Zastępca Hitlera był ślepo oddany swojemu wodzowi. Jednocześnie okazał się człowiekiem niezwykle naiwnym.

Zastępca Hitlera był ślepo oddany swojemu wodzowi. Jednocześnie okazał się człowiekiem niezwykle naiwnym.

Osobliwe zdanie Hess miał także o wschodnich sojusznikach III Rzeszy, Japończykach. Jego zdaniem nie zasługiwali na zaufanie i byli… przesadnie wpatrzeni w Australię. Z drugiej strony Hess chwalił ich zapiekłego wroga, chińskiego lidera Czang Kaj-Szeka. Uważał go za człowieka uczciwego i niezawodnego (s. 230).

Artykuł powstał w oparciu o książkę Stephena McGinty'ego pt. "Sekretne życie Rudolfa Hessa" (Znak 2012).

Artykuł powstał w oparciu o książkę Stephena McGinty’ego pt. „Sekretne życie Rudolfa Hessa” (Znak Literanova 2012).

Wiele uwagi były zastępca Hitlera poświęcał religii, zapewniając, że Hitler całkiem się jej pozbędzie. Wprawdzie Hess przyznał, że wierzy w przeznaczenie, jasnowidztwo i duchy (s.239), ale dla chrześcijaństwa nie miał litości.

Mówił, że wkrótce Niemcy zlikwidują chrześcijaństwo, bo jest ono jedynie żydowską bajką, i zastąpią je nową religią niemiecką (s. 226). Zdaniem Stephena McGinthy’ego sam Hess wierzył w życie pozagrobowe, ale nie w niebo z Bogiem przypominającym brodatego starca (s. 230).

Nowa wiara miała być budowana od podstaw i wymagała stworzenia nowych aspektów zewnętrznych i rytuałów. Stalin – jego zdaniem – popełnił wielki błąd niszcząc religię, ale nie proponując na jej miejsce stosownego zamiennika (s. 230).

Ostatni szeroki temat zwierzeń Hessa to zbrodnie wojenne Niemców. Mówiąc krótko, Hess w żadne zbrodnie nie wierzył i był gotów do upadłego bronić honoru niemieckiego żołnierza oraz III Rzeszy.

Lord Beaverbrook uciął sobie z Hessem pogawędkę między innymi o polskim ministrze, Józefie Becku...

Lord Beaverbrook uciął sobie z Hessem pogawędkę między innymi o polskim ministrze, Józefie Becku…

Wprawdzie przyznał, że istotnie rozstrzeliwano polskich księży, ale byli oni winni szpiegostwa (s. 229). Na pewno natomiast Niemcy nie krzywdzili żadnych Żydów! Zdaniem Hessa Hitler miał wobec semitów zupełnie inne plany. Ponoć postanowił: wypędzić wszystkich z Europy (s. 230). Wypędzić, a nie zabić.

Frank Foley. Między innymi to jemu powierzono zadanie wyciągania z Hessa informacji...

Frank Foley. Między innymi to jemu powierzono zadanie wyciągania z Hessa informacji…

Nawet po lekturze raportów na temat obozów koncentracyjnych i wspomnień Żydów ocalonych z holocaustu Hess nie zmienił zdania. Był tak zatwardziały w swych poglądach i tak skory do dyskusji, że można śmiało przyjąć, że rzeczywiście nic nie wiedział o planach zagłady.

Wydaje się to niesamowite, licząc że pełnił funkcję bezpośredniego zastępcy Hitlera! A jednak żydowskie ofiary nazywał konsekwentnie rzekomymi świadkami rzekomego traktowania więźniów (s. 236), dopuszczając co najwyżej myśl, że jacyś urzędnicy średniego szczebla przekroczyli swoje uprawnienia i postąpili wbrew woli hitlerowskiego kierownictwa.

Może zresztą Hess był już zbyt obłąkany, by zmienić zdanie na jakikolwiek temat. Brytyjskim agentom opowiadał, że planuje wybudować wiejski dom w Szkocji i w związku z tym prosił o książki na temat projektowania angielskich rezydencji wiejskich (s. 231). Przy innej okazji stwierdził natomiast, że jednak zmienił zdanie i kiedy Hitler skończy podbijać Europę, on wróci do ojczyzny, zamiast przyjmować urząd gubernatora jednej z nowych kolonii III Rzeszy…

Źródło:

Stephen McGinty, Sekretne życie Rudolfa Hessa, Znak Literanova 2012.

Kup książkę (dużo) taniej niż inni:

Powiedz innym co myślisz:

Kamil JanickiKamil Janicki - Redaktor naczelny "Ciekawostek historycznych". Historyk, publicysta i pisarz. Autor książek wydanych w łącznym nakładzie prawie 150 000 egzemplarzy, w tym bestsellerowych “Pierwszych dam II Rzeczpospolitej”, “Upadłych dam II Rzeczpospolitej”, "Dam złotego wieku" i "Epoki hipokryzji". W listopadzie 2015 roku ukazała się jego najnowsza książka: "Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę" (Więcej informacji o autorze, Inne artykuły tego autora).

Okupacja
Komentarze do artykułu (10)
 1. Cały naród niemiecki był i nadal jest obłąkany tak jak Hess.

  Nadal wierzą, że są nadludźmi, a Słowanie są podludźmi.

  Nadal wierzą w wyższość swojego języka i kultury.

  Nadal wierzą, że nadejdzie nowy führer, lepszy od poprzedniego, i poprowadzi ich do ostatecznego zwycięstwa.

 2. O planach zagłady mógł nic nie wiedzieć. Wojna miała swoją dynamikę i wiele projektów „dojrzewało”. Rzeczywiscie planowano masowe przesiedlenia „gdzieś na wschód”, tam gdzie puste obszary. Eichman szukał terenów i prowadził akcje osiedlania pod Niskiem, która skończyła się negatywnie. Decyzja o zagładzie ostatecznie powstała podczas konferencji w Wansee. Wcześniej mordowanie było testowo-eksperymentalne i wynikało z samej brutalizacji wojny na wschodzie i wchłonięciu obszarów dawnych Kresów z liczną ludnością żydowską i ogólnym burdelem.

  • Co do polaków , zostaliśmy omotani przez anglików i francuzów , wierzyliśmy w czcze obietnice zza morza a i tak jak zwykle zostaliśmy oszukani ! W 1939 mieliśmy wiecej przyjaciół i przychylnych sobie ludzi w nazistowskich niemczech niż w anglii czy bojazliwej francji…

 3. Nie wspominajac ze nazistowskie Niemcy jeszcze przed wojna caly czas negocjowaly emigracje Zydow do Palestyny z Wielka Brytania ktora to nie bardzo byla temu przychylna.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

szarlatan
…rosyjscy szarlatani przed wiekiem serwowali chorym makabryczne terapie? Przykładowo wenerycy mogli trafić nawet na 5 dni do kupy gnoju.

miniaturka-2
…przy stole plenarnym podczas obrad Okrągłego Stołu zasiadały tylko dwie kobiety i aż trzech biskupów? Na ponad siedemset osób, które w sumie wzięły udział w obradach, było zaledwie pięćdziesiąt pięć kobiet.

plague_victims
…japoński wydział  zapobiegania epidemiom i oczyszczania wody Armii Kwantuńskiej tak naprawdę zajmował się eksperymentami na ludziach? By odczłowieczyć „pacjentów”, nazywano ich „kłodami drewna”.