Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Burdel SS. Do czego naziści wykorzystywali prostytutki?

Była prostytutka Kitty Schmidt (naprawdę nazywała się Katharinę Zammit) wraz z córką. To właśnie ona prowadziła ekskluzywny burdel SS.Alkohol i bezpruderyjne panie okazały się dla hitlerowców lepszą metodą pozyskiwania informacji niż najbrutalniejsze nawet tortury. Oto historia przedsiębiorczej burdelmamy. Wyciągała pieniądze od zamożnych żydowskich klientów, a gdy ich zabrakło, nie wahała się skumać z esesmanami.

Ekskluzywny berliński burdel prowadzony przez Kitty Schmidt oferował swoim niewyżytym klientom nie tylko standardowe uciechy. Oddając się miłosnym igraszkom, można było niechcący zostać nazistowskim informatorem lub gwiazdą ekranu. Salon Kitty nie był bowiem zwykłym domem publicznym. Był tajnym ośrodkiem SS, naszpikowanym wszelkiego typu aparaturą podsłuchową, ukrytymi kamerami, mikrofonami rejestrującymi wszystkie rozmowy klientów i ich łóżkowe dokonania.

Wykorzystajmy prostytutki!

SS-Obergruppenführer Reinhard Heydrich, to on stał za powstaniem Salonu Kitty (Bundesarchiv; lic. CC-BY-SA).

SS-Obergruppenführer Reinhard Heydrich, to on stał za powstaniem Salonu Kitty (Bundesarchiv; lic. CC-BY-SA).

Wszyscy najważniejsi naziści posiadali swoje własne struktury wywiadowcze. Nie inaczej było w przypadku Reinharda Heydricha, zwanego mózgiem Heinricha Himmlera, szefa SS. Heydrich postanowił zdobywać informacje w najbardziej perfidny sposób – zaglądając delikwentom do łóżka! W III Rzeszy prostytucja była tępiona. Pomysłowy Reinhard postanowił zrobić użytek z działalności panien lekkich obyczajów.

Z pomocą obrotnej burdelmamy Kitty Schmidt stworzył luksusowy dom publiczny pełen aparatury szpiegowskiej. W ten nietypowy sposób dowiadywał się o rzeczach mogących skompromitować niejedną ważną personę ówczesnego świata.

U Kitty bywali bowiem czołowi politycy III Rzeszy i krajów sojuszniczych. Używali tam sobie między innymi minister spraw zagranicznych Rzeszy Joachim von Ribbentrop, jego włoski odpowiednik, zięć Mussoliniego, hrabia Galeazzo Ciano, a także Martin Bormann, sekretarz Hitlera. Gdy przychodził sam Heydrich – a według wspomnień pracowniczek czynił to dość często – wówczas całą aparaturę wyłączano.

Zaradna burdelmama

Kim była Kitty Schmidt i co skłoniło ją do podjęcia współpracy z reżimem hitlerowskim? Czy oferowanie standardowego pakietu usług znudziło berlińskie prostytutki, więc wzięły się za zabawę w szpiegów?

Kamienica przy Giesebrechtstrasse 11 w bielińskiej dzielnicy Charlottenburg. To w tym budynku mieścił się Salon Kitty. (fot. Peter Kuley; lic. CC ASA 3.0)

Kamienica przy Giesebrechtstrasse 11 w bielińskiej dzielnicy Charlottenburg. To w tym budynku mieścił się Salon Kitty. (fot. Peter Kuley; lic. CC ASA 3.0)

Kitty była właścicielką „pensjonatu” w Berlinie. Przed przejęciem władzy w Niemczech przez hitlerowców prosperował on dzięki bogatej klienteli pochodzenia żydowskiego. Gdy u steru rządów stanęli naziści, kto mógł, uciekał z III Rzeszy. Innych spotkał niewesoły los. Zniknęli także bywalcy burdelu.

Hitler i jego zwyrodniała banda panoszyli się do tego stopnia, że w 1939 roku sama Kitty Schmidt postanowiła uciec z Niemiec. Niestety została złapana. Przesłuchiwał ją osobiście Walter Schellenberg, szef niemieckiego wywiadu (SD). Zaproponował jej proste rozwiązanie. Albo pensjonat zostanie przekształcony w dom publiczny do zdobywania informacji, albo Schmidt czeka zesłanie do obozu koncentracyjnego i śmierć. Wybór był więc prosty. Tak oto powstał nowatorski burdel z frywolnymi „agentkami wywiadu” w roli głównej.

Czy wiesz, że ...

... zdarzało się, że ciała Polaków pomordowanych na Wołyniu grzebali później ci sami ludzie, którzy ich zabili? Po wrzuceniu ciał do mogił, ubijali łopatami ziemię i odchodzili jak gdyby nigdy nic.

...dla Ludwiki Zachariasiewicz, wtyczki AK w strukturach NKWD, punktem kontaktowym z polskimi konspiratorami był… gabinet kosmetyczny na Pradze? W ten sposób młoda kobieta kreowała się jako atrakcyjna, próżna trzpiotka, dla której najważniejszy jest piękny wygląd.

...Amerykanie znaleźli i pojmali Hansa Franka 4 maja 1945 roku? Jak wspominał jego syn, Niklas: „Wiedział, że wkrótce go aresztują. Wcześniej tego dnia dał matce gruby zwitek pieniędzy. Nie było żadnego pocałunku (...). Wyglądało to jak płacenie dziwce”.

...as pancerny w szeregach 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, podporucznik Mark Weissenberg, zginął w bardzo niefortunnym wypadku? Podczas nocnego natarcia na Bydgoszcz usiadł na błotniku, aby pomagać w kierowaniu czołgiem. Zmęczony zasnął i osunął się pod gąsienice.

Komentarze (18)

 1. Anonim Odpowiedz

  Wyższa rasa miała widocznie wyższą potencję. To się zawsze zdarzało o ludzi ogarniętych manią dominacji i władzy. I najczęściej paskudnie się kończyło.

  • Anonim Odpowiedz

   A ja widziałam w ZOO żyrafę i słonia. Naprawdę widziałam i nie majaczę, ani mi się nie wydaje i nie bujam w obłokach.
   Widziałam jak kotek myje drugiego kotka – to jest dopiero sympatia i przyjaźń.

   Skąd autor artykułu o tym wie ?
   Reynhard Heydrich podsłuchy zakładał, a autor artykułu nie zakładał.
   Taka Różnica.
   No to który te podsłuchy zakładał ?
   A czym się różni od nich sutener wypisujący takie książki – bo robi to dla zysku – to wiadomo.

 2. Ciotka Odpowiedz

  Na fotce widzimy jeszcze dosc mlodego Joachima Ribbentropa, ktory w przybytku Kitty (ten w opisanej tu postaci tez jeszcze nie istnial) nie mogl w owym czasie bywac, bo ambasadorowal min. w Anglii i Irlandii, gdzie tez przybytkow nie brakowalo. Za czasow „wywiadowni” Kitty byl juz znacznie starszy i tezszy, co pewnie nieco mu przeszkadzolo w roli burdelowego „amanta filmowego”. ;).
  Nie pojmuje tez, czemu wlasnie i tylko dla Polakow Ribbentrop jest idiota? Fakt, nie byl szczesliwy w wielu swych misjach, bo i III Reich dawala mu zadania nie do wykonania (jak np. odzyskanie kolonii niemieckich sprzed I WS), ale – choc powszechnie uwazano go za aroganta – latki skonczonego kretyna jakos mu na Zachodzie nie przypinano (mial przynajmniej dosc rozumu, by nawet po pijaku i w burdelu nie glosic wizji innych, nizli te Hitlera). Widac naszemu IQ daleko do polskiego. ;)
  Mianem idioty (odwaznego idioty, co wykazala jego pozniejsza kariera wojskowa, choc robil glownie za „kulochwyt”) darzono za to od wczesnej mlodosci jego syna, Rudolfa – byc moze dzieki ostremu jezykowi Petera Ustinova, co w Anglii byl jego kolega szkolnym.
  Poza paru podobnymi drobiazgami tekst dobry i ciekawy, choc sama znam te historie z innych zrodel od dosyc dawna. O ile pamietam (a moge sie mylic) poczatkowo za personel Kitty mialy robic SS-manki z brygad pomocniczych, ale sie to nie sprawdzilo, takze i nie kazda „sex-profesjonalistka” sie nadawala. Na koniec rekrutacje prowadzila Kitty wraz z ludzmi z Sicherheitsdienst, sprawdzajac wszechsronne kwalifikacje kandydatek. Sam Heydrich, jak wiadomo, uslugami tych pan nie cieszyl sie zbyt dlugo – po jego smierci caly ten burdel objal Kaltenbrunner.

 3. Arek Odpowiedz

  panie slużące w tym przybytku musialy przejsc specjalne przeszkolenie w ramach SD czyli wywiadu ,
  co do Ribbentropa to polecam książke proces w Norymberdze a zwlasza czesc poswiecona ujeciu Ribbentropa

 4. sdffg Odpowiedz

  „Któż by pomyślał, że o losach włoskiego państwa zdecydował jeden upojny wieczór zakończony zakrapianą kopulacją!”
  Każdy kto choć trochę zna włochów… burdello bum bum

  • Arek Odpowiedz

   Trzeba przyznać że Wlochom w tej wojnie za bardzo nie szlo może dla tego ich elity musiały jakoś ,,odreagować”. Niestety konsekwencje były opłakane

  • Anonim Odpowiedz

   w tym czasie stosowano nagrywanie na taśmach „masowych”
   oraz na cieniutkim drucie stalowym. Z odtwarzaniem muzyki było
   marnie ale rozmowy były w zupełności wyrażne.

 5. Anonim Odpowiedz

  „Gdy przychodził sam Heydrich – a według wspomnień pracowniczek czynił to dość często – wówczas całą aparaturę wyłączano.”
  Reinhard Heydrich nie mógł być tam zbyt często, zwłaszcza po 24 września 1941 roku, gdy był Protektorem Czech i Moraw i częściej przebywał w Pradze niż w Berlinie… W 1942 roku Heydrich już nie żył…
  Po za tym jego żoną była arystokratka, więc trochę mu się nie dziwię, że chodził czasami na prostytutki.

 6. Marcin Frack Odpowiedz

  „Był tajnym ośrodkiem SS, naszpikowanym wszelkiego typu aparaturą podsłuchową, ukrytymi kamerami, mikrofonami rejestrującymi wszystkie rozmowy klientów i ich łóżkowe dokonania.”
  Autora chyba troszkę poniosło z tym technologicznym dobrodziejstwem – to było przecież ok. 80 lat temu i byle kamera czy mikrofon ważyło i mierzyło TROCHĘ więcej niż obecne wynalazki.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.