Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Największe skandale epoki Jagiellonów

Król oskarżany o gwałty na małoletniej żonie, królowa obelżywie nazywana „maciorą wyczerpaną połogami”. Nieślubne dzieci, morderstwa politycznych konkurentów i potajemne związki. Jakie były największe skandale epoki Jagiellonów?

Ślub Jadwigi i Jagiełły. Litewski gwałciciel i seks bez zgody polskich panów?

Zanim Jadwiga, córka króla Ludwika Andegaweńskiego, usłyszała o Litwinie Jagielle, dawno była już w związku małżeńskim z niewiele od niej starszym Wilhelmem Habsburgiem. W 1378 roku, gdy ona miała cztery lata, a on osiem, rodzice urządzili im ślub, wesele i… noc poślubną. Chociaż dzieci niewiele z tego rozumiały, brały udział w pokładzinach, które miały przypieczętować małżeństwo. Odtąd Jadwiga była żoną Wilhelma i wychowywała się na austriackim dworze.

Dymitr z Goraja przytrzymuje Jadwigę próbującą sobie wyrąbać toporem drogę do Wilhelma (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Dymitr z Goraja przytrzymuje Jadwigę próbującą sobie wyrąbać toporem drogę do Wilhelma (fot. domena publiczna)

Kiedy zmarł jej ojciec, rycerstwo obrało ją na króla Polski. W związku z tym w 1382 roku przybyła do kraju. W 1385 roku zjawił się nad Wisłą także Wilhelm, chcąc skonsumować małżeństwo i przejąć koronę Jadwigi. Polskim możnym, którzy projektowali małżeństwo władczyni z litewskim księciem Jagiełłą udało się udaremnić plany pretendenta i zatrzasnąć przed nim bramy Wawelu.

Gdy z podkulonym ogonem Austriak wrócił do Wiednia nagle zmienił swoją wersję. Zaczął rozpowiadać wszem i wobec, że małżeństwo z jedenastoipółletnią królową zostało skonsumowane, a on sypiał z nią wielokrotnie. Co więcej, rozgłaszał też, że nie ma zamiaru „walczyć o nierządnicę”. Kiedy zaś Jadwiga związała się z Jagiełłą, w Italii przyszły papież twierdził, że król Polski nie spełnia swoich „obowiązków małżeńskich” dobrowolnie i Litwin co noc ją gwałci. Andegawenkę nazwano też cudzołożnicą, a Austriacy złożyli w Rzymie skargę na Jadwigę jako bigamistkę. Wilhelm, którego ambicje dynastyczne urazili polscy możni, zszargał jej opinię na dobre, a o jej prowadzeniu się dyskutowano na połowie europejskich dworów.

Małżeństwo Jagiełły z Elżbietą Granowską. Kazirodczy związek z podstarzałą wdową?

Kiedy dwukrotnie owdowiały Władysław Jagiełło zdecydował się na ślub z Elżbietą Granowską wziął polskie rycerstwo z zaskoczenia. Możni przyjechali do Sanoka na zjazd, a tymczasem król postanowił się ożenić i zrobił to nazajutrz po przybyciu wszystkich. Jego wybranka wyjątkowo nie przypadła do gustu wielmożom.

Zanim związała się z Jagiełłą, którego znała od dawna, trzy razy zdążyła zostać wdową. Miała także kilkoro dzieci z małżeństwa z kasztelanem Wincentym Granowskim. Wytykano jej przede wszystkim niemłody wiek. Według niektórych badaczy miała mieć nawet 45 lat, przy czym sam król był starszy nawet o dwie dekady.

Jagielle suponowano też kazirodztwo w myśl prawa kanonicznego, Elżbieta była bowiem… córką jego matki chrzestnej. Z tą przeciwnością Jagiełło poradził sobie jednak bez problemu, załatwiając dyspensę od papieża.

Inspiracją do napisania artykułu stała się powieść Magdaleny Niedźwiedzkiej "Barbara Radziwiłłówna", która ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i s-ka w cyklu "Zmierzch Jagiellonów"

Inspiracją do napisania artykułu stała się powieść Magdaleny Niedźwiedzkiej „Barbara Radziwiłłówna”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i s-ka w cyklu „Zmierzch Jagiellonów”.

Król wbrew woli poddanych nie tylko ożenił się z Granowską, ale też doprowadził do jej koronacji. Biorąc pod uwagę fakt, że żona towarzyszyła mu często w podróżach po kraju, można przyjąć, że małżonkowie byli do siebie przywiązani. Urażeni możni nie dawali jednak za wygraną, stale atakując związek władcy. Królową oskarżano o to, że zmusiła Jagiełłę do ślubu czarami. Nazywano ją też starą i zasuszoną. Najdalej posunął się Stanisław Ciołek, który napisał o tym małżeństwie alegoryczną bajkę. W opowiastce nazwał ją maciorą wyczerpaną wieloma połogami, która skusiła lwa. Za swój paszkwil Ciołek został przez króla wygnany. Jagiełło nie cieszył się długo towarzystwem żony. W 1420 roku Elżbieta zmarła, co nie oznaczało jednak końca królewskich kłopotów.

Romans królowej z siedmioma rycerzami. „Nieślubne” potomstwo wielkiego monarchy?

Ostatnią żoną króla została młodziutka, siedemnastoletnia córka księcia holszańskiego Andrzeja. Ślub odbył się w 1422 roku, a dwa lata później doszło do koronacji Sonki, która po przejściu z prawosławia na katolicyzm przyjęła imię Zofia. W chwili wejścia w związek małżeński król był już w podeszłym wieku. Miał prawdopodobnie 70 lat, choć dokładnej daty jego urodzin nie znamy. Polscy panowie z niepewnością spoglądali w przyszłość kraju. Okazało się jednak, że Zofia już dwa lata po ślubie urodziła Jagielle dziedzica – Władysława, zwanego później Warneńczykiem. W dodatku po nim urodziła jeszcze dwóch chłopców, choć jeden z nich wcześnie zmarł.

Czy wiesz, że ...

...porażkę w pierwszej bitwie z Polakami pod Chocimiem w 1621 roku turecki sułtan Osman II przypłacił życiem? Po starciu chciał zreformować korpus janczarów, który oskarżył o tchórzostwo. Jednak to podwładni wykazali się inicjatywą, uwięzili swojego władcę i zamordowali go.

...podczas egzekucji przez powieszenie zdarzały się poważne błędy? Jeśli kat użył za krótkiego sznura, śmierć nie przychodziła dostatecznie szybko, gdy za długiego – skazaniec często kończył bez głowy, bo ta urywała się pod jego ciężarem.

...słynne afrykańskie miasto, słynące z chodników pokrytych złotem, założył lud wyspecjalizowany w handlu niewolnikami? Tuaregowie wzbogacili się, sprzedając swoich współrodaków: najpierw Rzymianom, a następnie Europejczykom, którzy transportowali ich do Nowego Świata.

...26 maja 1604 roku król Francji Henryk IV cudem uniknął śmierci w wyniku otrucia. Zabójczy specyfik próbował mu podać ksiądz – podczas komunii. Władcę uratował jego pies, który chwycił zębami królewskie szaty i go odciągnął. Do spożycia trucizny zmuszono za to duchownego. Mężczyzna zmarł na miejscu. 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.