Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Władysław III Warneńczyk (1424-1444)

Władysław Warneńczyk, Jan Matejko.

fot.domena publiczna Władysław Warneńczyk, Jan Matejko.

Władysław III Warneńczyk (1424-1444) – król Polski i Węgier z dynastii Jagiellonów. Był pierworodnym synem Władysława Jagiełły i jego ostatniej żony, Zofii Holszańskiej. Pomimo swojej małoletności został koronowany bezpośrednio po śmierci ojca, a więc w 1434 roku. Początkowo rządy w jego imieniu sprawowała rada koronna. W 1440 roku sejm węgierski zaprosił go do objęcia władzy; został koronowany w Budzie jeszcze w tym samym roku. W 1443 roku, za namową papieża Eugeniusza IV, podjął krucjatę przeciwko Turkom. Pomimo gotowości przeciwnika do przystania na korzystny dla Węgrów, dziesięcioletni pokój, Władysław parł do walnej konfrontacji. Jesienią 1444 roku zginął w decydującej, zakończonej sromotną klęską bitwie pod Warną. Jego ciała nigdy nie odnaleziono.

 

Dowiedz się więcej o Władysławie Warneńczyku:

Śmierć Władysława Warneńczyka pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych w historii Polski. Na ilustracji podobizna króla pędzla Jana Matejki.

artykuł | 19.05.2017 | Autor:

Gdy ten polski władca zginął, podszywały się pod niego tabuny oszustów. Dlaczego?

W filmach klasy B chorzy psychicznie nieodmiennie podają się za Napoleona. W prawdziwej, polskiej historii też mamy króla, który zapoczątkował prawdziwą modę na swoich sobowtórów. Nawet w Hiszpanii odnajdywano ludzi, który uważali się za… 

Ile jest prawdy w stwierdzeniu, że Władysław Warneńczyk był gejem? Na ilustracji portret króla pędzla Bacciarellego.

artykuł | 04.05.2017 | Autor:

Czy Władysław Warneńczyk był gejem?

Męskie rozkosze, noc spędzona w ramionach tureckiego chłopca, a nawet stały związek ze starszym mężczyzną. Osoby homoseksualne odwiedzają grób młodego króla, uznając go niemal za swojego patrona. Orientacja tego syna Jagiełły wciąż budzi kontrowersje. A jak było naprawdę?

Ciekawe materiały o Władysławie Warneńczyku z portalu TwojaHistoria.pl:

Kazimierz Wielki. Najpopularniejszy z polskich królów?

artykuł | 10.10.2017 | Autor:

Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych Polaków? Przedstawiamy jedyny w swoim rodzaju ranking oparty na twardych danych. Wyniki zaskakują.