Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Elżbieta Habsburżanka (1526-1545)

Elżbieta Habsburżanka

fot.domena publiczna Elżbieta Habsburżanka

Elżbieta Habsburżanka (1526-1545) – córka arcyksięcia Ferdynanda I, żona Zygmunta Augusta. Elżbieta była najstarszą córką Ferdynanda I Habsburga i Anny Jagiellonki. Już od narodzin planowano jej małżeństwo z polskim królewiczem, Zygmuntem Augustem. Pierwszy kontrakt małżeński został podpisany, gdy dziewczynka miała 4 lata. Elżbieta odebrała staranne wykształcenie, nie znała jednak języka polskiego. Uroczyste zaręczyny Jagiellona i Habsburżanki (przez pośredników) odbyły się w 1536 roku, gdy przyszła panna młoda miała 10 lat. Zygmunta Augusta po raz pierwszy zobaczyła dopiero 7 lat później. Przyszła królowa przybyła do Krakowa  21 kwietnia 1543 roku, a dwa tygodnie później odbył się ślub i koronacja.

Zawarcie związku małżeńskiego było dla Elżbiety początkiem pasma poniżeń i szykan, za którymi stała jej teściowa – Bona Sforza. Odprawiono cały orszak młodej królowej, a jej fraucymerem zarządzać zaczęła matka Zygmunta Augusta. Król uważał żonę za odpychającą, co miało ponoć swe korzenie w ataku epilepsji Elżbiety podczas nocy poślubnej. Jagiellonowie przed ślubem nie mieli pojęcia o chorobie, która czyniła urodzenie następcy tronu w praktyce niemożliwym. Mąż i teściowa upokarzali Elżbietę na każdym kroku. Bonę podejrzewano nawet o zamiar jej otrucia. Gdy w stolicy wybuchła zaraza, Zygmunt August w praktyce porzucił żonę na pastwę choroby oraz swojej matki. Wyjechał do Wilna, gdzie wdał się w romans z Barbarą Radziwiłłówną.

Ojciec Elżbiety wiedząc o niedoli swojej córki uzależnił wypłatę posagu od tego, czy małżonkowie będą mieszkać razem (młodzi nie widzieli się czasami przez wiele tygodni). Ostatecznie królowa wyjechała wraz z Zygmuntem Augustem na Litwę, a miejscowy klimat sprawił, że bardzo podupadła na zdrowiu. Kiedy król wyjechał w 1545 roku do Krakowa, by odebrać posag swojej żony, Elżbieta  zmarła. Pochowano ją w kaplicy św. Kazimierza w katedrze wileńskiej.

Dowiedz się więcej o Elżbiecie Habsburżance:

 

Ciekawe materiały o Elżbiecie Habsburżance z portalu TwojaHistoria.pl:

Eleonora Habsburżanka. Jedna z najmniej znanych polskich władczyń.

artykuł | 31.10.2017 | Autor:

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt nie pamięta. Kto jest na szarym końcu ponurego rankingu?

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których kompletnie zapomnieliśmy. Kto zamyka smutną listę?

Najlepsze książki o Barbarze Radziwiłłównie: