Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Elżbieta Habsburżanka (1526-1545)

Elżbieta Habsburżanka

fot.domena publiczna Elżbieta Habsburżanka

Elżbieta Habsburżanka (1526-1545) – córka arcyksięcia Ferdynanda I, żona Zygmunta Augusta. Elżbieta była najstarszą córką Ferdynanda I Habsburga i Anny Jagiellonki. Już od narodzin planowano jej małżeństwo z polskim królewiczem, Zygmuntem Augustem. Pierwszy kontrakt małżeński został podpisany, gdy dziewczynka miała 4 lata. Elżbieta odebrała staranne wykształcenie, nie znała jednak języka polskiego. Uroczyste zaręczyny Jagiellona i Habsburżanki (przez pośredników) odbyły się w 1536 roku, gdy przyszła panna młoda miała 10 lat. Zygmunta Augusta po raz pierwszy zobaczyła dopiero 7 lat później. Przyszła królowa przybyła do Krakowa  21 kwietnia 1543 roku, a dwa tygodnie później odbył się ślub i koronacja.

Zawarcie związku małżeńskiego było dla Elżbiety początkiem pasma poniżeń i szykan, za którymi stała jej teściowa – Bona Sforza. Odprawiono cały orszak młodej królowej, a jej fraucymerem zarządzać zaczęła matka Zygmunta Augusta. Król uważał żonę za odpychającą, co miało ponoć swe korzenie w ataku epilepsji Elżbiety podczas nocy poślubnej. Jagiellonowie przed ślubem nie mieli pojęcia o chorobie, która czyniła urodzenie następcy tronu w praktyce niemożliwym. Mąż i teściowa upokarzali Elżbietę na każdym kroku. Bonę podejrzewano nawet o zamiar jej otrucia. Gdy w stolicy wybuchła zaraza, Zygmunt August w praktyce porzucił żonę na pastwę choroby oraz swojej matki. Wyjechał do Wilna, gdzie wdał się w romans z Barbarą Radziwiłłówną.

Ojciec Elżbiety wiedząc o niedoli swojej córki uzależnił wypłatę posagu od tego, czy małżonkowie będą mieszkać razem (młodzi nie widzieli się czasami przez wiele tygodni). Ostatecznie królowa wyjechała wraz z Zygmuntem Augustem na Litwę, a miejscowy klimat sprawił, że bardzo podupadła na zdrowiu. Kiedy król wyjechał w 1545 roku do Krakowa, by odebrać posag swojej żony, Elżbieta  zmarła. Pochowano ją w kaplicy św. Kazimierza w katedrze wileńskiej.

Dowiedz się więcej o Elżbiecie Habsburżance:

Parmezan. Ser, który stał się podstawą jednej z wielkich afer XVI stulecia...

Nowożytność | 06.07.2018 | Autor:

„Babskie fochy” czy mistrzowskie zagranie polityczne? O co naprawdę chodziło w słynnej aferze o ser parmezański?

Historycy lubią przytaczać niesławną aferę parmezanową jako naczelny dowód małostkowości i nadpobudliwości Bony Sforzy. Czy nie należałoby w niej widzieć raczej chytrego i mistrzowsko przeprowadzonego spisku przeciwko wrogiemu agentowi?

Elżbieta Habsburżanka na anonimowym portrecie

Nowożytność | 28.06.2018 | Autor:

Nieszczęsna Elżbieta Habsburżanka. Dlaczego królowa Bona tak nieludzko pastwiła się nad swoją synową?

Mówiono, że próbuje ją zagłodzić, albo i zabić. Maltretowała Elżbietę Habsburżankę psychicznie i emocjonalnie. Robiła też wszystko, by zniszczyć pożycie młodej królowej z mężem. Ale właściwie – dlaczego?

Elżbieta Habsburżanka jako 4-letnie dziecko. Portret pędzla Jakoba Seiseneggera z 1530 roku

Nowożytność | 13.03.2018 | Autor:

Teściowa z piekła rodem. Bona Sforza zamieniła życie tej niewinnej dziewczyny w najprawdziwszy koszmar

Wszechwładca Bona nie znosiła żadnej konkurencji. Niechcianą synową poniżała, lżyła, a nawet próbowała zagłodzić. Z rozmysłem zamieniła egzystencję Elżbiety Habsburżanki w piekło.

Ciekawe materiały o Elżbiecie Habsburżance z portalu TwojaHistoria.pl:

Eleonora Habsburżanka. Jedna z najmniej znanych polskich władczyń.

artykuł | 31.10.2017 | Autor:

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt nie pamięta. Kto jest na szarym końcu ponurego rankingu?

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których kompletnie zapomnieliśmy. Kto zamyka smutną listę?

Najlepsze książki o Barbarze Radziwiłłównie: