Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Początki Polski skąpane w krwi. Jak bardzo brutalni i nieludzcy byli pierwsi Piastowie?

Bolesław Chrobry od samego początku swych rządów wykazywał się bezwzględnością i okrucieństwem. Na ilustracji XIX-wieczna podobizna władcy. Koloryzacja: Rafał Kuzak.

Bolesław Chrobry od samego początku swych rządów wykazywał się bezwzględnością i okrucieństwem. Na ilustracji XIX-wieczna podobizna władcy. Koloryzacja: Rafał Kuzak.

Ludzie transportowani jak bydło, mężczyźni o zmiażdżonych jądrach, kobiety – codziennie gwałcone. Poddani pozbawieni rąk, dłoni, języków. Niepokorni władcy: z wypalonymi oczodołami. Sadyzm? Nie. To Polska.

Przemoc od początku towarzyszyła władcom z rodu Piastów: przemoc wobec wrogów zewnętrznych i wewnętrznych, wobec rodziny i krewnych, wobec swoich i obcych. Stworzenie z niczego silnego państwa, podporządkowanie sobie sąsiednich plemion, zduszenie opozycji i utrzymanie władzy, a wreszcie wprowadzenie chrześcijaństwa i szeroko zakrojone podboje zewnętrzne wymagały zdecydowania i brutalności w działaniu.

Środkiem do tego była przemoc: agresja, zabójstwa, tortury, okaleczenia. Czyżby więc pierwsi Piastowie, twórcy państwa polskiego i jego ojcowie założyciele, byli w rzeczywistości bezlitosnymi oprawcami i sadystami? Czy państwo Polan zostało zbudowane na krwi i kościach wrogów piastowskich książąt? Oto krótki przegląd wczesnopiastowskiej przemocy. Uwaga, tekst tylko dla czytelników o mocnych nerwach!

Krwawe zjednoczenie

Przodkowie Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego – Lestek i Siemomysł – w początkach X w. i latach następnych podjęli próbę zbudowania scentralizowanego państwa, w którym ich ród odgrywałby główną rolę. W tym celu siłą zmuszali kolejne plemiona, rody i osady, by uznawały ich władzę, płaciły daninę i świadczyły usługi. Jak podkreśla w swojej najnowszej, szokującej książce Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego Michael Morys-Twarowski:

Gdy odmawiały, [Lestek] nawiedzał je ogniem i mieczem, palił grody, a ich mieszkańców brał w niewolę i sprzedawał żydowskim kupcom, płacącym srebrnymi dirhemami. Nieszczęśnicy ruszali w daleką drogę. Często w jej trakcie mężczyzn kastrowano, a kobiety gwałcono.

Piastowie nie mieli żadnej litości dla swoich wrogów. Plądrowali i palili ich grody do gołej ziemi, a z nich samych robili niewolników, których później z wielkim zyskiem sprzedawali.

fot.domena publiczna Piastowie nie mieli żadnej litości dla swoich wrogów. Plądrowali i palili ich grody do gołej ziemi, a z nich samych robili niewolników, których później z wielkim zyskiem sprzedawali.

Dodajmy, że handel niewolnikami był intratnym interesem dla piastowskich książąt. Tak więc, by stworzyć nową strukturę państwową Piastowie w latach 40. X w. bez litości zniszczyli lokalne grody plemienne w Wielkopolsce, ich elity wymordowali, a ludność sprzedali w niewolę lub przesiedlili. Ślady owych spalonych osad odnajdują dziś archeolodzy.

O skali piastowskiego sukcesu – ale też piastowskiej brutalności – świadczy fakt, że po plemieniu mieszkającym nad rzeką Obrą zostały wyłącznie popioły. Historia nie zapamiętała ani imion ich wodzów, ani nawet nazwy ich plemienia – stwierdził Kamil Janicki w swoich Żelaznych damach. Ci, którzy ocaleli, byli przesiedlani i zmuszani do pracy przy wznoszeniu nowych, potężnych piastowskich, grodów w Poznaniu, Gnieźnie, Gieczu czy Bninie. Tak wówczas wykorzystywano niewolniczą siłę roboczą.

Sadysta u władzy

Od przemocy nie stronił także syn Siemomysła, Mieszko I. Najważniejszym wydarzeniem jego panowania było bez wątpienia przyjęcie chrześcijaństwa. Ta decyzja, zrywająca ze znanym i akceptowanym od wieków porządkiem religijnym, musiała wywołać sprzeciw ze strony ludzi przywiązanych do starych zwyczajów. Książę natomiast nie wahał się używać siły, by przekonać opornych do nowych porządków, a przy okazji likwidować opozycję i konkurentów. Wielu z nich poniosło krwawą śmierć z ręki porywczego władcy lub jego drużynników.

Bez wątpienia Mieszko był władcą brutalnym i bezwzględnym, panem życia i śmierci swoich poddanych (Kamil Janicki określa go nawet mianem „sadysty”). Ogniem i żelazem podbił kolejne polańskie ziemie. Grody spalił i zrównał z ziemią, a w innych miejscach wybudował własne – potężniejsze. Najprawdopodobniej też krwawo pozbył się bliższych (być może niektórych braci) i dalszych krewnych, którzy mogli stanowić konkurencję dla jego pozycji.

Możemy się domyślać, że zostali oni brutalnie wyeliminowani: zamordowani lub drastycznie okaleczeni podczas tortur. Bez wątpienia Mieszko kontynuował też proceder przodków polegający na sprzedawaniu swoich poddanych w niewolę. Niewolnicy nadal byli głównym towarem eksportowym państwa piastowskiego. Mieszko gnał do Pragi swój żywy towar, a w drugą stronę wędrowały przedmioty zbytku i surowce – pisze Kamil Janicki.

Czy wiesz, że ...

...sułtan Mehmed II Zdobywca wał się do ataku na Konstantynopol już w wieku 14 lat? Na przeszkodzie tym planom stanął bardziej powściągliwy ojciec. Dopiero po jego śmierci mógł spełnić swoje marzenia o podbojach.

...Bizantyńczycy przez cały okres istnienia swojego imperium nazywali się „Rzymianami”? Uważali, że po upadku Wiecznego Miasta centrum cesarstwa przeniosło się do Konstantynopola. Nie we wszystkich aspektach dorastali jednak do poziomu swoich poprzedników - zwłaszcza, jeśli chodzi o armię.

...papież Stefan VI „wsławił się”, każąc ekshumować swego dawnego wroga papieża Formozusa, po czym ubrać trupa w pontyfikalne szaty i osądzić? Wyrok na zmarłym brzmiał: poćwiartowanie  i wrzucenie w fale Tybru.

...jedno z pruskich plemion mordowało nowo narodzone dziewczynki? Galindzi byli bowiem przekonani, że nie opłaca się ich żywić. A matkom, które się temu sprzeciwiały - kazano obcinać piersi.

Komentarze (54)

 1. Anonim Odpowiedz

  Stwierdzenie ,,To Polska” jest obrzydliwe i zupełnie nieuzasadnione. Takie były wtedy czasy – bynajmniej nie tylko u nas. Autorowi polecam poszperać, by dowiedział się, skąd wzięło się określenie ,,pijany, jak Bela”.

 2. eddy Odpowiedz

  „Sprzedawał żydowskim kupcom, płacącym srebrnymi dirhemami. Nieszczęśnicy ruszali w daleką drogę. Często w jej trakcie mężczyzn kastrowano, a kobiety gwałcono”. Jeśli tak było to okrutni byli żydowscy kupcy a nie Piastowie.

 3. Anno Odpowiedz

  Widać właśnie po nazwisku kto napisał książkę i oczernia Słowian :) szkoda tylko ,że nie napisał książki o swoich pobratymcach i co teraz wyprawiają z innymi .

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @Anno: A niby jakich rzekomych pobratymców masz drogi Anno na myśli? Nie podałeś/aś swojego nazwiska, więc niestety nie możemy się też dowiedzieć niczego o Twoich etymologicznych pobratymcach ;)

  • & Odpowiedz

   tak i zbyt lagodnie o biskupach, ze nawracali i krzewili wiare katolicka tylko postami , w tym czsie po stuleciach byl juz trwaly system kosciola i wladcow wspolny i okrutny a kary za cudzolostwo to tak tylko poddanych wladzy zwierzchniej nie obejmowaly , podboje odbywaly sie wspolnie z kosciolem przymusem

 4. Haxedin Odpowiedz

  Najstarszym synem Bolesława I był Bezprym a nie Mieszko II. Żenujący jest stan niewiedzy autora tego tekstu.

   • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

    @Anonimie: Dziękujemy drogi Anonimie za zwrócenie uwagi na konieczność dokładnego czytania artykułów.

 5. Obywatel D Odpowiedz

  Bardzo dobry artykuł! Niezwykle wiarygodnie przedstawia obraz tamtych czasów. Ciekawe jest to, że osoby, które inspirują się ,,lobotomią mózgową” z serii ,,ku pokrzepieniu serc…” nie potrafią tego w żaden sposób zaakceptować. Ale może to i dla nich lepiej? Być może jest to ich naturalna reakca obronna. Cechą historyka jest to, że w racjonalny sposób łączy fakty i tworzy dzięki temu wiarygodną narrację. Wiele osób to rozumie, a część… no cóż – obiekcje z serii: ,,autor na pewno ma żydowskie korzenie”, albo… ,,artykuł opluwa naszą historię” jest pisany prawdopodobnie przez sfrustrowanych ministrantów – szkoda, że mało jest w komentarzach ludzi, którzy poruszają merytoryczne aspekty tego zagadnienia.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Dziękujemy. My również chcielibyśmy, aby pod artykułami toczyły się ożywione dyskusje, które poruszają merytoryczne aspekty tekstu, a nie polegają na ogólnej tylko krytyce lub wzajemnym obrażaniu się. Mamy jednak nadzieję, że prawdziwych dyskutantów, o których Pan pisze będzie coraz więcej.

 6. Anonim Odpowiedz

  Bardzo dobry artykuł! Niezwykle wiarygodnie przedstawia obraz tamtych czasów. Ciekawe jest to, że osoby, które inspirują się ,,lobotomią mózgową” z serii ,,ku pokrzepieniu serc…” nie potrafią tego w żaden sposób zaakceptować. Ale może to i dla nich lepiej? Być może jest to ich naturalna reakca obronna. Cechą historyka jest to, że w racjonalny sposób łączy fakty i tworzy dzięki temu wiarygodną narrację. Wiele osób to rozumie, a część… no cóż – obiekcje z serii: ,,autor na pewno ma żydowskie korzenie”, albo… ,,artykuł opluwa naszą historię” jest pisany prawdopodobnie przez sfrustrowanych ministrantów – szkoda, że mało jest w komentarzach ludzi, którzy poruszają merytoryczne aspekty tego zagadnienia.

  • Czytacz Odpowiedz

   Proponuję trzeci wpis jako miś koala. Powracając do artykułu przywoływanie się na słowa p. Kamila Janickiego jakoby Mieszko I był sadystą, nie świadczy o prawdziwości takiego założenia czy odzwierciedlenia w rzeczywistości takiej tezy. Nie zaprzeczam bynajmniej brutalności czy częstemu okrucieństwu Piastów. Na pewno jednak nie odbiegali oni (Piastowie) od innych ówczesnych dynastii np. Skjoldungów, Plantagenetów, Kapetyngów. Pozwolę sobie odnieść się do twojego komentarza lobotomia mózgowa nie pozwala czytać ani oceniać. Co do cech historyka nie jest na pewno „wiarygodna narracja”, ale bezstronna ocena faktów i wysnucie wniosków pozostawiając ocenę czytelnikom. Dla ułatwienia maksymalny obiektywizm w każdej z publikowanych prac także artykułach! Reasumując oślepianie i kastracja był powszechną praktyką w czasach średniowiecza.

   • Czytacz Odpowiedz

    Przepraszam za oczywiste błędy ortograficzne stylistyczne i gramatyczne. Pisałem komentarz na telefonie. Merytorycznie w odniesieniu do artykułu, mordowanie trucie okaleczanie przeciwników było stosowane wiele lat później przez Mongołów, Japończyków, Chińczyków, Hiszpanów, czy papiestwo. Przypominam, że papieżem został pirat, prowadzący domy publiczne.

    • Toksyczny Miś Koala

     Zauważ, że słowo ,,lobotomia mózgowa” zostało napisane w cudzysłowie. Był to zabieg warsztatowy, który w uproszczeniu miał określić sytuację, gdzie czytelnik – potencjalny odbiorca historii, zachwyca się treścią, która niekoniecznie jest wiarygodna. No bo chyba nie powiesz mi, że Sienkiewicz przedstawił nam obiektywny obraz historii, jeśli uważasz inaczej, to dalsza rozmowa nie ma sensu, a Ty wychodzisz na hipokrytę. Co do bezstronnej oceny faktów, to moim zdaniem miała ona miejsce w wyżej napisanym artykule. Autor tekstu, pomimo tego, że jest polakiem, nie uniósł się ,,wyższą potrzebą patriotyczną” i obiektywnie ,,zrobił kupę do swojego gniazda”! Chyba nie trzeba tłumaczyć, że wymaga to pewnej odwagi w kwestii poruszaniu nimbu narodowego w kraju, gdzie obywatele są tak dumni, że od ponad 150 lat zawodowo z okrzykiem ,,my z synowcem na przedzie i jakoś to będzie…” idą robić powstanie narodowe – nie mające żadnych szans w konfrontacji z regularną armią zaborcy. Dalsza kwestia dotycząca trucia, okaleczania etc. Ta praktyka miała miejsce od zawsze, aż do dziś. Mam wrażenie, że jesteś zwyczajnym ,,trollem internetowym”, który chce napisać coś ,,dla samej sztuki”. Fakt. Zgadzam się z tym, że Piastowie nie różnili się niczym od swoich sąsiadów w kontekście brutalności, dowodem na to może być choćby i ,,reakcja pogańska”. Na to są już źródła, ba! Nawet odkrycia archeologiczne, polecam wybrać się do ,,Karpackiej Troi”, tam jest filmik, są figurki – ludziki lubią takie rzeczy. Lubią bo na tym polega ,,sprzedawanie” historii, na zaciekawieniu – nie wiem jak Ty, ale ja bym nie chciał pisać nudnych raportów, które analizują badania oraz kroniki (niewiarygodne zresztą). Historyk to nie jest automat, który sypie datami na lewo i prawo, jeśli myślisz inaczej, to żyjesz w smutnym, przykrym świecie…

 7. Andrzej Olszewski Odpowiedz

  Proszę podać żródła pisane z tego okresu…polskie lub zagraniczne które to opisują…jeśli Pan nie może to tylko dywagacje…

 8. XII Wojewodów Odpowiedz

  „Mocarstwo, przed którym karki zginają wszyscy sąsiedzi. Podboje, które przejdą do legendy. Tysiącletnia chwała człowieka, który zbudował Polskę. Jego imię budziło grozę w całej Europie. Jego armia siała postrach od Łaby po Kijów. Niemcy widzieli w nim syna samego szatana. Czesi pałali do niego nienawiścią. Dla Polaków był jednak ojcem nowego mocarstwa. Imperatorem Słowian. Zdobył Kraków, podbił Pragę, zaorał Połabie i zagarnął Kijów. Szydził z niemieckiego cesarza, wbijając słupy graniczne w toń rzeki przepływającej przez środek jego królestwa. Zasiadł na legendarnym tronie Karola …”
  Wszystko pięknie ale… kilka uwag ciśnie się na usta. Po pierwsze Tzw. Cesarstwo Rzymskie rozszerzało swoje granice o ziemie Słowian. Słupy nie były więc wbite „w toń rzeki przepływającej przez środek królestwa” Henryka II tylko wyznaczały granice rzymsko – teutońskim złodziejom. Po drugi – czy Bolko był taki genialny, czy też jego geniusz wsparty był kulturą i tradycją wielowiekowego państwa. Zabory oraz pruska polityka historyczna zmodyfikowały naszą historię, częściowo ją kradnąc (!) Dowodów na to jest stosunkowo dużo, trzeba tylko otworzyć oczy. Oto mapa Polski z opisem z 1598 r. http://www.karty.by/wp-content/uploads/2011/07/Giovanni-Antonio-Magini_Polonia-Regnum-1597-venice.jpg
  Zatem proszę autora by wyjaśnił powszechnie znaną jeszcze w XIX w. datę powstania państwa lechickiego – rok 550 z.ne. Myślę, że może zainspirować go to do próby „odgrzebania” nieprawdopodobnej historii. Na przykład Kroniki kwadlinburskie piszą o śmierci Mieszka I, że umarł „dux Wandalorum”. Jest co wyjasniać!!!;-)) Pozdr.

  • Toksyczny Miś Koala Odpowiedz

   Tak jest! A husarze strzelali z ,,dzidy laserowej”, ich konie miały rodowód macedoński, a Mieszko I był tak naprawdę wikingiem (chociaż to ostatnie jest całkiem prawdopodobne). Słupy zostały wbite przez Bolesława Chrobrego w wyniku jego zuchwałych poczynań (przypominam, że stało się to po nieudanym na jego życie zamachu). Więc mieliśmy tutaj coś na wzór ,,prowokacji politycznej”. Co do ,,państwa lechickiego”, to nie wiem na jakich używkach ludzie są w stanie tworzyć teorię, która głosi: ,,że istniało wielkie imperium, ale upadło i… i od tak nie ma już żadnych źródeł jego istnienia”. Dendrochronologia… mówi wam to coś drodzy czytelnicy? Ta technika badania słojów drewna pozwala nam ocenić z wysoką dokładnością ilość lat danego drewna (z którego były budowane grody). Nie ma! Powtarzam, nie ma wzmianki w badaniach archeologicznych o systemie grodowym (imperium) z VI w. po Chrystusie. Owszem… są odosobnione przypadki osad scytyjskich etc. (Ci ostatni przybyli akurat ze wschodu i plądrowali te ziemie), jest jeszcze wzmianka o Biskupinie (to jest akurat VII-VIII w. po Chrystusie), ale nie ma śladu żadnej zabudowy z okresu V wieku! Kurcze… Ci Teutoni, to nieźle musieli zacierać te ślady… już wtedy doceniali potęgę manipulacji historycznej… Co do źródeł pisanych, które tak wielu ceni… były wzmianki w bizantyjskie dotyczące pijanych Słowian, którzy pod wpływem tego trunku lubili ,,pląsać” (tańczyć) i wtedy dało się takowego delikwenta złapać, reszta uciekała do lasu. Jeśli to jest dowód na istnienie ,,państwa lechickiego”, no to powiem Ci, że jego potęga gospodarcza tego imperium musiała się opierać głównie na gorzelnictwie… Co do zafałszowania historii w okresie zaborów… to powiem Ci, że moim zdaniem największego zafałszowania dokonał kolega Sienkiewicz i spółka, zakrzywiając narrację historyczną do granic możliwości. To samo mamy dzisiaj, ludzie do tej pory potrzebują czegoś ,,ku pokrzepieniu serc” :)

   • Czytacz Odpowiedz

    Pod poprzednim postem nie mogłem udzielić odpowiedzi. Drogi misiu koala. Powołujesz się na potencjalnego czytelnika prozy Sienkiewicza, to tak jakbyś nazwał Tomasza Grossa historykiem. Nasz noblista sam zaznaczył, iż pisał „ku pokrzepieniu serc” nie uzurpował sobie miana historyka. Określenie mnie mianem hipokryty nie ma uzasadnienia w żadnej bowiem wypowiedzi pod artykułem tego nie stwierdziłem, co najwyżej zasugerowałem. Napiszę wprost bo widocznie nadużywanie eukaliptusa zaszkodziło twojej ocenie rzeczywistości. Jeśli autor tekstu powołuje się na swojego szefa p. Janickiego jest to zbieg wątpliwy warsztatowo i budzący uzasadnione przekonanie o podlizywaniu się. Nie podważałem opisywanych wydarzeń historycznych, ale określenie Mieszka I mianem sadysty implikuje takie określenie wobec wszystkich władców średniowiecznej Europy. Przyznam się ze wstydem, że zakupiłem książkę p. Janickiego „Damy ze skazą” i właśnie odnosząc się do „sprzedawania historii” przez naczelnego tego portalu to budzi on we mnie wewnętrzny opór i sprzeciw. Bowiem na podstawie nieraz bardzo nikłych przesłanek buduje on tezy, w moim przekonaniu zupełnie nieuzasadnione. Zakładam, że czytałeś misiu koala Normana Daviesa, jego warsztat pracy jest przykładem jak wmusza się w czytelników swoje przekonania, skądinąd nie zawsze słuszne. Twój „internetowy troll”. Reasumując świat jest miejscem bezwzględnym i okrutnym, ale nie zamierzam rozpoczynać konsumpcji eukaliptusa aby to zmienić.

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     @Czytacz: Zarzuca Pan naczelnemu, że na podstawie bardzo nikłych przesłanek buduje nieuzasadnione tezy. A jak silne są Pana przesłanki, żeby na podstawie cytatu z historyka (którym jest Pan Janicki) wyciągnąć wniosek, że autor tekstu „podlizuje się przełożonemu”, jak to Pan dosyć dosadnie wyraził? Nie znając ani stosunków między autorami a Redaktorem Naczelnym, ani nie przyjmując możliwości – skądinąd oczywistej – że być może po prostu warto cytować historyków – wysnuwa Pan wyjątkowo daleko posunięte wnioski, w dodatku podbudowane nie merytoryczną krytyką, ale widać osobistą niechęcią. P.S Jeśli tak bardzo Panu wstyd zakupu książki to uprzedzam, że przyznał się Pan do tego przed tysiącem odwiedzających portal…

    • Czytacz

     Pani Anno nie mogłem udzielić odpowiedzi na Pani komentarz wcześniej. Nie znam, ani nie przypisuje sobie znajomości stosunków panujących w państwa redakcji. Pragnę przypomnieć tylko, że bibliografia i cytowanie służyć ma między innymi zestawieniu z danymi uzyskanymi z innych źródeł albo też cytowaniu niezbędnych fragmentów in extenso. Nie tylko wyrywkowo i dla podparcia wątpliwych naukowo wniosków. Co do mojej domniemanej niechęci do red. nacz. nie mam w zwyczaju obdarzać jakimkolwiek uczuciem osoby mi nieznanej w tym wypadku p. Janickiego. Mój komentarz dotyczył tylko i wyłącznie jego pracy. Reasumując wyciągnęła pani daleko posunięte wnioski nie podbudowane dowodami. W dobrym tonie przy cytowaniu innych autorów jest powoływanie się na znane autorytety naukowe w danym zakresie np. Aleksander Gieysztor, Antoni Mironowicz, Karol Modzelewski, itd. itd. Przyjąłem Pani słowa i w przyszłości o ile odwiedzę ten portal stosował będę merytoryczną krytykę.

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     @Czytacz: Szanowny Panie, dziękuję za odpowiedź. Pana argumenty są teraz nieco jaśniejsze, jednak również uważam, że wyciągnął Pan za daleko idące wnioski o owym „podlizywaniu się”, a ponadto personalna krytyka nie jest rzeczowa. Pan Kamil Janicki również stanowi w dziedzinie historii autorytet – oczywiście to nie znaczy, że uważam że musi Pan się ze wszystkim zgadzać. Cenimy dyskutantów, którzy mają odmienne zdanie i podejmują z nami polemikę. Mam ogromną nadzieję, że nie przestanie Pan się z nami „kłócić”, ale już bez personalnych odwołań, które w dyskusję nic nie wnoszą i są niedojrzałe. Serdecznie pozdrawiamy.

   • XII Wojewodów Odpowiedz

    Dziękuję za odpowiedź i uświadamianie. Nie będę strzelał z dzidy laserowej ani z Gwiazdy Smierci do użytych argumentów mimo, że jako potomek husarzy powinienem się na tym znać:-)) Lechia to starożytna i… obecna nazwa Polski. Sprawdź jak nazywają nasz kraj Litwini czy Węgrzy. Nie pisałem nigdzie o Imperium Lechitów. Podałem źródło, które powstanie państwa datuje na rok 550. Niemieckie XIX w podręczniki zawierają podobną datę. Na kolumnie Zygmunta stoi, że był to 44 władca Polski – policz zatem władców do Mieszka… Teutoni rozpoczęli zacieranie śladów za kanclerza Bismarcka, jednym z akordów tej polityki był dekret Hitlera o zmieniający słowiańskie nazwy miejscowości na Sląsku (np. Szewoina (dziś. Zawonia) na Bluchertal). Na przyszłość prosiłbym o rzeczową dyskusję bez szyderczych uwag. Proszę również o niewprowadzanie w błąd czytelników. Dowodów bo wzmianek jest o starożytnych pozostałościach jest bardzo dużo, można poszczperać w internecie i poczytać np. co znaleziono na górze Zyndrama, albo pod Jaworem, albo w Kaniowie obok Warszawy, co jest na świętym Krzyżu, dymarki świętokrzyski itd. itp. Jest jeszcze taka nauka jak genetyka, której najnowsze ustalenia mówią, że lud o haplogrupie R1a1 zamieszkuje te tereny bez przerwy od 10.000. Jest jeszcze lingwistyka itd. Wszystko to można zweryfikować ale wydaje się, że Ty wszystko już wiesz i nie musisz się uczyć. Szkoda. Sienkiewicza zostaw w spokoju bo pisał Trylogie żyjąc bliżej okresu który opisał nie będąc skażonym dwoma wojnami światowymi. Zatem bez głupkowatej ideologii – pamiętaj, że Gra o Tron to film fatasy…

 9. Ziemowit Odpowiedz

  Tak powstaje historia Polski bazująca jedynie na Niemieckich kronikarzach, wstyd!!! Państwo Polskie powstało właśnie po to by bronić swoich ziomków przed niewolnictwem. Nawet nazwa niewolnik (slave) pochodzi od Słowian (ludzi wówczas w Europie słynących z zamiłowania do wolności, co robiło z nich łatwy łup. Autor książki zrobił z Piastów morderców, handlarzy niewolników i gwałcicieli. Czasy te były okrutne a Piastowie przy naszych sąsiadach zwłaszcza Germanach i Rusinach byli niemal barankami.

  • Zbig Odpowiedz

   Polecam opis kroniki Ibrahima Ibn Jakuba, hiszpańskiego Żyda, handlarza niewolników. Na pewno nie był Niemcem i nie był z tego kręgu kulturowego. Był u nas po swój „towar” akurat w roku chrztu Mieszka. Wszystko jest tak jak wszyscy mówią – słowiańszczyzna była wówczas głównym źródłem niewolników, a Słowianie wcale nie byli barankami i łatwym łupem: „Na ogół biorąc, to Słowianie są skorzy do zaczepki i gwałtowności……”. A co do motywów działania pierwszych Piastów. Stworzyli państwo nie po to by bronić ziomków przed niewolnictwem. Dokładnie na odwrót. Stworzyli monarchię wojenną, żyli z grabieży i podbojów. Chrobry szedł do Pragi, Kijowa, na Łużyce i Pomorze po łupy i niewolników, których nadwyżki pewnie sprzedawał dalej, poprzez stary „niewolniczy” szlak. Takie były czasy. Słowianie nie byli ani gorsi ani lepsi od sąsiadów, a Chrobry chyba jednak musiał być dużo bardziej agresywny niż inni, skoro to on bił, podbijał, grabił i palił sąsiadów, a nie na odwrót. To są fakty, opisane nie tylko w niemieckich kronikach.

    • Ziemowit

     Kroniki Ibrahima Ibn Jakuba to zbiór opowieści usłyszanych w jutlandzkich portach, sam „kronikarz” nigdy na ziemian zachodnich Słowian nie był.

  • Patryk Odpowiedz

   A powiesz mi na jakich kronikach mamy bazować? Może na słowiańskich? A nie przepraszam oni nie mieli własnego pisma więc bardzo nieliczna grupa umiała pisać po łacinie więc to chyba logiczne że ludzie z zachodu opisywali to co dzieje się na wschodzie.

 10. MIX Odpowiedz

  Okrucieństwo,grabież łupy były zawsze obecne w gruntowaniu władzy i odstraszaniu potencjalnych przeciwników. Nasi Władcy brali przykład z władców krajów ościennych, gdzie mordy, grabieże były na porządku codziennym – wymyślne narzędzia tortur nazywano tam wynalazkami, a morderstwa rodowe forma niezbędną do utrzymania ciągłości władzy, religię zmieniano jak rękawiczki, w zależności od potrzeb i doktryny jaka była korzystna do podbojów, co mamy odzwierciedlenie w obecnym czasie, gdy stworzono ideologię gender

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @MIX: Mógłbyś drogi MIX-ie rozwinąć tezę, co ma zmiana religii (jeśli dobrze rozumiem chodzi o chrzest Polski) do „ideologii gender”? Z tego co mi wiadomości jest to angielskie określenie na tzw. „płeć kulturową” czyli zespół cech nie biologicznych, ale osobowościowych, zachowań, stereotypów itd. uznawanych w danym społeczeństwie za męskie lub kobiece. A więc wg Pana/ Pani mamy ideologię pojęcia?

   • MIX Odpowiedz

    Nie milutki redaktorze, ale jak religię wykorzystywano do celów niezgodnych z chrześcijaństwem, a do usprawiedliwienia podbojów – państwo niemieckie, hiszpańskie przodowało w tym temacie (jak je zwano w zależności od potrzeb).Reszta wywodu to kopia z wiki, gender stała się dla częścią ideologii, ponieważ wykorzystywana jest na sztandarach,, co wiąże się politycznie, nie mam nic przeciwko kochającym inaczej, ale niech w sposób prowokacyjny i wyuzdany nie prezentując tego – nikt im do łóżek nie zagląda@. A w temacie polityki Piastów i tak była „gołębia”, porównując ją do władców zachodnich i wschodnich, nie można pisać,że coś jest czarne, nie odnosząc się do uwarunkowań, wokół naszego Państwa,

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     @MIX: Drogi MIX-ie nie wiem skąd stwierdzenie „milutki”, ale myślę, że nie za bardzo pasuje to jako określenie całkowicie nieznanej osoby ;) „Gender” jako hasło ideologiczne jest wykorzystywane przez tych, którzy nie znają tego pojęcia – w środowisku naukowym, czyli tam gdzie ten termin najczęściej występuję, nie prezentuje się go w sposób prowokacyjny i wyuzdany. Poza tym, nie wiem co ma „gender” do – jak to nazwałeś MIX-ie – „kochających inaczej”. Homoseksualizm i gender to zupełnie inne sprawy (nie tylko znaczeniowo, ale powiedziałabym nawet gatunkowo!) – jak widać zatem, nawet definicja z „wiki” nie sprawia, że to pojęcie staje się zrozumiałe. Co do polityki Piastów – nikt nie twierdzi, że coś jest czarne. Pozdrawiamy.

 11. Aga Odpowiedz

  Super tekst! Tylko dlaczego nie uczymy sie tego w szkolach? Nasze podreczniki do historii to raczej beletrystyka niz nauka niestety…

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @Aga: Szanowna Pani, dziękujemy w imieniu autora i całej Redakcji. Zachęcamy do dalszego czytania naszych tekstów. Serdecznie pozdrawiamy :)

 12. Anonim Odpowiedz

  Artykuł bolesny z punktu widzenia naszego „mitu narodowego” ale niestety trafiajacy w sedno.A wielu tu piszących staje okoniem bo po prostu nie chce ,żeby tak było,nie chce się na to zgodzić i próbuje promowac własną „bezpieczną”wersję historii.W tym momencie musimy się zdecydowac czy zalezy nam na poznaniu faktów nawet jeśli były skrajnie niewygodne dla nas czy uciekamy w sferę tworzenia wersji,skrojonych tak aby odpowiadały naszemu dobremu samopoczuciu.Prawda moi mili jest niestety bolesna a temat mozna pociągnać dalej i szerzej.Sposób na gospodarkę i mentalnośc w traktowaniu współplemieńców przetrwał na ziemiach całej Europy Środkowej,Południowej i Wschodniej aż do poczatków XIXw.Szlachta polska ,rosyjska,czeska.węgierska,chorwacka itd itp cała ona wywodziła się od wczesnosredniowiecznych kamaryl trudniacych się handlem niewolnikami,polujacych na „raba”.Do czasó współczesnych w zaadzie te poszczególne grupy szlachty odczuwały ze sobą poczucie więzi niczym członkowie jednej „gildii” czesto silniejsze ono było niż poczucie naroowej tozsamosci ,które było w tych grupach czetso rozmyte..Wszystkie nieomal wojny na tych terenach toczono w tym celu:zdobycia łupów i niewolników.I to często jeden najezdzał ziemię drugiemu nie wiedząc,ze ten drugi najezdza w tym samycm czasie ziemie tego pierwszego i wzajemnie uprowadzają sobie rabów.Stad zresztą do dziś mamy słowa rabunek czy grabież.Normalne ,ze takie postępowanie spowodowało totalny upadek gospodarczy w tej części Europy.Stad mamy właśnie drastyczny spadek poziomu wytwórczosci na ziemach słowiańskich a nie dlatego,ze przybyli tam jacyś Słowianie w Vw. .To drugie jest kompletną bzdurą.Nikt znikąd nie przybywał.Ludzie ,którzy później stali sie znani jako Słowianie mieszkali tu od ok.7 tysięcy lat.Tu ukształtowały sie ich jezyki i obyczaje.A granica postrzegalna w żródłach archeologicznych od ok Vw wynika właśnie z faktu,że prawdopodobnie pod wpływem i częściowo przy udziale ludów koczowniczych częśc elit słowianskich znalazło sobie nowy „biznes” czyli handel własnymi ludźmi i osadzanie jeńców,niewolnych i czesciowo własnych kmieci w osadach służebnych czyli kombinatach działajacych na rzecz elity a napędzanych niewolnicza pracą.Elity te przekształciły się później w szlachtę i nigdy nie zrezygnowały tak naprawdę z tego do czego przyzwyczaili się ich wczesnośredniowieczni protoplaści czyli do zycia z niewolenia ludności wiejskiej.Przeciez taki ustrój de facto panował do początków XiXw praktycznie w całej Europie Środkowej i Wschodniej.Do dziś ponosimy konsekwencje tego gospodarczo pozostając w tyle za tzw.Zachodem.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi Anonimie, bardzo dziękujemy za ten komentarz. Rozbudowany i merytoryczny, a do tego miał Pan odwagę wyrazić swoje własne zdanie i podzielić się refleksją po lekturze tekstu. Pozdrawiamy serdecznie.

  • Anonim Odpowiedz

   Artykuł nie jest bolesny dla naszego „mitu narodowego” jest po prostu zbitką domniemań i przypuszczeń autora i p. Janickiego. Kroniki żydowskiego handlarza jako podstawowe źródło? Każde państwo podczas tworzenia swoich zrębów miało wiele za uszami. Tylko szkoda, że „biczowanie” Słowian ma miejsce za pomocą wątpliwych metod.

   • Też Anonim Odpowiedz

    Zgadzam się z Tobą Anonimie, wnioski z artykułu i książki naciągane jak bielizna jawnogrzesznicy. Potem pisze się, ze „autorytet historyczny” się wypowiedział.

 13. Dominique Odpowiedz

  Jako fakty – rozumiem , jednak jako zarzuty ,że w Polsce Piastowie byli okrutni , to chyba żart , nie znacie Biblii ? historii starożytnej Grecji i Rzymu , oraz wszystkich innych krain ? Przecież wtedy była naczelna zasada , albo ja unieszkodliwię swojego konkurenta , wroga , albo on mnie . X wiek czy XVII zmieniała sie tylko broń , Ludzkość świetnie rozwija sposoby zabijania innych ludzi , to nas odróżnia od zwierząt .

 14. Ezop Odpowiedz

  Czyli inne dynastie byly lagodne jak golabki, a Piastowie najgorsi ? To powinno byc w dziale „co ktos sobie wymysli i dorabia teorie”…

 15. Mrocz Odpowiedz

  Bzdury artykuł, część grodów nad Obrą przestała funkcjonować na długo przed tak zwanym przełomem państwowym kiedy zbudowano takie ośrodki jak Ostrów Lednicki, Moraczewo, Gniezno, Grzybowo, Bnin, Poznań. Po wschodniej stronie Warty na początku X wieku nie było potencjału ludnościowego ani militarnego do jakiegokolwiek podboju.

 16. Dariusz Milewski Odpowiedz

  Czego innego nas uczono, gdy byliśmy dziećmi, że mianowicie my zawsze byliśmy ci „dobrzy i szlachetni” i musieliśmy się bronić przed tymi „złymi”. Jednak uwaga i prośba, żeby przestać mówić o chrystianizacji Polski. Ja jestem chrześcijaninem i nikomu nie wyłupywałem oczu. Polska była i jest pogańska

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.