Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Oda Dytrykówna (-1023)

Katarzyna Czylok jako Oda na fotografii Sylwestra Zalewskiego.

Katarzyna Czylok jako Oda na fotografii Sylwestra Zalewskiego.

Oda Dytrykówna (-1023) – polska księżna, druga żona Mieszka I z dynastii Piastów. Była córką wpływowego niemieckiego możnowładcy, margrabiego marchii północnej Teodoryka. Młodość spędziła w klasztorze. Została wydana za mąż w ramach układu pokojowego, zawartego najpewniej w następstwie nieudanej cesarskiej wyprawy na Wielkopolskę. Jej ślub spotkał się z oburzeniem niemieckich elit kościelnych. Pomimo podłoża związku, w którym księżna była nawet nie tyle władczynią, co branką, Oda szybko wywalczyła sobie znaczną pozycję.

To za jej czasów doszło do radykalnego zbliżenia między Rzeszą a państwem Piastów, a niemieccy historycy twierdzą nawet, że po śmierci Teodoryka Mieszko odziedziczył jego margrabiowski tytuł i tym samym wszedł do grona wysokiej arystokracji cesarstwa. Oda urodziła trzech synów, po czym zabezpieczyła ich prawa do tronu, skłaniając męża do korzystnego dla nich (i dla niej) podziału państwa. Śladem jej poczynań jest odpis królewskiego dokumentu, znany jako „Dagome Iudex”.

Po śmierci Mieszka w 992 roku przez trzy lata pozostawała w Polsce, najpewniej sprawując regencję w imieniu swoich małoletnich synów. W 995 roku została przegnana przez swojego pasierba Bolesława i powróciła do Niemiec. Na starość osiadła w klasztorze w Kwedlinburgu; tam też zmarła w 1023 roku.

Dowiedz się więcej o Odzie Dytrykównie:

Święty Wojciech. Zabity przez Prusów... czy przez Chrobrego?

Średniowiecze | 21.04.2016 | Autor:

Czy to Bolesław Chrobry zamordował świętego Wojciecha?

Bezgłowe ciało Wojciecha zdążyło przeleżeć kilka dni w rzece, zanim zsiniały i napuchnięty korpus został niedbale zakopany w ziemi, by nie rozsiewał smrodu. Dla Bolesława te zwłoki były jednak cenniejsze od złota. I nic dziwnego. Wiele wskazuje na…

Katarzyna Czylok jako Oda na fotografii Sylwestra Zalewskiego.

Średniowiecze | 15.11.2015 | Autor:

Morderczy instynkt księżnej. Czy za zamachem na Bolesława Chrobrego stała jego macocha?

Ledwie Chrobry przejął pełnię władzy po swoim ojcu, a już stanął twarzą w twarz z bandą uzbrojonych po zęby zbirów. Tylko cudem uratował skórę. On nigdy nie dowiedział się kto był architektem spisku. Po tysiącu lat najwyższa pora…

Średniowieczny poród według miniatury z XII wieku.

Średniowiecze | 11.11.2015 | Autor:

W bólu będziesz rodzić. Ciąża i poród w Polsce pierwszych Piastów

Tysiąc lat temu ciąża to było nie lada wyzwanie. Nikt nie słyszał o akuszerkach, medycyna dopiero raczkowała, a wszystkim rządził nieodłączny zabobon. Poznaj prawdę o warunkach, w jakich przychodziło rodzić niezwykłym kobietom, które zbudowały Polskę.

Ciekawe materiały na temat Ody Dytrykówny z portalu TwojaHistoria.pl:

Eleonora Habsburżanka. Jedna z najmniej znanych polskich władczyń.

artykuł | 31.10.2017 | Autor:

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt nie pamięta. Kto jest na szarym końcu ponurego rankingu?

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których kompletnie zapomnieliśmy. Kto zamyka smutną listę?

Najlepsze książki o Odzie Dytrykównie: