Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Gall Anonim

Gall Anonim

fot.Henryk Piątkowski/domena publiczna Gall Anonim

Gall Anonim, anonim zwany Gallem – autor pierwszej polskiej kroniki żyjący na przełomie XI i XII wieku. Najprawdopodobniej mnich benedyktyński. Jego imię i pochodzenie nie są znane. Tradycyjnie określa się go mianem Galla Anonima, w myśl koncepcji zgodnie z którą był on bratem z jednego z francuskich opactw, najpewniej wspólnoty świętego Idziego w St. Gilles. Obecnie znaczna część środowiska naukowego opowiada się za konkurencyjną teorią, wedle której kronikarz wywodził się raczej z północnej Italii.

Do Polski Anonim przybył, jak się przypuszcza, z Węgier w roku 1113, za panowania Bolesława Krzywoustego. Został protegowanym kanclerza Michała z rodu Awdańców, w którego otoczeniu zaczął tworzyć Kronikę i czyny książąt czyli władców polskich, określaną w skrócie mianem Kroniki polskiej lub Kroniki Galla Anonima. Prace nad księgą trwały prawdopodobnie do roku 1116. Dzieło nie zostało ukończone. Jego najstarszy zachowany rękopis pochodzi dopiero z XIV wieku.

Dowiedz się więcej o Gallu Anonimie:

Ile z tego co zapisali średniowieczni kronikarze jest prawdą? (źródło: domena publiczna).

Średniowiecze | 15.12.2016 | Autor:

Jak często średniowieczni kronikarze popełniali błędy?

Gdyby nie Gall Anonim, Wincenty Kadłubek i autorzy pierwszego dworskiego rocznika, o początkach Polski nie wiedzielibyśmy niemal nic pewnego. Dobrze, że mamy chociaż tyle. Ale czy rzeczywiście mamy?

mikuś

Średniowiecze | 02.12.2015 | Autor:

Co Gall Anonim ma wspólnego ze świętym Mikołajem?

Mikołaj przynosi prezenty również historykom. Czy jego pośmiertne losy pozwolą zdemaskować plagiat stojący u podstaw pierwszej polskiej kroniki?