Czy Polska była najpotężniejszym imperium na kontynencie? Mamy na to 10 dowodów

Autor: | 8 lutego 2016 | 88,287 odsłon

Był czas kiedy w Europie z Polską musiał się liczyć każdy (źródło: domena publiczna).Był taki czas, gdy Berlin leżał w Polsce, Sztokholm zdobyła garstka naszych, a Słowacja broniła polskiej monarchii. Do tego mieliśmy ciepłe plaże Karaibów, władzę nad Moskwą i Niemców… gotowych umierać za Polskę. Przeczytajcie sami, jak Europa drżała przed Polskim Imperium.

1. Potop polski w Szwecji

Sparta miała trzystu, my dwunastu! Sztorm wyrzucił ich na wybrzeże koło Sztokholmu w nocy z 30 na 31 sierpnia 1598 roku. Byli zziębnięci i przemoczeni, ale ich przywódca, Samuel Łaski, postanowił zdobyć miasto.

Polacy weszli do stolicy Szwecji przy akompaniamencie grzmotów i zajęli ratusz. Z samego rana wezwali patrycjat, by oznajmić przejęcie miasta przez króla Polski! Tak oto jeden jedyny raz Sztokholm trafił w nieskandynawskie ręce.

Zygmunt III Waza wprawdzie od sześciu lat był królem Szwecji, ale tron wymykał mu się z rąk z powodu działań ambitnego stryja, Karola. Polacy postanowili więc ruszyć za morze.

Do zdobycia Sztokholmu wystarczyło Samuelowi Łaskiemu zaledwie 12 ludzi (źródło: domena publiczna).

Do zdobycia Sztokholmu wystarczyło Samuelowi Łaskiemu zaledwie 12 ludzi (źródło: domena publiczna).

Jak pisze Michael Morys-Twarowski w wydanej właśnie przez nasz portal książce „Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą”:

Oficjalnie Zygmunt jechał uporządkować sprawy w Szwecji, ale w praktyce była to wyprawa wojenna finansowana przez Rzeczpospolitą, a na jej czele stał polski król.

Nasza flota zajęła Kalmar, a potem sztorm odłączył część wojska… w tym statek z Łaskim na pokładzie.

2. Po Kijów, Moskwę i… Nowogród

Już w 1018 roku Bolesław Chrobry zagarnął Kijów. Wówczas nabytku nie udało się utrzymać. Za to pięć i pół wieku później Ukraina dostała się w polskie ręce. I to na długo. W 1569 roku Litwini, nie radząc sobie z obroną południa, oddali Polsce Wołyń, Podole, ziemię bracławską i kijowską. Przyłączenie częściowo bezludnego terytorium sprawiło, że polska szlachta miała co zasiedlać.

Bolesław Chrobry (na obrazie Jana Matejki) wjeżdżający triumfalnie do Kijowa (źródło: domena publiczna).

Bolesław Chrobry (na obrazie Jana Matejki) wjeżdżający triumfalnie do Kijowa (źródło: domena publiczna).

Sukces na Ukrainie tylko zwiększył apetyt na ekspansję. W 1609 roku ruszyła polska wyprawa na Moskwę. Bojarzy uznali za cara polskiego królewicza Władysława Wazę. Rosyjski władca Wasyl Szujski zebrał kilkudziesięciotysięczną armię i zaatakował Polaków. Naprzeciw jego sił wysłano niecałe dwa tysiące żołnierzy ze Stanisławem Żółkiewskim na czele. Misja wyglądała na samobójczą.

Żółkiewski starł się z Szujskim pod Kłuszynem. Mimo miażdżącej przewagi wroga – zwyciężył. Straty rosyjskie były ponad dwadzieścia razy wyższe od polskich. W sierpniu 1610 roku wojska Żółkiewskiego wkroczyły do Moskwy. Panowanie Władysława Wazy uznały nawet odległe miasta, takie jak Archangielsk i Nowogród Wielki. Przez dwa lata Moskwa miała polskich zarządców.

3. Na Berlin marsz!

Jaksa był XII-wiecznym polskim możnym, a zarazem najbliższym krewnym księcia Stodoran Przybysława. Gdy połabski władca zmarł bezdzietnie, tron przypadł właśnie Jaksie. Panowanie w księstwie przejął jednak podstępem margrabia Albrecht Niedźwiedź. Jaksa nie poddał się, a polscy książęta, Bolesław Kędzierzawy i Mieszko Stary, pomogli swemu poddanemu.

W 1150 roku polska wyprawa praktycznie bez przelewu krwi zajęła państwo Stodoran i po trwającym zaledwie jedną noc oblężeniu zdobyła potężnie ufortyfikowaną stolicę. Nasz kraj solidnie usadowił się 200 km od dzisiejszej granicy zachodniej. Jaksa rezydował w Kopniku i rozbudował okoliczne osady, w tym Barlin, czyli dzisiejszy… Berlin!

Artykuł powstał w oparciu o książkę Michaela Morysa-Twarowskiego pod tytułem "Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą". Jest to najnowsza publikacja wydaną pod marką „Ciekawostek historycznych”.

Artykuł powstał w oparciu o książkę Michaela Morysa-Twarowskiego pod tytułem „Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą”. Jest to najnowsza publikacja wydaną pod marką „Ciekawostek historycznych”. Kliknij, aby kupić ją 30% taniej!

4. Nasz kawałek Słowacji

Tereny słowackie znalazły się w Polsce pierwszy raz za panowania Bolesława Chrobrego. W 1412 roku Polska odzyskała Spisz praktycznie za darmo. I 13 tamtejszych miasteczek nie wypuściła długo z rąk.

Polacy obronili Spiszan przed podbojem przez Sulejmana Wspaniałego. Tamtejszy starosta ocalił polską koronę podczas potopu szwedzkiego, wywożąc ją na Spisz, a potem pomógł królowi Janowi Kazimierzowi wrócić do kraju.

To nie kto inny jak starosta spiski ocalił polską koronę podczas potopu szwedzkiego, a następnie pomógł wrócić Janowi Kazimierzowi do Polski. Na ilustracji portret Jana Kazimierza pędzla Daniela Schultza (źródło: domena publiczna).

To nie kto inny jak starosta spiski ocalił polską koronę podczas potopu szwedzkiego, a następnie pomógł wrócić do kraju Janowi Kazimierzowi. Na ilustracji portret króla pędzla Daniela Schultza (źródło: domena publiczna).

5. W krainach hospodarów

W 1387 roku hospodar mołdawski Piotr przysiągł wierność Koronie Królestwa Polskiego. Przez kolejne wieki większość tamtejszych władców składało nam hołd. Nawet najwybitniejszy hospodar, Stefan Wielki, publicznie zgiął kark przed królem Polski.

Gdy Mołdawia wymknęła nam się z dłoni, hetman Jan Zamoyski w 1595 roku osadził na tronie Jeremiego Mohyłę. Nowy hospodar uznał Mołdawię za polską prowincją, a plany zakładały nawet wcielenie kraju do Polski i nadanie Mohyle tytułu wojewody.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2 3

Powiedz innym co myślisz:

Agnieszka WolnickaAgnieszka Wolnicka - Absolwentka stosunków międzynarodowych na UJ. Pasjonatka historii, szczególnie genealogii możnych panów każdej epoki historycznej. Uwielbia też badać losy niesamowitych kobiet, próbujących dojść do władzy. Na co dzień prowadzi fanpage „Ciekawostki z dziejów rodów panujących” i pracuje jako asystentka redakcji "Ciekawostek historycznych".

Czytasz artykuł z epoki: , , . Oznaczyliśmy go kategoriami: Dawniej było lepiej, Obalamy mity, Wszystkie artykuły.
Imperium
Komentarze do artykułu (33)
    • Kolega myśli chyba o XVw. Śląsk był Czeski, a Czechy należały do Cesarstwa Rzymskiego narodu Niemieckiego, ale przedtem do Polski. A Pomorze to miało tylko część tego co mamy teraz.

    • Jakie Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego? Jakiego niemieckiego. Niemców wtedy nie było, to jest przekręt póżniejszy. Anonim – przeczytaj to sobie po łacinie. Widzę, że to jednak Ty jesteś nieukiem historycznym. Dużo klepie, gówno wie.

  • Dlaczego według ciebie Ukraina należy się Polsce? To bezsensowne stwierdzenie. ,,A no bo my podbiliśmy i mieliśmy Ukrainę” – tak, masz rację. Ukraina należała do Polski, ale tak samo należała wcześniej do Rusinów, czyli przodków Ukraińców. Została im odebrana i to normalne. Stała się prawowitą własnością Polski. Ok. Ale została potem podbita przez Rosjan, tak samo, jak niegdyś podbili ją Polacy. Dlaczego podbój Rosjan miałby być mniej ważny od podboju Polaków? Niczego nie odebrali. Ukraińcy woleli żyć pod berłem cara niż pod berłem polskiego króla, bo z Rosjanami się przynajmniej bardziej podobni.
   Z ziemią nie jest tak, że została nadana nie wiadomo kiedy u zarania dziejów przez siłę wyższą poszczególnym narodom. Przechodzi z rąk do rąk i to całkowicie normalne. Tak samo Ukraińcy uważają, że Polacy brutalnie odebrali im ziemie i przyłączyli do swojego państwa, że Polacy są najeźdźcami, tak samo jak Polacy uważają, że Rosjanie brutalnie odebrali im te ziemie ukraińskie, które przecież sami wcześniej odebrali siłą innym. Każdemu krajowi należą się tylko te tereny, na których mieszka poszczególny naród. W tym rozumieniu Polska mogłaby się ubiegać o Grodno albo Lwów, ale nie o Kijów albo Berlin, bo to już zamierzchłe czasy.

   • Gwoli ścisłości Rusini nie byli przodkami Ukraińców. To, że ci drudzy mieszkają na terenach, które kiedyś były sercem tzw. Rusi Kijowskiej jeszcze ich nie predestynuje do bycia spadkobiercami Rusinów.

   • Każdemu krajowi należą się tylko te tereny, na których mieszka poszczególny naród. Oto cytat tylko czyj? Wygląda na to, że ukraińska myśl, dokonać rzezi wyciąć zamieszkujących ludzi i zaludnić swoimi, idealnie pasuje.

  • Paryż i Rzym to też polski nazwy, czy zatem należały kiedyś do Polski ;D :D :D To, że jakieś miasto posiada obok narodowej także polską nazwę nie jest jakimkolwiek „polskim śladem” ;)

   • Koledze któremu odpowiadasz, nie chodziło o to, źle zrozumiałeś. Miasta o których wspomniano faktycznie noszą polskie nazwy i są to nazwy używane przez samych mieszkańców.. Rzym dla Włochów to Roma, tak samo Paryż dla Francuzów – też ma swoją, francuską nazwę. A że my Polacy mamy swoje odpowiedniki to inna sprawa zupełnie.. ;)

 1. Ignorancja wipisujacych swoje komentarze i tezy o przechodzeniu ziemi z rak do rak nadzwyczajna. Szkoda, ze maja tak malo szacunku do osiagniec przodkow, a w szczegolnosci do walecznosci ich wlasnych przodkow. Miekkie frytki.

  • Tak działa anty Polska zachodnia i wschodnia propaganda najchętniej to bym wyrzucił z kraju te pały które piszą te anty Polskie komentarze albo lepiej dał kulkę w łeb bo do niczego innego się nie nadają nic nie warte śmieci możecie mnie nazywać „Polską cebulą” mam to w dupie szczerze tak bardzo wam się zachód podoba? to wypierdalajcie tam szorować kible za drobniaki ciekawe czy wtedy będziecie tacy zapatrzeni na nich

 2. Kilka wybranych komentarzy z naszego profilu na Fb:
  //www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1228428727185784

  Adam K.: Polacy tak usilnie próbują szukać gdzieś w dalekiej przeszłości chwil chwały, potęgi i niestety jest tego smutna przyczyna – próbują sobie rekompensowac wstyd współczesnej rzeczywistości. Zdobyliśmy Moskwę na parę lat obronilismy Częstochowe no po prostu wyśmienicie. Tylko coś ciężko wspomnieć o poklosiu, kolaborantach np gasienicy i wielu wielu innych. Nie różnimy się wiele od naszych sąsiadów, po prostu mamy pecha być w środku Europy. Proponuję zacząć myśleć pragmatycznie tzn uczyć tak jak było a nie naginac prawdę na naszą korzyść jak to czynili Niemcy w swoich kronikach filmowych.

  Kasper K.: Widzę, że wśród komentujących zauważalny jest kompleks polaczka, bo Polakami to Wy chyba nie jesteście.

  Mateusz G.: Miałeś chamie złoty róg, ostał Ci się ino sznur Emotikon wink

 3. Do Szanownej Autorki:
  Pani Agnieszko, nie wiem na ile treść tych 10 dowodów na „polski imperializm” to Pani dzieło, a na ile to jedynie powtarzanie kocopołów autora książki.
  Pozwolę sobie jednak na uwagi, bo od błędów się aż roi.

  Ad. 1.
  „Sztorm wyrzucił ich na wybrzeże koło Sztokholmu ”
  Wisner pisze o zagnaniu okrętu dokładnie do portu sztokholmskiego.

  „Samuel Łaski, postanowił zdobyć miasto.”
  Tyle, że wobec nadciągającej armii Zygmunta miasto zostało opuszczone przez siły Karola Sudermańsiego.

  „Polacy weszli do stolicy Szwecji przy akompaniamencie grzmotów i zajęli ratusz.”
  Jakieś źródło? Wisner pisze o obsadzeniu pozbawionego załogi zamku.

  „Tak oto jeden jedyny raz Sztokholm trafił w nieskandynawskie ręce.”
  W najlepszym razie mocno naciągana teza.
  Polacy- zarówno ci z okrętu Łaskiego, jak i ci idący jako ariergarda armii Zygmunta III pełnili rolę najemników (jak zresztą wszyscy jego żołnierze, za wyjątkiem miejscowych zwolenników).
  Polacy stanowili mniejszość w tej armii złożonej głównie z Niemców, Węgrów, Szwedów i Szkotów.
  Tak więc stolica Szwecji wpadła w ręce prawowitego szwedzkiego króla, za pośrednictwem oddziałów polskich zaciągniętych na tę wyprawę.

  „Polacy postanowili więc ruszyć za morze.”
  Postanowił to Zygmunt, Polacy, którzy się z nim udali zostali wynajęci i opłaceni.

  „Oficjalnie Zygmunt jechał uporządkować sprawy w Szwecji, ale w praktyce była to wyprawa wojenna finansowana przez Rzeczpospolitą, a na jej czele stał polski król.”
  Żołnierze byli zaciągani w imieniu Zygmunta III Wazy- króla szwedzkiego.
  Finansowanie przez RON (300 tys. zł Korona i 100 tys. zł Litwa) odbyło się niemal samorzutnie. Władca co prawda zwołał sejmiki, prosząc o zgodę na wyjazd, jednak te nie mogąc go zatrzymać uchwaliły konieczność zapewnienia bezpieczeństwa władcy, odbycia wyprawy z należytą godnością, bez naruszenia interesów RON- skąd te pieniądze.
  W niemałej mierze Zygmunt opłacał obie wyprawy ze swej własnej szkatuły.

  Oficjalnie to RON nie brał udziału w tej wojnie, polskie oddziały stanowiły mniejszość wojsk króla, a wyprawą dowodził nie Zygmunt III król RON, a król Szwedów i Gotów.

  „Nasza flota zajęła Kalmar”
  Po pierwsze istnieją dwie wersje- jedna o zajęciu Kalmaru przez interweniującą flotę, a druga o zajęciu go przez szwedzkich zwolenników Wazy w liczbie 4 tys.
  Po drugie- nie była to „nasza flota” a flota Zygmunta- 6 statków królewskich- reszta ok. 80 jednostek angielskich, holenderskich, duńskich- wynajmowanych, wypożyczanych, rekwirowanych.

  „sztorm odłączył część wojska… w tym statek z Łaskim na pokładzie.”
  12 ludzi na jednym statku.. trochę mało, nie wydaje mi się to wiarygodne. Czekam na źródło.

  Ad. 2.
  „Już w 1018 roku Bolesław Chrobry zagarnął Kijów. Wówczas nabytku nie udało się utrzymać.”
  Chrobry ruszył na Kijów, aby obsadzić na tronie Świętopełka I. Miasto otworzyło przed nim bramy. Nikt nie myślał, aby miasto zdobyć, utrzymać, inkorporować- chodziło o obsadzenie na tronie silnego państwa ościennego przychylnego sobie władcy.

  ” Za to cztery i pół wieku później Ukraina dostała się w polskie ręce. ”
  Pięć i pół.

  „W 1569 roku Litwini, nie radząc sobie z obroną południa, oddali Polsce Wołyń, Podole, ziemię bracławską i kijowską.”
  Nie prawda. To Zygmunt II August chcąc przełamać opór niechętnej unii personalnej litewskiej magnaterii postanowił postawić ją przed faktem dokonanym dokonując inkorporacji do Korony województw Bracławskiego, Podlaskiego, Wołyńskiego i Kijowskiego. Podole znajdowało się w Koronie od 1434.

  „Rosyjski władca Wasyl Szujski zebrał kilkudziesięciotysięczną armię i zaatakował Polaków. ”
  Pomieszanie z poplątaniem. Szujski skoncentrował pod Kaługą armię mającą iść z odsieczą oblężonemu Smoleńskowi. Aby go powstrzymać w sukurs wyruszył Żółkiewski. Pod Carowym Zajmiszczem rzeczywiście obecne tu oddziały polskie wsparte przez Żółkiewskiego zostały przez Rosjan zaatakowane, a następnie wroga pobito, siły użyte w walce były mniej więcej wyrównane.

  Po tym starciu nastąpiła bitwa pod Kłuszynem, ale to Polacy byli stroną atakującą.

  „Naprzeciw jego sił wysłano niecałe dwa tysiące żołnierzy ze Stanisławem Żółkiewskim na czele.”
  3100 i 2 działa. Aczkolwiek 200 piechurów z 2 falkonetami dotarło na drugą fazę bitwy.

  „Misja wyglądała na samobójczą.”
  Tylko jeśli ocenia się wynik starcia według zestawienia liczb, rodem z gier komputerowych.

  „Przez dwa lata Moskwa miała polskich zarządców.”
  Polska załoga Kremla, nominalny polski carewicz, o polskiej administracji samego miasta raczej nie mogło być mowy.

  Ad. 3.

  „Jaksa był XII-wiecznym polskim możnym”
  Myślenie życzeniowe. Historiografia generalnie rozróżnia Jaksę Gryfitę i Jaksę z Kopanicy (o którym mowa).
  Jaksa z Kopanicy był Słowianinem Połabskim z plemienia Stodoran. Ponadto w źródłach pisanych i numizmatycznych występuje jako książę serbski.

  ” Gdy połabski władca zmarł bezdzietnie, tron przypadł właśnie Jaksie. ”
  Był siostrzeńcem księcia, więc miał duże prawa sukcesyjne, jednak nie bezsprzeczne.

  ” Jaksa nie poddał się, a polscy książęta, Bolesław Kędzierzawy i Mieszko Stary, pomogli swemu poddanemu. W 1150 roku polska wyprawa praktycznie bez przelewu krwi zajęła państwo Stodoran i po trwającym zaledwie jedną noc oblężeniu zdobyła potężnie ufortyfikowaną stolicę. ”
  W 1154 a nie 1150.
  W jakimś sojuszu z nim znajdował się Bolesław i na pewno przysłano mu polskie posiłki, jednak w żaden sposób nie uprawnia to do tego, by mówić o „polskiej wyprawie”, bo Polacy byli wojskami posiłkowymi.

  „Nasz kraj solidnie usadowił się 200 km od dzisiejszej granicy zachodniej.”
  W jaki sposób? Dzięki posiłkom zbrojnym doprowadzającym do powiększenia stanu posiadania jednego z naszych tymczasowych sprzymierzeńców?

  „Jaksa rezydował w Kopniku i rozbudował okoliczne osady, w tym Barlin, czyli dzisiejszy… Berlin!”
  Kopnik (Kopaenick)- Kopanica- słowiański gród, obecnie jedna z peryferyjnych dzielnic Berlina.
  Coś takiego jak Barlin nie istniało.

  Ad. 4.
  ” W 1412 roku Polska odzyskała Spisz praktycznie za darmo.”
  Za 37 000 kop groszy praskich- to nie jest mała suma.
  Poza tym Lubowla w 1292 na krótko związała się z Polską, a Gniazda należały ponoć do połowy XIII wieku do monarchii piastowskiej.

  „I 13 tamtejszych miasteczek nie wypuściła długo z rąk.”
  16 miast i 15 wsi.

  „Polacy obronili Spiszan przed podbojem przez Sulejmana Wspaniałego.”
  Bzdura. Spisz znajdował się na terenie Słowacji, a jej z kolei tereny należały do Węgier. Po zwycięstwie Sulejmana pod Mohaczem w 1525 nastąpił rozbiór Węgier- na tereny wcielone do Turcji, na lenne w stosunku do Turcji Księstwo Siedmiogrodu i teren Węgier włączony w Habsburskie panowanie. Tereny Słowacji okalające Zastaw Spiski ze wszystkich stron znalazły się w tej ostatniej części a poza pogranicznymi starciami żaden sułtan nie próbował ich podbić aż do 1683 roku.

  Ad. 5.
  „Przez kolejne wieki większość tamtejszych władców składało nam hołd”
  Przez kolejny wiek. Po 1387 hołdy lenne hospodarów mołdawskich trwają do 1485 (aczkolwiek nie wszyscy je składają, jedni po prostu wiążą się z Polską bez formalnego składania hołdu, inni wiążą się z Węgrami). Ostatni hołd składa w 1485 Stefan III Wielki, ale już w 1489 składa hołd Turkom.

  „Gdy Mołdawia wymknęła nam się z dłoni, hetman Jan Zamoyski w 1595 roku”
  Nie „gdy”, a ponad 100 lat po fakcie.

  ” a plany zakładały nawet wcielenie kraju do Polski i nadanie Mohyle tytułu wojewody.
  Tak, ale nie były to plany polskie, a propozycja samego Mohyły.

  „Wołosi uznali za hospodara młodszego brata Jeremiego. ”
  Nie wszyscy- zachodnia część hospodarstwa znajduje się pod kontrolą Michała, a już rok później Turcy zrzucają Szymona Mohyłę z tronu.
  Poza tym tu nie ma mowy o jakimś uznawaniu lub nie- to był władca narzucony i to siłą- w wyniku obcej interwencji zbrojnej- ponownie jak Jeremi był de facto marionetką Zamoyskiego.

  „Jeszcze w tym samym roku polski pułk wyparł Turków z Bukaresztu. ”
  Jakieś bliższe informacje? Źródło?

  „Tak oto dotarliśmy do Dunaju!”
  Być może i to nawet prawdopodobnie w trwalszej formie udało się to już Chrobremu.

  Ad. 6.
  „W 1394 roku Władysław Jagiełło przyłączył do Polski Podole. Na jego terenie leżał czarnomorski port Chadżibej, czyli… Odessa!”
  Widzę, że geografia i geografia historyczna leżą…
  Podole zarówno jako kraina historyczna jak i jako województwo nie miało dostępu do morza. Kraina, na terenie której leżał Chadżibej to Jedysan, lub w ówczesnej polskiej wersji- „Pola Oczakoskie”>

  1395 Jagiełło przekazuje Podole jako lenno Spytkowi II z Melsztyna. Wcześniej było ono już shołdowane przez Kazimierza Wielskiego, jednak w międzyczasie książęta Koriatowicze złożyli hołd Ludwikowi Węgierskiemu- jako władcy węgierskiemu.
  Po 1395 sytuacja Podola jest niejasna i przechodzi ono raz pod zarząd litewski raz pod polski, będąc także kością niezgody pomiędzy królem węgierskim a polskim.
  Ostatecznie w 1432 Zygmunt Kiejstutowicz oddaje je koronie polskiej, a w 2 lata później utworzono województwo podolskie inkorporując je do Polski, już jako jej część a nie lenno.

  Opanowanie terenów pomiędzy ujściem Dniepru a Dniestru przez Witolda i Jagiełłę nastąpiło w 1397. Jednak Jedysan był jedynie nominalnym lennem litewskim pod słabą kontrolą i stan taki utrzymał się ledwie kilkadziesiąt lat. Mimo sporów pomiędzy władcą Polski a władcą Litwy tereny te należały do Wielkiego Księstwa Litewskiego.
  Co więcej w trakcie rokowań polsko-tureckich w 1542 rządpolski argumentował, że całe pobrzeże czarnomorskie pomiędzy Dnieprem a Dniestrem historycznie należało do Wielkiego Księstwa Litewskiego.

  „Trzydzieści lat później wybudowano obok kolejny polski przyczółek nad Morzem Czarnym – Czarnogród.”
  Jakieś źródło?

  „Niestety, w 1430 roku władzę na Litwie przejął Świdrygiełło – kanalia jakich mało. Uwięził Jagiełłę, a w zamian za uwolnienie król przekazał mu m.in. oba porty czarnomorskie. ”
  Natychmiast po uwięzieniu Jagiełły Polacy zajmują litewskie Podole i wysyłają w stronę Wilna kolumnę wojska- w wyniku czego Świdrygiełło natychmiast wypuszcza Jagiełłę- wobec czego ta powyższa wersja jest niewiarygodna.

  Ad. 7
  „Nasze panowanie nad Bari i Rosano rozpoczęło się, gdy w 1524 roku zmarła matka Bony. Dwa lata później przedstawicieli Bari złożyli na Wawelu „hołd włoski” przed polską parą królewską.”
  W jaki sposób ten „fakt” świadczy o jakiejkolwiek zwierzchniej choćby formie panowania polskiego w owych miastach?

  Ad. 8.
  ” Inflanty dostały się bezpośrednio w polskie ręce. ”
  Nie do końca. Były wspólnym dominium zarządzanym zarówno przez Koronę jak i przez Litwę.

  „Tak rozpoczęło się istnienie małego i wiernego lenna.”
  Generalnie tak, aczkolwiek bywało różnie. Na przykład Jan Piotr Sapieha, dowodzący od 1600 roku chorągwią husarii w Inflantach pisze, że więcej traci ludzi od zdrajców niż od nieprzyjaciół, a w rok później chłopi kurlandzcy mieli rozbić maszerujące przez teren księstwa oddziały inflanckie, zadając Polakom i Litwinom duże straty, zdobywając na nich cały tabor i jedną chorągiew.

  Ad. 9 i Ad. 10
  Wasal mojego wasala nie jest moim wasalem. Gambia i Tobago były koloniami Kurlandii, która z kolei była lennem RON, ale nie było nawet symboliczne powiązania czy zależności tych kolonii z RON.
  To na siłę przypisywanie sobie czyichś zasług.

  Pozdrawiam,
  Patryk Lenartowicz

 4. Moim skromnym zdaniem zamiast kurlandzkich „podbojów kolonialnych” , „karnej” wyprawy Zygmunta III do Szwecji i księstw włoskich królowej Bony warto by było czytelnikowi przypomnieć faktyczne zdobycze Bolesława Chrobrego. Wówczas granice Polski osiągnęły najdalszych zasięg na Zachodzie i południu, a nie były to żadne chwiejne lenna.W okresie lat 1003-18 pod jego rządami znalazły się na południu Czechy(1003-05),Morawy (do 1018 r.) i tereny obecnej Słowacji. Na zachodzie przyłączono Milsko i Łużyce ,które utracił w 1031 roku Mieszko II. I jeszcze mało znany fakt na końcu .Krym , tj.Chanat Krymski również można uznać za chwilowo przynależny do „Imperium Polskiego „. W 1628 roku chan Mehmed Gerej III uznał się lennikiem Rzeczypospolitej. Pozdrawiam.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Dlaczego Haitańczycy uważają Jezusa za zombie i co do tego mają słowiańskie strzygonie?

Kup naszą nową książkę i przekonaj się, że prawda o żywych trupów jest dziwniejsza niż fikcja,

Wydaje się Wam, że wiecie już wszystko o żywych trupach? Uważacie, że są one tylko wytworem show biznesu, na dodatek mocno już wyeksploatowanym? Sięgając po naszą nową książkę przekonacie się, że prawda o żywych trupach jest zdecydowanie bardziej zaskakująca niż literacka czy filmowa fikcja.

15 maja 2016 | Czytaj dalej...

Życie to nie bajka. Kup naszą najnowszą książkę i poznaj makabryczne oblicze historii

Zombie_zapowiedz

Czarna magia. Krwawe ofiary składane pradawnym bogom. Ludzie pogrzebani żywcem. I sprawdzone sposoby naszych przodków na pozbycie się nieproszonych gości z zaświatów. To tylko kilka z mrożących krew w żyłach tematów, o których przeczytacie w najnowszej książce „Ciekawostek historycznych”.

8 maja 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Rekrutacja na Asystenta

Czy wiesz że...

Nixon2
…postać Imperatora w „Gwiezdnych Wojnach” wzorowana była na prezydencie USA Richardzie Nixonie? To nie jedyna inspiracja czasami wojny wietnamskiej. Imperium symbolizowało Stany Zjednoczone, a Ewokowie reprezentowali Wietkong.


…kpt. Piotrowski, jeden z zabójców Jerzego Popiełuszki, miał kontakty z oficerami KGB? To nie jedyny trop wskazujący na to, że zlecenie zamordowania księdza wyszło z Łubianki.

estrees
…renesansowe francuskie dwórki wiedziały, jak się zabawić? Podczas jednej z inspekcji w komnatach dam dworu znaleziono ogromne sztuczne fallusy. Wiele na pozornie cnotliwych panien prowadziło też bujne życie seksualne bez udziału mężczyzn.