Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Dlaczego Tudorowie nienawidzili Polski?

Wystarczyło kilka zdań, aby Elżbieta I znienawidziła Rzeczpospolitą (źródło: domena publiczna).Polski poseł wywołał skandal dyplomatyczny, który niemal przypłacił życiem. Kilka zdań wystarczyło, by potężna królowa Elżbieta zapałała do Rzeczpospolitej Obojga Narodów szczerą nienawiścią. A ślady tego konfliktu można odnaleźć nawet… w najważniejszej sztuce Williama Szekspira.

Rządzona przez Tudorów XVI-wieczna Anglia należała do światowych potęg politycznych. Prowadząc rozległą politykę, musiała stykać się z interesami innego europejskiego mocarstwa, tyle że leżącej na drugim krańcu kontynentu – Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Królowa w szoku

W 1597 roku tocząca wojnę z Hiszpanią Anglia nałożyła na ten kraj blokadę morską, ogłaszając zakaz przywozu do hiszpańskich portów broni i wszystkiego, co wojnie służyć mogło, w tym także żywności. Zakaz ten silnie uderzył w kupców z Gdańska, prowadzących z Półwyspem Iberyjskim ożywiony handel zbożem. Ich statki nie tylko nie były dopuszczane do hiszpańskich brzegów, ale także napadane, łupione i zajmowane przez działających z upoważnienia królowej angielskiej korsarzy.

Gdańsk. Jeden z najbardziej ruchliwych portów na Bałtyku. Obraz pochodzi z XVII wieku (źródło: domena publiczna).

Gdańsk. Jeden z najbardziej ruchliwych portów na Bałtyku. Obraz pochodzi z XVII wieku (źródło: domena publiczna).

Wobec opresji i odcięcia tak ważnego rynku zbytu kupcy zwrócili się o pomoc do króla Zygmunta III Wazy. Władca ujął się za poddanymi i zażądał od królowej Elżbiety I Tudor przywrócenia wolności mórz oraz pokrycia strat poniesionych przez gdańszczan.

Jako że pierwsza interwencja nie przyniosła żadnego skutku, monarcha wyprawił do Anglii swojego posła, 37-letniego kasztelana dobrzyńskiego Pawła Działyńskiego, członka magnackiego rodu i jednego ze swych sekretarzy.

Działyński – posłujący wcześniej do Niderlandów – udał się do Anglii i został przyjęty przez królową na publicznej audiencji 4 sierpnia 1597 roku w pałacu w Greenwich, w otoczeniu dworu i orkiestry. Odziany w polski strój poseł wygłosił po łacinie przemówienie, w którym ostro zażądał zniesienia blokady morskiej, przywrócenia wolności handlu dla gdańskich kupców, zwrócenia zajętych towarów i wypłacenia odszkodowania tym, którzy ponieśli straty.

Działyński argumentował, że droga morska zgodnie z prawem publicznym i prawem natury winna być dla wszystkich dostępna. Dodał, że blokada uderza w interesy szlachty polskiej, której cały prawie dochód pochodzi z eksportu płodów rolnych.

O jedno zdanie za daleko

Wyrażonym żądaniom towarzyszyły dwie groźby. Pierwsza głosiła, że w wypadku niespełnienia polskich postulatów król Zygmunt będzie zmuszony podjąć takie kroki, za pomocą których znajdzie zadośćuczynienie, druga zaś przypominała Elżbiecie koligacje Jagiellonów i Habsburgów (żoną Zygmunta była Anna Habsburżanka) i wyraźnie straszyła niebezpiecznym dla Anglii aliansem polsko-austriacko-hiszpańskim.

Czy wiesz, że ...

...Zofia Jagiellonka została upokorzona jak żadna inna królewna w polskich dziejach? Wydano ją za sześćdziesięcioletniego starca, którego stała metresa urodziła aż dziesięcioro dzieci!

...słynne afrykańskie miasto, słynące z chodników pokrytych złotem, założył lud wyspecjalizowany w handlu niewolnikami? Tuaregowie wzbogacili się, sprzedając swoich współrodaków: najpierw Rzymianom, a następnie Europejczykom, którzy transportowali ich do Nowego Świata.

...książę Karol Stanisław Radziwiłł „Panie Kochanku” słynął z rozrzutności i dzikich wybryków. Pewnego razu latem chciał pojeździć na saniach. A ponieważ nie było śniegu, to kazał wysypać dziedziniec nieświeskiego zamku cukrem i na nim urządzono kulig.

...w 1680 roku szczytem mody w Moskwie był… polski kontusz? To, co polskie, uchodziło za lepsze i bardziej wyrafinowane. Nawet prosty lud wtrącał w rozmowach polskie słówka, a znajomość polskich obyczajów i literatury była w dobrym tonie.

Komentarze (44)

 1. tadeusz Odpowiedz

  bardzo ciekawe – czyli jak dzisiaj – Polacy za szybko sie obrazają i nie umieja byc dyplomatyczni a zagrnaica pokazala klasę bo odblokowali handel mimo fatalnego zaprezentowania sie proszących/ wnioskujących

  • jacek Odpowiedz

   co ty za glupoty gadasz. gdyby twardo nie zostalo wyrazone polskie stanowisko to dalej by nas okradano. swietna polityka zagraniczna – skuteczne wymuszenie zmian w innym panstwie dla dobra RP. o wizy do stanow walczymy 25 lat juz i chui z tego wynika.

   • AK 47 Odpowiedz

    Jestes idiota i skarżyć to się można mamusi anie gebelsom…idź po rozum bo widzę że do czynienia mam z konfidentem następnym

  • Aneta Odpowiedz

   Nikogo nie obraził. To Brytyjczycy, co jest widoczne nawet do dzisiaj, mają obsesję na punkcie władzy królewskiej. Pracując w Anglii zaśmiałam się raz ze stroju królowej i zszokowało to nawet imigrantkę z brytyjskim obywatelstwem. Polski poseł, co nieczęsto się zdarza, wykonał dobrą robotę.

   • Jacek Andrzejewski Odpowiedz

    Aneta- A moze krolowa zasmiala sie z Ciebie, ze oto przybyl do Albionu tłuk z polskiej prowincji, pracowac na zmywaku, i prosic sie Brytoli o pare funtow. Bos w kraju zapieprzala za 1300 zl na m/c i nie ilas co do gara wlozyc . Posmij sie ze siebie

    • Bambolina

     Masz mentalność wytresowanego
     pańszczyźnianego chłopa .Głupota nie boli tak jak tak godności gdy nie ma się jej świadomości .

  • Marcin Odpowiedz

   Drogi Tadeuszu. Z Twojej analizy artykułu wynika, że w dzisiejszych czasach inteligencja to bardzo rzadkie zjawisko. Twoje wnioski są zgoła absurdalne ponieważ poselstwo przyniosło skutek, poseł nie bał się że żądania Polski mogą być niewłaściwie zrozumiane, a na koniec nie obawiał się również zagrozić Królowej niekorzystnym sojuszem jaki moglibyśmy zawrzeć. To królowa wykazała się nietaktem, jednak po przemyśleniu uznała zasadność Polskich roszczeń.
   Właśnie dzisiaj nam brakuje takich polityków, bo nasza obecna klasa polityczna patrzy tylko, żaby się nikomu nie narazić.

 2. Marcin Śmiałek Odpowiedz

  bardzo ciekawe – czyli zupełnie nie jak dzisiaj – Polacy dbali o swe interesy a reszta świata musiała się z nimi liczyć. Dobrze choć (i dziwne zarazem) że ktoś w prostackiej Angli znał język Wergiliusza.

 3. kls Odpowiedz

  trochę autor przesadza z ta potęga królowej Elżbiety, jeśli jakiś kraj z tych dwóch był w tamtym czasie potęgą to RP Obojga Narodów, a Elżbieta to mogła RP co najwyżej na.skoczyć

  • Leszek_historyk Odpowiedz

   Naskoczyć to Anglii mogliśmy na lądzie, natomiast na morzu dostalibyśmy takie wciry, że trudno to sobie nawet wyobrazić. Przypominam, że ten w zasadzie mały wyspiarski kraj rozbił Wielką Armadę !

   • Bombacjusz Odpowiedz

    Zasadniczo Wielka Armada rozbiła się sama. Kiepskie dowodzenie plus przecenienie przeciwnika równa się jedna z najbardziej idiotycznych porażek w historii.

 4. Littauer Odpowiedz

  Jak dla mnie tytuł trochę przesadzony… „Dlaczego Tudorowie nienawidzili polski”, a mowa o ostatniej z rodu, H8 myślał nawet o mariażu Marii z Polską. Tytuł mógłby mówić, dlaczego Anglia epoki elżbietańskiej nienawidziła polski, a nie cały ród

  • Ostprusak Odpowiedz

   Racja. Co za głupi tytuł. WSZYSCY Tudorowie? No chyba nie. :) Ech ci pomyleńcy z Krakowa… Cóż, wy tam na południu jak zawsze „na polu” i „czydzieści czy” :D

   • Ostprusak Odpowiedz

    Poza tym „chui” (jak ktoś napisał w komentarzu) z tą nienawiścią do Polski – prowadzili przecież interesy z Prusami i z Gdańskiem, a nie z wąsiastymi krakowiakami w czapach co to po stepach z rozwianą suknią drałowali. A gdzież był Teatr Szekspirowski? W Gdańsku. Aktorzy angielscy robili tournee po Prusach, a Anglicy mieszkali w Gdańsku, Królewcu i Elblągu, powołali nawet Eastland Company do handlu z Hanzą, portami bałtyckimi i Prusami. A gdyby nie nowa recepcja Szekspira w XIX wieku nie byłoby polskiego romantyzmu: dramaty Słowackiego, Krasińskiego, nawet „Dziady” Mickiewicza (niemal przeróbka „Hamleta”); Szekspir to niemal ojciec chrzestny polskiej literatury nowoczesnej i Polska jest drugim po Anglii krajem z tak wpływową szekspirologią. Ciekawe czemu nie lepiej jest pisać o korzystnej współpracy i budować mosty zamiast lecieć na nienawiści? Oh, wait, in Poland hatred is so cool and lovely…

   • jerry Odpowiedz

    Tak, my w Krakowie wychodzi z dworu na pole, jak panowie do głopów. A wy na odwrót – musicie iść na dwór do pana.

    • Zouave

     Poza tym bez zboża tych wąsatych szlachciurów z Małopolski Gdańsk handlowałby chyba piaskiem bałtyckim i tyle.

    • Arientar

     Chyba musieliście iść na pole pracować, a szlachta wychodziła na dwór delektować się pogodą :)

  • KubuSiaczek Odpowiedz

   Zgadzam sie z Wasza opinia, jesli chodzi o niewlasciwy dobor tytulu do tego artykulu. Jak sama nazwa tytulu wskazuje, iz to od czasow panowania Henryka VII az do panowania ostatniego przedstawiciela dynastii Tudorow – caly ten rod nienawidzil Polske. Zglaszam przy tym pewien sprzeciw – Henryk VII Tudor mial wziac pod uwage polska ksiezniczke, daleka kuzynke, a zas Henryk VIII planowal mariaz swej najstarszej corki, ksiezniczki Marii z nastepca tronu RON, Zygmuntem Augustem. A zas sama Maria, ktora w pozniejszych latach zasiadla na tronie angielskim, o Polsce wspominala z sentymentem. Wobec tego nienawisc angielskiego narodu do narodu polskiego mozemy wpisywac tylko panowaniu krolowej dziewicy, Elzbiety I. To za jej sprawa Anglia i Polska nie byly panstwem bardzo przyjaznym.

  • Alefa Odpowiedz

   Tumanie ,Polska to nazwa własna ,chyba że masz tak niski poziom własnej wartosci i nie uświadamiasz sobie tego że o wartości państwa stanowią ludzie .

 5. Sonov Odpowiedz

  Czyli jak zwykle poujadaliśmy, pokrzyczeliśmy, pogroźiliśmy palcem, zamiast spokojnie rozegrać sprzeczne interesy. A tak, jak zwykle, wszyscy nas olali.

 6. kalba Odpowiedz

  A ja słyszałem, że ów poseł ochrzanil te królowa za to, że popierała Moskwę w wojnie z Rzeczpospolitą. Obawiał się, że po powrocie sam zostanie ochrzaniony za niewyparzony język, ale szlachta pogratulowała mu poslowania.

 7. Kalina Odpowiedz

  Hy, hy, hy…a jak mieli Anglicy zadzierać z Gdańskiem? Kto by im słał zboze? Pogadali pogadali, poobrażali się i uszy spuścili po sobie:)))

 8. wiosna Odpowiedz

  Lubie takie dobre przyklady z historii Polski, nie krytyka prozna, nie swietowanie klesk Polski ucza
  jak nalezy postepowac w dyplomacji, ale w/w posel Dzialynski i krol Zygmunt III Waza prawdziwi
  mezowie stanu to jest KLASA, do nasladowania przez polskich politykow.

 9. dariusz rowicki Odpowiedz

  Z artykułu jasno wynika, że Rzeczypospolita mogła grozić Anglii i stawiać żądania. Spełnione do tego, który polski dyplomata po 1989 roku coś korzystnego uzyskał dla kraju?

 10. tlandraEviva Odpowiedz

  Elżbieta I zachowała się jak rozhisteryzowana mieszczka z PMS. Wyszła z założenia, że Anglii wszystko wolno, a inni nie mają prawa jej krytykować – toczka w toczkę jak teraz. Też mi autorytet

 11. Zzz Odpowiedz

  Kiedyą mogliśmy sibie pozwolić na podobne praktyki (Polska była potęgą) – w obecnych czasach jesteśmy zdemilitaryzowanym, mało liczącym się krajem (ciągle okradanym przez zdrajców)…

 12. NKM Odpowiedz

  Szanowni Państwo!
  Potomków rodu najwyższego jest bardzo mało na Świecie. Można zliczyć w granicach dziesiątki /-ek razem z rodziną własną/.Natomiast w Polsce, naród ma taką możliwość zachcianek- co drugi. A tak naprawdę – w granicach jednej pięści. Kombinatorstwo, jakim zajmują się obywatele RP, przerasta ich samych.A przede wszystkim- tych, którym udało się wcisnąć na stanowiska Państwowe.
  Przypominam, że Świat karze srogo za te oszustwa. Indywidualnie-najwyższy wyrok kary, zbiorowo – zbrojnie.
  Zacofany narodzie, lepiej żyć spokojnie bez „wykombinowanego” tytułu rodowego-cudzego- niż w wymiarze kary-zgon. Gorzej-zbiorowy, gdy naród jeszcze nie rozumie-za co???……/…../.

 13. stpn Odpowiedz

  zuważyłem jeden błąd, gdy mowa jest o koligacjach pomiędzy Jagiellonami i Habsburgami (i mową że żona Zygmunta jest z Habsuburgów), powinno chyba być o koligacjach między Wazami, a Habsburgami? Ja wiem wiem, że niektórzy traktują Wazów jak przedłużenie dynastii Jagiellonów, ale i tak powinno być Wazów.

 14. Bercia Odpowiedz

  A teraz rzadzacy dupki zamiast wygonic zydkow z kraju i masonow to sluza im jak psy .podpisuja ustawy zabijajace nas po cichu.truja zewszad .a Polacy byle trochu zarcia dostana za znizke to.leca jak swinie do koryta bo my wsio zjemy..Teraz nikt o nic nie walczy tylko kasa we lbie a wolnosc nam.ucieka ,!..szkoda ze nie ma takiego kogos kto by powoedzial Dosc!!! Zal mi nas pracujemy jak niewolnicy a unia i reszta cymbalow sie smieje ze durni uwierzyli w smog byle kopalnie zamknac ludzi na dno sprowadzic oj Boze jak nam.nie pomozesz to zginiemy jak psy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.