Ciekawostki Historyczne

Jan II Kazimierz Waza (1609-1672)

Jan Kazimierz Wazafot.Jan Schulz/domena publiczna

Jan Kazimierz

Jan Kazimierz Waza

Polski król elekcyjny i wielki książę litewski z dynastii Wazów, syn Zygmunta III. W młodości był więźniem kardynała Richelieu i spędził dwa lata we francuskiej twierdzy, pod zarzutem szpiegostwa. Na krótko wstąpił do zakonu jezuitów, a w 1646 roku został nawet kardynałem, co jednak nie przeszkodziło mu w powrocie do stanu świeckiego.

Obrany na monarchę jesienią 1648 roku i wyniesiony na tron w styczniu 1649, po śmierci swojego starszego brata, Władysława. Cztery miesiące po koronacji poślubił wdowę po bracie, Ludwikę Marię Gonzagę.

Panował w okresie powstań kozackich pod wodzą Bohdana Chmielnickiego (1648-1657), niszczycielskiego potopu szwedzkiego (1655), który na krótko zmusił go do ucieczki z kraju, oraz wojny polsko-rosyjskiej (1654-1667), zakończonej utratą olbrzymich połaci Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Po śmierci małżonki jako jedyny król polski dziejach zdecydował się dobrowolnie zrzec władzy. Jan Kazimierz abdykował w 1668 roku, by następnie wyjechać do Francji, gdzie został opatem klasztoru w Saint-Germain-des-Prés. Przez historyków oceniany jest jako jeden z najgorszych władców.

Dowiedz się więcej o Janie Kazimierzu Wazie:

Nowożytność

Pierwowzór Jana Skrzetuskiego z „Ogniem i mieczem” istniał naprawdę. Jego szalona…

Jan Skrzetuski z trylogii Sienkiewicza istniał naprawdę! Miał na imię Mikołaj i faktycznie wydostał się z oblężonego Zbaraża. Jak…

21 stycznia 2023 | Autorzy: Marcin Szymaniak

Nowożytność

Uparci mnisi, nieudolni Szwedzi i eksplodujące armaty. Jak TAK NAPRAWDĘ przebiegała…

Od 18 listopada 1655 roku trwało oblężenie Jasnej Góry przez Szwedów. Opisał je w „Potopie” Henryk Sienkiewicz. Ale jak…

3 stycznia 2023 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Nowożytność

Mątwy 1666, czyli rzeź polsko-polska

Po dziesięcioleciach krwawych wojen z Turkami, Tatarami, Moskwą, Kozakami, tuż po dramatycznie wyniszczającym potopie szwedzkim polska szlachta zafundowała Rzeczpospolitej…

5 stycznia 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Ciekawe materiały o Janie Kazimierzu Wazie z portalu TwojaHistoria.pl:

Nowożytność

Jan Kazimierz uciekł z kraju, ale Polacy nie tracili hartu ducha….

Karol Gustaw już się czuł nowym polskim królem. Dobrotliwie dopytywał o miejscową historię, chciał oglądać święte miejsca i pamiątki….

10 stycznia 2018 | Autorzy: Maciej Wilamowski

Średniowiecze

Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych…

10 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.