Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Czy Barbara Radziwiłłówna czegokolwiek dokonała?

Helena Modrzejewska jako Barbara Radziwiłłówna w 1865 roku (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Helena Modrzejewska jako Barbara Radziwiłłówna w 1865 roku (fot. domena publiczna)

Niemal żadna z polskich władczyń nie może się równać z Barbarą Radziwiłłówną pod względem sławy i rozpoznawalności. Każdy choćby w zarysie zna jej tragiczną historię. Ale czy Barbara była więcej niż tylko bohaterką romansu? Co osiągnęła i jak wpłynęła na dzieje Polski?

Na tronie Barbara Radziwiłłówna zasiadała niezwykle krótko. Koronowana już u kresu swej śmiertelnej choroby. Wcześniej – bohaterka wielkiego skandalu i więźniarka zamknięta przez własnego męża w położonym na uboczu dworze. Osobiście niewiele zdołała osiągnąć. Ale mimo to na zawsze zmieniła dzieje kraju.

1. Dzięki niej rozkwitła potęga Radziwiłłów

Nazwisko Radziwiłłów pada po raz pierwszy w dokumencie unii wileńsko-radomskiej, oddającej rządy na Litwie księciu Witoldowi. Od tego czasu ród ów rósł w siłę. Nieco ponad sto lat później Radziwiłłowie byli jedną z najbogatszych i najpotężniejszych familii na Litwie. Król Zygmunt August w młodości wychowywał się nawet z jednym z Radziwiłłów, Mikołajem „Czarnym”, który od 1529 do 1533 roku przebywał na dworze, by nabrać ogłady.

Gdy władca przyjechał na Litwę, zaczął promować starego znajomego i jego rodzinę. W międzyczasie wdał się w romans z piękną i niedawno owdowiałą Barbarą. By ułatwić sobie schadzki z nią, wyremontował nawet wileńską siedzibę jej brata Mikołaja „Rudego” i zaczął obsypywać jego i „Czarnego” kolejnymi godnościami. Po ślubie i koronacji Barbary, hojność króla bynajmniej nie zmalała.

fot.domena publiczna Byli obrzydliwie bogaci. A mimo to ich zachłanność ciągle rosła. Tak bardzo, że w końcu zapragnęli nawet korony Rzeczpospolitej. Na ilustracji fragment obrazu Aleksandra Orłowskiego „Uczta u Radziwiłłów”.

Obaj Mikołajowie otrzymali tytuły ziemskie przynoszące ogromne dochody, fortunę w gotówce, a „Czarny” zdołał nawet wyrwać dla siebie stanowisko kanclerza wielkiego litewskiego i 100 000 talarów.

Spowinowacenie z domem Jagiellonów, potwierdzenie przez króla tytułów książęcych nadanych przez cesarza oraz ogromne nabytki ziemskie ugruntowały pozycję Radziwiłłów. Ku niezadowoleniu szlachty i innych magnatów, wkrótce stali się oni jednym z najpotężniejszych rodów na kontynencie. Bez Barbary raczej by to nie nastąpiło.

2. Przyczyniła się do wymarcia rodu Jagiellonów

Zrzucanie na Barbarę Radziwiłłównę całej odpowiedzialności za wymarcie jednej z najpotężniejszych dynastii w Europie to zdecydowanie przesada, jednak nie można zaprzeczyć, że walnie się do tego przyczyniła. Jednym z najważniejszych obowiązków każdego króla jest zapewnienie ciągłości władzy, najlepiej przez spłodzenie syna.

Czy wiesz, że ...

...pierwsza francuska feministka skończyła na gilotynie? Mogła uniknąć śmierci gdyby wyrzekła się swoich poglądów, ale ani myślała kapitulować. Zwolennicy Robespierre’a nie zamierzali zaś po prostu ściąć jej głowy. Postanowili najpierw ją upokorzyć.

...największą zbrodnią dokonaną przez Rosjan podczas powstania kościuszkowskiego była rzeź Pragi? Rosjanie szybko przerwali powstańcze umocnienia i rozbili większość polskich oddziałów. Następnie zaś przystąpili do brutalnego mordowania jeńców oraz miejscowych cywilów.

...w noc poślubną Piotr, mąż przyszłej carycy Katarzyny II nie spieszył się do żony, bo w międzyczasie… zamówił kolację. A gdy w końcu zjawił się w komnacie, śmierdzący alkoholem i tytoniem, niemal natychmiast zasnął.

Komentarze (1)

  1. Eve Odpowiedz

    Cały czas powtarzanie tych samych informacji, nie ma tu żadnych nowych odkryć czy nawet ciekawych spostrzeżeń więc muszą naciągane kontrowersje („więźniarka zamknięta przez własnego męża”) Mało mieliśmy par w dziejach? Jest jeszcze Sobieski i Marysieńka więc po co wałkować to samo? A do książki zostałam skutecznie zniechęcona mimo że fascynuje mnie ten temat

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.