Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Katarzyna Habsburżanka (1533-1572)

Katarzyna Habsburżanka (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Katarzyna Habsburżanka (fot. domena publiczna)

Katarzyna Habsburżanka (1533-1572) – córka cesarza Ferdynanda I i Anny Jagiellonki, żona Zygmunta Augusta. Katarzyna urodziła się w 1533 roku w Wiedniu. Jako szesnastolatka wyszła za mąż za księcia Mantui Franciszka III. Już kilka miesięcy po ślubie, w 1550 roku, owdowiała po tym, jak jej mąż utonął w jeziorze. Katarzyna wróciła na dwór swojego ojca.

Trzy lata później do Wiednia przybyli polscy posłowie poszukujący żony dla również owdowiałego Zygmunta Augusta. Wśród nich był jeden z krewniaków niedawno zmarłej Barbary Radziwiłłówny. Ewentualny związek wymagał dyspensy papieża (nie dość, że narzeczeni byli spokrewnieni, to jeszcze wcześniej żoną polskiego króla była rodzona siostra Katarzyny, Elżbieta). Zgodę udało się uzyskać.

Do ślubu doszło 29 lipca 1553 roku w Krakowie. Podobno w noc poślubną młoda żona dostała ataku epilepsji. Rok później Katarzyna oświadczyła, że jest w ciąży, co zostało potwierdzone przez lekarza. Niestety wiadomość okazała się nieprawdziwa. Wywołało to dużą niechęć Polaków do królowej. Sytuację pogarszała również otwarta wrogość Bony Sforzy względem synowej. Ponadto Katarzyna zaczęła chorować. Stopniowo nastąpił praktycznie całkowity rozkład pożycia pomiędzy małżonkami. Zygmunt August chciał się nawet rozwieść z żoną. Ostatecznie Katarzyna wyjechała z Polski i osiadła w klasztorze w Linzu. Królowa zmarła 28 lutego 1572 roku. W testamencie zapisała swoje kosztowności siostrom króla, Annie i Katarzynie.

Dowiedz się więcej o Katarzynie Habsburżance:

Katharina von osterreich

Nowożytność | 11.04.2017 | Autor:

Polska królowa w łóżku z innym? To naprawdę nie tak jak myślisz…

Jagiellonowie nie mieli szczęścia do wiernych żon. Sonka, Anna Cylejska, Barbara Radziwiłłówna, a nawet Jadwiga Andegawenka – wszystkie posądzane były o przyprawianie mężom rogów. Ale to o innej królowej wiemy z całą pewnością, że wylądowała w łóżku z…

czego uzyc

Nowożytność | 16.08.2016 | Autor:

Historyczna szkoła płodzenia. Nietypowe sposoby na zajście w ciążę sprzed 500 lat

Lepiej się pomodlić i zaaplikować sobie zioła, czy najeść się ziemniaków i natrzeć tłuszczem kozy? A może warto sprawdzić, czy mąż nie ma francy? W epoce renesansu spragnieni potomka małżonkowie musieli wziąć wiele rzeczy pod uwagę…

Ciekawe materiały o Katarzynie Habsburżance z portalu TwojaHistoria.pl:

Eleonora Habsburżanka. Jedna z najmniej znanych polskich władczyń.

artykuł | 31.10.2017 | Autor:

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt nie pamięta. Kto jest na szarym końcu ponurego rankingu?

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których kompletnie zapomnieliśmy. Kto zamyka smutną listę?

Książki o Katarzynie Habsburżance: