Ciekawostki Historyczne

Jagiellonowie nie mieli szczęścia do wiernych żon. Sonka, Anna Cylejska, Barbara Radziwiłłówna, a nawet Jadwiga Andegawenka – wszystkie posądzane były o przyprawianie mężom rogów. Ale to o innej królowej wiemy z całą pewnością, że wylądowała w łóżku z tym trzecim. A na dodatek… wcale tego nie chciała!

Gdy w 1551 roku zmarła Barbara Radziwiłłówna, Zygmunt August był załamany. 31-letni król długo nie chciał słyszeć o ponownym ożenku. Dopiero po prawie dwóch latach wdowieństwa, na początku 1553 roku, wyznaczył bratu zmarłej żony, Mikołajowi „Czarnemu” Radziwiłłowi, misję odnalezienia kolejnej królowej. Zostawił mu przy tym w wyborze następczyni jego siostry całkowicie wolną rękę.Niewierna małżonka? Nic z tych rzeczy! Katarzyna Habsburżanka w wieku 15 lat na obrazie Tycjana.

Radziwiłł myślał strategicznie. Jego celem było zabezpieczenie Litwy przed ewentualną koalicją moskiewsko-habsburską. W efekcie, choć nie pałał entuzjazmem do tego rodu, obstawał za kandydaturą Katarzyny Habsburżanki. Była to… siostra pierwszej żony Zygmunta!

19-letnia Katarzyna nie była już panną. W 1550 roku owdowiała po czteromiesięcznym małżeństwie z Franciszkiem Gonzagą, księciem Mantui. Habsburgowie twierdzili jednak, że to nie miało znaczenia. Katarzyna pozostała nietknięta, bo jej małżonek był impotentem. Patrząc na dalszą część tej historii – chyba mówili prawdę.

Sprawa ponownego ożenku króla Polski szybko postępowała. Spisano umowę małżeńską, uzyskano papieską dyspensę i ustalono wysokość posagu. Porozumiano się też w sprawie daru ofiarowanego żonie przez męża po nocy poślubnej. Samo małżeństwo miało zostać skonsumowane jeszcze zanim do niej doszło.

W dniu ślubu per procura uszczęśliwiony Mikołaj zastąpił Zygmunta Augusta przed ołtarzem. Także król Ferdynand, ojciec panny młodej, nie krył zadowolenia z usadzenia kolejnej córki na tronie. Jednak gdy skończyły się weselne tańce i towarzystwo zbierało się do spania, Habsburg nakazał Radziwiłłowi… położyć się z panną młodą!

Chodziło o zachowanie obyczaju obecnego w wielu krajach europejskich. Urządzano tam noc poślubną zanim panna młoda pierwszy raz zobaczyła męża. Wszystko po to, by potwierdzić prawomocność związku i oddalić możliwość rozwiązania go jako nieskonsumowany.

W praktyce scena łóżkowa nie wyglądała najseksowniej. Radziwiłł posłusznie wszedł do łóżka w pełnym ubraniu, jednak zawstydzona Katarzyna za nic nie chciała ułożyć się obok obcego mężczyzny. Wciśnięto ją więc tam siłą. Jej ojciec Ferdynand chwycił ją za głowę, a starszy brat Maksymilian za nogi.

Radziwiłł znał się z Habsburgami już wcześniej - w 1547 roku otrzymał z ich rąk tytuł książęcy. Nie spodziewał się wtedy, że parę lat później wyląduje w łóżku z przedstawicielką tego rodu...fot.domena publiczna

Radziwiłł znał się z Habsburgami już wcześniej – w 1547 roku otrzymał z ich rąk tytuł książęcy. Nie spodziewał się wtedy, że parę lat później wyląduje w łóżku z przedstawicielką tego rodu…

Można wątpić, czy doszło do zwyczajowego zetknięcia nagich ud podczas tej improwizowanej nocy poślubnej. Jak pisze Jerzy Besala w książce „Niewygodne związki. Opowieść o końcu dynastii Jagiellonów”, Katarzyna uwolniła się od przedstawiciela małżonka w pierwszej nadarzającej się chwili. Zerwała się z łóżka, a w jej ślady prawie natychmiast poszedł Radziwiłł. I tak kuriozalna ceremonia dobiegła końca.

Niestety, kiedy Katarzyna dotarła już do Polski, faktyczna noc poślubna poszła nawet gorzej, niż ta dokonana przez pośrednika. Młoda królowa w intymnej chwili zestresowała się jeszcze bardziej i… doznała ataku epilepsji. Na Zygmunta podziałało to jak zimny prysznic. Zdążył już nabrać obrzydzenia do tej choroby po związku z jej starszą siostrą. I choć jeszcze przez kilka lat próbował prowadzić przykładne pożycie, związek spisany był na straty.

Źródło:

Ciekawostki to kwintesencja naszego portalu. Krótkie materiały poświęcone interesującym anegdotom, zaskakującym detalom z przeszłości, dziwnym wiadomościom z dawnej prasy. Lektura, która zajmie ci nie więcej niż 3 minuty, oparta na pojedynczych źródłach. Ten konkretny materiał powstał w oparciu o:

 

KOMENTARZE (5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

lavinka

Ci Habsburgowie to zawsze mieli coś w zanadrzu genetycznym. ;)

szkrab87

Artykuł jest jedną wielką porażką. Autorko, proszę nie pisz więcej.

    K2000

    Pisz, pisz i nie przejmuj się takimi trolami :)

Lukasz Szyposzyński

KOLEJNY pseudo artykuł dla durnego ludu.
DŁUGOSZ nauczył tych „szlachetków” ,ze najlepsza Polityka w Polsce to potwarz.
Minęło kolejne V wieków i mamy dalej to samo.
Od rana do wieczora „sensacje” dla idiotów, by sprzedać więcej reklam.
Co ten portal „historyczny” widzę opanował już do doskonałości.

Eve

Czy „Niewygodne związki” to skrócona wersja „Zygmunta Augusta i jego żon” wyd. Zysk?

Zobacz również

Nowożytność

Noce poślubne francuskich władców

W sprawach sercowych monarchowie nie mieli łatwo. Polityczne sojusze i dynastyczne aspiracje zawsze były przedkładane nad ich osobiste uczucia i porywy namiętności. Francuscy królowie i...

20 marca 2019 | Autorzy: Joanna Kurkiewicz

Nowożytność

Co robił Stefan Batory zanim został królem Polski?

Gdy wybrano go królem Polski, miał już 42 lata. Był pierwszym naszym monarchą, który w rubryce ojciec nie był w stanie wpisać „książę” albo „król”. O...

20 kwietnia 2017 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

Nowożytność

Historyczna szkoła płodzenia. Nietypowe sposoby na zajście w ciążę sprzed 500 lat

Lepiej się pomodlić i zaaplikować sobie zioła, czy najeść się ziemniaków i natrzeć tłuszczem kozy? A może warto sprawdzić, czy mąż nie ma francy? W...

16 sierpnia 2016 | Autorzy: Adam Węgłowski

Nowożytność

Wszyscy kochankowie Bony Sforzy

„Włoskie owoce dojrzewają szybciej!”. Według popularnej legendy to właśnie miała powiedzieć Bona w 1518 roku, kiedy świeżo poślubiony mąż zauważył u niej pierwsze oznaki ciąży....

26 lutego 2015 | Autorzy: Kamil Janicki

Nowożytność

Szkoła pogardy. Dlaczego życie Anny Jagiellonki zamieniło się w koszmar?

Zgryźliwa stara panna, dewotka, najbrzydsza polska królowa. Anny Jagiellonki nie szanowano ani za życia, ani po śmierci. Ile jest prawdy w jej czarnej legendzie? I...

9 lutego 2015 | Autorzy: Kamil Janicki

Nowożytność

Noce poślubne polskich władców

Nowożytni królowie i królowe nie mieli prywatnego życia. Każdy moment ich dnia był elementem publicznego spektaklu rozgrywanego na oczach setek dworzan i służących. Nawet z...

29 czerwca 2014 | Autorzy: Kamil Janicki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.