Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najpiękniejsze żony Jagiellonów. Czy znasz je wszystkie?

Gdy wkraczały do królewskich komnat odwracały się za nimi wszystkie głowy. Potrafiły oczarować swym wdziękiem niejednego, a później wykorzystać bezwzględnie jego zachwyt. Uroda dostarczała im tyle samo wrogów co sojuszników. Czy znasz wszystkie najpiękniejsze żony Jagiellonów?

Jadwiga Andegaweńska

Na sam początek – kontrowersja. Sprawa z Jadwigą Andegaweńską, pierwszą żoną protoplasty dynastii Jagiellonów jest dość skomplikowana. W kwestii oceny jej urody utworzyły się dwa obozy. Jeden z nich, idąc za Janem Długoszem, widzi w niej najpiękniejszą kobietę Europy.

Jadwiga Andegaweńska na płótnie autorstwa Aleksandra Augustynowicza (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Jadwiga Andegaweńska na płótnie autorstwa Aleksandra Augustynowicza (fot. domena publiczna)

Drugi, analizując kronikę Janka z Czarnkowa stoi na stanowisku, że milczenie… mówi więcej niż tysiąc słów. Zwykle dość gadatliwy Janko określa Andegawenkę wyłącznie jako „dziewicę”, bez zająknięcia się na temat jej wyglądu. Czyżby bał się stwierdzić wprost, że urodą nie grzeszyła? Długosz tymczasem pisze nawet, że Jagiełłę do ożenku zachęciła wszem i wobec wychwalana uroda oblubienicy:

Jagiełło posłyszawszy, tak z głośnych między ludźmi wieści, jak i licznych doniesień, za którymi wysyłał, że pomieniona królewna była dziewicą tak przedziwnej piękności, iż podobnej w ów czas świat cały nie miał

Stanisław Cat Mackiewicz podkreślał, że kronikarz często wracał do kwestii urody królowej, podkreślając jej wyjątkowość. Także wyniki ekshumacji jej szczątków, pochowanych na Wawelu, pozwalają upewnić się, że Jadwiga miała regularne, choć dość ostre rysy, a także… bardzo zdrowe i mocne zęby.  Warto dodać, że miała też nieco męską budowę ciała, przez co wprowadziła badaczy w konsternację i zmusiła ich do przeprowadzenia szczegółowego dochodzenia w celu upewnienia się co do jej faktycznej płci.

Sonka Holaszańska

Gdy pochodząca z litewskiego zubożałego rodu Sonka Holszańska wychodziła za mąż za króla Władysława Jagiełłę, jako jedyny liczący się posag wnosiła mu swoją młodość i urodę. Miała wówczas siedemnaście lat, a polski władca (według najnowszych ustaleń) około sześćdziesięciu. Ta różnica wieku, w myśl ówczesnych przekonań, miały dawać nadzieję na liczne potomstwo. Według źródeł właśnie na to liczył Jagiełło, gdy prosił Semena, księcia druckiego, o rękę dziewczyny

Władysław Jagiełło i jego żony - Jadwiga Andegaweńska, Anna Cylejska, Elżbieta Granowska i zaznaczona kółkiem Zofia Holszańska (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Władysław Jagiełło i jego żony – Jadwiga Andegaweńska, Anna Cylejska, Elżbieta Granowska i zaznaczona kółkiem Zofia Holszańska (fot. domena publiczna)

Król miał już za sobą trzy małżeństwa, z których dwa były powodowane względami politycznymi i dynastycznymi. Trzecie zawarł bez nadziei na potomstwo i na przekór polskim panom z kobietą, którą prawdopodobnie darzył szczerym przywiązaniem. Teraz postanowił po prostu znaleźć sobie śliczną buzię, która umili mu resztę życia. Panowie Polscy nie byli przekonani, czy w ogóle królowi wypadało się z nią żenić. Jako komentował to Długosz:

Dopełnił obrzędu Maciej biskup wileński, pobłogosławiwszy małżeństwo niemiłe Polakom, a królowi, już nachylającemu się do starości, niepotrzebne i niestosowne; były to gody nierównych wiekiem małżonków, Władysława, króla podeszłego w latach i rzeczonej Zofii, kwitnącej na ów czas dziewicy, a urodą więcej niźli cnotami zaleconej”.

Czy wiesz, że ...

...zawodowy żołnierz w Rzeczpospolitej musiał uzbroić się na własny koszt? Jego źródłem utrzymania był żołd, z którym wiecznie zalegano, albo… rabunek.

...słynne afrykańskie miasto, słynące z chodników pokrytych złotem, założył lud wyspecjalizowany w handlu niewolnikami? Tuaregowie wzbogacili się, sprzedając swoich współrodaków: najpierw Rzymianom, a następnie Europejczykom, którzy transportowali ich do Nowego Świata.

...w 1680 roku szczytem mody w Moskwie był… polski kontusz? To, co polskie, uchodziło za lepsze i bardziej wyrafinowane. Nawet prosty lud wtrącał w rozmowach polskie słówka, a znajomość polskich obyczajów i literatury była w dobrym tonie.

...porażkę w pierwszej bitwie z Polakami pod Chocimiem w 1621 roku turecki sułtan Osman II przypłacił życiem? Po starciu chciał zreformować korpus janczarów, który oskarżył o tchórzostwo. Jednak to podwładni wykazali się inicjatywą, uwięzili swojego władcę i zamordowali go.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.