Historia z mniej (choć nie zawsze) poważnej strony. Ciekawostki, odkrycia, kontrowersje, czyli „jak to naprawdę było” w formie przystępnej dla każdego.

8 wielkich Polaków, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

Stanisław Ulam, ojciec bomby termojądrowej (fot. Olgierd Budrewicz). Zdjęcie z książki Marka Boruckiego pod tytułem „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat”, część 2 (Wydawnictwo Muza 2016).

Stanisław Ulam (fot. Olgierd Budrewicz). Zdjęcie z książki Marka Boruckiego pod tytułem „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat”, cz. 2 (Wyd. Muza 2016).

Naród bohaterów czy… naród niewdzięczników? Możemy się pochwalić setkami geniuszy i odkrywców. Dlaczego więc tak rzadko to robimy? Poniżej ośmiu ludzi, o których osiągnięciach raczej nie wiedziałeś. A powinieneś.

Jak zawsze wszystkie pozycje w zestawieniu TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem postanowiliśmy ukazać sylwetki mało znanych, a wielce zasłużonych Polaków. Więcej tekstów poświęconych postaciom zapomnianym i zbagatelizowanym znajdziecie TUTAJ.

Czy słyszałeś o…

8. …człowieku, któremu zawdzięczamy większość wiedzy o Księżycu?

Mieczysław Bekker urodził się w 1905 roku. Studiował na Politechnice Warszawskiej. Wojenna zawierucha rzuciła go najpierw do Francji. Następnie w 1942 roku zaproszono go do Kanady, gdzie pracował w Biurze Badań Broni Pancernej. Tam zapoczątkował pracę nad pojazdami typu „off-road” przeznaczonymi do poruszania się poza wyznaczonymi drogami w dowolnym terenie. W 1956 roku przeniósł się do USA, gdzie kontynuował swoje dzieło.

Załoga Apollo 17 przed startem i legendarny pojazd Lunar Roving Vehicle, dzieło Bekkera. Od lewej Harrison Schmitt, Ronald Evans. W pojeździe siedzi Eugene Cernan (źródło: domena publiczna).

Załoga Apollo 17 przed startem i legendarny pojazd Lunar Roving Vehicle, dzieło zespołu Bekkera. Od lewej Harrison Schmitt, Ronald Evans. W pojeździe siedzi Eugene Cernan (źródło: domena publiczna).

W 1961 roku zatrudnił się w General Motors. Z ramienia firmy stanął do ogłoszonego w tym samym roku przez NASA konkursu na łazik księżycowy i pokonawszy ponad osiemdziesiąt innych firm – wygrał. Projekt Lunar Roving Vehicle został zrealizowany w zaledwie siedemnaście miesięcy. Doświadczenie i wiedza Bekkera przydały się w opracowaniu kół, które nie grzęzłyby w księżycowy pyle.

Trzy pojazdy, które skonstruował kierowany przez polskiego inżyniera zespół, poleciały na Księżyc w misjach Apollo 15, 16 i 17. Łaziki świetnie spełniły swoje zadania, docierając do miejsc, gdzie człowiek w ciężkim skafandrze nigdy by nie doszedł. Przełożyło się to na większy zakres badań i lepsze zbiory próbek. Bez łazika nasza wiedza naukowa o Księżycu byłaby mniejsza o 70 procent (przeczytaj więcej na ten temat).

7. …geniuszu pary ze Śląska?

Józef Bożek był mechanikiem i konstruktorem pochodzącym ze Śląska Cieszyńskiego. Studiował mechanikę i matematykę w Brnie, a potem w Pradze. Tam skonstruował większość swych wynalazków. Wśród nich znalazły się między innymi maszyna do szlifowania zwierciadeł, elewator czy liczne protezy rąk i nóg dla inwalidów wojennych.

Replika zasilanego parą pojazdu Józefa Bożka (źródło: domena publiczna).

Replika zasilanego parą pojazdu Józefa Bożka (źródło: domena publiczna).

W 1815 roku, prawdopodobnie nie wiedząc nic o lokomotywie George’a Stephensona, zbudował pierwszy na kontynencie europejskim powóz z napędem parowym, a dwa lata później łódź z podobnym silnikiem.

Wynalazki powstały w podobnym czasie, ale to Stephenson przeszedł do historii dzięki lepszej sytuacji finansowej, przyczyniając się do rozwoju kolejnictwa. Bożek nie miał tyle szczęścia. Umarł w biedzie i osamotnieniu (przeczytaj więcej na ten temat).

6. …telekomunikacyjnym wizjonerze?

Julian Ochorowicz, urodzony w 1850 roku, był prawdziwym człowiekiem renesansu – filozofem, psychologiem, pedagogiem, lekarzem, radioelektrykiem, pisarzem, twórcą parapsychologii, teoretykiem pozytywizmu, organizatorem turystyki i wypoczynku, fotografikiem.

Julian Ochorowicz był pierwowzorem postaci Juliana Ochockiego w „Lalce”, powieści swojego przyjaciela Bolesława Prusa (źródło: domena publiczna).

Julian Ochorowicz był pierwowzorem postaci Juliana Ochockiego w „Lalce”, powieści swojego przyjaciela Bolesława Prusa (źródło: domena publiczna).

Ochorowicz interesował się między innymi elektroakustyką, czyli przetwarzaniem fal głosowych na prąd elektryczny i odwrotnie. Pracował nad udoskonaleniem wynalazku Bella, z niemałymi sukcesami. Skonstruowane przez siebie telefony pokazywał w całej Europie, łącząc się nawet z miejscowościami oddalonymi o ponad trzysta kilometrów.

Razem z Janem Szczepanikiem, zwanym „polskim Edisonem”, pracował we Lwowie nad prototypem telewizora, na bazie stworzonych przez siebie konstrukcji wykorzystujących selen. Uczony doszedł do wniosku, że jeżeli elektryczność może wywoływać ciepło i światło – to i odwrotnie, światło i ciepło mogą wytwarzać elektryczność (przeczytaj więcej na ten temat).

5. …polskim królu fryzjerów?

Zanim stał się „mistrzem Antoinem de Paris”, do którego ustawiały się w kolejce największe ówczesne gwiazdy, był tylko Antkiem Cierplikowskim. Zaledwie siedemnastoletni ubogi chłopiec z Sieradza wybrał się na podbój Paryża z jedną nędzną walizką w ręku. W ciągu kilku lat wywrócił branżę fryzjerską do góry nogami. Dyktował kobietom z całego świata, jak mają strzyc, czesać i farbować włosy, narzucał trendy w makijażu i kreował wizerunek gwiazd srebrnego ekranu.

Antoine Cierplikowski szokował nie tylko fryzurami strzyżonych i czesanych kobiet, ale także swoimi strojami. Tutaj w kostiumie perskiego księcia.

Antoine Cierplikowski szokował nie tylko fryzurami strzyżonych i czesanych kobiet, ale także swoimi strojami. Tutaj w kostiumie perskiego księcia.

To on wymyślił cięcie, jakiego nie oglądał dotąd świat. Słynna fryzura à la garçonne („na chłopczycę”) podbiła Paryż, zapewniła aktorce Ève Lavallière triumfalny powrót na szczyt, a Cierplikowskiemu – tłumy klientek. Rok 1909 do dzisiaj uznaje się za przełomowy w historii mody.

Spod jego nożyczek pochodziła fryzura Coco Chanel. Czesał też Brigitte Bardot, do której miał wyraźną słabość i jako jednej z niewielu kobiet nie proponował krótkich włosów. Wśród jego słynnych klientek znalazły się też między innymi Eleonora Roosevelt i Wallis Simpson (przeczytaj więcej na ten temat).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.